Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Z cyklu: podłączyłem instalację PV do ZE Energa więc co może pójść nie tak? :lol2:

 

Co? Proste, genialne wręcz posunięcie: można przecież wystawić fakturę za zużycie energii, bez uwzględniania produkcji. Termin zapłaty do 20 sierpnia. Szach, mat!

 

Majstersztyk wręcz. Jestem pełen podziwu dla tego geniusza zła, który to wymyślił.

 

Ja mam inny problem. Energa

Instalacja podłączona 26 kwietnia.Wcześniej faktury na podstawie rozliczeń rzeczywistych energa24. Teraz mam zablokowaną możliwość podawania zużycia rzeczywistego. Faktury brak do dnia dzisiejszego. Najciekawsze jest to, ze cały czas przychodzą do mnie emaile i listy o konieczności podania zużycia rzeczywistego.

Edytowane przez Drogba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam inny problem. Energa

Instalacja podłączona 26 kwietnia.Wcześniej faktury na podstawie rozliczeń rzeczywistych energa24. Teraz mam zablokowaną możliwość podawania użycia rzeczywistego. Faktury brak do dnia dzisiejszego. najciekawsze jest to, ze cały czas przychodzą do mnie emaile i listy o konieczności podania z użycia rzeczywistego.

To potwierdza tezę, że ich systemy są kompletnie niedostosowane do takiego idiotycznego wynalazku :lol2: jakim jest Prosument. Próbowałeś coś z tym zrobić przez infolinię, albo okienko? Bo w końcu Ci prąd odetną. Ja składam reklamację, ale jak do 20/08 mi jej nie rozpatrzą, to zapłacę i później będę od nich to odzyskiwał. Niestety, działu windykacji nie obchodzi zasadność wystawienia faktury. No ale w końcu to jest tylko Energa, ja jeszcze pamiętam jak ludzie przez ponad rok nie dostawali faktur, ale musieli je płacić w terminie :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że my nie wiemy czy ma 1, 2 a może 3 stringi.

Jedynie się domyślamy.

Ale nawet gdy stringi są niejednakowe to nie ma to wpływu na ocenę stałości różnicy produkcji między stringami.

Ja mam 32 panele w 3 stringach. :)

 

Intuicja mnie nie zawiodła - ma 2 stringi (6 + 17).

Intuicja mnie nie zawiodła również co do tego, że nie są identyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na infolinii miła pani powiedziała, że należy czekać....

 

I tak jesteś w lepszej sytuacji od innych Kolegów, bo nie dostałeś faktury (często przychodzą "przewymiarowane kosmicznie").

 

Tak się składa, że Operatorzy, jeśli nie zapłacisz w terminie faktury nawet z kwotą "wyssaną z palca" mają prawo doliczyć Ci odsetki za zwłokę. Mogą też odciąć prąd lub nasłać komornika (wyrok Sądu). A za ponowne podłączenie do sieci zapłacisz.

 

Każdy delikwent podpisując Umowę otrzymuje do niej aneks w którym powyższe "przyjemności" są podane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na infolinii miła pani powiedziała, że należy czekać....

Ja takie rozmowy nauczony doświadczeniem nagrywam i przechowuję, by w razie "wypadku" później nie było wątpliwości, po czyjej stronie leży wina.

 

I tak jesteś w lepszej sytuacji od innych Kolegów, bo nie dostałeś faktury (często przychodzą "przewymiarowane kosmicznie").

Dokładnie ;) Jedynie należy się upewnić, że faktura naprawdę nie została wystawiona, bo jak historia pokazuje, Energa potrafi wystawić fakturę, ale jej nie wysłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takie rozmowy nauczony doświadczeniem nagrywam i przechowuję, by w razie "wypadku" później nie było wątpliwości, po czyjej stronie leży wina.

 

ja nie nagrywam (oni to robią), ale zapisuję sobie datę z godziną i nazwisko osoby , z którą rozmawiam . Kiedyś przepychałem się z Orange , o to co przyznano mi jako gratis do umowy ,podczas rozmowy z konsultantem . Pół roku mnie zbywali , w końcu się wk....m i zażądałem kopii nagrania z dnia... godziny itd ,bo chcę zgłosić do UOKiK'u , następnego dnia zadzwonili i przyznali mi 100zł rabatu . Owszem nagranie może zniknąć bo nie takie 'dowody' znikają , ale ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu: podłączyłem instalację PV do ZE Energa więc co może pójść nie tak? :lol2:

 

Co? Proste, genialne wręcz posunięcie: można przecież wystawić fakturę za zużycie energii, bez uwzględniania produkcji. Termin zapłaty do 20 sierpnia. Szach, mat!

 

Majstersztyk wręcz. Jestem pełen podziwu dla tego geniusza zła, który to wymyślił.

 

tutaj https://www.facebook.com/groups/grupafotowoltaika/permalink/2618045264893954/ , podobny problem . Niby Energa ma 3 miesiące na zmigrowanie konta :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj https://www.facebook.com/groups/grupafotowoltaika/permalink/2618045264893954/ , podobny problem . Niby Energa ma 3 miesiące na zmigrowanie konta :bash:

Grupa zamknięta.

Ja reklamację złożyłem, najwyżej się z nimi trochę poboksuję. To, że ostatecznie będą musieli skorygować fakturę, nie ulega wątpliwości, to tylko kwestia czasu.

 

Ale naprawdę, ręce opadają, oni po tylu latach nadal nie są przygotowani na obsługę prosumentów. :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie o to pytam.

Zastanawia mnie taka duża rożnica w ilości paneli w 2 stringach.

Jeśli są podłączone do jednego inwertera, z identycznymi dwoma mppt, to ten 6 panelowy pracuje na granicy włączenia.

Przy lekkim zachmurzeniu nigdy się nie wlączy.

 

Tak mi majstry podłączyli

Te 6 paneli jest od strony południowej. Więcej się nie zmieściło. Do tego stringa na wiosnę dołożę ~ 2kw paneli od strony zachodniej

Reszta 17 paneli leży od strony wschodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi majstry podłączyli

Te 6 paneli jest od strony południowej. Więcej się nie zmieściło. Do tego stringa na wiosnę dołożę ~ 2kw paneli od strony zachodniej

Reszta 17 paneli leży od strony wschodniej.

 

A ma kolega jakiś schemat takiego połączenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić ja to się łączy? Bo krąży opinia, że jak część paneli na wschód,a część na zachód, pod jeden string inwertera to są problemy.

(pod jedno z wejść MPP) jeśli w ogóle się tak łączy?

Zawsze wydawało mi się, że aby tak skonfigurować instalację inwerter musi być taki który ma 2 wejścia MPP.

Edytowane przez CityMatic
uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obliczenia pozostały mi zabezpieczenia po stronie DC i AC.

Proszę również o wskazówki jakie polecacie podzespoły w w/w kwestiach.

 

w pierwszej kolejności sprawdź zalecenia producenta falownika co do zabezpieczeń.

Fronius na przykład podaje, że dla ich falowników Symo:

- bezpieczniki po stronie DC są niepotrzebne, jeżeli nie masz spiętych równolegle kilku łańcuchów,

- jakie jest wymagane zabezpieczenie nadprądowe po stronie AC (np. C16),

- nie jest potrzebne zabezpieczenie RCD AC (wyłącznik różnicowo-prądowy), a jeśli inne przepisy narzucają jego zastosowanie, to jakie ma mieć parametry (100mA typu A jeśli dobrze pamiętam),

- kiedy i jakie zabezpieczenie przepięciowe jest potrzebne i po stronie DC i AC (ogólnie zalecane jest co najmniej T2, ale to zależy od analizy ryzyka, czyli umiejscowienia, rodzaju konstrukcji, długości przewodów itp ),

- nie jest potrzebny rozłącznik DC (mają wbudowany).

Zalecenia dotyczące przepięciówek masz wyjaśnione dobrze w materiałach Dehna.

Jakich firm? Najlepiej znanych i sprawdzonych typu Dehn, Phoenix, ABB (tylko ich cena.), a nie najtańsza chińszczyzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa zamknięta....

oni po tylu latach nadal nie są przygotowani na obsługę prosumentów.

jak poprosisz o dołączenie te jeszcze pewnie dziś będziesz w grupie . Oni (BE) potrafią , ale lecą w kulki by oskubać prosumenta i liczą ,że ktoś zapłaci i nie będzie mu się chciało kopać z koniem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie o to pytam.

Zastanawia mnie taka duża rożnica w ilości paneli w 2 stringach.

Jeśli są podłączone do jednego inwertera, z identycznymi dwoma mppt, to ten 6 panelowy pracuje na granicy włączenia.

Przy lekkim zachmurzeniu nigdy się nie wlączy.

 

Włączy się, ale nie jest to sytuacja najlepsza. Nie chce mi się sprawdzać od jakiego napięcia ten Fronius pracuje, ale jak na jednym stringu napięcie jest właściwe to większość falowników pracuje i "przyjmuje" z drugiego wejścia też prąd nawet o wartości minimalnej podanej przez firmę. Jak obserwowałem Froniusa IG 20 to po załączeniu chodzi nadal mimo, że na DC spada nawet na 140 V . Nie mam porównania z nowszymi modelami Froniusa, ale te z serii IG wszystkie jeszcze oddawały prąd do sieci mimo, że Aurory i SolarMax już "zdychały"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosi już blisko 0,9 GW. Jeśli w sierpniu powstanie tyle nowych mocy w PV, co w ubiegłym miesiącu, na koniec tego miesiąca potencjał fotowoltaiki w naszym kraju sięgnie 1 GW.

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101280/najlepszy-miesiac-w-historii-polskiej-fotowoltaiki

 

Ale ,żeby nie było

to niemcy w pół roku zrobili 2GW

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101273/w-pol-roku-niemcy-zainstalowali-w-fotowoltaice-2-gw

 

a nam to zajęło 15 , czy 20 lat:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pierwszej kolejności sprawdź zalecenia producenta falownika co do zabezpieczeń.

Fronius na przykład podaje, że dla ich falowników Symo:

- bezpieczniki po stronie DC są niepotrzebne, jeżeli nie masz spiętych równolegle kilku łańcuchów,

- jakie jest wymagane zabezpieczenie nadprądowe po stronie AC (np. C16),

- nie jest potrzebne zabezpieczenie RCD AC (wyłącznik różnicowo-prądowy), a jeśli inne przepisy narzucają jego zastosowanie, to jakie ma mieć parametry (100mA typu A jeśli dobrze pamiętam),

- kiedy i jakie zabezpieczenie przepięciowe jest potrzebne i po stronie DC i AC (ogólnie zalecane jest co najmniej T2, ale to zależy od analizy ryzyka, czyli umiejscowienia, rodzaju konstrukcji, długości przewodów itp ),

- nie jest potrzebny rozłącznik DC (mają wbudowany).

Zalecenia dotyczące przepięciówek masz wyjaśnione dobrze w materiałach Dehna.

Jakich firm? Najlepiej znanych i sprawdzonych typu Dehn, Phoenix, ABB (tylko ich cena.), a nie najtańsza chińszczyzna.

 

Wielkie dzięki-sprawdzę co jest wymagane w danym inwerterze.Chińszczyzny na zabezpieczenia nie kupuję.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...