Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Od września nie masz umowy ? Brak jakich danych ? Informacji od ZE dlaczego nie przysłali umowy , czy brak danych w umowie bo ktoś nie wpisał wypełniając wniosek ?

Kto odpowiadał za złożenie dokumentów do ZE ? Ty , czy ktoś kto realizował projekt ? Czy tylko Twoja instalacja z tego projektu 'nie działa' ?

 

Takiej instalacji nie można używać . Jesli licznik nie jest wymieniony na dwukierunkowy , to będzie prawdopodobnie naliczał energię wrzucaną za licznik jako zużycie ,reszty się domyśl... chociaż były takie co kręciły się do tyłu , ale to nielegalne .

Co do kar hmmm

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3306552.html

 

 

Nadwyżki liczone x3 :confused: pierwsze słyszę

Dzieki. Elektroda pojasnila. Nie mam umowy z PGE na dostarczanie energii z paneli wiec każde wlączanie jest nielegalne. Pozostaje czekac . Co tam, za 2 miesiace miną 3 lata od 1 spotkania i 8 miesiecy od założenia paneli. Z dotacji wiec nie naleza na razie do mnie .Pozostaje "wychodzić" ta umowę.

Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, mam problem z nazewnictwem. Czy to coś można nazwać "Amortyzator napięcia", chyba, że istnieje temu nazwa fachowa?

...nie znam innego sposobu utrzymania napięcia na baterii w trakcie rozładowywania ((101V) składającej się z dwóch baterii 48V które z kolei obecnie mają na okładzie 16 akumulatorów rozruchowych (45-90Ah)) jak tylko przez jakąś przetwornicę step-up. Przetwornicy nie mam. Eksperymentując połączyłem szeregowo: 2 baterii 48V, zasilacz ATX i panele fotowoltaiczne 24 szt. Taki zestaw zasila grzałkę 2kW po przez sterownik grzałki. Taki zestaw bez zasilacza ATX działał od parę miesięcy, wszystko było ok. Za jednym wyjątkiem, sterownik rozładowywał baterię nie równomiernie, czyli najmocniejsze akumulatory prawie że stały w miejscu ale te najsłabsze rozładowywały się do zera. Niema niestety na to recepty, chyba, że zakupić nowe akumulatory to wtedy rozładowywanie idzie równo. Raczej nie było, teraz jest. Po multum eksperymentach, dodałem z powodzeniem zasilacz ATX. Dzięki zasilaczowi rozładowanie baterii idzie równo. Na sterowniku grzałki mogę wystawić napięcie rozładowywania baterii. W początkowej fazie zasilacz dokłada do napięcia baterii zaledwie 5V czyli mam ustawienie na 105V po czasie napięcie po woli opada a zasilacz dokłada do układu coraz więcej. Dzięki temu te mniej wydajne akumulatory się nie męczą a te mocniejsze rozładowują. Na razie niema więcej danych, bo dopiero to odpaliłem.

 

Podpowiedzcie jak nazwać temat z tym czymś i czy to co opisałem jest zrozumiałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wspaniała wiadomość, gaz do góry o 2,5%. Wczoraj właśnie dostałem list z tak wspaniałym prezentem od rządu. Czyli cała inwestycja w PV około 5 tys. wczoraj odbiła 2,5% a takiego nawet w banku na lokacie nie uświadczysz! Pozdrawiam wszystkich posiadaczy PV. Kurs na podwyżki w energetyce!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wspaniała wiadomość, gaz do góry o 2,5%. Wczoraj właśnie dostałem list z tak wspaniałym prezentem od rządu. Czyli cała inwestycja w PV około 5 tys. wczoraj odbiła 2,5% a takiego nawet w banku na lokacie nie uświadczysz! Pozdrawiam wszystkich posiadaczy PV. Kurs na podwyżki w energetyce!

Niemożliwe. W telewizorze premiery i ministry mówili, że nic nie wzrośnie a nawet jeszcze dadzom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z nazewnictwem. Czy to coś można nazwać "Amortyzator napięcia", chyba, że istnieje temu nazwa fachowa?

...nie znam innego sposobu utrzymania napięcia na baterii w trakcie rozładowywania ((101V) składającej się z dwóch baterii 48V które z kolei obecnie mają na okładzie 16 akumulatorów rozruchowych (45-90Ah)) jak tylko przez jakąś przetwornicę step-up. Przetwornicy nie mam. Eksperymentując połączyłem szeregowo: 2 baterii 48V, zasilacz ATX i panele fotowoltaiczne 24 szt. Taki zestaw zasila grzałkę 2kW po przez sterownik grzałki. Taki zestaw bez zasilacza ATX działał od parę miesięcy, wszystko było ok. Za jednym wyjątkiem, sterownik rozładowywał baterię nie równomiernie, czyli najmocniejsze akumulatory prawie że stały w miejscu ale te najsłabsze rozładowywały się do zera. Niema niestety na to recepty, chyba, że zakupić nowe akumulatory to wtedy rozładowywanie idzie równo. Raczej nie było, teraz jest. Po multum eksperymentach, dodałem z powodzeniem zasilacz ATX. Dzięki zasilaczowi rozładowanie baterii idzie równo. Na sterowniku grzałki mogę wystawić napięcie rozładowywania baterii. W początkowej fazie zasilacz dokłada do napięcia baterii zaledwie 5V czyli mam ustawienie na 105V po czasie napięcie po woli opada a zasilacz dokłada do układu coraz więcej. Dzięki temu te mniej wydajne akumulatory się nie męczą a te mocniejsze rozładowują. Na razie niema więcej danych, bo dopiero to odpaliłem.

 

Podpowiedzcie jak nazwać temat z tym czymś i czy to co opisałem jest zrozumiałe?

 

Wrzuć tu, proszę, jakiś schemat, rysunek.

Nie do końca łapię skąd bierzesz.

Z aku. paneli czy sieci?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze załapałeś, biorę zewsząd, czyli aku i sieci, panele nie pracują bo z tego rozwiązania można korzystać tylko w nocy. W dzień za wysokie napięcie pali zasilacz. Parę miesięcy temu coś podobnego próbowałem uruchomić w dzień, spaliłem dwa zasilaczy. Nie pamiętam dla czego to zrobiłem ponownie a że była akurat noc to wszystko zadziałało jak należy.

Gdy zrobiłem to po raz pierwszy, rozładowałem akumulatory o 750W, w tym zasilacze pobrały z sieci 240W.

Ktoś powie, że to niema sensu i pewnie będzie miał rację ale ja rozładowuję akumulatory bez żadnych dodatkowych przetwornic. I dla mnie te "straty" 240W nie są stratami bo wodę i tak trzeba zagrzać. Wykonawca sterownika grzałki nie wie czy sterownik się nie spali jeżeli podłączę akumulatory bezpośrednio pod sterownik. Prawdopodobnie się spali, bo akumulatory mają twardy prąd. Można też zainstalować jeszcze jedną grzałkę na 48V i podłączyć akumulatory bezpośrednio pod grzałkę, ale. Mam 20mb pomiędzy akumulatorami a grzałką a przewód mam 5x2.5mm. I nawet nie wiem jakiej grubości miałby być przewód by zasilić grzałkę na taką odległość. A i najważniejsze, akumulatory rozładowywałyby się kto jak chce a właśnie po to amortyzator by rozładowywać baterię równomiernie.

:) już rysuję

 

Wybaczcie ale męczy mnie dodawanie zdjęć na muratorze albo nie idzie albo za duże. Daję na elektrodzie, zapraszam tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17935782#17935782

Edytowane przez pkorol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców wtematu, umowa podpisana, falownik do 4.6kW coś się dzieje jak się produkuje wiecej?

 

Musi być spełniony jeszcze jeden warunek - licznik wymieniony na 2- kierunkowy.

Ja miałem Umowę 25.07.2017 r., a licznik wymienili 02.08.2017 r. Gdybym miał w tym okresie nadprodukcję wpuszczaną do sieci, to bym płacił, jak za zużytą.

 

Znajomy w PGE miał licznik analogowy, który w przypadku nadprodukcji kręcił by się w tył.

Czekał dość długo i do tego bardzo cierpliwie (na wymianę licznika), wręcz ze stoickim spokojem.

Zużycie energii na "starym" liczniku w dniu wymiany było nieznaczne, ale dodatnie, więc jasno widać, że jego licznik się kręcił we właściwą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już wszystko załatwione, tylko dołożyłem trochę paneli i produkuje więcej niż 4.6kW

 

Nie ma problemu, ważne żeby string nie przekroczył maksymalnego napięcia dla falownika. No i w momencie gdy produkcja będzie większa niż moc falownika to przycina on do okolic swojej maksymalnej mocy produkcje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolejna bzdura. Zaraz wracam, hm, nadal są- moje panele które 8 lat temu były super wydajnym wynalazkiem teraz nie warte nic, dosłownie. Więc instalacje z przed lat kiedy 1W PV kosztował 1000$ byli porządniejsze niż obecne. Gdzie te firmy co dawały 25 lat gwarancji? Oj chyba niema? A dla czego w tym artykule nie ma wzmianki o wykonawcy paneli? Skoro produkował tak wspaniałe produkty to teraz pewnie jest wiodącym producentem paneli? Nie ma gościa a szkoda.

Gdybym za te śmieciowe panele co mam nie zapłaciłem grosze a rzeczywistą cenę z przed 10 lat, to po przeczytani tego artykułu roześmiałbym się do rozpuku, ha ha. Za chwilę recykling tych śmieci będzie kosztował krocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz te panele które kiedyś były super a tera są śmieciem ?

 

GS50 są ludzie co kupowali nowe i meldowali, że po 3 latach był to już złom.. Nie spotkałem jeszcze na forum kogoś kto by miał panele ponad 7 lat i rejestrował spadki wydajności. Znasz takich?

 

Skończyłem przed chwilą rozładowywanie baterii, rozładowałem na 1.04kWh, zasilacz pobrał z sieci 190W. Totalny sukces. Niestety mogę jedynie zasilać sterownik grzałki albo zainstalować jakaś grzałkę co będzie mogła konsumować od 100 do 80V i 1-3Ah (350W) tyle dociera do sterownika grzałki. Nie wiem czy takie są grzałki. A żeby puścić prąd z akumulatorów do sieci domowej będę potrzebował "sterownik akumulatora" czyli przetwornicę.

Zastanawiam się, skoro panele ograniczają prąd baterii do maksymom 350W czy oni czasem nie konsumują akumulatorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS50 są ludzie co kupowali nowe i meldowali, że po 3 latach był to już złom.. Nie spotkałem jeszcze na forum kogoś kto by miał panele ponad 7 lat i rejestrował spadki wydajności. Znasz takich?

 

 

Możesz jaśniej? Bo w jednym zdanie stwierdzasz, że co najmniej kilku trafiło na wadliwe panele, ale w drugim stwierdzasz, że nikogo takiego nie spotkałeś - chyba, że chodzi o każdy inny panel, to ok. To by wskazywało, że miałeś pecha. Bywają mercedesy co im się fotel kierowcy po kilku miesiącach rozleciał, zdarza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter nie wyprodukuje więcej niż 4.6kW.

Jeśli miałeś mniej w panelach niż moc inwertera to po dodaniu paneli musisz o tym poinformować ZE,

PGE nie interesuje moc inwertera tylko moc paneli.

 

Tak było do 27.04.2019 r. No może nie do końca..

Zakłady Energetyczne różnie podchodziły do mocy instalacji. Graniczną wartością jest 10 kW, gdyż po jej przekroczeniu oddajesz 30 % wyprodukowanej energii.

 

Teraz zostało to ujednolicone - jeśli inwerter ma do 10 kW, a panele więcej (łącznie) przyjmuje się, że instalacja ma 10 kW. Jeśli moc paneli jest mniejsza, to przyjmuje się, że moc instalacji jest równa mocy paneli.

 

Jak by na to nie patrzeć to ZE nie może już interpretować dowolnie mocy mikroinstalacji.

Zgadzam się z Tobą, że zmiany mocy mikroinstalacji powinny być zgłoszone do ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Skoro produkował tak wspaniałe produkty to teraz pewnie jest wiodącym producentem paneli? Nie ma gościa a szkoda.

...

firmy nie ma, a panele są i działają , ze spadkiem wydajności

0,05 procent rocznie.

w takim przypadku gwarant jest zbędny , bo nie ma co naprawiać czy wymieniać .

 

 

 

 

Tutaj

https://globenergia.pl/fotowoltaika-po-35-latach-jak-dziala/

 

spadek w ciągu 35 lat

W 1976 roku moc pojedynczego modułu wynosiła 10,3W. Po upływie 35 lat, spadła ona tylko o 0,4 W – czyli zaledwie o 4%.

...

W trakcie 35 lat, moc całkowita instalacji spadła z 3,461 kW do 3,326 kW.

 

 

Tutaj https://pvoutput.org/ladder.jsp?p=0&o=e&d=desc są instalacje z pokazaną liczbą dni , które działają

 

Tutaj https://pvoutput.org/list.jsp?id=6585&sid=5248 instalacja działa 3576 dni

 

Tutaj https://pvoutput.org/list.jsp?id=38998&sid=46019 instalacja działa 4904 dni

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel GS50 to ten co ma 50Wp ?

 

Tak, chyba firmy Solar. Na elektrodzie prowadzę parę miesięcy dyskusję na ten temat, same negatywne wypowiedzi na temat tych paneli, że maja góra z 50W na starcie =35W. Można wyczytać pomiędzy wierszami analizując różne artykuły i myśląc głową, że fotowoltaika to ściema i zarabiają na tym wyłącznie producenci i sprzedawcy. Gdyby ceny za prąd, z "niewiadomych" przyczyn na świecie nie szły do góry to żaden z Was i ja również nie zainstalowałby to "cudo". Panele o których piszą w artykule kosztowały krocie i nadal tyle kosztują, jak by ktoś chciał takie zamówić, w takiej jakości.

Niema chyba tajemnicy, że są panele o wydajności zbliżonej do 50% ale ich nie wyprodukują, bo opłaca się wyprodukować tanie panele byle jakiej jakości, które padną na gwarancji byle wciągnąć w ten interes jak najwięcej konsumentów a potem wcisną nam wszystkim cudowne rozwiązania za krocie i kupimy bo nie będzie wyboru:). Ktoś powie, ze to bzdura? A moje panele, co pochodzą z farmy niemieckiej? Czy farma zbankrutowała? Nie, panele zostały wycofane na gwarancji a na ich miejsce firma sprzedała "leprze i wydajniejsze" panele. Czyli działa dokładnie taki mechanizm jak opisałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...