Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jeszcze znalazłem takie opracowanie

http://kompaniasolarna.pl/fotowoltaika/obliczyc-uzysk-energii-instalacji-fotowoltaicznej/

 

Jest tam taki wzór na produkcje z PV =nasłonecznie 1m2 x współczynnik korekcyjny w zależności od ustawienia wzgl Słońca x moc paneli x współczynnik wydajności (czyli sprawność po stratach) :1 kW/m2

 

W moim przypadku to będzie tak wyglądało :

 

E=1050 kWh/m2 x 1,13 x 9,9 kW x 0,88 (lepsze przewody ,krótka instalacja i dobry inwerter) : 1 kW/m2=10,336 kWh

 

lub mniej optymistyczny wariant :

 

E=990 x 1,13 x 9,9 x 0,86=9,52 kWh

 

Pzdr

 

PS

Zastanawia tylko ,że w w/w wzorze nie ma wzmianki o sprawności paneli

 

Co tu liczyć i zaprzątać sobie głowę . Dla Polski przyjmuje się 1000W z zainstalowanej mocy ,co jest powyżej to już idealne warunki i nasłonecznienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ok-chyba zaczynam to jakoś ogarniać...

Teraz robiłem kalkulację wg poprzednich wzorów.

Przyjąłem średnie roczne nasłonecznienie 1000kWh/m2 i sprawność instalacji jednak 0,87-dla 9 900 kWp instalacji

Rozważyłem trzy warianty :

1.tylko grunt -produkcja 9 732kWh

2.wiata 22 panele kąt 25 st azymut 0+ 14 paneli na szopce (W-E) kąt 20st azymut 90 , produkcja 9 177kWh

3.wiata j/w + grunt kąt 40st azymut 0, produkcja 9 680 kWh

W tym momencie najlepsza dla mnie opcja to nr 3, zmiana planów...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretyczna różnica w uzysku to max. 330 PLN rocznie więc warto uwzględnić koszty budowy instalacji w danym miejscu.

Czyli koszty budowy wiaty i koszty konstrukcji nośnej na gruncie.

 

Widzisz-wiata dłużej mi chodziła po głowie i po prostu będzie użyteczna.

Jeszcze delikatnie zmieniłem koncepcję-na wiatę pójdzie 20 paneli, a 16 na grunt (stojak 4 rzędy po 4 szt poziomo).

Kąt wiatki będzie mniejszy tj 15 st - jest wtedy dobry wsp kor 1.1.

 

Najchętniej ,to bym zamontował trochę więcej mocy na panelach -nie jestem tylko pewien jak zostanie to zakwalifikowane przy odbiorze instalacji (przy mniejszej mocy falownika od 10 kW ?).

Zresztą -po odbiorze gdybym dołożył po cichutku kilka panelików ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 27.04.2019 r. miało być tak (tak pięknie, że aż za pięknie):

 

Moc maksymalna - w przypadku PV moc maksymalna to: moc paneli jeżeli jest mniejsza od mocy inwertera lub moc inwertera jeżeli moc paneli jest większa od mocy inwertera

 

Na przełomie kwietnia i maja ten zapis był chyba w zgłoszeniu z Tauronu (w przypisach).

 

Z całą pewnością nie ma go obecnie.

Szkoda, że sobie nie wydrukowałem. Miał bym na pamiątkę.

 

Było sporo informacji na ten temat. Chyba wszystko poznikało...

 

@cuuube w tym wątku pisze:

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?356329-Prosument-70-od-10-kW-paneli-czy-falownika

 

że informacje nie poznikały. Ma rację, ale to tylko jedna informacja. Jak mówi przysłowie - jedna nie czyni wiosny..

Edytowane przez vr5
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogłaskałem (chyba) mój układ -najlepszym rozwiązaniem wydaje się taki układ (wszędzie azymut 0-czyli południe) :

 

1.wiatka 16 paneli x275W=4,4 kW ,kąt 15st

E=1000 x 1,1 x 4,4 x 0,87= 4 210 kWh produkcji

 

2.grunt 20 paneli x275 W =5,5 kW , kąt 35 st

E=1000 x 1,13 x 5,5 x 0,87=5 407 kWh

 

Razem produkcja roczna 9 617 kWh dla porównania najwydajniejsza produkcja tylko na gruncie 9 732 kWh

To nie duża strata , ale zyskuję za to rozsądny kąt dachu wiatki ( tylko 15 st) oraz prosty stojak gruntowy (5 poziomych rzędów po 4 szt w każdym)

Dodam też , że w w/w przypadku nie mam ryzyka zacienienia.

 

Pzdr

 

PS

Cel mam jasny - wycisnąć te 10 000 kWh rocznie

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oni już głośno dołożyli by piękną karę do rozwiązania umowy włącznie. Monitoring mikroinstalacji, a raczej program go obsługujący jest naprawdę "sprytny".:no:

 

Podstawą do uniknięcia kłopotów jest dobranie takiego falownika, który mając moc nominalną 10 kW "nie puści" do sieci więcej.

Co z tego, jeśli falownik będzie ustawiony na kraj, w którym falownik będzie miał nastawy moc maksymalna + 10%? Np. Aurora PVI na GB ma ustawienia mocy nominalna +10%, na DE moc nominalna.

Wtedy mimo, że dobrane zostaną panele co do wata na max 10 kW to zestaw zwłaszcza z nowych paneli od czasu do czasu będzie przekraczał te magiczne 10 kW.

Mój SolarMax S2000 ma w DTR-ce moc maksymalną 1980 W i nigdy jej nie przekroczył. Nadwyżkę mocy po prostu "obetnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oni już głośno dołożyli by piękną karę do rozwiązania umowy włącznie. Monitoring mikroinstalacji, a raczej program go obsługujący jest naprawdę "sprytny".:no:

Przeceniasz ich możliwości. A taki montioroing to już zbyt ambitny jest jak ja takie molochy.

 

Większość paneli ma z fabryki dodatnią tolerancję mocy więc jak zrobiłeś instalację 10000W to normalne jest że może ona uzyskać chwilowo 10100W. Poza tym są panele bifacial, np +20% mocy.

 

Co ciekawe nowymi zapisami (moc paneli lub inwertera co niższe) strzelili sobie w stopę. Bo ktoś kto założył instalację 14kW na inwerterze 10kW, będzie produkował pewnie jakieś 13000KWh, a łapie się w przedziale "do 10kW".

 

 

Poza tym nie ma chyba kar za coś takiego w żadnej ustawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeceniasz ich możliwości. A taki montioroing to już zbyt ambitny jest jak ja takie molochy.

Poza tym nie ma chyba kar za coś takiego w żadnej ustawie.

Pamiętaj , że jest to forum i czytają różni ludzie nawet Ci co myślą, że piszesz prawdę, więc nie wprowadzaj ich w błąd.

Są kary, a zmiana po odbiorze bez zgłoszenia jest zabroniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj , że jest to forum i czytają różni ludzie nawet Ci co myślą, że piszesz prawdę, więc nie wprowadzaj ich w błąd.

Są kary, a zmiana po odbiorze bez zgłoszenia jest zabroniona.

Napisałem "chyba":D

Oczywiście zmiana po zgłoszeniu jest zabroniona, pozostaje kwestia kontroli oraz egzekucji. Z chęcią zobaczę realne przypadki.

 

Zresztą mam teraz wrażenie, że na pomocą certyfikatów NC RFG zablokowano możliwości rozbudowy instalacji o dodatkowe panele. Ciekawe jaka będzie praktyka rozbudowy instalacji z inwerterami bez certyfikatów NC RFG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą mam teraz wrażenie, że na pomocą certyfikatów NC RFG zablokowano możliwości rozbudowy instalacji o dodatkowe panele. Ciekawe jaka będzie praktyka rozbudowy instalacji z inwerterami bez certyfikatów NC RFG.

 

Już pojawiły się głosy, że przy rozbudowie chcą też aktualnych certyfikatów na posiadane inwertery i panele. Te starsze falowniki nie mają i chyba nie będą miały. A szkoda, bo sporo było bardzo dobrych.

 

Wzrosły ceny na falowniki z NC RFG.

 

Z tego co pamiętam to miałeś problem z papierami na GS-50. Przyjęli w końcu zgłoszenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Zresztą mam teraz wrażenie, że na pomocą certyfikatów NC RFG zablokowano możliwości rozbudowy instalacji o dodatkowe panele. Ciekawe jaka będzie praktyka rozbudowy instalacji z inwerterami bez certyfikatów NC RFG.

Mnie zablokowali w PGE. Chciałem dołożyć 12 paneli do dwóch istniejących inwerterów. Zażądali kompletu dokumentów inwerterów - nie miały NC RFG. Zabrałem papiery i nie zrobiłem zgłoszenia. Teraz mały off-grid z dodatkowym inwerterem a zarejestrowane inwertery będą kierować całą moc do sieci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zablokowali w PGE. Chciałem dołożyć 12 paneli do dwóch istniejących inwerterów. Zażądali kompletu dokumentów inwerterów - nie miały NC RFG. Zabrałem papiery i nie zrobiłem zgłoszenia. Teraz mały off-grid z dodatkowym inwerterem a zarejestrowane inwertery będą kierować całą moc do sieci...

 

Ty podobnie jak ja oddałeś dokumenty na starych zasadach, więc powinni przyjąć, chyba że czegoś brakowało i przetrzymali do 27 kwietnia.

 

Ja dostałem SMS 26.04.2019 r. potwierdzający przyjęcie Zgłoszenia. Oprócz dorzucenia paneli wymieniłem inwerter na większy. Okazuje się, że Growatt już wystawił certyfikat NC RFG na ten falownik (mam go w razie czego wydrukowanego).

 

Co do uzupełnienia instalacji o off-grid, lub na hybrydową - jest to niedaleka przyszłość. Baterie mają szanse stanieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...