Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

zadałem w moim Tauronie takie pytania :

 

..mam jeszcze dwa pytania odnośnie systemu Prosument :

1.czy mogę zastosować inwerter PV o mocy nominalnej 10kW i odbierać energię z sieci w stosunku 1:0,8

2.czy do w/w inwertera mogę mieć zainstalowaną łączną moc paneli PV np 12kWp i również odbierać energię z sieci w stosunku 1:0,8

 

A oto odpowiedź :

 

Szanowny Panie,

mocą zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii. Zgodnie z Informacją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 44/2016 w sprawie stosowania pojęcia „mocy zainstalowanej elektrycznej" z dnia 21.09.2016 pod pojęciem mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii należy rozumieć określoną przez producenta moc znamionową urządzenia służącego do wytwarzania energii elektrycznej (tj. generatora, ogniwa fotowoltaicznego lub ogniwa paliwowego) czyli na dzień dzisiejszy mocą zainstalowaną instalacji fotowoltaicznej jest iloczyn mocy znamionowych paneli fotowoltaicznych oraz ich ilości.

Jeżeli moc zainstalowanego zestawu fotowoltaicznego moc paneli wyniesie w sumie 12 KW to stosunek ilościowy będzie wynosił 0,7.

Z wyrazami szacunku,

Rafał H.

Pełnomocnik

TAURON Sprzedaż sp. z o.o.

 

No i czeka mnie walka -teraz muszę wysyłać im najnowsze rozporządzenia...

 

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem dziennik ustaw od marca br-niestety nic nie znalazłem nt OZE czy czegokolwiek z tym związanego...

Czekamy spokojnie na rozwój wypadków-jeśli Unia ma takie rozporządzenie (tj dot mocy inwertera ,a nie paneli ), to nasi GENIUSZE powinni u nas to obwieścić.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam "trochę" doświadczenia w ciąganiu towaru z Chin, podobnie jak szwagier, chcemy sobie pociągnąć panele. Znaleźliśmy fabrykę produkującą panele LONGi, przeliczyliśmy wstępnie że panel 315W HI-MO3 HalfCut (1698*996*30mm) przy 1kW powinien wyjść w okolicach 1800 zł brutto (z transportem naturalnie). Producent daje 10 lat gwarancji. Warto ten konkretny model ciągać za taką cenę?

 

longi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam "trochę" doświadczenia w ciąganiu towaru z Chin, podobnie jak szwagier, chcemy sobie pociągnąć panele. Znaleźliśmy fabrykę produkującą panele LONGi, przeliczyliśmy wstępnie że panel 315W HI-MO3 HalfCut (1698*996*30mm) przy 1kW powinien wyjść w okolicach 1800 zł brutto (z transportem naturalnie). Producent daje 10 lat gwarancji. Warto ten konkretny model ciągać za taką cenę?

 

[ATTACH=CONFIG]431686[/ATTACH]

Wg mnie nie warto mimo, że będą tańsze niż w zwykłym sklepie

Jeden panel będzie kosztował 567,00 PLN brutto.

https://sklepsoltech.pl/pl/searchquery/LONGi/1/phot/5?url=LONGi

 

https://mayster.pl/oferta/elementy-zestawu/panele-sloneczne/panele-monokrystaliczne-qcells/longi-solar-panele-monokrystaliczne/longi-solar-lr6-60pe-315m/?v=9b7d173b068d

 

Chyba, że kupisz 1000 szt.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyć tylko dla 1kWp mocy. Inwerter niech kosztuje 1000 PLN znajdziesz coś taniego, konstrukcja na dach no właśnie dla 3 czy 4 paneli szacuje 3 Szt. 300 PLN sumujemy: 1800 + 1000 +300 = 3100 PLN bez zabezpieczeń, bez kabli, i bez montażu szału nie ma bym rzekł.

Nawet przy takiej (wysokiej) cenie chcę 10kWp (EV sporo mi pożera pruntu) -- tu inwerter https://sklepsoltech.pl/pl/p/Inwerter-sieciowy-SolarEdge-SE8K/304, to 700 zł/kW.

 

Wg mnie nie warto mimo, że będą tańsze niż w zwykłym sklepie

Jeden panel będzie kosztował 567,00 PLN brutto.

Chyba, że kupisz 1000 szt.

Chyba że zbyt pesymistycznie przyjęliśmy wstępne wartości. W sumie to tylko założenia na podstawie oferty internetowej -- zapytanie do producenta dopiero poszło i czekamy na odpowiedź z konkretną ofertą.

 

Chodzi tylko o stwierdzenie czy to jest dobry produkt za taką cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz inwerter Solar Edge ?

Nie potrzebuję akurat SE -- po prostu podałem jako przykład że to nie jest aż 1000zł/kW nawet jeśli to SE.

 

Produkt (jako firma) dobry ale w tej cenie to bym kupił w Polsce.

Będę mieć taniej choćby dlatego że dólara mam kupionego poniżej 2,7zł, a liczyłem po 4zł. W ogóle wszystko z górką policzone było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Myjk:

Jak masz działalność, to załóż sobie konto u któregoś z dystrybutorów, będziesz miał lepsze rozeznanie w cenach u nas. U dystrybutora 9,92kWp (31x Longi 320W half-cut + Fronius 8.2.3M, bez konstrukcji, zabezpieczeń, kabli itd.) to ok. 20k netto. A jak znajdziesz elektryka, który Ci to kupi i sprzeda z podłączeniem na FV 8% to wydaje mi się, że nie warto targać tego indywidualnie z Chin...

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy takiej (wysokiej) cenie chcę 10kWp (EV sporo mi pożera pruntu) -- tu inwerter https://sklepsoltech.pl/pl/p/Inwerter-sieciowy-SolarEdge-SE8K/304, to 700 zł/kW.

Niezależnie od wielkości instalacji nie ściągał bym tego z innego kontynentu piszesz 1800 PLN/1kWp a ile przeznaczysz na CŁO? Bo takie przesyłki na bank zostaną sprawdzone i z 1800 PLN nagle może się zrobić 2000 PLN a to już strasznie zaburza wyliczenia.

Reasumując mam 7kWp inwertery dla siebie ściągałem nawet z UK, opłacało się ale z poza UE zbyt wiele może się zdarzyć przesyłka bardzo prawdopodobnie wyląduje w Dojczlandach i będziesz musiał po to jechać a tego do ceny zapewne nie doliczyłeś... a kupujesz około 30 paneli każdy o wadze około 20kg. jak na moje to prawie 1T osobówką z przyczepką tego nie przewieziesz a w Polsce przesłanie 1T to już spory koszt. Rób jak chcesz

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od wielkości instalacji nie ściągał bym tego z innego kontynentu piszesz 1800 PLN/1kWp a ile przeznaczysz na CŁO? Bo takie przesyłki na bank zostaną sprawdzone i z 1800 PLN nagle może się zrobić 2000 PLN a to już strasznie zaburza wyliczenia.

Reasumując mam 7kWp inwertery dla siebie ściągałem nawet z UK, opłacało się ale z poza UE zbyt wiele może się zdarzyć przesyłka bardzo prawdopodobnie wyląduje w Dojczlandach i będziesz musiał po to jechać a tego do ceny zapewne nie doliczyłeś... a kupujesz około 30 paneli każdy o wadze około 20kg. jak na moje to prawie 1T osobówką z przyczepką tego nie przewieziesz a w Polsce przesłanie 1T to już spory koszt. Rób jak chcesz

 

30 paneli po 20kg to 600kg to sporo mniej od 1T. Przyczepa (2 osiowa) załatwia sprawę, choć nie jestem zwolennikiem takiej opcji .ALE jak komu pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 paneli po 20kg to 600kg to sporo mniej od 1T. Przyczepa (2 osiowa) załatwia sprawę, choć nie jestem zwolennikiem takiej opcji .ALE jak komu pasuje

 

No i ewentualna trasa do Dojczlandów w 2 strony powiedzmy 600 PLN na wachę i stracony cały dzień. 600 kg + 2 europalety bo tego nie przewożą owiniętego strechem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od wielkości instalacji nie ściągał bym tego z innego kontynentu piszesz 1800 PLN/1kWp a ile przeznaczysz na CŁO? Bo takie przesyłki na bank zostaną sprawdzone i z 1800 PLN nagle może się zrobić 2000 PLN a to już strasznie zaburza wyliczenia.

Najbardziej zaburza dyskusję brak czytania ze zrozumieniem. Napisałem wyraźnie o końcowej cenie brutto (czyli także z cłem oraz VATem 23% gdybym prywatnie chciał kupić dla siebie) w tym z transportem do PL we wskazane miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuję akurat SE -- po prostu podałem jako przykład że to nie jest aż 1000zł/kW nawet jeśli to SE.

 

 

Będę mieć taniej choćby dlatego że dólara mam kupionego poniżej 2,7zł, a liczyłem po 4zł. W ogóle wszystko z górką policzone było.

 

Dla większych mocy (7-10 kWp) to się zgadza ale dla mniejszych masz już ponad 1.000 PLN / 1kWp.

Np. Fronius Primo 4.0-1 kosztuje 4.889 PLN brutto = 1.222 PLN/1kWp

czy Solar Edge SE5K kosztuje 5.449 PLN.

Mimo że kupiłeś dólara po 2,70 PLN to trzeba liczyć bieżącą wartość dólara a nie historyczną.

Przecież możesz tego dolara sprzedać za np. 3,70 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla większych mocy (7-10 kWp) to się zgadza ale dla mniejszych masz już ponad 1.000 PLN / 1kWp.

Np. Fronius Primo 4.0-1 kosztuje 4.889 PLN brutto = 1.222 PLN/1kWp

czy Solar Edge SE5K kosztuje 5.449 PLN.

Dlatego przy takiej cenie (okolice 3,5k na gotowo) w ogóle nie rozważam mniejszych wartości -- bo jak widać znacznie mniej się opłaca.

 

Mimo że kupiłeś dólara po 2,70 PLN to trzeba liczyć bieżącą wartość dólara a nie historyczną.

Przecież możesz tego dolara sprzedać za np. 3,70 PLN.

No mogę, i zyskam złotówkę na każdym sprzedanym dolarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Myjk:

Jak pisałem wyżej, u polskiego dystrybutora kupisz dobre panele (~10kWp) i inwerter w okolicach 2,5k zł/kWp brutto (z 23% VAT i gwarancją na miejscu). Własnymi siłami spokojnie się zmieścisz w kosztach instalacji <3,5k zł/kWp, a nawet można powalczyć zejść poniżej 3k zł/kWp. Nie widzę sensu w takim układzie ściągania sprzętu z Chin, chyba że kontener, żeby finalnie zarobić na swoją instalację ;)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...