Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Kurza melodia -to w końcu jak to jest z tymi panelami ?

Kilka razy znalazłem opracowania ,że przy optymalnym położeniu - u mnie tj 35st i 100% południe z 1kWp rocznie spokojnie wyciąga się 1 kWh...

Dla jakich parametrów ?Dla jakiej min sprawności ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sorry ,że tak męczę temat -mam duże zużycie w chałupie ok 12 000kWh/rok (po optymalizacji może bym się zmieścił w 10 500-11 000kWh) i do tego nie mieszkam na lubelszczyźnie...

Mogę manewrować optymalnym umiejscowieniem PV oraz parametrami-oczywiście zachowując rozsądek w kosztach (czyli tradycyjnie -jak najwięcej jakości za jak najmniejsze diengi...taki nasz polski Graal zakupowy...oby tylko nie zostać Januszem zakupów...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz takie o równej mocy i różnej sprawności ? I przy tych samych wymiarach ogniw?

 

Jakiś czas temu robiłem takie porównanie :

Q cells 280W/17,1% ,

Ja Solar Jap6 265W/16,5% ,

Sainty Solar 255 W/16%,

Selfa SV60P-260W/16%, Selfa SV60P-260 ,

saronic 260W/18,3%,

Boviet 265W/16,3%,

sharp ND-RJ260 260W/15,9% ,

amerisolar255w /15,6%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem takie porównanie, dotyczy jednak paneli o porównywalnej klasie i porównywalnych wymiarach

 

Mówimy o standardowych panelach o przykładowych wymiarach 1000mm x 1685mm lub podobnych.

Panel Q.Cells Q.PEAK DUO G5

330Wp ma "efektywność" 19,6%, 330 / 0,196= 1683 Wp

320Wp - 19,0% , 320 / 0,190 = 1684 Wp

LONGi Solar LR6-60HPH

320Wp - 19,3% , 320 / 0,190 = 1658 Wp

300Wp, 18,1% , 300 / 0,181 = 1658 Wp

Panele różnią się wymiarami.

Q.Cells ma 1685mm x 1000m minus ramka ~25mm (?) = 1,5533m2

a LONGI ma 1672mm x 991mm też minus ramka ~25mm = 1,5263m2

Czyli na 1m2 ogniw wyjdzie ok. odpowiednio 1084 Wp i 1086 Wp - różnice w granicach błędu przyjętych wymiarów.

 

Panel ze 100% "efektywnością" daje 1085Wp z m2.

Masz efektywność 25% to panel będzie miał moc 271,25Wp z 1m2 a o wym. 1,685x1,00 będzie miał ok. 420Wp.

 

Z panela o wym. 1,685x1,000 (od tego trzeba jednak odjąć ramki , np. po 25-30mm) wychodzi 1658 Wp na panel przy 100% efektywności.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokopałem się do tych strat , podobno jest tak :

 

"WW – współczynnik wydajności – wskaźnik uwzględniający poziom strat na instalacji fotowoltaicznej obliczany jako 100% – poziom wszystkich strat. Generalnie w instalacji fotowoltaicznej mamy do czynienia z następującymi stratami: straty na przewodach – ok. 1%, straty falownika – ok. 3–7%, straty na modułach z uwagi na temperaturę – około 4–8% (cienkowarstwowe – dolna granica, z krzemu krystalicznego – górna granica), straty z uwagi na pracę przy niskim natężeniu promieniowania słonecznego – około 1–3%, straty z uwagi na zacienienie, zabrudzenie – około 1–5% (w przypadku nieoptymalnych instalacji mogą być znacznie wyższe), straty wynikające z niedopasowania prądowego modułów – około 1% (w przypadku błędów wykonawczych czy posiadania uszkodzonego modułu w instalacji – straty mogą być znacznie wyższe), straty na diodach bocznikujących – około 0,5%.

Dla instalacji opartych na bardzo dobrych komponentach współczynnik wydajności wynosi około 80–88% (górna granica jest możliwa do uzyskania jedynie dla większych instalacji zoptymalizowanych w każdym detalu, w praktyce poziom 85% uznaje się już za bardzo wysoki), w przypadku słabych komponentów współczynnik ten może spaść poniżej 75%."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz pojawia się pytanie jak się ma współczynnik wydajności do sprawności paneli -jeśli nie bierzemy pod uwagę zacienienia i strat na pozostałym sprzęcie ?

Drugie pytanie -jak sobie liczą pozostałe kalkulatorki ?

Kalkulatorki zwykle liczą że 1kWp produkuje 1.000 kWh rocznie.

A może być 850 kWh jak i 1150 kWh.

Po kilka % daje też azymut i kąt pochylenia połaci dachu.

Najważniejsze to jak mocno i jak długo "świeci' Słońce.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem - większe moce mają większą sprawność , o to Ci chodzi ?

Znalazłem na PVmonitorze gostka z instancją PV ok 7km ode mnie.

Skontaktuję się i zobaczymy co i jak ( w opisie ma ok 15 kWp i 13kWh produkcji )

Jeśli nie ma możliwości wyciągnąć z 10 kWp 9 500-10 000kWh, to muszę przekalkulować większą moc z 30% haraczem za pobranie zimą...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...