Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

@Myjk:

Jak pisałem wyżej, u polskiego dystrybutora kupisz dobre panele (~10kWp) i inwerter w okolicach 2,5k zł/kWp brutto (z 23% VAT i gwarancją na miejscu). Własnymi siłami spokojnie się zmieścisz w kosztach instalacji <3,5k zł/kWp, a nawet można powalczyć zejść poniżej 3k zł/kWp. Nie widzę sensu w takim układzie ściągania sprzętu z Chin, chyba że kontener, żeby finalnie zarobić na swoją instalację ;)...

W takim razie wyjaśnij proszę jakoś logicznie, skąd ceny 4600-5400 zł/kWp u polskich instalatorów, skoro rzekomo można tak tanio? Wynika z tego że na każdym kWp instalator przycina 2kzł? No i dlaczego niektórzy ciągną z UK skoro w PL można równie tanio, albo nawet taniej? OCB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W cenie 2.500 PLN / 1 kWp są tylko panele i inwerter.

Nie ma kabli, podkonsrukcji montażowej, zabezpieczeń itp.

Nie ma też kosztu pracy / robocizny.

Realnie to jest cena od 4.000 PLN / 1kWp wzwyż w zależności mocy instalacji, od uwarunkowań i stosowanych komponentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wyjaśnij proszę jakoś logicznie, skąd ceny 4600-5400 zł/kWp u polskich instalatorów, skoro rzekomo można tak tanio? Wynika z tego że na każdym kWp instalator przycina 2kzł?

 

Co znaczy "przycina"? ma za darmo robić? :D Tak jak kolega pisał to dochodzą jeszcze zabezpieczenia, rozdzielnice DC, AC , przewody i konstrukcja. O robociźnie nie wspominam bo możesz sam wleźć na dach i montować chyba , że dajesz na gruncie to nie problem.

U mnie na chwilę obecną wychodzi 3,5 k/1kWp do tego dojdzie robocizna i się zamknie w okolicach 4k/1kWp. Wszystko sam zamawiałem, podłączam też sam, jedyne co to mi na dachu konstrukcje i panele montuje facet od elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wyjaśnij proszę jakoś logicznie, skąd ceny 4600-5400 zł/kWp u polskich instalatorów, skoro rzekomo można tak tanio? Wynika z tego że na każdym kWp instalator przycina 2kzł? No i dlaczego niektórzy ciągną z UK skoro w PL można równie tanio, albo nawet taniej? OCB?

 

Wynika z tego aż tyle że jak my montowaliśmy PV to ty ciągle się zastanawiałeś i nie mogłeś znaleźć firmy która nie przycina 2kPLN/kWp. Efekt jest taki jak widzisz lato ucieka słońca coraz mniej a ty szukasz paneli na innym kontynencie aby pobiadolić że nie chce ci się szukać.

Tymczasem ty nadal szukasz a u mnie już 7kWp wisi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy "przycina"? ma za darmo robić? :D Tak jak kolega pisał to dochodzą jeszcze zabezpieczenia, rozdzielnice DC, AC , przewody i konstrukcja. O robociźnie nie wspominam bo możesz sam wleźć na dach i montować chyba , że dajesz na gruncie to nie problem.

U mnie na chwilę obecną wychodzi 3,5 k/1kWp do tego dojdzie robocizna i się zamknie w okolicach 4k/1kWp. Wszystko sam zamawiałem, podłączam też sam, jedyne co to mi na dachu konstrukcje i panele montuje facet od elewacji.

To może uzupełnijmy. Już ustaliliśmy że dla 1 kW składowe ŚREDNIO kosztują (zł brutto) tak:

- panele 1700

- inwerter 1000

- mocowania 300

- kable ???

- zabezpieczenia ???

- rozdzielnie ???

 

U Ciebie wychodzi że brakujące powyżej podzespoły to koszt 500 zł/kWp. Ile czasu się montuję instalację np. 5kW od A do Z?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może uzupełnijmy. Już ustaliliśmy że dla 1 kW składowe ŚREDNIO kosztują (zł brutto) tak:

- panele 1700

- inwerter 1000

- mocowania 300

- kable ???

- zabezpieczenia ???

- rozdzielnie ???

 

U Ciebie wychodzi że brakujące powyżej podzespoły to koszt 500 zł/kWp. Ile czasu się montuję instalację np. 5kW od A do Z?

 

Nie znoszę jak się firmom do portfela zagląda.

 

Jak ktoś ma kilka ekip i kosztów stałych z 10k to przecież nie będzie ludzi po kraju rozsyłał dla samego rozsyłania.

 

Niech zrobi 8 instalacji, opłaci ludzi, paliwo, podatek, ile mu zostanie? Ile byście sami liczyli za taki montaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może uzupełnijmy. Już ustaliliśmy że dla 1 kW składowe ŚREDNIO kosztują (zł brutto) tak:

- panele 1700

- inwerter 1000

- mocowania 300

- kable ???

- zabezpieczenia ???

- rozdzielnie ???

 

U Ciebie wychodzi że brakujące powyżej podzespoły to koszt 500 zł/kWp. Ile czasu się montuję instalację np. 5kW od A do Z?

 

No u mnie panele za 1kWp akurat 2k brutto (pamiętajmy że transport też kosztuje w moim przypadku 650 zł netto prosto z Niemiec) ale też przez to , że FULL BLACK to trochę droższe.

- konstrukcja 320 zł /1kWp

- inwerter 720 zł /1 kWp

- rozdzielnice ( a są trzy z uwagi na to że znaczna odległość między panelami a inwerterem) : 337 zł / 1kWp

 

Do tego dochodzą przewody i wtyki + 3 szt optymalizatorów TIGO na panele które są okresowo zacienione .

Instalację 5kW to pewno w 2 dni firma montuje (3 pracowników). U mnie na dachu coś czuje się 3 dni zejdzie bo raz że mam 7kW a dwa, że sporo będzie szlifowania dachówek itp.

Wszystko zależy od tego gdzie jest montowane. Najgorsze są dachy spadziste kryte dachówką ceramiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego aż tyle że jak my montowaliśmy PV to ty ciągle się zastanawiałeś i nie mogłeś znaleźć firmy która nie przycina 2kPLN/kWp. Efekt jest taki jak widzisz lato ucieka słońca coraz mniej a ty szukasz paneli na innym kontynencie aby pobiadolić że nie chce ci się szukać.

Tymczasem ty nadal szukasz a u mnie już 7kWp wisi ;)

Raczej wynika z tego że czytać ze zrozumieniem i myśleć nadal nie potrafisz. I standardowo kombinujesz z liczbami tak, aby wyszło na twoje -- a z rzeczywistością to ma tyle wspólnego co nic, jak widać. Firmę (a nawet dwie) to ja już dawno znalazłem co zrobi za 3800/kWp (na podzespołach jak wyżej), ale nic na tym nie zarobi. CBDU, wbrew temu co tu notorycznie upychasz ludziom że można powszechnie robić taniej. No a ja nie z twojego sortu że chcę aby mi darmo robili, by potem się chwalić na FM jak to tanio można zrobić jak "się poszuka". Ps. mnie się nie śpieszy, dom jeszcze w budowie, do grzania pompa ciepła, do ładowania EV wystarcza 2T i nie mam bólu dupy że nie mam PV. To tylko dla ciebie jest jakiś wielki problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znoszę jak się firmom do portfela zagląda.

Jak ktoś ma kilka ekip i kosztów stałych z 10k to przecież nie będzie ludzi po kraju rozsyłał dla samego rozsyłania.

Niech zrobi 8 instalacji, opłaci ludzi, paliwo, podatek, ile mu zostanie? Ile byście sami liczyli za taki montaż?

Ale ja "zaglądam", bo marcinbbb cwaniaka notorycznie zgrywa i twierdzi że się da FIRMY znaleźć co w przypływie dobrego serca za darmo robią i że można zrobić instalację za 3500 zł -- trzeba tylko POSZUKAĆ.

 

No u mnie panele za 1kWp akurat 2k brutto (pamiętajmy że transport też kosztuje w moim przypadku 650 zł netto prosto z Niemiec) ale też przez to , że FULL BLACK to trochę droższe.

- konstrukcja 320 zł /1kWp

- inwerter 720 zł /1 kWp

- rozdzielnice ( a są trzy z uwagi na to że znaczna odległość między panelami a inwerterem) : 337 zł / 1kWp

 

Do tego dochodzą przewody i wtyki + 3 szt optymalizatorów TIGO na panele które są okresowo zacienione .

Instalację 5kW to pewno w 2 dni firma montuje (3 pracowników). U mnie na dachu coś czuje się 3 dni zejdzie bo raz że mam 7kW a dwa, że sporo będzie szlifowania dachówek itp.

Wszystko zależy od tego gdzie jest montowane. Najgorsze są dachy spadziste kryte dachówką ceramiczną.

Dzięki za rzeczowe zestawienie. Dam znać jaka wyjdzie cena u chińczyka za wcześniej podane panele po otrzymaniu oferty i dokładnym przeliczeniu kosztów.

 

Ps. U mnie na szczęście blacha, kąty maks. 30 stopni, dachy bez okien na obleganych przez panele połaciach.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja nie z twojego sortu że chcę aby mi darmo robili, by potem się chwalić na FM jak to tanio można zrobić jak "się poszuka".

Chwila chwila to ja szukałem paneli bezpośrednio u Cińczyków, to ja rozbierałem instalację na części pierwsze aby pokazać że firma przycina 2000 PLN/kWp? I to ja jestem ten zły?

Umówmy się mnie lotto czy ty coś kupisz w Polsce czy u Kebaba w Turcji, również lotto mi kto ci to założy i w jakich pieniądzach - jak to mówią kto bogatemu zabroni ;) Swoją drogą jeśli firma chce ci zrobić za 3800PLN.kWp a ty piszesz że nie zarobi daj każdemu pracownikowi na fajrant po 5000PLN premii zrobisz aż dobry uczynek.

 

Z uprzejmości dopiszę tylko ile czasu zajęła Ci budowa domu (zgodnie z dziennikiem budowy)

2004r - Działka

2019r - sufity podwieszane i ocieplenie stropu...

Jeśli już planujesz PV to bardzo prawdopodobne będzie to że w okolicach 2025r będziesz miał swoją pierwszą instalację PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila chwila to ja szukałem paneli bezpośrednio u Cińczyków, to ja rozbierałem instalację na części pierwsze aby pokazać że firma przycina 2000 PLN/kWp? I to ja jestem ten zły?

Jesteś zły, bo robisz notorycznie ludziom wodę z mózgu właśnie twierdząc że firmy tyle przycinają za nic, bo przecież można taniej, znacznie taniej! Ja zaś szukam paneli u chińczyków, bo mogę. Do tego, czego jak zwykle nie zanotowałeś, mam tanie $ i mogę je wykorzystać aby obniżyć koszt instalacji bez wydzierania komuś zarobku. Ciebie to widać ewidentnie boli.

 

Umówmy się mnie lotto czy ty coś kupisz w Polsce czy u Kebaba w Turcji, również lotto mi kto ci to założy i w jakich pieniądzach - jak to mówią kto bogatemu zabroni ;) Swoją drogą jeśli firma chce ci zrobić za 3800PLN.kWp a ty piszesz że nie zarobi daj każdemu pracownikowi na fajrant po 5000PLN premii zrobisz aż dobry uczynek.

Naucz się czytać ze zrozumieniem. Nie chce zrobić, tylko może zrobić, po znajomości -- ale wtedy nic nie zarobi. Od początku wykazuję, że notorycznie kłamiesz pisząc o tak niskich kosztach instalacji PV -- bo pomimo BEZPOŚREDNIEGO importu paneli od producenta koszty jakie podawałeś to marzenia ściętej głowy. CBDU.

 

Z uprzejmości dopiszę tylko ile czasu zajęła Ci budowa domu (zgodnie z dziennikiem budowy)

2004r - Działka

2019r - sufity podwieszane i ocieplenie stropu...

Jeśli już planujesz PV to bardzo prawdopodobne będzie to że w okolicach 2025r będziesz miał swoją pierwszą instalację PV.

Z uprzejmości napiszę ci delikatnie, że nadal ani czytać ze zrozumieniem ani myśleć nie potrafisz (no bo jeśli mieszasz zakup działki do czasu BUDOWY domu to nic tylko usiąść i płakać). Jedyne co w każdej dyskusji wprowadzasz, to burdel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrze panie chodzący ideale, pan sobie poszuka, pan se kupi i se pan zamontuje później porozmawiamy o kosztach. Pan masz tanie dolary a ja tani prąd, różnica jest taka że pan "tanie" dolary wydasz na drogą instalację PV a mi tani prąd pozostanie ;)

 

Zdrówka życzę, wytrwałości i cierpliwości i relaksu w tym... co wg. ciebie niby wprowadzam.

 

Może przypomnij ekipie montującej ci podłogówkę aby w rozdzielaczu pamiętali o "bypass`ie" bo zapomnieli go umieścić ;)

Ewentualnie zobacz jak powinna wyglądać belka do ogrzewania podłogowego może przekonasz się że nie bawię się w półśrodki:

belka.jpg

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda instalacja PV ma swoje indywidualne koszty.

Nie można porównać kosztów jednej do kosztów drugiej.

Panele mają różne ceny, inwertery.

Kable mogą być 4mm2 lub 6mm2, mogą być optymalizatory.

Mocowania paneli w pionie są trochę tańsze niż w pionie.

Mocowanie 20 paneli w pionie na jednej połaci jest dużo tańsze niż mocowanie tych samych paneli na 4 lub na 5 połaciach.

Nie ma jednego wyznacznika ceny PLN/1kWp.

Małe firmy montują taniej niż duże z wieloma przedstawicielami handlowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrze panie chodzący ideale, pan sobie poszuka, pan se kupi i se pan zamontuje później porozmawiamy o kosztach. Pan masz tanie dolary a ja tani prąd, różnica jest taka że pan "tanie" dolary wydasz na drogą instalację PV a mi tani prąd pozostanie ;)

Weź się w kupę i wyjaśnij jak z tanimi dolarami za które kupię panele mogę mieć drogą instalację? Właśnie w tym jest problem z tobą, masz tak absurdalnie oderwane od rzeczywistości wnioski logiczne że się płakać chce. W związku z tym może być tak, że pomimo że zainstaluję panele 3 lata po tobie i tak szybciej będę miał tańszy prąd od ciebie. No, może od ciebie nie, bo masz wszystko najlepiej, i najtaniej.

 

Zdrówka życzę, wytrwałości i cierpliwości i relaksu w tym... co wg. ciebie niby wprowadzam.

Ja to mam na takich jak ty szczepionkę, przykro mi tylko za innych co będą się musieli przez twoje wypociny przedzierać. Z twojej strony od zawsze ZERO chęci pomocy, w zamian tylko chwalenie się swoim naj, albo inne negacje.

 

Może przypomnij ekipie montującej ci podłogówkę aby w rozdzielaczu pamiętali o "bypass`ie" bo zapomnieli go umieścić ;)

Ewentualnie zobacz jak powinna wyglądać belka do ogrzewania podłogowego może przekonasz się że nie bawię się w półśrodki:

[ATTACH=CONFIG]431766[/ATTACH]

Po co mi bypass i regulowane elektrozaworami pętle? Ja mam wszędzie podłogówkę, wyłącznie źródło niskotemperaturowe, i beton -- jeszcze na głowę nie upadłem żeby ładować kasę tam gdzie nie potrzeba. Pomijam już że po raz kolejny burdel zrobiłeś nie na temat.

 

Każda instalacja PV ma swoje indywidualne koszty.

Nie można porównać kosztów jednej do kosztów drugiej.

Panele mają różne ceny, inwertery.

Kable mogą być 4mm2 lub 6mm2, mogą być optymalizatory.

Mocowania paneli w pionie są trochę tańsze niż w pionie.

Mocowanie 20 paneli w pionie na jednej połaci jest dużo tańsze niż mocowanie tych samych paneli na 4 lub na 5 połaciach.

Nie ma jednego wyznacznika ceny PLN/1kWp.

Małe firmy montują taniej niż duże z wieloma przedstawicielami handlowymi.

Dlatego próbuję ustalić koszt samych materiałów na podstawie konkretnych elementów. Do tego nigdy nie zakładałem instalacji na totalnym syfie, tylko raczej minimum ze średniej półki cenowej.

 

A do czego potrzebny jest bypass w rozdzielaczu zasilanym z PC?

W tym wypadku tylko do tego żeby się przypieprzyć i standardowo popróbować poleczyć swoje kompleksy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego potrzebny jest bypass w rozdzielaczu zasilanym z PC?

 

Ciekawe co się stanie się jak termostaty pozamykają wszystkie pętle a pompa dalej będzie chciała kręcić wodę? No chyba że ktoś nie zakłada termostatów tylko te "nakrętki" które mają ograniczyć przepływ wody ale w takim razie po co rotametry ;)

 

Po co mi bypass i regulowane elektrozaworami pętle? Ja mam wszędzie podłogówkę, wyłącznie źródło niskotemperaturowe, i beton -- jeszcze na głowę nie upadłem żeby ładować kasę tam gdzie nie potrzeba. Pomijam już że po raz kolejny burdel zrobiłeś nie na temat.

A czy ja ci każę coś kupować jak tylko zwracam uwagę na brak bypassa, elektrozawory i dodatkowe czujniki temperatury w pomieszczeniach to tylko moja decyzja i moje wydane pieniądze. Zresztą wiesz wszystko lepiej i rurki też masz prawie w ślimaka poukładane, co 20 cm... Jak pisałem powodzenia życzę ;)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co się stanie się jak termostaty pozamykają wszystkie pętle a pompa dalej będzie chciała kręcić wodę? No chyba że ktoś nie zakłada termostatów tylko te "nakrętki" które mają ograniczyć przepływ wody ale w takim razie po co rotametry ;)

Jakie termostaty człowieku, przy podłogówce betonowej, się pytam ponownie? Rozumiesz ty w ogóle zasadę działania podłogówki z niskotemperaturowym źródłem ciepła? Rotametry są po to, żeby widzieć różnicę przy początkowej regulacji, ignorancie. Jeśli na panelach się znasz tak samo jak na podłogówce, to strach się bać co tam masz zamontowane i za jaką cenę realną, skoro tu wywalasz lekką ręką kasę w błoto.

 

A czy ja ci każę coś kupować jak tylko zwracam uwagę na brak bypassa, elektrozawory i dodatkowe czujniki temperatury w pomieszczeniach to tylko moja decyzja i moje wydane pieniądze. Zresztą wiesz wszystko lepiej i rurki też masz prawie w ślimaka poukładane, co 20 cm... Jak pisałem powodzenia życzę ;)

Zwracasz mi uwagę na coś, co jest ZBYTECZNE, tylko dlatego że ty tak masz i uważasz że jest oczywiście NAJ sugerując że powinienem był zmarnować pieniadze jak ty. Ja wiem jak ma być, bo zostało to policzone i wykonane zgodnie z projektem. Jeśli gdzieś tam widzisz rozstaw co 20cm (pomijając pomieszczenie techniczne gdzie jest założone maksymalne grzanie 15sC) to sobie lepiej okulary lepsze kup. Jak pisałem, przestań po raz kolejny robić burdel -- bo to jest wątek o panelach PV a nie o mojej podłogówce i twoich kompleksach.

 

Dla mnie EOT z tym trollem. Zaś dla zainteresowanych przedstawię koszty importu paneli bezpośrednio z chin jak tylko policzymy dokładnie. Jeśli to będzie miało ręce i nogi to może ktoś się zechce podpiąć pod zbiorowy import indywidualny. Acz dobrze byłoby poczekać na spadek $, może w końcu te stopy ruszą w US robiąc ukłon w naszą stronę. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie termostaty człowieku, przy podłogówce betonowej, się pytam ponownie? Rozumiesz ty w ogóle zasadę działania podłogówki z niskotemperaturowym źródłem ciepła? Rotametry są po to, żeby widzieć różnicę przy początkowej regulacji, ignorancie. Jeśli na panelach się znasz tak samo jak na podłogówce, to strach się bać co tam masz zamontowane i za jaką cenę realną, skoro tu wywalasz lekką ręką kasę w błoto.

Ignorancje zerknij na swoje rurki i jak są ułożone:

Przechwytywanie.jpg

jeśli płacisz za takie wykonanie i mi zarzucasz marnowanie pieniędzy sorry ale weź koło i mocno nim się klepnij w czoło. Później zadaj sobie ponownie pytanie jak działa ogrzewanie podłogowe, bo na przykładzie twojego można mówić jak nie działa... a zamiast betonu było lać anhydryt.

Żegnam ozięble obawiam się że nikt nie będzie zainteresowany twoim importem prywatnym bo zanim do niego dojdzie musisz wykończyć chałupę i wydać tanie dolary. Z mojej strony EOT ze świadomym inwestorem z tanimi dolarami :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignorancje zerknij na swoje rurki i jak są ułożone:

jeśli płacisz za takie wykonanie i mi zarzucasz marnowanie pieniędzy sorry ale weź koło i mocno nim się klepnij w czoło. Później zadaj sobie ponownie pytanie jak działa ogrzewanie podłogowe, bo na przykładzie twojego można mówić jak nie działa...

I burdelu ciąg dalszy. To co pokazujesz to jest tylko PRALNIA z powierzchnią 2m2 gdzie też może być niższa temperatura -- jak zwykle, tak i tu, na podstawie 2m2 wyciągasz jakieś absurdalne wnioski na temat całości. W przeciwieństwie do ciebie wiem doskonale jak działa podłogówka, wiem dlaczego nie mam bypasu i pompy, oraz elektrozawórów przy belce.

 

zamiast betonu było lać anhydryt.

Po jakiego diabła mam lać anhydryt, żeby pasowało znowu do twoich i tylko twoich założeń? Anhydryt jest droższy od betonu, mnie godzinowa regulacja temperatury nie jest potrzebna, za to chcę mieć akumulator żeby mi dom nie stygł.

 

Żegnam ozięble obawiam się że nikt nie będzie zainteresowany twoim importem prywatnym bo zanim do niego dojdzie musisz wykończyć chałupę i wydać tanie dolary. Z mojej strony EOT ze świadomym inwestorem z tanimi dolarami :yes:

Nie, nie muszę skończyć domu aby dokonać importu -- to są znowu jakieś twoje absurdalne wnioski wyssane z trollowatego zakompleksionego brudnego palca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...