Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Dla drogiej taryfy tak, ale tanią mam zbyt tanią żeby panele kłaść :)

To trzeba tak dobrać panele, żeby produkcja (w drogiej?) zbilansowała się w okresie półrocznym ze zużyciem w drogiej. Z tym, że na razie nie wiadomo jak się to rozliczy, czy produkcja w drogiej będzie się bilansować w drogiej, czy produkcja z taniej przejdzie na drogą (pewnie nie), czy będzie jeszcze jakoś inaczej. No i jaką taryfę wybrać do bilansowania G12, G12e, G12w ? W weekendowej będzie największa produkcja w taniej, bo dochodzą tanie weekendy, a nie tylko 13-15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

u mnie G11 sam prąd 0,2553 a C11 0,3794, podaj ile dokładnie w G12 jest u Ciebie (pozycja "za energię czynną")

A nie są to ceny netto?

U mnie ze strony Tauronu w cenach brutto (w 2 różnych produktach "z elektrykiem" i cyrografem na 2-3 lata i bez - pierwsza kolumna):

G11 całodobowa

​0,3159 zł ​0,3133 zł

G12

Strefa l 0,3887 zł​ ​0,3855 zł

Strefa ll ​0,2017 zł 0,2002 zł​

G12w

Strefa l ​0,4144 zł 0,4130 zł​

Strefa ll 0,2017 zł​ ​0,2002 zł

 

Taryfy 2-strefowe mają jeszcze tą zaletę, że dystrybucja w taniej jest po około 5gr, w drogiej produkujesz z pv i zużywasz 40% na potrzeby własne (tak jest u mnie), 60% bilansujesz, co kosztuje Cię 33gr/kWh, w taniej masz prąd po 27gr, więc nie trzeba się przejmować, choć w bilansie zapłacisz 6,5gr/kWh ale to efekt uboczny bilansowania produkcji w taniej (o ile takie będą zasady bilansowania w taryfach) ;-)

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, netto. w pospiechu nie zwróciłem na to uwagi.

To specjalnie jest tak porozbijane, żeby w końcu nie wiedzieć ile za co się płaci. Tauron ma na stronach prąd w cenach brutto, dystrybucję w netto, a cennik gazu w PGNiG to już kompletny kosmos, gdzie licznik zlicza w m3, cena jest w kWh, przeliczniki są schowane itd. Nie ma jak to dobrze zamieszać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To specjalnie jest tak porozbijane, żeby w końcu nie wiedzieć ile za co się płaci. Tauron ma na stronach prąd w cenach brutto, dystrybucję w netto, a cennik gazu w PGNiG to już kompletny kosmos, gdzie licznik zlicza w m3, cena jest w kWh, przeliczniki są schowane itd. Nie ma jak to dobrze zamieszać...

 

co do gazu to już tak mieszają że głowa boli. niektórzy na tych samych rurach podłączeni obok siebie a mają inne przeliczniki kwh z m3! od gazu z dala!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakim etapie budowy ( a moze projektowania ) trzeba ustalić ze będą takie ? panele

To zależy co chcesz osiągnąć. Możesz zrobić jak Przewas, wtedy na etapie projektowania. Jeśli nie, to wystarczy, że upewnisz się, że masz dostateczną ilość m2 niezacienionego dachu skierowaną na południe lub wsch-zach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z Was sam zakładał instalację? Bo jakby to zrobić samemu to by wyszło pewnie o połowę taniej, nie licząc własnej pracy oczywiście.

Pamiętam jak sobie odkurzacz centralny kupiłem u producenta i sam zamontowałem, to wyszło poniżej 50% tego co krzyczała firma...

Jest kilka osób. Na forum elektrody więcej. Aż takiej przebitki nie będzie przy tych samych komponentach, ale na pewno będzie taniej. Jest tylko jedno ale - musisz wiedzieć, co robisz. Parę rzeczy musisz sobie policzyć i musisz pamiętać, że jak coś spieprzysz, to może Cię to zabić. To nie jest zwykłe 230 z gniazdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No to jeszcze proszę o ewentualne sprostowanie odnośnie rozliczeń

Jeśli wezmę prosumenta to:

mam 2 liczniki jeden mierzy co pobiorę drugi co oddam.

płacę różnicę za prąd między jednym a drugim licznikiem plus za przesył z licznika do mnie.

czyli oddałem do sieci 3kw, zużyłem z sieci 3kw to za prąd nie zapłacę ale zapłacę za przesył 3kw.

co ile następuje rozliczenie?

Jeśli jest coś źle zrozumiane to proszę poprawcie

Teraz opcja jeśli finansuję to sam

rozliczenie następuje co pół roku

energia pobrana z sieci i oddana do sieci bilansuje się jak wyżej, ale za nadwyżki płacą ok 0,70

co z opłatami za przesył.

ktoś już robił analizę tego?

na pewno będę produkował mniej niż zużywał, ale prowadząc wieczorny tryb żucia (cały dzień w pracy) znaczna część energii z dnia będzie szła do zakładu, a wieczorem będę od nich odbierał. Więc przesył i opłaty za niego zostaną na poziomie ok 80% dzisiejszego.

czy nadwyżkami z dnia oddanymi do zakładu zrekompensuję to co pobiorę wieczorem.

dla przykładu jeśli w dzień oddam 1kw, a wieczorem pobiorę 1kw to jak wyjdzie to w rozliczeniach.

zientas

Edytowane przez zientas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

nie wiem czy będę miał PV, ale mam jeszcze możliwość przepuszczenia kabla na dach,

proszę poradźcie jaki kabel przepuścić z parteru przez piętro na strych aby potem nie kuć stropów.

zientas

 

Podbijam pytanie kolegi.

Jaki kabel położyć pod tynk ze strychu do garażu, gdzie mam rozdzielnicę elektryczną ? Nie chce peszela z pilotem, tylko gotowy kabel. Przepust w dachówce zrobiłem, ale ze strychu chcę na gotowo położyć kabelek na dół (ok. 20mb). Kładę teraz powoli instalację z 3x1,5, 3x2,5, koncentryków, itp. i mogę chyba położyć kabel pod PV skoro na 90% będę miał panele za kilka latek ?? Planuję moc w granicach max. 2-3kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...