Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Spokojnie - mam jeszcze cały rok taniego prądu.

Po prostu rozważam różne warianty , rysuję, mierzę i kombinuję ( zapewne jak kuń pod górę)...

Porobiłem foty o różnych porach- obecnie po 20stej cała działka jest w cieniu.

PV na południe jako wiata to ok 60 m2 z kątem min 25 st , to różnica w wys dachu ok 2.7m.

Mniejszy kąt to spadek sprawności ( wsp korekcyjny max to 1.13-przy 25st to 1.12)

Latam po działce i cały czas coś mi nie pasi...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie drobne trudności z żoną?!

Mój znajomy chce założyć panele - 20-23 tys. złociszy - ogólnorodzinne protesty, epitety itp.

Ale gdy kupują samochód za 120 tyś. - w porządku, kupuj.

 

To jest dopiero jazda!

 

Oj, chyba piszesz o moim szwagrze! U mnie cuda wianki i wszystkie możliwe technologie, u szwagra dom dalej: nowe samochody i narzekania że wysokie rachunki:). Proponowałem mu, żeby wziął ode mnie prąd bo będę miał nadprodukcję-cisza i narzekanie na wysokie rachunki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie drobne trudności z żoną?!

Mój znajomy chce założyć panele - 20-23 tys. złociszy - ogólnorodzinne protesty, epitety itp.

Ale gdy kupują samochód za 120 tyś. - w porządku, kupuj.

 

To jest dopiero jazda!

 

Nie o to chodzi , że żonce się to nie będzie podobało- chodzi o to , że to naprawdę będzie wyglądało jak g...no...

Wiatka będzie przed szopką z dachem dwuspadowym -przed jej ścianą szczytową będzie wielgaśny dach 8,5x7m.

Chyba jednak ta wersja zostanie.

Waham się tylko nad kątem -w jednym opracowaniu przy 15 st jest lepszy uzysk niż przy 20st (a ciut gorszy niż przy 25 st)

Takie tam rozterki samotnie budującego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Czy moglibyście mi udzielić kilku wskazówek odnośnie instalacji PV? Sporo tematów przeczytałem jednak jeszcze mam duże braki w wiedzy. Chciałbym w najbliższym czasie założyć instalację PV o mocy 4-5kw (mślę, że taka będzie wystarczająca).

 

Łącznie z Pv będziemy montować gruntową pompę ciepła. Obecnie roczne zużycie energii w naszym domu to około 3000-3300kwh rocznie. Panele będą zamontowane na południowych połaciach dachu, brak zacienienia i ogrom słońca przez cały dzień.

 

Czytałem, że korzystne jest nie przewymiarowanie instalacji stąd celujemy w 4-5kw bo grzejąc dom PC na bank zużycie pójdzie w górę.

 

Chciałbym was zapytać czy podzespoły zaproponowane przez firmę PPC są w porządku (od nich też chcę zakupić PC). Cena za 1kw wychodzi około 4,500zł z montażem.

 

zestaw paneli fotowoltaicznych o mocy 4kW -cena 14400zł/netto

Panele fotowoltaiczne polikryst. RECOM REM280W, lub JA Solar 280W, gwarancja 12 lat

Inwerter sieciowy KACO , -1szt, stelaż Remor, zabezpieczenie przepięciowe,

kable, wtyczki, montaż.

 

Na co ewentualnie zwracać jeszcze uwagę przy wyborze takiej instalacji? Czy jakiś podlicznik, bądź sterownik, który tym będzie zarządzać są jeszcze potrzebne?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łącznie z Pv będziemy montować gruntową pompę ciepła. Obecnie roczne zużycie energii w naszym domu to około 3000-3300kwh rocznie. Panele będą

Jaki masz obecnie system grzewczy i ile zużywasz energii?

Dodatkowo PC - tak jak napisał cuuube - bliżej 10 kWp niż 5 kWp.

Ile masz miejsca na dachu i jakie azymuty i pochylenia połaci dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko mam opisane w stopce. Ogrzewam ekogroszkiem, zużywam około 2-3t węgla (24kj zazwyczaj - czarna perłą albo ekomiał z PGG) przez zimę niestety nie potrafię tego przeliczyć na energię. Miejsca na dachu mam dużo - dwie połacie skierowane na południe, liczyłem, że 10kw spokojnie się na nich zmieści jednak nie stać nas na taki koszt. Kąta pochylenia dachu nie znam, dwuspadowy, prosty dach. Po dzisiejszych kalkulacjach mamy do rozdysponowania na ten cel około 20,000zł. Być może kiedyś moglibyśmy rozbudować ten system o dodatkowe ogniwa (o ile jest to możliwe), jednak na dzień dzisiejszy nie mamy na to pieniędzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko mam opisane w stopce. Ogrzewam ekogroszkiem, zużywam około 2-3t węgla (24kj zazwyczaj - czarna perłą albo ekomiał z PGG) przez zimę niestety nie potrafię tego przeliczyć na energię. Miejsca na dachu mam dużo - dwie połacie skierowane na południe, liczyłem, że 10kw spokojnie się na nich zmieści jednak nie stać nas na taki koszt. Kąta pochylenia dachu nie znam, dwuspadowy, prosty dach. Po dzisiejszych kalkulacjach mamy do rozdysponowania na ten cel około 20,000zł. Być może kiedyś moglibyśmy rozbudować ten system o dodatkowe ogniwa (o ile jest to możliwe), jednak na dzień dzisiejszy nie mamy na to pieniędzy.

 

Można w miarę łatwo przeliczyć kWh z ekogrochu.

Średnio jeden kg węgla daje ok 8 kWh, jeśli np pójdzie Ci 3 000 kg to masz 24 000kWh.

Można przyjąć sprawność pieca ok 65% czyli 24 000kWh x 0,64=15 600 kWh.

Teraz PC ze średnim COP ok 3, czyli 15 600kWh :3=5 200 kWh na PC dla P/W

Dla gruntówki COP ok 4 czyli 15 600 kWh : 4=3 900kWh

Pzdr

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekogroch ma coś 8kWh/kg (kwestia sprawności kotła) x 3000 kg = 24 000 kWh na ogrzewanie , przez cop pompy zwykle koło 3 i masz zapotrzebowanie na PC cirka 8 MWh . Lżejsza/krótsza zima i zmieścisz się w 10MWh zużycia , ale...

by mieć do dyspozycji tyle kWh to instalacja musi mieć moc 12 kWp lub deko więcej . Przy 10 kWp biorąc pod uwage zużycie własne oraz opust na zimę nie wystarczy raczej , nawet jeśli zrobi ona 11 MWh , co nie jest niemożliwe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wam dziękuję za podpowiedź jak to przeliczyć. Roczne COP będzie w granicach 4 jak podał bobrow, czyli zima by nas kosztowała około 2,000zł. To dla mnie i mojej rodziny super opcja.

 

Jaka jest wasza opinia na temat podzespołów zaproponowanych przez firmę tj panele poli RECOM REM280W, lub JA Solar 280W, Inwerter sieciowy KACO? I czy ta cena około 4.500brutto za 1kw jest korzystna?

 

Oraz jeszcze jedno zapytanie czy do takiego falownika zaproponowanego przez firmę za 2, 3 lata mógłbym dorzucić kilka paneli ażeby zwiększyć moc całej instalacji, czy jest potrzebny jakiś specjalny rodzaj falownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruntowa PC to jak wielu tu pisze , przerost formy nad treścią ... i naprawde niewielu się na takową decyduje . Cena x2 ,a zysk na COPie stosunkowo niewielki (niby bardziej stabilna - mniej zależna od 'minusa na dworze' , jednak powietrzne z tego co piszą tez dają radę i przy około 2 tygodniach temperatur poniżej możliwości PC , jeszcze nikt nie narzekał ,że miał zimno - grzałki robia swoje) , może warto włożyć te 15/20 kawałków w większe PV :confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały koszt inwestycji tj pompa gruntowa wraz z boljerem o sporej pow grzewczej nie przekroczy 25000, samodzielnie wykonam dolne źródło jak i większość prac. Z kolei PC PW to koszt około 22000zł (zależy od modelu i rodzaju podzespołów) także stąd decyzja o pompie gruntowej.

 

Jak wygląda sprawa z tym falownikiem, rozumiem, że musi on być odpowiednio dobrany do mocy wytwarzanej przez ogniwa czyli nie mogę zakupić np falownika 12kw gdy moc instalacji będzoie określona na na np 5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc falownika może być większa od mocy paneli. łatwiej później rozbudować instalację. Moc paneli to moc szczytowa, w piku. Stąd określa się moc paneli kWp. Kwestią do rozważania jest sprawność przy niskiej produkcji prądu, ale wtedy raczej dotyczy to każdego falownika.

 

Mam instalację 5,4 kWp. Moc generowana przez panele mieści się w granicach od 30 watów, do 5 kW, czyli całe spektrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...