Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Koledzy pomóżcie ocenić ofertę na instalację. Moc 5 kWh.

 

16 x panel Longi LR6-60PE 310M

16 x optymalizator

falownik Solar Edge SE5K

 

i cała reszta z montażem, odbiorem i zgłoszeniem - na gotowo

 

Cena: 26k PLN brutto . Wychodzi trochę ponad 5k za 1kWh, ale z tego co się orientuję to podzespoły raczej z górnej półki, no i optymalizatory też chyba mocno podnoszą cene?

Cena nie jest aż taka zła = 5.240 PLN/1kWp.

Są już LONGi Solar Half-Cut LR6-60HPH 300-320Wp za 629PLN a te 310 kosztują 589 PLN z 23% VAT.

562 PLN 8% brutto więcej na 16 panelach.

Opty P300 czy P370?

 

Oferta pokazuje składniki bez cen cząstkowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie wszystko od miesiąca na montaż czeka ( dach 32 stopnie) Ale samemu bym tego nie robił :D jestem dogadany z facetem od elewacji ( robi też dachy) że mi zamontuje.

 

Podrzuciłeś mi pomysł- zadzwoniłem do dekarza ( od mojej chałupy) i zaproponowałem deal :

on montaż - ja dobór i podłączenie sprzętu (na naszych dachach)

Na razie trawi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli jedynym uszkodzeniem będzie spalony warystor za 3 zł, który wg kolegi jest przykładem zabezpieczenia przepięciowego w inwerterze. :)

Uważasz kolego że ten warystor nie podlega gwarancji?

 

Najprawdopodobniej Kolega jest Politykiem, lub ma ku temu predyspozycje. Widzę typowe "odwracanie kota ogonem"

 

Napisałem:

 

Co do gwarancji - jeśli spali się inwerter podczas burzy w pierwszym roku użytkowania, to raczej mało prawdopodobne by przez kolejnych 4, lub 9 lat był objęty gwarancją.

A Kolega o warystorze..

 

Poprzednio też napisałem:

Jeśli Twój samochód będzie miał przygodę ze słupem betonowym, to może uzyskasz odszkodowanie z AC, a nie za uszkodzenie lakieru, mimo że producent daje gwarancję 5 lat.

 

Dziecko by zrozumiało Widać, że osoba dorosła jak nie chce, to nie zrozumie...

Więc kończę dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena nie jest aż taka zła = 5.240 PLN/1kWp.

Są już LONGi Solar Half-Cut LR6-60HPH 300-320Wp za 629PLN a te 310 kosztują 589 PLN z 23% VAT.

562 PLN 8% brutto więcej na 16 panelach.

Opty P300 czy P370?

 

Oferta pokazuje składniki bez cen cząstkowych?

 

Dzisiaj dostałem ofertę na te panele longi solar duo 315wp za 559 brutto za sztukę oraz facet proponuje falownik Huawei 8kw za 5900zł lub froniusa 10kw za 8500zł. Z tych cen pewnie jeszcze bym coś zerwał. Nie za dużo znalazłem opinii użytkowników na ten falownik Huaweii - może wy coś o nich wiecie?

 

Zachwalał te panele longi solar, mówiąc o długoletniej gwarancji, o tym, że są bardzo długo na rynku i mają nową technologię dzielenia panela na 2.

 

Myślicie bracia, że to korzystna oferta? Wszystko na 23%Vat.

Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział ktoś inwerter o mocy znamionowej 9,9 kW ?

Pytam w kontekście większej mocy paneli np 11 kWp , wtedy przy południu miałbym o 10% mniejszą moc inwertera czyli idealnie 9,9 kW.

Może bym zamiast ćwiczyć ten mój dach na chałupie- dopracował bym uzysk z szopki...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W growatcie chyba nie mogę podłączyć dwóch stringów pod jedno mppt ...

 

Ależ możesz.... Obojętnie, jaki będzie inwerter, to jeśli podłączasz kilka stringów równolegle, każdy z nich powinien być separowany diodą (w szereg w każdym stringu). Niech Cię nie zmyli inwerter który ma jedno wejście "powielone".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z innej beczki. Przeczytałem projekt zmiany ustawy o OZE i właściwie nie wiem co o tym myśleć. W temacie bilansowania międzyfazowego nic nie uległo zmianie, a zmiana zapisu dotycząca rozliczenia nadwyżki wprowadzonej energii w ciągu 365 dni jest dla mnie niezrozumiała. Tj. nie rozumiem, co wg autorów poprawki ma niby zmienić zapis:

 

"Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci nie wcześniej niż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresie rozliczeniowym. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci w danym okresie rozliczeniowym przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego, na podstawie którego określana jest ilość energii elektrycznej wprowadzonej w całym okresie rozliczeniowym, z zastrzeżeniem, że niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, jednak nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy"

 

w porównaniu do obecnego:

 

"Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci nie wcześniejniż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresierozliczeniowym. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci w danymokresie rozliczeniowym przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego, na podstawiektórego określana jest ilość energii elektrycznej wprowadzonej w całym okresierozliczeniowym".

 

Jedyną faktyczną różnicą na plus jest dopuszczenie przedsiębiorców do systemu opustów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ możesz.... Obojętnie, jaki będzie inwerter, to jeśli podłączasz kilka stringów równolegle, każdy z nich powinien być separowany diodą (w szereg w każdym stringu). Niech Cię nie zmyli inwerter który ma jedno wejście "powielone".

 

Tak myślałem- trzeba tylko pilnować max napięcia falownika ,prąd chyba nie jest „groźny” w układzie równoległych stringów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow

 

W Tauronie rozliczenie energii elektrycznej wygląda tak (pisownia oryginalna):

 

Rozliczenie ilościowe Energii Elektrycznej wytworzonej w stosunku do energii pobranej przez Prosumenta będzie realizowane w następujący stosunku ilościowym:

a) 1 do 0,7 (rozumianym w ten sposób, że jedna 1kWh Energii Elektrycznej wprowadzonej przez Prosumenta do sieci OSD pokrywa 0,7 kWh energii elektrycznej pobranej przez niego z sieci OSD) albo:

b) 1 do 0,8 (rozumianym w ten sposób, że jedna 1kWh Energii Elektrycznej wprowadzonej przez Prosumenta do sieci OSD pokrywa 0,8 kWh energii elektrycznej pobranej przez niego z sieci OSD) w przypadku Mikroinstalacji, o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 10 kW.

 

Czyli do 10 000 wat, a nie 9999 wat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - a taki układ na Growattcie 9000tl3-s:

wiatka dwa równoległe stringi na jednym mppt po 16 paneli tj 2x16x310W=9,92kWp (od południa)

Do tego 10 paneli 325W na drugim mppt na dachu szopki od wschodu

Da radę tak ?

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - a taki układ na Growattcie 9000tl3-s:

wiatka dwa równoległe stringi na jednym mppt po 16 paneli tj 2x16x310W=9,92kWp (od południa)

Do tego 10 paneli 325W na drugim mppt na dachu szopki od wschodu

Da radę tak ?

 

Będziesz miał za bardzo obciążone jedno z wejść. W instrukcji Growatt 3600 piszą, że oba wejścia powinny mieć obciążenie podobne, więc chyba tak samo jest w inwerterach o innej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się tylko interpretacji mocy paneli , a nie inwertera pod opust 20%

Interpretacji niezgodnej z wytycznymi, tak na marginesie. Prosisz wtedy o podanie podstawy prawnej. Może warto się też zainteresować i poczytać, co sam Tauron ma do powiedzenia w tej sprawie (m.in. jakie ma wnioski). Można też zadzwonić, może po ponad miesiącu obowiązywania nowych zasad już wiedzą co nieco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że Ty nie masz problemów rozliczaniem międzyfazowym jest powodem do radości. Jednak wielu Prosumentów miało problemy.

Nie wiem o co Ci chodzi z tym falownikiem. Ale z wypowiedzi można się domyślać, że wydaje Ci się, że kupiłem uszkodzony. Jak byś przeczytał ze zrozumieniem, to byś takich rzeczy nie pisał.

 

Nie chodzi o uszkodzony tylko że był za duży. Kupiłeś ( nie wiedząc co) . Tak się kupowało za PRL brało się co było czy było potrzebne czy nie.Cena była zapewne atrakcyjna a potem problem i o to chodziło. Dlatego napisałem że jak ja kupuję to wiem co . Tyle i tylko tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to nie jest potrzebne, więc kupiłem mniejszy inwerter i po kłopocie.

A tak przy okazji - przynajmniej nie mam kłopotów z rozliczaniem międzyfazowym.

 

Ja również przełączyłem rozdzielnię na 1f by nie kombinować z zasilaniem wydzielonych obwodów, mam off-grid i zasilam tym prądem cały dom gdy słoneczko pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z innej beczki. Przeczytałem projekt zmiany ustawy o OZE i właściwie nie wiem co o tym myśleć. W temacie bilansowania międzyfazowego nic nie uległo zmianie, a zmiana zapisu dotycząca rozliczenia nadwyżki wprowadzonej energii w ciągu 365 dni jest dla mnie niezrozumiała. Tj. nie rozumiem, co wg autorów poprawki ma niby zmienić zapis:

 

"Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci nie wcześniej niż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresie rozliczeniowym. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci w danym okresie rozliczeniowym przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego, na podstawie którego określana jest ilość energii elektrycznej wprowadzonej w całym okresie rozliczeniowym, z zastrzeżeniem, że niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, jednak nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy"

 

w porównaniu do obecnego:

 

"Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci nie wcześniejniż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresierozliczeniowym. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci w danymokresie rozliczeniowym przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego, na podstawiektórego określana jest ilość energii elektrycznej wprowadzonej w całym okresierozliczeniowym".

 

Jedyną faktyczną różnicą na plus jest dopuszczenie przedsiębiorców do systemu opustów.

 

Co tu jest niejasnego?

Prosument to Owca do strzyżenia. Za mało 30 %, lub 20 % oddanej energii to jeszcze przez manipulowanie terminami wystawiania faktur oraz stosując niezgodne z prawem rozliczenie proporcjonalne można jeszcze dokładniej go ostrzyc.

 

Po pierwsze najwięcej przy nowelizacji Ustawy OZE mieli do powiedzenia ci, co kasują Prosumenta, a po drugie to oni najlepiej się czują gdy przepisy są nieprecyzyjne: jak szczupak z przysłowia - czyli "w mętnej wodzie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...