Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Dzięki za info-to może jednak będę się koncentrował na max obniżeniu kosztu instalacji z tym 23% Vatem.

Dodam tylko ,że to nie jest arytmetyczna różnica 15% między instalacją na dachu domu a gruntem.

Nastawiłem się na grunt , ponieważ :

-instalacja będzie od południa , oś dachu mam wschód-zachód (gorsza sprawność=większy koszt zakupu)

-będę mógł sam wykonać instalację lub jej części (po dachu raczej mi się nie uśmiecha pomykać-choć nie mam nadwagi ,żeby nie było;))

-instalacja na dachu , to jednak ryzyko jego uszkodzeń czy przecieków

-serwisowanie na gruncie (czy chociaż przemycie), to tzw "pryszcz"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan mam taki :

-instalacja lekko poniżej 10kWp na gruncie na południe (mam miejsce i przeanalizowałem "za i przeciw")

-sam wykonam system gospodarczym lub zakup w rozsądnej cenie całości

W gminie mam dotację do max 10 000 pln (tj przy min 20 000 kosztów kwalifikowalnych)-więc za te max 20 000 pln założył bym jedną instalację.

Pzdr

Tutaj masz jakieś ceny

https://sklepsoltech.pl/pl/p/Zestaw-5-kW-IBC-Solar-PolySol-Fronius-Dach-plaski/575

Zamiast Q-Cells (nie są tanie i podobno są trudnodostępne) może lepiej coś z tych poli

https://sklepsoltech.pl/pl/c/Polikrystaliczne/20/1/default/4

lub z mono

https://sklepsoltech.pl/pl/c/Monokrystaliczne/21/1/default/3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ze stronki nie wynika czy to są ceny dla instalatorów ,czy dla każdego-wiesz jak jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie zapewne przed upustami , tak jak np w Intercars - podajesz numer klienta i masz rózne poziomy rabatowania w zależności od obrotu .

 

edit

 

Chociaż patrząc na ceny u innych wygląda to dużo lepiej - może ta branża działa inaczej .

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka dręczących pytań :

-czy można w BOŚ otrzymać kredyt na zakup komponentów do samodzielnie wykonanej instalacji PV

-jak fizycznie wygląda podłączenie kilku instalacji PV do sieci (odrębne umowy , przyłącza , itp ?) ,Vr5 masz kilka instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze szybko analizuję ten mój pomysł na dwie różnie dotowane instalacje i raczej może być to opłacalne dla systemu gospodarczego.

Przy zakupie z instalacją wychodzi podobnie-może jedynie warto ponegocjować z instalatorem czy zrobi lepszą cenę np za dwa bliźniacze systemy (o parę stów nie będę kruszył kopi...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jest tak ,że jak nie masz firmy to nic w IC nie kupisz , życie ,życiem i jak trafisz na dobrego sprzedawce to da rabat z zaprzyjaznionej firmy . Zadzwoń tam do Soltecha i pytaj , albo zapytanie na maila . Bedziesz budował dość dużą instalację to pewnie coś zaproponują .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jest tak ,że jak nie masz firmy to nic w IC nie kupisz , życie ,życiem i jak trafisz na dobrego sprzedawce to da rabat z zaprzyjaznionej firmy . Zadzwoń tam do Soltecha i pytaj , albo zapytanie na maila . Bedziesz budował dość dużą instalację to pewnie coś zaproponują .

 

Ze swojej firmy raczej jest "nie koszernie" kupować coś dla siebie prywatnie-ale mam kilku kolegów z DG i może by mi odsprzedali z min narzutem ? Operacja

jest w takim przypadku zupełnie czysta-jeszcze chyba nie ma u nas obowiązku sprzedaży np z 20% marżą ?

Nie wiem jak się kręci ten business -jeśli instalatorzy/firmy mają dobre rabaty , to warto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze może podam założenia do tematu ,

chciałbym nie przekroczyć 30 000pln brutto za te dwie instalacje , wtedy miałbym po odliczeniu dotacji i podatku realny koszt ok 18 000pln.

Obecnie mam G12W i ok 40% w T1 (średnia dla całego domu ok 0,41 pln brutto,energia+przesył) -w Tauronie jest podobno system proporcjonalny.

Zakładając ,że rocznie bym uzyskiwał ok 10 000kWh , z tego ok 3 000kWh zużywał na bieżąco -to zostaje 7 000kWh x 0,8 ,czyli 5 600kWh bym odebrał z sieci.

Razem bym realnie zyskał rocznie z PV ok 8 600kWh x 0,41 pln=3 500 pln

Teraz zwrot (pomijając koszty eksploatacji ,kredytu,itp) :

18 000 pln : 3 500 pln=5 lat

Jeśli bym jednak kupił jedną instalację w cenie np 45 000 pln brutto (z 23% Vatem) i miałbym dotację tylko z gminy 10 000 pln , to było by tak :

35 000 pln :3 500 pln=10 lat

Oczywiście w każdym przypadku zyskiwałbym po wzroście cen energii.

Gdyby była lepsza (większa) dotacja i zwrot ok 5 lat-oko by mi nie mrugnęło ,żeby samemu tego nie robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo po dłuższej przerwie,

co jakiś czas się zastanawiam kiedy będzie dobry moment na wejście w PV. Mam jeszcze umowę w Tauronie (dzięki kol. Vr5 wiem na co u nich kukać) do końca 2020 (ceny energii w umowie wyglądają niby na "nie do ruszenia" ).Widzę ,że po wejściu odpisów od podatków na fotowoltaikę ,PV ruszyło w kraj...

Sprawdzam ceny instalacji i komponentów-raczej zaczyna to drożeć, więc może jednak w tym roku się "odważę" na PV.

Plan mam taki :

-instalacja lekko poniżej 10kWp na gruncie na południe (mam miejsce i przeanalizowałem "za i przeciw")

-sam wykonam system gospodarczym lub zakup w rozsądnej cenie całości

W gminie mam dotację do max 10 000 pln (tj przy min 20 000 kosztów kwalifikowalnych)-więc za te max 20 000 pln założył bym jedną instalację.

Natomiast brakujące kWp założył bym oddzielnie i skorzystał z ulgi podatkowej.

Czy jest w tym pomyśle jakiś błąd ? Z tego co wiem nie można łączyć jednocześnie dotacji z ulgą podatkową-ale nie widziałem zastrzeżeń do mojego pomysłu.

Tak naprawdę to gryzie mnie jeszcze ten Vat 23% na gruntową instalację-Pisomeni rzucali zajawki ,że niby ma być 8%...

Pzdr

 

Bobrow, nie wiem jak cenowo to wygląda teraz, bo ja umowe podpisałem jeszcze zimą.

Z tego co czytałem, to można łączyć, ale jak np. miałem 20% dotacji, to odpisać tylko te 80% których nie obejmowała dotacja - proszę mnie poprawić, jesli się myle. Tez planuję lekko poniżej 10kwp - na razie mam 6,82kwp, chcę dołożyć jeszcze ~3kwp z grantu (90%) który się mocno opóźnia...

Natomiast z pewnością są opóźnienia w dostawach u niektórych dystrybutorów - zmieniałem producenta paneli i falownika, bo było już 2 tygodnie opóźnienia i nie wiadomo jak długo jeszcze by to trwało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka dręczących pytań :

-

-jak fizycznie wygląda podłączenie kilku instalacji PV do sieci (odrębne umowy , przyłącza , itp ?) ,Vr5 masz kilka instalacji

 

Są to 2 przyłącza, jedno moje, drugie syna ( 2 różne fazy - przyłącza jedno-fazowe). Jak się wyprowadził do nowego domu, to nie likwidował przyłącza. U mnie ma garaż i trochę domu. Zawsze były 2 umowy, jedna na syna, jedna na mnie.

W nowym domu też założył PV, więc tak na prawdę to on ma 2 umowy na 2 przyłącza.

Jako, że ja też korzystam z tego drugiego przyłącza, to od ponad roku mam pełne zbilansowanie energii pobranej i oddanej. Nie tracę na rozliczeniu z ZE w taryfie z serii G12...

 

A co do rozliczeń w Tauronie w taryfach z serii G12 (i pochodnych):

 

Jeśli Prosument ma w okresie między-fakturowymi produkcję z PV większą, lub równą całkowitemu zapotrzebowaniu (zbilansowaną ze współczynnikiem 20 lub 30 procent) na nią, to jest rozliczany prawidłowo - płaci opłaty stałe. Tak na szczęście jest teraz u mnie.

 

Schody zaczynają się jak energii brakuje, bo za brakującą płaci się wg proporcji. W taryfie dziennej masz więcej, a nocnej mniej kWh niż wynika ze wskazań licznika. Czyli w Tauronie opłaca się mieć sporą PV.

 

Wspomniałem o sposobie rozliczeń z tym Operatorem, bo Ty też jesteś w obszarze jego działania.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info-to może jednak będę się koncentrował na max obniżeniu kosztu instalacji z tym 23% Vatem.

Dodam tylko ,że to nie jest arytmetyczna różnica 15% między instalacją na dachu domu a gruntem.

Nastawiłem się na grunt , ponieważ :

-instalacja będzie od południa , oś dachu mam wschód-zachód (gorsza sprawność=większy koszt zakupu)

-będę mógł sam wykonać instalację lub jej części (po dachu raczej mi się nie uśmiecha pomykać-choć nie mam nadwagi ,żeby nie było;))

-instalacja na dachu , to jednak ryzyko jego uszkodzeń czy przecieków

-serwisowanie na gruncie (czy chociaż przemycie), to tzw "pryszcz"

 

Tak z moich pierwszych obserwacji - moje 6,82kwp (kąt 40-45 od południa) i 8,3kwp wschód-zachód bardzo blisko mnie (pv monitor, bodajże 12:14 panele)

w sobotę było tylko trochę słońca od 8-10 - moja instalacja wyprodukowała około 33kwh, a ta pobliska ledwo 12kwh....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z moich pierwszych obserwacji - moje 6,82kwp (kąt 40-45 od południa) i 8,3kwp wschód-zachód bardzo blisko mnie (pv monitor, bodajże 12:14 panele)

w sobotę było tylko trochę słońca od 8-10 - moja instalacja wyprodukowała około 33kwh, a ta pobliska ledwo 12kwh....

Porównywanie jednego dnia, jest bez sensu. Innego dnia będzie lepiej u sąsiada, bo po południu tylko słońce będzie. Ale jak popatrzysz na uzyski miesięczne z okolicy o to już wychodzi to co ma wyjść i różnice takie jak w modelach.

Po za tym, pamiętaj że wschód-zachód zimą i wiosną nabardziej odstawjeje od południa. Latem, to już sąróżnice rzędu 5%, gdy zimą potrafi być ponad 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...