Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba najlepiej będzie w tym momencie tak zrobić :

28 szt 310W=8680Wp + 7 kW inwerter (np Fronek , Growatt) ,ryzyko tylko jest takie -że kiedy przepisy się nie zmienią i będę chciał dołożyć falownik 3 kW , paneli wyjdzie ok 2,4 kWp...

Jak nie kijem , to pałą...

Jedyny plus to niższy koszt inwestycyjny , ale też i produkcja będzie mniejsza.

9.9 kWp + Fronek 10kW z trzema Mppt zaczyna mi chodzić po głowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo 7 kW Solax 5000 brutto; A jaki problem zastosować jednofazowy 2-3 kW wraz z 7-8 kW 3-faz.? Jeżeli bilansowanie międzyfazowe jest dla 3 fazowego to będzie i dla 1 faz prawdopodobnie. Jak autokonsumpcja uwidacznia się na liczniku energii?

 

Jeśli rzeczywiście nie będzie problemu 8 kW 3 fazy + potem 2kW 1 faza , to ok.

Nie znam dokładnie tego zagadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9.9 kWp + Fronek 10kW z trzema Mppt zaczyna mi chodzić po głowie...

 

To niech Ci nie chodzi po głowie, bo to trochę waży i może ją uszkodzić...

Kup 12 kW paneli, a pod inwerter podepnij 10 kW. Żeby się nie marnowało to te 2 kW podepnij pod grzałkę do wody i czekaj cierpliwie na odpowiedź "co i jak" od Prezesa URE.

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami możesz na 14 dni bez zgłoszenia podłączyć te 2 kW pod inwerter. Myślę, że nie musisz wołać płatnego serwisu, bo sam dasz radę.

 

Zresztą, jeśli zdecydujesz się na 9999 W w panelach, to też nic nie stracisz, co więcej te pozostałe 2000 W ( "wirtualnie", a może jednak w realu )możesz testować i wybrać naj-naj-najlepsze do pracy z inwerterem.

 

I tym sposobem nie stracisz 10 procent. I o to chodzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalne wrażenie każdy odnosi, iż mając wiedzę o obcinaniu mocy w szczycie o np. 30%, że to przekłada się na mniejszy uzysk roczny instalacji nie o 30%, nie o 3% a tylko ok. 1,8%!

 

W niektórych krajach, gdzie panele są tanie też w ten sposób niektórzy zwiększają moc (uzysk energii) instalacji.

Dokładają paneli.

 

@bobrow boi się haraczu 30 %, czemu się nie dziwię...

Z drugiej strony, jeśli by założył panele o sumarycznej mocy 9999 W z tolerancją +5%, albo i większą to co? Świat się przecież nie zawali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do informacji o przewymiarowaniu Froniusa - pierwsza tabela:

https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

Falownik Konfiguracja modułów Moc falownika SM Produkcja roczna Strata względem optymalnego Uzysk kWh/kWp

Fronius SYMO 8.2-3-M 20 szt. do MPPT1+2 8,2 kW 72 % 6184,67 kWh -0,6% 1030,78

Fronius SYMO 7.0-3-M 20 szt. do MPPT1+2 7,0 kW 84 % 6203,74 kWh -0,3% 1030,96

Fronius SYMO 6.0-3-M 20 szt. do MPPT1+2 6,0 kW 98 % 6220,21 kWh maks. 1036,70

Fronius SYMO 5.0-3-M 20 szt. do MPPT1+2 5,0 kW 118 % 6187,04 kWh -0,5% 1031,17

Fronius SYMO 4.5-3-M 20 szt. do MPPT1+2 4,5 kW 131 % 6111,31 kWh -1,8% 1018,55

Fronius SYMO 3.7-3-M 20 szt. do MPPT1+2 3,7 kW 159 % 5834,51 kWh -6,2% 972,42

Fronius SYMO 3.0-3-M 20 szt. do MPPT1+2 3,0 kW 196 % 5405,12 kWh -13,1% 900,85

panele 300Wp

 

Ale po co mi to pokazujesz? mi to jest niepotrzebne . Ja instalację mam i śmiga czwarty rok (odpukać ) bez zarzutu z b. dobrym uzyskiem Nie mam Fronka i miał nie będę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej będzie w tym momencie tak zrobić :

28 szt 310W=8680Wp + 7 kW inwerter (np Fronek , Growatt) ,ryzyko tylko jest takie -że kiedy przepisy się nie zmienią i będę chciał dołożyć falownik 3 kW , paneli wyjdzie ok 2,4 kWp...

Jak nie kijem , to pałą...

Jedyny plus to niższy koszt inwestycyjny , ale też i produkcja będzie mniejsza.

9.9 kWp + Fronek 10kW z trzema Mppt zaczyna mi chodzić po głowie...

 

A ja bym dał falownik mniejszy a więcej paneli np. inwenter 9kW a panele pod 10kWp. Lub inna wersja falownik 5kW i paneli tak jak u mnie (5,72) . Niech to popracuje ci rok .Po roku podejmiesz decyzję. Np. dołożysz falownik 4 kW i paneli np. 4,28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym dał falownik mniejszy a więcej paneli np. inwenter 9kW a panele pod 10kWp. Lub inna wersja falownik 5kW i paneli tak jak u mnie (5,72) . Niech to popracuje ci rok .Po roku podejmiesz decyzję. Np. dołożysz falownik 4 kW i paneli np. 4,28.

 

Wszystko dobrze do momentu haraczu 30%.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ile teraz tak średnio wychodzi kWp z montażem?

Dałem do wyceny tak na pałę 5kWp. Wyszło 4500za kWp panele Longi Solar 310w inwerter Sofar.

Cena uczciwa czy nie za bardzo?

 

 

Po tych wszystkich ulgach i plusach wychodzi około 3500 za kWp ciągle lipa bo zwrot w okolicy 10lat ale już robi się ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ile teraz tak średnio wychodzi kWp z montażem?

Dałem do wyceny tak na pałę 5kWp. Wyszło 4500za kWp panele Longi Solar 310w inwerter Sofar.

Cena uczciwa czy nie za bardzo?

 

 

Po tych wszystkich ulgach i plusach wychodzi około 3500 za kWp ciągle lipa bo zwrot w okolicy 10lat ale już robi się ciekawiej.

 

250594a4d7820d42med.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej pytam tutaj starych wyjadaczy. Niż wklejone komentarze raczej tych co są do dojenia bo nikt normalny raczej nie założy paneli za 5-6k za kWp.

Muszę poszperać bo przy ofercie poniżej 4k(bez ulg) za kWp zwrot zaczyna być sensowny

to akurat są wypowiedzi osób z firm montujących . Ci mający 'godność' nie zeszmacą się i nie zamontują poniżej . Jeśli ,któryś się wyłamie to oblewają go pomyjami... wejdz na FB grupę FOTOWOLTAIKA i rzuć hasło 5kWp , zasypią Cię privami .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...