Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Do Fronka 8,2 nie zapinaj 12kW w panelach przy pięknej słonecznej pogodzie będzie obcinał moc do tych 8,2kW i wykres w godzinach największego nasłonecznienia będzie płaski. Oczywiście nadrobi jak słońca nie będzie bo panele cosik więcej wyprodukują ale o 4kW bym nie przewymiarował.

10,5kW czyli przewymiarować o 30% jak Bozia kazała. Ja mam przewymiarowane o 10% i widzę że inwerter też odcina mi moc z 3300Wp na dachu z inwertera wychodzi max 3028W i to w piku, nie wiem czy na próbę nie odetnę jednego panela a zapnę go do mikroinwertera.

 

Dobrze , że w końcu odpuściłeś...

Więcej paneli tylko przy dachu wschód-zachód , czyli max w jednym czasie pracowałby string 6kWp, dwa naraz nie działały by

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobrze , że w końcu odpuściłeś...

Więcej paneli tylko przy dachu wschód-zachód , czyli max w jednym czasie pracowałby string 6kWp, dwa naraz nie działały by

No to tak do końca nie będzie, w zależności od nachylenia paneli możesz mieć nawet 7,5 kW w szczycie. Fakt, mocy falownika raczej nie powinieneś przekroczyć, chyba że jakiś chłodny zimowy dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam i oglądam to moje podwórko i tak dumam jak te drzewka sąsiadów będą wyglądały za te 10 lat- cholera, będę miał wcześniej cień (nawet przed 18).

Nie wiem jak to może być w ciągu całego roku-może rzeczywiście nie kombinować z wiatą i założyć „po Bożemu” na dach chałupy ?

Gryzie mnie mniejsza produkcja - z 10 kWp zamiast 9,5MWh od południa będzie gdzieś 7,5MWh...

Wkurza mnie bezmyślność rządzących wobec większej mocy paneli , a nie falownika.

Nasuwa mi się taki „pół legalny” planik :

-montuję na dachu uchwyty pod 12kWp

-inwerter kupuję pod min 12 kWp mocy max paneli ( taki fronek 8.2kW ma do 16kWp )

-pod dotację z gminy robię zakup do 10 kWp i robię odbiory pod to

-po odbiorach dokupuję 2kWp i podpinam po 1kWp pod string wschodni i zachodni

-zgłaszam resztę komponentów do ulgi podatkowej

Jeśli ktoś by się pytał o te dodatkowe 2 kWp - to niby pod CWU:P , a jak ma wątpliwości to zapraszam na dach...

Co Wy na to ?

 

Podpisując umowę z ZE oświadczasz iż i w przypadku rozbudowy, wyłączenia z powodu awarii na więcej niż ( ileś tam jest dni) poinformujesz ZE. Po za tym czy ty myślisz że ZE nie kapnie się że PV produkuje więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisując umowę z ZE oświadczasz iż i w przypadku rozbudowy, wyłączenia z powodu awarii na więcej niż ( ileś tam jest dni) poinformujesz ZE. Po za tym czy ty myślisz że ZE nie kapnie się że PV produkuje więcej?

 

To może nie szaleć z produkcją 12 MWh z 10kWp tylko ok 10MWh ?

Myślisz , że ZE będzie analizowało układ paneli wzgl słońca ?

Druga sprawa -może warto kupić falownik w np 3-4 Mppt, w przyszłości mógłbym jeszcze wrzucić od wschodu trochę paneli (gdyby w końcu zaczęto stosować przepisy UE)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam i oglądam to moje podwórko i tak dumam jak te drzewka sąsiadów będą wyglądały za te 10 lat- cholera, będę miał wcześniej cień (nawet przed 18).

Nie wiem jak to może być w ciągu całego roku-może rzeczywiście nie kombinować z wiatą i założyć „po Bożemu” na dach chałupy ?

Gryzie mnie mniejsza produkcja - z 10 kWp zamiast 9,5MWh od południa będzie gdzieś 7,5MWh...

Wkurza mnie bezmyślność rządzących wobec większej mocy paneli , a nie falownika.

Nasuwa mi się taki „pół legalny” planik :

-montuję na dachu uchwyty pod 12kWp

-inwerter kupuję pod min 12 kWp mocy max paneli ( taki fronek 8.2kW ma do 16kWp )

-pod dotację z gminy robię zakup do 10 kWp i robię odbiory pod to

-po odbiorach dokupuję 2kWp i podpinam po 1kWp pod string wschodni i zachodni

-zgłaszam resztę komponentów do ulgi podatkowej

Jeśli ktoś by się pytał o te dodatkowe 2 kWp - to niby pod CWU:P , a jak ma wątpliwości to zapraszam na dach...

Co Wy na to ?

 

 

 

 

 

. licznik energii elektrycznej zainstalowany w stacji transformatorowej średniego napięcia na niskie (SN/nN), który – oprócz dostarczania podstawowych danych o ilości energii, mocy, wartości napięcia i przepływającego prądu – mierzy oraz rejestruje dane o jakości energii.

https://www.gramwzielone.pl/trendy/100861/liczniki-bilansujace-enea-operator

 

Skoro ma takie Enea , to kto wie co ma lub sprawi sobie reszta. Ktoś prędzej czy później się czegoś dopatrzy.

Musiałbyś sporo zjadać na bieżąco , by nikt się nie dopatrzył. Zresztą Twój licznik też pokazuje swoje...inną sprawą jest to czy ktoś analizuje to co widzi , czy tylko enter i FV leci ...

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do diabła-już głowa mi się robi kwadratowa...

Porysuję trochę te drzewa i przeanalizuję cień w przyszłości-zapewne nadal będzie korzystniej od południa na dachu wiatki niż stracić 20% na produkcji W-E i ryzykować zadymę z ZE...

 

Może to coś da. W panelach mam 5.72kW inwenter 5kW 2018r Uzysk 7015kWh. W optymalnych warunkach puszcza 5005W ale zazwyczaj pracuje z mocą 4500W .

Skoro PV o mocy paneli 5.72kW i inwenter 5kW w ciągu roku wyprodukuje 7015kWh to mojej PV do 10kW brakuje 4,28kW. PV 4,28kW to ok. 75% z PV 5,72 kW

Podsumowując; 5,72kW uzysk. 7015kWh x 75% =5261,25 kWh Suma; 7015kWh+5261,25 =12276,25kWh /rok przy moim ustawieniu Tyle powinna dać PV 10kW przy optymalnym ustawieniu i opust masz 80%

 

 

PS. Moje PV do inwentera jest przewymiarowane o ok. 15% po to aby po 20 latach pracowało tak jak do tej pory. Czyli jak się panale wypalą mając na uwadze że dziś inwenter przez większą część dnia i tak pracują z mocą 4500 W---4600 W

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Voymar,

kombinuję , żeby wycisnąć największą sprawność z instalacji-daszek wiatki pozwoli mi też na własny serwis w razie W.

Od 4 lat zużywam lekko poniżej 12MWh-jakbym zmienił kilka grzejników może bym zmniejszył zużycie o ok 1.5MWh, więc teoretycznie nie wiele by mi brakowało do produkcji z 10kWp.

 

Teraz mam pytanie o inwerter Kaco - wiem tylko , że giermaniec.

Ktoś coś wie więcej ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może nie szaleć z produkcją 12 MWh z 10kWp tylko ok 10MWh ?

Myślisz , że ZE będzie analizowało układ paneli wzgl słońca ?

Druga sprawa -może warto kupić falownik w np 3-4 Mppt, w przyszłości mógłbym jeszcze wrzucić od wschodu trochę paneli (gdyby w końcu zaczęto stosować przepisy UE)

 

Czy będą analizować to nie wiem, ale u mnie przy odbiorze potrzebne było tłumaczenie gwarancji i nie wiem już dziś ale może DTR paneli ilość sztuk. , moc panela odnośnie inwentera to samo Przy odbiorze sprawdzali ile ich jest

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Voymar,

kombinuję , żeby wycisnąć największą sprawność z instalacji-daszek wiatki pozwoli mi też na własny serwis w razie W.

Od 4 lat zużywam lekko poniżej 12MWh-jakbym zmienił kilka grzejników może bym zmniejszył zużycie o ok 1.5MWh, więc teoretycznie nie wiele by mi brakowało do produkcji z 10kWp.

 

Teraz mam pytanie o inwerter Kaco - wiem tylko , że giermaniec.

Ktoś coś wie więcej ?

Pzdr

 

Nic konkretnego nie wiem. Lecz jak dla mnie to; 1) SMA .2) Fronius .3) KACO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic konkretnego nie wiem. Lecz jak dla mnie to; 1) SMA .2) Fronius .3) KACO

 

Kaco mam o ok 6 stów więcej od Growatta -różnica żadna.

Natomiast gwarancja 10 lat Growatt i 5 lat Kaco.

Patrzyłem na parametry - wydają się być lepsze u chinola...

Doczytam ile dam radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Voymar,

kombinuję , żeby wycisnąć największą sprawność z instalacji-daszek wiatki pozwoli mi też na własny serwis w razie W.

Od 4 lat zużywam lekko poniżej 12MWh-jakbym zmienił kilka grzejników może bym zmniejszył zużycie o ok 1.5MWh, więc teoretycznie nie wiele by mi brakowało do produkcji z 10kWp.

 

Teraz mam pytanie o inwerter Kaco - wiem tylko , że giermaniec.

Ktoś coś wie więcej ?

Pzdr

 

Ja swoje panele mam połączone pod dachem tzn ma dostęp do kabli, diód, bezpieczników, mc4 z ziemi.

Pod panelem w MFP wywaliłem otwór i zabezpieczyłem tak aby nie ciekło i śnieg nie uszkodził kabli. Przyklejiłem i przykręcenie klocka również z otworem w miejscu otworu na kable.

Teraz od roku staram się zrobić maskownicę na te kable ale wiadomo taka "wykończeniówka" idze najdłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda zachodu. Cena "zabije".

 

Pytanie czy zabija również na nowo budowanym domu, gdy się nie kupuje dachówki czy innego pokrycia. Szybkość montażu również nie bez znaczenia! To jest 10x razy szybciej do zamontowania niż jakieś szlifowanie dachówek i przykręcanie haków, szyn itd. Pytanie tylko jak z regulacją. Mój dach to fale dunaju, jak tego się nie da łatwo wyregilować to kicha. No i bardziej się takie panele rozgrzeją, acz estetyka duuużo lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy zabija również na nowo budowanym domu, gdy się nie kupuje dachówki czy innego pokrycia. Szybkość montażu również nie bez znaczenia! To jest 10x razy szybciej do zamontowania niż jakieś szlifowanie dachówek i przykręcanie haków, szyn itd. Pytanie tylko jak z regulacją. Mój dach to fale dunaju, jak tego się nie da łatwo wyregilować to kicha. No i bardziej się takie panele rozgrzeją, acz estetyka duuużo lepsza.

 

Blachę tez można dać i 10x szybciej niż na dachowce.

No to zapytaj.

 

Estetyka może i tak lepsza. Tyle.

 

Zresztą tu jeden z kolegów walczy o każdą kWh z PV , a tu takie rozwiązanie.

Edytowane przez vvvv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

trafiło mi się "okienko" ,to nadziergam trochę...

To tak-porównałem wstępnie 10kW growatta (G) z kaco (K) i tak to wychodzi :

 

wi-fi G tak , K nie

zakres napięć G 160-1000V , K 200-950V

nap dla pełnego obciążenia G 450-850V , K 420-800V

nap startu G 160V , K 250V

max prąd DC G 2x16A ,K 2x11A

ilość Mppt/ciągi G 2/1 , K 2/2

zakres roboczy nap AC G 320-478V ,K 305-480V

sprawność EU G 98% ,K 97,9%

zabezpieczenia podobne

cos fi G 0,8 , K 0,3

 

Jeśli Kaco jest oceniany wyżej od Growatta -to zastanawiam się nad cos fi , z tego co pamiętam powinien być wyższy ? Brak wi-fi jakoś ujdzie -dołożę pkt dostępu.

Kaco ma też za wysoki próg startu ,ale za to można zastosować podwójne stringi .

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalatorzy już zacierają ręce będzie kolejny powód aby instalacje były jeszcze droższe aby więcej kasy przytulić dla siebie.

 

Ja mam nieco inne zdanie, biorąc pod uwagę to, że program został ogłoszony, ale nie ma żadnych regulaminów. Pojawiła się informacja, że dofinansowanie dostaną instalacje które nie są skończone no i inwestorzy mają dylemat - czekać z przyłączeniem, czy nie!

A firmy wykonawcze mają problem, mogą być opóźnione płatności itd... Mniejsi wykonawcy mogą ucierpieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nieco inne zdanie, biorąc pod uwagę to, że program został ogłoszony, ale nie ma żadnych regulaminów. Pojawiła się informacja, że dofinansowanie dostaną instalacje które nie są skończone no i inwestorzy mają dylemat - czekać z przyłączeniem, czy nie!

A firmy wykonawcze mają problem, mogą być opóźnione płatności itd... Mniejsi wykonawcy mogą ucierpieć.

 

Pozwól że ja również się z tobą nie zgodzę po pierwsze w dzisiejszych czasach jeszcze przed rozpoczęciem prac wydawane są dokumenty do ZE na wymianę licznika aby instalacja nie stała bezproduktywnie. Więc nie ma tu mowy o dylemacie połączenia czy nie.

Po kolejne jeśli firma zakłada panele i zakończa robotę bierze kasę za wykonaną prace, mniejsi wykonawcy mogą ucierpieć - ciekawe czym większą ilością roboty do wykonania - większe zainteresowanie.

Więksi tacy jak wy mogą ucierpieć bo płatności robione są przelewem i to od inwestora zależy kiedy puści przelew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...