Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Masz jakieś konkretne informacje na ten temat?

 

Nie, nie mam. Prognozuję. Jeśli nawet nie potanieją, to sądzę, że będzie warto mieć instalacje hybrydowe. Instalacje PV nawet z małymi magazynami energii będą stabilizować sieć.

 

Nie p[osiadam nadmiaru paneli, by eksperymentować z off-grid. Nie zamierzam kupować kolejnych, bo mam 100 % pokrycie zużycia energii z PV i w tych warunkach nie jest to ekonomicznie uzasadnione.

 

Mnie przyjęto rozbudowę PV i wszystkie dokupione panele już pracują.

 

Co innego u Kolegi @Slak.

 

Jeśli zabraknie mi energii, to zobaczymy. Pewnie zrobię jakieś 1 kW off-grid, bo to w mojej sytuacji chyba będzie najtańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chcę sam montować-muszę tylko sprawdzić jakie są potrzebne kwalifikacje do odbioru

 

Przeczytaj wniosek z Taurona. Na wniosku musi się podpisać ktoś, kto ma jedno z trzech wymienionych we wniosku uprawnień: Certyfikat OZE, SEP, lub projektowe. Do tego potrzebny jest schemat, a nie Projekt Techniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o deklaracje NC RFG to tylko kwestia czasu aż pojawią się na stronach producentów. Nawet Samil Power, który zakończył działalność, wystawił na swoje.

Ponieważ mam kilka inwerterów na sprzedaż, napisałem do nich bezpośrednio.

Hevalex dziś wstawił do solisów:

https://www.hewalex.pl/pliki/certyfikaty/

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zacienienie paneli na gruncie przez cień z siatki ogrodzeniowej może znacząco obniżyć ich sprawność? Panele od południa, cień może pojawiać się tylko gdy słońce jest nisko.

Pozdrawiam, Łukasz

 

Raczej mało. Nie dlatego, że jest siatka ponieważ rano i wieczorem uzysk z paneli jest mały. Część paneli mam zacienionych i wieczorem i z nich mam całkiem dobre osiągi. Siatka mogła by mieć spory wpływ w południe. Ale to oznaczało by, że panele są blisko ogrodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Zeversolar'a i jest ok , jak tę chwile -Chinol ,ale należy do SMA od 2013 r . Gwarant w Niemczech 'door-to-door'.

znalazłem info ,że SMA sprzedało Zevera , ale

 

Sprzedane do tej pory inwerter ww. marki będą nadal serwisowane w Europie, a wszystkie ewentualne roszczenia gwarancyjne przejmie firma SMA
czyli tak jak pisałem , gwarant w DE .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj wniosek z Taurona. Na wniosku musi się podpisać ktoś, kto ma jedno z trzech wymienionych we wniosku uprawnień: Certyfikat OZE, SEP, lub projektowe. Do tego potrzebny jest schemat, a nie Projekt Techniczny.

 

W pracy mam kilku inżynierów projektantów i trochę ludzi z SEP-więc sobie poradzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się obala mity: Skierowałem koncentrator słoneczny na panele, dokładnie na jeden z 6 szt w stringu i przyrost produkcji 10W:) całego stringu. Obaliłem przy okazji teorię, że jeden panel ciągnie w dół cały string. Skoro odnotowałem przyrost, to niby co to ma znaczyć? Panele łączone równolegle.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17989970#17989970

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co pokazuje te schemat?

Jakie jest napięcie wyjściowe z tych trzech paneli?

 

Schemat pochodzi z tego artykułu. Chciałem odpowiedzieć tym przykładem ale doszedłem do wniosku, że nie właściwie go zrozumiałem. Tekst skasowałem ale obrazku nie umiałem wykasować.

Skoro nie mam racji, to mógłby ktoś wytłumaczyć co konkretnie się stało z moim panelem po naświetleniu go koncentratorem? Panele ładowały akumulatory. Mierzę miernikiem tylko prąd.

 

http://instsani.pl/514/niedopasowanie-pradowe-paneli-pv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zastanawiam się jeszcze czy nie poczekać na nowsze technologie w PV.

Walczę z żoną odnośnie PV na wiacie i gruncie- rzeczywiście trochę kulawo będzie to wyglądać...

Czytałem o grafenie- na razie są dostępne panele samoczyszczące.

Podobno mają być jeszcze takie , które produkują energię przy deszczu- przy takiej sprawności mógłbym zamontować PV tradycyjnie na dachu i nie przejmować się osią wschód-zachód...

Kurza melodia- sam już nie wiem , też mi trochę nie pasuje wizerunkowo instalacja.

Może ktoś coś wie o tych new technology ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się jeszcze czy nie poczekać na nowsze technologie w PV.

Walczę z żoną odnośnie PV na wiacie i gruncie- rzeczywiście trochę kulawo będzie to wyglądać...

Pzdr

 

Na razie te nowe technologie są drogie, więc może lepiej wybrać tańszą (panele). Mogą minąć lata, nim nowe technologie będą na kieszeń Kowalskiego

 

Co do podejścia Twojej żony do idei PV, to znam takie przypadki, że Kobiety były przeciwne panelom.

 

W pierwszym przypadku Kobieta argumentowała to w ten sposób, że nie po to wydała sporo pieniędzy na dachówkę, by ją panele zasłaniały...

Wprawdzie dachówka jest "ledwie, ledwie" widziana z sąsiedniej ulicy, ale zawsze...

Jednak panele są już na tym dachu.

 

W drugim przypadku Kobieta postawiła na swoim i nie ma PV.

 

Jeszcze dodam, że inna Kobieta nie zgodziła się, by syn jej sponsorował PV. Jej argumentacja: "synku załóż u siebie, mnie to nie potrzebne".

Syn u siebie nie założy, bo ma znaczne upusty na energię elektryczną przez powiązania z energetyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się jeszcze czy nie poczekać na nowsze technologie w PV.

Wydaje mi się, że możesz tak czekać do usranej śmierci.

Walczę z żoną odnośnie PV na wiacie i gruncie- rzeczywiście trochę kulawo będzie to wyglądać...

Czytałem o grafenie- na razie są dostępne panele samoczyszczące.

Podobno mają być jeszcze takie , które produkują energię przy deszczu- przy takiej sprawności mógłbym zamontować PV tradycyjnie na dachu i nie przejmować się osią wschód-zachód...

Kurza melodia- sam już nie wiem , też mi trochę nie pasuje wizerunkowo instalacja.

Może ktoś coś wie o tych new technology ?

Pzdr

Każde panele produkują przy deszczu, jedne lepiej, drugie gorzej. Panele wschód-zachód nigdy nie dorównają tym skierowanym na południe, nie rozumiem czego oczekujesz? Jeśli masz problem estetyczny, to raczej długo poczekasz na coś, co Cię zadowoli. Niektórzy w ogóle nie trawią "tego czegoś" na dachu i nie ma co się spinać, bo zawsze będą niezadowoleni. Ja nie mam na gruncie miejsca, a usytuowanie domu nie pozwala na sensowne postawienie wiaty z panelami. Na dokładkę konstrukcja, która by dobrze wyglądała, kosztuje tyle, że bardziej się opłacało zrobić instalację na dachu od strony zachodniej. Za jakiś czas dołożę parę paneli na wschód i/lub może coś pójdzie na planowane zadaszenie od strony południowej.

 

I pamiętaj o tym, że do 2035 r. coraz bliżej. Ty się będziesz zastanawiał, a inni już od paru lat płacą mniejsze rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...