Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witajcie, ja dzisiaj z pytaniem do Panów instalatorów obecnych tutaj na forum.

Czy potwierdzacie ostatnie informacje, które pod koniec tygodnia pojawiły się w mediach, że od początku tego roku firmy instalacyjne montują średnio więcej instalacji PV, niż w całym 2018 r.!?

Firmy wykonawcze spowalniane są prawdopodobnie jedynie brakiem wystarczającej liczby urządzeń w swoich magazynach. A tak to zapowiada się kolejny rekordowy rok w PV!

Jak u Was? Dobry prognostyk na cały nadchodzący sezon :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie jestem instalatorem . To chyba efekt zamykania dotacji z RPO ,w wielu regionach Polski były ogłaszane programy w latch 17/18 i od połowy zeszłego roku są realizowane montaże

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-ktoś-panele-fotowoltaiczne-Proszę-o-opinie&p=7797076&viewfull=1#post7797076

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, ja dzisiaj z pytaniem do Panów instalatorów obecnych tutaj na forum.

Czy potwierdzacie ostatnie informacje, które pod koniec tygodnia pojawiły się w mediach, że od początku tego roku firmy instalacyjne montują średnio więcej instalacji PV, niż w całym 2018 r.!?

Firmy wykonawcze spowalniane są prawdopodobnie jedynie brakiem wystarczającej liczby urządzeń w swoich magazynach. A tak to zapowiada się kolejny rekordowy rok w PV!

Jak u Was? Dobry prognostyk na cały nadchodzący sezon :)

Gdzieś był post, że Fronius chwilowo wprowadza 26 tygodniowe terminy dostwy na polski rynek bo mają wzrost 300% względem 2018.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzisiaj przestawiłem włączanie podgrzewania ciepłej wody z godzin 13-16 na 10-13. Związane jest to z tym, że Tauron nadal rozlicza Prosumentów będących w taryfie G12 i pochodnych metodą "proporcjonalną".

 

Mimo, że produkuję tyle energii, że już zaczynam mieć nadwyżkę robię to "tak na wszelki wypadek".

 

Nie wiem, czy Koledzy zwrócili uwagę, że jeśli słoneczko "ostro" świeci to w Tauronie najwięcej się traci włączając od 13-tej do 15-tej urządzenia prądożerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, to czemu ja mam 800 kWh z 5,8 kWp...

 

Mieszkasz z nim płot w płot i masz tak samo ustawione panele ?

 

U mnie z 6 kWp jest 1212 , o 15tej dopiero słońce pada prosto na dach a po 17 mam już cień na dolnym stringu..

Prognozy były na 5300 kWh / rok , na teraz jest 5600 i jeszcze dwa tygodnie do zamknięcia pierwszego sezonu . Przed montażem zużycie miałem 4900 , ale dorzuciłem gorzałę w zbiornik i teraz będę celował w zużycie 6 MWh .

 

Ciekaw jestem pierwszej faktury , czy nie będzie niespodzianek :p

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, to czemu ja mam 800 kWh z 5,8 kWp...

 

Może lokalizację masz inna , sprzęt, dobór instalacji , nasłonecznienie itd. Też jestem zdziwiony że tak skromnie u kolegi. SŁONECZKA ŻYCZĘ

 

PS. Dziś wpadło 39kWh. Godz 18.40 śmiga jeszcze 160W

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to wyjaśnić na konkretnych przykładowych liczbach?

 

Wystarczy znajomość przeliczania Proporcji przez Tauron i trochę znajomości matematyki (na poziomie szkoły podstawowej).

Nie wycofuję się z twierdzenia, że jeśli słoneczko "ostro" świeci to w Tauronie najwięcej się traci włączając od 13-tej do 15-tej urządzenia prądożerne.

A teraz przykład:

Twój dom w ciągu doby potrzebuje 66 kWh energii na urządzenia prądożerne. W pierwszej taryfie (tej droższej) 22 kWh, a tej tańszej 44 kWh. Jeśli na niebie są gęste chmury, to "od biedy" instalacja PV wyprodukuje tylko tyle energii, by starczyło prądu na "drobiazgi".

Jeśli będzie słonecznie i instalacja jest w stanie wytworzyć w godzinach co najmniej 13-15 tyle energii by licznik się "nie kręcił" (wiem - licznik elektroniczny nie ma tarczy) to jeśli zużyjesz w tym czasie 22 kWh, do "proporcji zastosowane zostanie 22 kWh z taryfy drogiej i 22 kWh z taryfy taniej. W proporcji pojawi się 50 % na 50 %.

 

Jeśli wstrzymasz się z poborem prądu w tym czasie, a zaczniesz go używać w nocy to do proporcji będzie 22 kWh w drogiej taryfie i 44 kWh w taniej, czyli z proporcji będzie 33,33 % w drogiej i 66,67 % w taniej. Przypomnę - w Tauronie na Twój rachunek ma wpływ proporcja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś były nowe,(3 lata temu) 5005W-- tak jak inwenter.

 

Czyli inwertor może je ograniczać? Bo masz na 5,72 i powinno być więcej niż mniej?

Porównuję dane z moja instalacją i wychodzi nie źle, moje mają 80% wydajności w porównaniu do twoich. Oczywiście z tym dziwnym tworem co się zwie dopalaczem, bez niego góra 50% wydajności.

A gdzie można poczytać o twoim piecu elektrycznym? Jestem na etapie budowy bufora na 1m3 więc przeglądam co inni wymyślili w dziedzinie CO. Bo nie mam gdzie podziać nadmiar prądu a to ogranicza w rozbudowie instalacji PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...