Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ok-nikt się nie odzywa , to ja się odezwę...

Szykuję się do instalacji gruntowej PV systemem gospodarczym (czyli prawie wszystko sam...) i tak sobie liczę jaki może wyjść koszt tej instalacji ciut poniżej 10 kWp. Tak to wstępnie wygląda (z Vatem 23%-kuźwa,niestety...) :

-najtańsze panele ok 15 000 pln (35 szt 280W ,poli Just Solar model JST280P60)

-stojaki ok 4 000 pln

-kable ,złączki ,itp ok 2 000 pln

no i teraz inwerter 3 fazowy-jakieś szaleństwo ,prawie 10 000 pln...

Ceny obserwuję wstępnie na Alle(coś tam)-z tymi inwerterami to jakaś zmowa ? Wydawało mi się ,że jeszcze nie dawno można było znaleźć takiego Froniusa 3F ok 8,5kW za cos 7 000 pln brutto...

 

W sumie najwięcej się słyszy "dobrego" o Froniusie-natomiast często są oferowane Growatty i Huaweie. O tym drugim czytałem ,że jest dość kulawy -ale Growatt ,co to za czort ?

 

Generalnie myślę sobie tak ,żeby koncentrować się na sprzęcie najtańszym z min wymaganą jakością -wiem jak jak to brzmi , ale tego szukam...

Jest jeszcze jeden wariant jaki rozważam-wersja z trackingiem. Raczej nie wchodzi w grę zakup całej konstrukcji-myślę o skonstruowaniu całego urządzenia, tylko trochę się obawiam "grzechów młodej konstrukcji" (np kiedy duże wiatrzysko wyrwie moje "skrzydełko" z 30 panelami PV i piedryknie w dom sąsiada...)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wersja z trackingiem. Raczej nie wchodzi w grę zakup całej konstrukcji-myślę o skonstruowaniu całego urządzenia, tylko trochę się obawiam "grzechów młodej konstrukcji" (np kiedy duże wiatrzysko wyrwie moje "skrzydełko" z 30 panelami PV i piedryknie w dom sąsiada...)

 

Pzdr

 

Ukraińcy robią takie konstrukcje, nic nie wyrywa. Samemu się opłaca zrobić na 4-6 paneli. albo takie, bardzo prosta konstrukcja: http://www.solar-trackers.com/photogalery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-nikt się nie odzywa , to ja się odezwę...

Szykuję się do instalacji gruntowej PV systemem gospodarczym (czyli prawie wszystko sam...) i tak sobie liczę jaki może wyjść koszt tej instalacji ciut poniżej 10 kWp. Tak to wstępnie wygląda (z Vatem 23%-kuźwa,niestety...) :

-najtańsze panele ok 15 000 pln (35 szt 280W ,poli Just Solar model JST280P60)

-stojaki ok 4 000 pln

-kable ,złączki ,itp ok 2 000 pln

no i teraz inwerter 3 fazowy-jakieś szaleństwo ,prawie 10 000 pln...

Ceny obserwuję wstępnie na Alle(coś tam)-z tymi inwerterami to jakaś zmowa ? Wydawało mi się ,że jeszcze nie dawno można było znaleźć takiego Froniusa 3F ok 8,5kW za cos 7 000 pln brutto...

 

W sumie najwięcej się słyszy "dobrego" o Froniusie-natomiast często są oferowane Growatty i Huaweie. O tym drugim czytałem ,że jest dość kulawy -ale Growatt ,co to za czort ?

 

Generalnie myślę sobie tak ,żeby koncentrować się na sprzęcie najtańszym z min wymaganą jakością -wiem jak jak to brzmi , ale tego szukam...

Jest jeszcze jeden wariant jaki rozważam-wersja z trackingiem. Raczej nie wchodzi w grę zakup całej konstrukcji-myślę o skonstruowaniu całego urządzenia, tylko trochę się obawiam "grzechów młodej konstrukcji" (np kiedy duże wiatrzysko wyrwie moje "skrzydełko" z 30 panelami PV i piedryknie w dom sąsiada...)

 

Pzdr

Konstrukcja na trackerze na tyle paneli to musi być mega mocne i przez to bardzo drogie. Lepiej porządnie zakotwic na stałe do ziemi i mieć spokój. Na trackerze samorobce to wątpię że ci ktoś to ubezpieczy przez klęskami a konstrukcje kupione od dobrych producentów mają atesty i ubezpieczalnia nie będzie miała zastrzeżeń.

Moim zdaniem Fronius jest jeden z najlepszych ale producent się nie wyrabia i często sprzedawcy mimo że niby mają to i tak go nie maja. Ja u swojego dystrybutora nie mogę się doczekać od ponad miesiąca na 2szt Froniusa bo cały czas braki i roboty nie mogę skończyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i teraz inwerter 3 fazowy-jakieś szaleństwo ,prawie 10 000 pln...

Ceny obserwuję wstępnie na Alle(coś tam)-z tymi inwerterami to jakaś zmowa ? Wydawało mi się ,że jeszcze nie dawno można było znaleźć takiego Froniusa 3F ok 8,5kW za cos 7 000 pln brutto...

 

W sumie najwięcej się słyszy "dobrego" o Froniusie-natomiast często są oferowane Growatty i Huaweie. O tym drugim czytałem ,że jest dość kulawy -ale Growatt ,co to za czort ?

Pzdr

 

Z inwerterami jest podobnie, jak z klimami - tu potrzebne nowe papiery ( DEKLARACJA NC RFG), a tam fachowiec z certyfikatem f-gaz.

Wyleciało szereg inwerterów z rynku (zwłaszcza z rynku wtórnego) to ceny poszły w górę.

 

Taki Fronius ma NC RFG dla najnowszych modeli.

Do ZE można zgłosić tylko te nowsze.

 

Co do Growatt - mam 3600 MTL. Ma Deklarację NC RFG, działa. Z "drugiej ręki" koszt 3 sztuk, o łącznej mocy ok. 10 kW 3 razy niższy od Froniusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent (Fronius)deklaruje ,że dla tych z przed kilku miesięcy wystarczy aktualizacja , gdzieś na Gramwzielone czytałem ,że na chyba wszystkie stare , ale nie moge teraz tego namierzyć

https://www.forum-fronius.pl/zgodnosc-nc-rfg/

 

w okresie przejściowym (do 26.04.2021) dopuszczane jest złożenie deklaracji zgodności wystawionej przez producenta sprzętu,
na stronie fronka to jest .

 

 

 

 

Tutaj tez kilka deklaracji

 

https://fotowoltaika.corab.eu/do-pobrania/nc-rfg-deklaracje-producentow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze inwertera muszę ustalić „zbiór” producentów (tj wykluczyć badziewne marki),oczywiście przy zapewnieniu min wymogów technicznych.

Znalazłem w sieci takie opracowanie wg jakości i wsparcia (od najlepszych) :

-fronius

-sma

-solaradge

Czy jest jeszcze coś godnego polecenia ?

Nt growatt już doczytałem-chinol.Nie za bardzo ufam 100% technologii z chinlandii...

Pzdr

 

PS

Z trackerami dam sobie spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizuję jeszcze miejsce na działce pod PV- tam gdzie chciałem postawić, w przyszłości mogę mieć zacienienie od drzew.

Właśnie wpadł mi (chyba dobry) pomysł-przed szopką postawię wiatkę pod dwa samochody (jeden chłopak już ma , drugi robi prawko i ciuła na furmanę...)

Powierzchnia wychodzi idealna tj 56m2 (6x9) ,czyli jeśli powierzchnia panela ok 1,5m2 -to wychodzi 36 paneli idealnie na południe.

Np panel 275Wx36=9900 W.Nawet w sieci takie znalazłem po 399pln brutto ( chyba Astronergy).

Ramę nośną zrobię z profili stalowych (6 słupów+obwód), a poprzeczki z tego co będzie.

Ktoś z Was już tak zrobił ?

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzam jeszcze kąt-wychodzi mi na 9m ok 2,5m( więcej nie mogę) różnicy dla ok 15st.

Może wyjść przy takim kącie znacznie gorsza sprawność.

Może zrobię inaczej -część paneli położę na szopkę od wschodu i zachodu.

Wtedy wiatka z dachem wyszła by 6x6m tj 36m-reszta na szopce.

Może nawet nie będzie dużej straty na produkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak :

-wiata 22 panele ok 37m2 kąt 25

-szopa wschód 7 paneli

-szopa zachód 7 paneli

Razem wychodzi 36szt-na szopie mam jeszcze trochę miejsca , więc mogę szukać najtańszych paneli i nie koniecznie z wysoką mocą.

Do ustalenia tylko optymalne kąty i może m2 na każdą część instalacji (np ze względu na zużycie do południa- czyli pv od wschodu, produkcję od zachodu itp).

Coraz bardziej mi się podoba ten pomysł z wiatą-nie będę zajmował trawnika i jeszcze zyskam dodatkową funkcjonalność.Koszty nie powinny być wysokie- wszystko zrobimy własnymi siłami (starszy syn jest bardzo na tak-bryczka nie będzie pod chmurką...)

Zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś polecić jakiś uczciwy kalkulator uzysków z PV ?

Kopie w necie i wszędzie są jakieś lipne kalkulatorki ,koncentrujące się głównie na kosztach miesięcznych i danych adresowych...

Chodzi mi głównie o dowolne kąty ,typ i moce paneli oraz swobodę lokalizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki byłem tam-nie jestem tylko pewien którą kategorię paneli mam brać pod uwagę.

Nie wiem jak podawać straty systemowe (Estimated system losses)

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiasz "Crystalline silicon" i 14%

 

Sprawdziłem te panele Astronergy-są w technologi krystalicznego krzemu ,jasne.

Ale dlaczego straty 14% ?

Wychodzi słaba produkcja np dla 35st pion i 0st od południa dla 10kW produkcja roczna przy 14% start 8 410W ,ale przy 3% już 9 490W.

Analogicznie przy panelach cienkowarstwowych mam 9 400W i 10 600W.

Jak rozpoznać które panele są jakie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno są to straty na sprzęt.

Nie uwzględniają zacienienia bo nie mogą uwzględniać tego.

Sprawność panela PV nic nie ma do tego.

Podajesz moc panela. Sprawność jest odzwierciedleniem mocy danego panela.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...