Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

@miloszenko

 

Kolega pytał o mikroinwertery.

Otóż w pewnych warunkach ma to sens, a nawet jest konieczne.

Oto przykład:

Do dyspozycji mamy połać dachu na 4 panele (tylko 4 panele). Jeśli jest to miejsce równomiernie nasłonecznione, to możemy dobrać inwerter, np nie dawno wspomnianego Chińczyka Growatt S1000 i będzie to pracowało bardzo dobrze, nawet, jeśli znajdzie się w pobliżu jakiś słup robiący cień. 3 panele wystarczą do zapewnienia prądu DC do obsługi inwertera. Ale, jeśli mamy np słup A-owy, który rzuca cień na 2 panele jednocześnie i to w południe, to w grę wchodzą tylko mikroinwertery.

 

Oczywiście cena też ma znaczenie. Jeśli cena inwertera jest wyższa od ceny mikroinwerterów o podobnej łącznej mocy , to chyba warto wybrać mikroinwertery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze o mojej instalacji...

Najchętniej położył bym panele na samej konstrukcji dachu (bez jego pokrycia np blachą trapezową).Takie rozwiązanie ma dwie zasadnicze zalety tj lepsze chłodzenie oraz chyba lepszą estetykę.

Ma jednak zasadniczą wadę - szczeliny pomiędzy panelami.

Zastanawiam się czy nie skonstruować swego rodzaju stelaż w ramach konstrukcji dachu wiatki- wtedy panele bym przykręcał „na zakładkę” do poprzeczek .

Co o tym myślicie ?

 

Z góry na dół to nie problem - można "schodkowo". Pozostaje uszczelnienia boków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma jednak zasadniczą wadę - szczeliny pomiędzy panelami.

Zastanawiam się czy nie skonstruować swego rodzaju stelaż w ramach konstrukcji dachu wiatki- wtedy panele bym przykręcał „na zakładkę” do poprzeczek .

Co o tym myślicie ?

 

Szczelinami to bym się nie przejmował.

Myślę czy ta konstrukcja wiaty (drewniana?) nie będzie pracować i termicznie i pod wpływem wiatru i śniegu i jak to wpłynie na stabilność podłoża - płaszczyzny dachu względem paneli.

Konstrukcja dachu nad budynku jest bardziej stabilna i robi się normalne systemowe poprzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelinami to bym się nie przejmował.

Myślę czy ta konstrukcja wiaty (drewniana?) nie będzie pracować i termicznie i pod wpływem wiatru i śniegu i jak to wpłynie na stabilność podłoża - płaszczyzny dachu względem paneli.

Konstrukcja dachu nad budynku jest bardziej stabilna i robi się normalne systemowe poprzeczki.

 

Konstrukcja jednak będzie stalowa , ewentualnie słupy obłożę deską

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok- dam od spodu poliwęglan 4mm i zwiększę dystanse pod panele -10 cm przerwy wystarczy chyba dla wydajniejszego chłodzenia...

Albo zostawię daszek ze szczelinami, przecież nie zasypie samochody śniegiem i cień zrobi...

Przewidzę może tylko miejsce na montaż „podsufitki” w tej mojej wiacinie...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-zatrybiłem ,schodkowo czyli tak jak dachówka tj jedna nad drugą w pionie (czyli uszczelnienie w poziomie).

Wtedy można pomyśleć tylko o jakichś aluminiowych płaskownikach w pionowych rzędach.

Pytanie tylko co będzie łatwiej wykonać : układ j/w czy montować tradycyjnie i wszystko zasłonić ?

 

A zresztą -mam kolejny plan awaryjny-wykonam normalnie dach ze szczelinami pomiędzy panelami ,jak będzie potrzeba to dokupię trochę płaskowników aluminiowych np grubości 2mm i uszczelnię wiatkę.

Na razie ten pomysł mi się najbardziej podoba ,ponieważ :

-prosta płaszczyzna dachu

-panele wzorowo na południe

-kąt dachu ok 15st (współczynnik korekcyjny 1,1 względem max 1,13)

-pełne chłodzenie paneli ,bo nic nie będzie pod spodem (a jak trzeba będzie uszczelnić szczeliny pomiędzy panelami , to nadal będzie pełne chłodzenie od spodu)

-prosta instalacja z inwerterem na dwa symetryczne stringi po 16 paneli

-inwerter bez wodotrysków (brak nierównomiernego zacienienia i koślawizn na dachu )

Tak chyba jest ok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaja -dwóch dostawców zaczęło się wzajemnie przebijać ceną...

Teraz drugi mi dał cenę 6 000 pln brutto 23% za Growatta 9000tl3-s , razem z 32 panelami 310W po 435pln w tym momencie wychodzi mi ten komplet za 19 920 pln brutto 23%.A jeszcze wysłałem sms-a " to za ile w komplecie to pójdzie ?"

Generalnie chyba wiem o co kaman z tymi cenami-na alledrogo trzeba bulić prowizję i wszędzie indziej...

Dlatego bezpośrednie negocjacje dają taką różnicę w cenie.

A te panele są mono-teraz ćwiczę temat tego Growacika (opinie,instrukcje...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytaj za ile dadzą instalacją z ich montażem.

Może nawet z 8% jeżeli zamontujesz inwerter w domu.

Taką słyszałem interpretację jednego z wykonawców (montażystów) PV.

 

Przebijają się cenę , znaczy uprzejmie iech informujesz o nowej propozycji cenowej konkurenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytaj za ile dadzą instalacją z ich montażem.

Może nawet z 8% jeżeli zamontujesz inwerter w domu.

Taką słyszałem interpretację jednego z wykonawców (montażystów) PV.

 

Przebijają się cenę , znaczy uprzejmie iech informujesz o nowej propozycji cenowej konkurenta?

 

To są dostawcy podzespołów (przynajmniej jeden ,drugi nie proponował mi montażu-od samego początku mówiłem,że sam montuję)-nie wiedzą o sobie.Jednemu napisałem ,że myślę o tym Growattcie i tak poszło.

A zresztą-to nie jest przetarg publiczny ani nawet "firmowy" , nie ściemniam i mówię otwartym tekstem co i za ile mam (ale jednak nie mówię od kogo), oczywiście po pierwszej wyższej ofercie danego oferenta...

Niektórzy mogą myśleć ,że to bluff -ale mam to w nosie ,ważna jest w końcu cena...

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą D7d ,

od lat kupuję co jakiś czas jakieś techniczne rzeczy wg "konkursu ofert" -pytając o to samo liczy się najlepsza cena (szczególnie przy producenckiej gwarancji).

Mam kilka ulubionych sklepów i zawsze to działa mówię np :

- a w Media Expert mają to samo taniej niż Neonecie (przepraszam za kryptoreklamę-ale to jest konkretny przykład)

Obsługa zazwyczaj przy mnie sprawdzała ceny i co najwyżej dzwonili do kieruska no i była lepsza cena ...

Życie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka kwestii -niestety nie mogę nigdzie dostać książki Szymańskiego ,może kupię inną.

Do dogrania jeszcze :

 

-zabezpieczenia elektryczne (przeciwzwarciowe i przepięciowe )

-uziom

-odgromówki nie robię ,ponieważ mieszkam na dole górki i kilku sąsiadów jest znacznie wyżej +górka dalej

-przewody (typ i przekroje)

-sposób okablowania

-system mocowań paneli (jednak nierdzewka +aluminium)

 

Trzeba jeszcze skonsultować z konstruktorem wytrzymałość ramy nośnej wiatki (może profil stalowy kwadrat 40x40mm ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba jeszcze skonsultować z konstruktorem wytrzymałość ramy nośnej wiatki (może profil stalowy kwadrat 40x40mm ?)

Cienki profilek. Wszystko zależy od całego schematu wiaty.

Masz już konkretny pomysł jak ma wyglądać? Jakiś rysunek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienki profilek. Wszystko zależy od całego schematu wiaty.

Masz już konkretny pomysł jak ma wyglądać? Jakiś rysunek?

 

Może rzeczywiście za słaby -mogę jeszcze wykorzystać 80x80x8 , to już jest kawał stali !

Rys jeszcze nie mam -mam wstępny zarys w głowie (min obrys dachu na 28 szt paneli to 8,6 x 7,5m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy interesowałem się tą hybrydą Growatt-a to mi powiedzieli że gwarancję udzielają tylko tym którzy kupią inwerter od nich wraz z instalacją bądź zainstaluje go ich "zaprzyjaźniony" instalator czyli firma Green Tech.

Nie wiem czy ta procedura dotyczy tylko hybrydy, ale warto się upewnić zanim dokonasz zakupu z innego źródła.

 

Jeśli będzie się to wiązało z dużą dopłatą-to biorę 5 lat (a nadwyżkę z różnicy odłożę na poczet naprawy pogwarancyjnej...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O-nawet znalazłem w sieci przykładowy schemat instalacji 9kWp

 

przykładowy schemat PV.jpg

 

Kurza twarz -w tej całej instalacji PV naprawdę nie ma żadnej filozofii...

Trzeba tylko tylko skompletować odpowiednie podzespoły i odpowiednio połączyć całość-nie jeden amator/elektryk powinien sobie spokojnie z tym poradzić

 

PS

Zakładam ,że schemat jest ok-to jest projekt dla jakiegoś urzędu...

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...