Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ok-trochę się wyjaśniło ,przesunę do przodu trochę tę moją wiacinę (6,5x8m...) i będzie w przyszłości mniejszy wpływ cienia z drzew sąsiadów.

Teraz konkretny przykład z uzyskami :

-instalacja nr 1

9,9kWp + inwerter 7kW, dach 15st południe

uzysk : (1050x 1.1x9,9x0,83)-1,8%=9320W

-instalacja nr 2

3,5kWp +inwerter 3kWp , grunt 35st południe

uzysk : (1050x1.13x3,5x0,83)-0,5%=3446W

Razem powinno być rocznie ok 12 766W

 

Z drugą instalacją mogę czekać na nowe dotacje ( gmina, rząd) i jednocześnie będę miał już wnioski z eksploatacji 1 instalacji.

 

Ok-teraz biorę się za projekt wiaty.Wstępnie rama będzie z kantówek 100x100 i 60x100mm.Na górze przykręcę standardowe rozwiązanie systemowe jak na grunt (poprzeczki i podłużnice).Mam knigę- zasady są tam rozpisane.

No,

Tymczasem

 

Tak się zastanawiam na co Ci 10 kWp skoro grzejesz PC?

 

Masz tak napchane instalacji, że to już dawno straciło sens ekonomiczny (PC, rolety ocieplane), mało styro na ścianach, WM ale bez reku, rachunki jakieś takie wysokie (w sumie w stopce nie piszesz czy to CO/CWU czy razem z bytowymi), teraz do tego 35k na PV, to się nie zamknie w 60k, dramat jakiś.

 

Może zrób porządny audyt i sprawdź gdzie ucieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A na kosztach instalacji?

 

Kable z domu do wiaty za darmo nie są. Miesiąc zastanawiania latem to będzie z 20% rocznego uzysku, albo i lepiej.

 

Dach już masz, wiaty jeszcze nie, więc kwota wejścia większa, rób etapami bo inaczej każdy dzień jest stratą.

 

Bez przesady- kable to nie majątek.Instalację na wiacie sam wykonam-po dachu chałupy nie będę biegał, więc zarobi firma.

A wiata i tak jest potrzebna.

PV ma służyć długie lata- dlatego bezmyślne decyzje są tu nie wskazane.

Cel jest prosty :

max produkować energię przy max niskim koszcie instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam na co Ci 10 kWp skoro grzejesz PC?

 

Masz tak napchane instalacji, że to już dawno straciło sens ekonomiczny (PC, rolety ocieplane), mało styro na ścianach, WM ale bez reku, rachunki jakieś takie wysokie (w sumie w stopce nie piszesz czy to CO/CWU czy razem z bytowymi), teraz do tego 35k na PV, to się nie zamknie w 60k, dramat jakiś.

 

Może zrób porządny audyt i sprawdź gdzie ucieka.

 

To po kolei :

-w stopce są koszty PC CO+CWU

-dom budowałem 11 lat temu i jest jak jest

-rocznie zużywam ok 12 MWh

-realny koszt instalacji po dotacji i uldze to ok 18 000pln i zwrot w nie całe 6 lat

-w domu mogę wymienić tylko grzejniki na V33 i uzyskać rocznie ok 1-1.5MWh

-o moje wydatki możesz się nie martwić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cel jest prosty :

max produkować energię przy max niskim koszcie instalacji "

 

Wariat czy żonaty?

Nie "produkować" (bo tego nie potrafisz) tylko UWALNIAĆ (tę zakumuluowaną gdzieś).

OGNISKO ROZPAL!!!

 

Energii będzie naprawdę bardzo dużo przy naprawdę najmniejszym możliwym koszcie instalacji.

Kilka kamieni trzeba przytargać i w krąg ustawić.

Tylko... po co?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cel jest prosty :

max produkować energię przy max niskim koszcie instalacji "

 

Wariat czy żonaty?

Nie "produkować" (bo tego nie potrafisz) tylko UWALNIAĆ (tę zakumuluowaną gdzieś).

OGNISKO ROZPAL!!!

 

Energii będzie naprawdę bardzo dużo przy naprawdę najmniejszym możliwym koszcie instalacji.

Kilka kamieni trzeba przytargać i w krąg ustawić.

Tylko... po co?

 

Adam M.

 

Żonaty wariat !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne.... !

 

 

Bardzo wiele problemów bierze się z tego, ze ktoś coś NAZYWA niewłaściwym określeniem.

 

A tu właśnie chodzi o to aby język giętki wypowiedział wszystko co pomyśli głowa!

I czyste jaja się robią.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne.... !

 

 

Bardzo wiele problemów bierze się z tego, ze ktoś coś NAZYWA niewłaściwym określeniem.

 

A tu właśnie chodzi o to aby język giętki wypowiedział wszystko co pomyśli głowa!

I czyste jaja się robią.

 

Adam M.

 

Adam-nie obraź się ,ale jestem (jeszcze) za trzeźwy na wymianę myśli z Tobą

Narara

Ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po kolei :

-w stopce są koszty PC CO+CWU

-dom budowałem 11 lat temu i jest jak jest

-rocznie zużywam ok 12 MWh

-realny koszt instalacji po dotacji i uldze to ok 18 000pln i zwrot w nie całe 6 lat

-w domu mogę wymienić tylko grzejniki na V33 i uzyskać rocznie ok 1-1.5MWh

-o moje wydatki możesz się nie martwić

 

Nie uważasz, że coś dużo za to grzanie?

 

Jesteś w stanie rozdzielić koszt CO i CWU?

 

7000 kWh x COP4 = 28 MWh, więc albo zużywasz strasznie dużo ciepłej wody albo dom zachowuje się jakby izolacji nie miał wcale, albo brakuje danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważasz, że coś dużo za to grzanie?

 

Jesteś w stanie rozdzielić koszt CO i CWU?

 

7000 kWh x COP4 = 28 MWh, więc albo zużywasz strasznie dużo ciepłej wody albo dom zachowuje się jakby izolacji nie miał wcale, albo brakuje danych.

 

Cop 3-pierwszy rok miałem non stop podłączony ciepłomierz czyli 21 000kWh, a CWU ...lubimy poleżeć w dużej wannie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ogólnie dużo się o tym pisze- tylko w tym artykule były konkretne liczby tj +30%kWp to -1.8% na całym uzysku.

Obecnie to jest najlepszy plan- daje mi w przyszłości furtkę pod dodatkową instalację być może z dobrą dotacją.

Dzięki za konkretne podpowiedzi.

 

No nie ma za co, Zresztą mam ci pracę pisać na ten temat. Napisałem o co chodzi. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cop 3-pierwszy rok miałem non stop podłączony ciepłomierz czyli 21 000kWh, a CWU ...lubimy poleżeć w dużej wannie...

 

Jak dla mnie masz zużycie na CO ze 30-40% za wysokie. Ja bym zrobił próbę szczelności i termowizję, ucieka jak nic.

 

Z takim zużyciem za gaz miałbyś rachunek na 10 000 zł, tak to mają domy bez izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie masz zużycie na CO ze 30-40% za wysokie. Ja bym zrobił próbę szczelności i termowizję, ucieka jak nic.

 

Z takim zużyciem za gaz miałbyś rachunek na 10 000 zł, tak to mają domy bez izolacji.

 

Dla mnie obecne koszty są akceptowalne-chałupa 200m2 po podłodze, 4 osoby, zimą prawie 23st, grzejniki,itd

Może kiedyś pożyczę kamerkę termowizyjną-ale cudów raczej nie będzie przy takiej izolacji i użytkowaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to kwestia słabszej współpracy PC z ogrzewaniem grzejnikowym c.o. ?

 

Nie, kWh to kWh, cudów nie ma.

 

Według mnie nie do końca rozumiem sytuację, kiedy dość nieroztropnie i nieco bez większego planu pakuje się kolejne instalacje do budynku, a akurat w przypadku PV rozbiera się wszystko na czynniki pierwsze chcąc urwać ile się da.

 

Remont starego domu ażeby wyszło energo-oszczędnie musi być zrobiony skrupulatnie. To nie jest kwestia akceptowalności tego jak wyszło, tylko świadomości co zrobić aby było optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, kWh to kWh, cudów nie ma.

 

Według mnie nie do końca rozumiem sytuację, kiedy dość nieroztropnie i nieco bez większego planu pakuje się kolejne instalacje do budynku, a akurat w przypadku PV rozbiera się wszystko na czynniki pierwsze chcąc urwać ile się da.

 

Remont starego domu ażeby wyszło energo-oszczędnie musi być zrobiony skrupulatnie. To nie jest kwestia akceptowalności tego jak wyszło, tylko świadomości co zrobić aby było optymalnie.

 

Nie chce mi się tłumaczyć historii tego sweterka- ale jednak spróbuję.

Kiedy budowałem chałupę nie miałem czasu na dogłębne analizy- zaufałem „ snafcom” (podłogówka, piec 26kW,itp).

Bardziej się zajmowałem pogonią za groszem niż budową.

Kiedy czytałem w 2007 roku o PC i reku- to jakaś abstrakcja była.

Zrozum kilka faktów :

-mój dom to nie kurnik tylko razem z garażem 250m2 po podłogach

-nie mam reku , ale mam regularne wietrzenie oraz „nawiewniki” w jednym oknie w każdym pokoju

-dwa wentylatory łazienkowe i okap (nie pochłaniacz), nie będę rujnował wnętrza pod WM

-dom jest wykończony łącznie z elewacją i nie będę tego zmieniał ( poczytaj i policz ile zyskam z dodatkową izolacją)

-mam 90% pow w grzejnikach i nie będę kuł kafli

-grzeję wysoko i zużywam CWU , bo lubię tak

A na koniec -bądź łaskaw już zostawić w spokoju mój standard domu ,moje decyzje i sposób życia...

PC kupiłem , żeby żyło mi się wygodniej -a że mam taniej o połowę , to tylko się cieszę.

Zresztą-poczytaj sobie o kosztach podobnych tj zmodernizowanych domów z PC/PW, gwarantuję że nie jest u mnie najgorzej:lol2:

Tyle

 

PS

Patrząc na Twoje koszty przy 120m2 za CWU i CO masz ok 2000pln sezon , przy moich kosztach na 200m2 za dobrze to nie wygląda...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-teraz biorę się za projekt wiaty.Wstępnie rama będzie z kantówek 100x100 i 60x100mm.

Serio w tym czasie co Ty gadasz ja postawiłem sam +tata od podstaw 1,7kWp, dokończyłem ogrzewanie podłogowe zarządzane komputerem, pociągnąłem kable do czujek temperatur - w całej dobudówce, ogarnąłem temat alarmu kilka czujek + powiadomienie zdalne - a Ty bierzesz się za projekt - kuźwa SERIO!!!??? Nawet zdążyłem wygrzać posadzkę 21 DNI!!!, Kuźwa nawet zachodzę w głowę czego nie zaplanowałem... po urlopie.... - ale nie mam Drzwi zewnętrze - dograne, tynkarz koniec września - dograne, - rekuperacja kupuje rury i wchodzę ja :)

Chłopie w tym czasie ludzie domy stawiają a Ty bierzesz się za PROJEKT? to powinno być ogarnięte pół roku temu ze wszelkimi szczegółami.

 

Od tyłka strony bierzesz się za ten projekt. U mnie temat jest o wiele prostszy a PAMIĘTAJ że ja rozbudowuje dom, a nie zajmuje się pierdołami takimi jak ty.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio w tym czasie co Ty gadasz ja postawiłem sam od podstaw 1,7kWp, dokończyłem ogrzewanie podłogowe zarządzane komputerem, pociągnąłem kable do czujek temperatur - w całej dobudówce, ogarnąłem temat alarmu kilka czujek + powiadomienie zdalne - a Ty bierzesz się za projekt - kuźwa SERIO!!!??? Nawet zdążyłem wygrzać posadzkę 21 DNI!!!, Kuźwa nawet zachodzę w głowę czego nie zaplanowałem... po urlopie.... - ale nie mam Drzwi zewnętrze - dograne, tynkarz koniec września - dograne, - rekuperacja kupuje rury i wchodzę ja :)

Chłopie w tym czasie ludzie domy stawiają a Ty bierzesz się za PROJEKT? to powinno być ogarnięte pół roku temu ze wszelkimi szczegółami.

 

Od tyłka strony bierzesz się za ten projekt. U mnie temat jest o wiele prostszy a PAMIĘTAJ że ja rozbudowuje dom,

 

Ja mam wszystko w chałupie i wokół na tip-top pokończone , to mogę sobie pozwolić na punkt koncentracji...

Znowu zaczynasz pitolić-chłopie od maja wałkuję tu temat i muszę mieć wszystko fungujące przed 31.10br-hellouł...

A medalu za swoje (dla siebie ) zasługi nie otrzymasz od nikogo-może jak będziesz grzeczny to ktoś Ci zapoda pochwałkę !

A co tam - mogę ja : bardzo ładnie , no bravo (cały) Ty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...