Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Z tego co wiem tylko SE ma takie inwertery bez wbudowanego mppt, stąd potrzeba tak zwanych optymatyzerów które defakto są mppt. Inni montują to w inwerterze

 

Dalej dłubię na elektrodzie-jest kilka wpisów o jakości podzespołów i samego montażu ,podobno SMA kiedy było w Giermanii były ok-teraz w Chinlandii jest gorzej...

Ktoś napisał nawet o Froniusie ,że montaż d...py nie urywa...

Staram się jakoś porównać inwertery -wstępnie Fronius wygląda najlepiej jakościowo , potem SMA i Growatt. Innych marek na razie nie biorę pod uwagę.

Growatt 9000tl3-s mam moc znamionową 9 000kW ,ale max moc 9 900VA (rozumiem ,że nie odcina przy 9 kW...). W sumie to chyba lepiej by się na mojej instalacji sprawdził niż Fronius 8.2kW.

Jeśli mam zapłacić te 2 800pln więcej za Froniusa 10kW (jest o grosze droższy od 8,2kW)-to chciałbym wiedzieć za co tak naprawdę dopłacam...

Teraz podłubię tematy o Growattcie -zobaczymy jakie są z tym problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam starszego froniusa Igp 35 pracuje 2 lata. Ostatnio miałem do czynienia z growattem. Też działa ale na razie krótko. Growatt kupisz od ręki a Froniusa są zapisy ;) . Gwarancja lepsza w growatt. Teraz wybieraj.

 

No jest zagwozdka...cały czas się waham pomiędzy Froniusem a Growattem-jeśli nie będzie wyraźnych zalet Froniusa , to chyba jednak kupię tańszego Growatta.

Zobaczymy.

Z innej beczki-przyglądam się równolegle fizycznym szczegółom instalacji (czekam na pojawienie się 8 wyd książki B.Szymańskiego-7 wydanie praktycznie nie do zdobycia...) i zastanawiam się np nad umieszczeniem falownika.Wstępnie myślę o szopce tuż przed wiatą z dachem PV-instalacja DC będzie dość krótka. Natomiast wyjście AC nie jestem pewien gdzie powinno być podłączone.

Czy dobrze rozumuję -wystarczy ,że podpinam się pod dowolne gniazdo 3F np32A (nie muszę być podpięty pod moją domową rozdzielnię)

Oczywiście Tauron musi mi zmienić licznik energii na dwukierunkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawie nie zauważyłem takich zapisów. Moze to jakaś interpretacja?

Tak. Interpretacja danego US bądź KIS. W Ustawie nie ma wielu rzeczy, a bardzo dużo zależy od interpretacji. Natomiast w świetle dotychczasowych wypowiedzi MF, decydowanie się na instalację z VAT 23% bez przynajmniej telefonu do KIS z dokładnym opisaniem swojej sytuacji jest conajmniej niefrasobliwością. Ja bez potwierdzenia z KIS nie próbowałbym odliczać takiej instalacji (czyli jest możliwość instalacji na dachu, ale mam kaprys i chce zamontować na budynku gospodarczym albo na gruncie).

 

W ogóle, o czym my tu rozmawiamy, o jednym telefonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Interpretacja danego US bądź KIS. W Ustawie nie ma wielu rzeczy, a bardzo dużo zależy od interpretacji. Natomiast w świetle dotychczasowych wypowiedzi MF, decydowanie się na instalację z VAT 23% bez przynajmniej telefonu do KIS z dokładnym opisaniem swojej sytuacji jest conajmniej niefrasobliwością. Ja bez potwierdzenia z KIS nie próbowałbym odliczać takiej instalacji (czyli jest możliwość instalacji na dachu, ale mam kaprys i chce zamontować na budynku gospodarczym albo na gruncie).

 

W ogóle, o czym my tu rozmawiamy, o jednym telefonie?

 

Telefon w zasadzie nie jest problemem. Problemem jest po raz kolejny prawo które trzeba "interpretować" tu powinna być jasne zapisy co wolno odliczyć a nie nieudomowiania żeby kogoś "złapać". Z tel trzeba uważać bo niekoniecznie ten co odbiera potem rozlicza ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefon w zasadzie nie jest problemem. Problemem jest po raz kolejny prawo które trzeba "interpretować" tu powinna być jasne zapisy co wolno odliczyć a nie nieudomowiania żeby kogoś "złapać". Z tel trzeba uważać bo niekoniecznie ten co odbiera potem rozlicza ......

Bla, bla, bla. Tu nie ma miejsca na legendy miejskie i tym podobne dywagacje jak być powinno, a jak nie, bo tu chodzi o czyjąś niemałą kasę. Proste.

 

Reasumując: warto zadzwonić i dopytać się, bo jest ryzyko, że można wtopić. Może ktoś już dzwonił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow Fronius. 8.2 odcina dopiero przy ok 8400W. Można do niego podłączyć spokojnie 10kW paneli. Ja mam podłączone pod niego 9.8kW paneli na gruncie ustawionych na południa pod kątem 25st i w roku jest parę dni że w południe wicina trochę. Zazwyczaj jak słońce mocno świeci i jest pod dobrym kątem to panele się grzeją i moc ich spada,a moje są lepiej chłodzone niż instalacja na dachu.

Ważna rzecz żeby w stringu nie było za mało lub za dużo paneli biorąc pod uwage zimę i gorące lato żeby napięcie paneli pasowało do napięć pracy inwertera. Trzeba to zawsze policzyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Growatt 9000tl3-s mam moc znamionową 9 000kW ,ale max moc 9 900VA

 

Po wprowadzeniu NC RfG to chyba moc będziesz miał 9 kW. Chyba, że ustawią Ci na wstępie w setup inny kraj np GB.

 

Przeczytaj sobie skróconą instrukcję (po polsku) od tego inwertera (PVI Aurora):

 

https://library.e.abb.com/public/a8b890c9d2fce92985257cd80056e150/PVI-3.8_4.6-I-OUTD-Quick%20Installation%20Guide%20PL-RevB.pdf

 

zwłaszcza p. 1 i 2 na końcu instrukcji. Producenci w najnowszych inwerterach mają zdefiniowaną Polskę, a u nas jest moc nominalna, a nie maksymalna inwertera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vr- poczytam , pewnie jest jak piszesz

Marcin- Fronius Symo 10-3-M kosztuje prawie tyle samo co 8.2.

Mam jeszcze pytanie odnośnie mocy znamionowej 10kW- czy się jeszcze łapię na opust 80% ?

Pzdr

 

Widzę, że twardo stoisz przy zakupie inwertera "prosto z salonu". Jak pisałeś jesteś elektronikiem, więc może warto by było zaryzykować i kupić coś "z drugiej ręki" za 1/4 ceny "nówki"? Inwerter, to "czysta elektronika".

Oczywiście wchodzi w grę tylko inwerter z wszystkimi aktualnymi certyfikatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że twardo stoisz przy zakupie inwertera "prosto z salonu". Jak pisałeś jesteś elektronikiem, więc może warto by było zaryzykować i kupić coś "z drugiej ręki" za 1/4 ceny "nówki"? Inwerter, to "czysta elektronika".

Oczywiście wchodzi w grę tylko inwerter z wszystkimi aktualnymi certyfikatami.

 

Nie lubię „używek”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie max mocy Growatta 9000 tl3-nigdzie nie znalazłem informacji o odcięciu przy 9 kW.

Podany ABB może tak mieć- ale nie znaczy to wcale , że inne inwertery tak muszą mieć...

W materiałach Growacika piszą wyraźnie : max moc pozorna AC 9,9 kVA.

Dla pewności trzeba do nich napisać.

Obawiam się Froniusa 10 kW- opust 80% jest do 10kW , więc musiałby mieć np 9,9 kW...

Coraz bardziej skłaniam się ku chinolowi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto dziś kupuje a jutro sprzedaje?

 

Może to nie są takie częste przypadki, ale się zdarzają. Kupujesz np zlewozmywak Franke. Zaczynasz przymocowywać do blatu, a tu żona mówi, że jednak ten pierwszy w kolorze beżowym jej bardziej odpowiada. Najrozsądniej wydać kolejne 500 zł, a ten pierwszy sprzedać za 250 zł.

 

A jeśli chodzi o inwerter, to miałem kupiony wprawdzie nie nowy, ale jak zgłosiłem do ZE i okazało się, że jego moc jest za duża w stosunku do przyłączeniowej. Ja mam tylko 5 kW. By zwiększyć moc przyłączeniową na większą wchodzi tylko wymiana przyłącza na 3- fazowe. Mnie to nie jest potrzebne, więc kupiłem mniejszy inwerter i po kłopocie.

A tak przy okazji - przynajmniej nie mam kłopotów z rozliczaniem międzyfazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi koledzy. w lutym 2018 gdy byłem na etapie poszukiwania zatrudnienia, brałem udział w szkoleniu gdzie nabyłem uprawnienia w zakresie "obsługi, konserwacji, remontów, montażu dla następujących urządzeń, instalacji i sieci:

1. urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względ na wysokość napięcia znamionowego

2, urządzenia instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kv

3. .Aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji, sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w punktach 1-9".

 

Rozumiem, że dzięki temu świadectwu sam mogę sobie podpisać ten projekt? czy to nie to?...

 

Na gruncie nie zamontuję paneli - żona nie pozwala ;)

 

Jedna z lubelskich firm zaproponowała mi falownik Zeversolar tlc 10000 wifi za 7400. Mówili, że jest to grupa SMA a same falowniki są zacne. Czy zetknęliście się z nimi?

 

Błogosławionej niedzieli!!

Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...