Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziś pierwsze odpalenie mojej instalacji - własne wykonanie :

7xlongi lr6-60hph 320W = 2.240W

Inwerter sofar solar 2200 tl

Montaż na dachu 39 stopni prawie centralnie na południe.

Temperatura powietrza 30 stopni.

IMG_20190831_132119.jpg

 

Skakało momentami trochę wyżej czyli wydajność przy dzisiejszej temperaturze ok 80% - jestem bardzo zadowolony :)

Koszt całkowity instalacji 6800 zł - Liczę że z wszystkimi dotacjami koszt wyjdzie blisko zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieciu,

moje panele od przodu wyglądają podobnie-może Longi ma takie luty nie specjalnie estetyczne.

To już jakoś „uwiarygadnia” te moje wynalazki.

Ok-to może zaśpiewam otwartym tekstem :

kupiłem te panele w kotly.com.pl (Prosat)-zamawiałem u nich dla kuzynki Termicę 300ltr do PC , wszystko było ok.

Komunikacja ogólnie też ok.

Teraz jeszcze przeglądnąłem papiery dostawy i ....wysyłka z Keno...

Czyli wygląda to tak , jak by sklep od sklepu kupił te paneliki ?

Keno się mocno reklamuje- są ok ?

Pzdr

 

PS

Sorry za „krypto reklamę” , ale to już czas wyłożyć kawę na ławę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze męczy mnie rok produkcji - wstępnie wygląda to , że są to cyfry 7 -8.

Np Citimatic ma 18 , ja mam 19-tylko od 2018 są produkowane serie wyższe (obecnie Hi-MO3 i 4).

Nigdzie nie znalazłem informacji ,żeby równolegle produkowali Hi-MO1.

Chyba , że są to wyższe modele - tylko karty są stare ?

Kółeczko się zamyka i robi się lekko kwadratowe:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie znalazłem informacji ,żeby równolegle produkowali Hi-MO1.

Chyba , że są to wyższe modele - tylko karty są stare ?

Kółeczko się zamyka i robi się lekko kwadratowe:o

 

A czasem nie jest tak że Hi-MO 2, 3 i 4 to są moduły dwustronne i half-cut, a Hi-MO 1 klasyczne, jednostronne? Taką informację znalazłem na stronie Longi:

https://en.longi-solar.com/home/events/press_detail/id/59_Hi-MO3_with_320W_Front-side_Power:_A_Worthy_Successor_of_Bifacial_PERC.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może podsumuję temat moich Longi :

-ogniwa standard producenta

-przyłącza z nowych modeli

-rok produkcji wnioskuję 2019 (7-8 cyfra kodu)

-trudności ze zdobyciem karty wg fizycznego wyglądu

Jeśli przyjąć , że Kitajce zakończyli produkcję w tym roku -to rzeczywiście mogli zastosować przyłącza z nowych modeli.

Ogólnie Chinole nie są mistrzami w zgodności z dtr...

Co mogę zrobić ?

Napiszę do centrali z zapytaniem o model i nr ser, mogę jeszcze poszukać u innych dostawców czy tak mają (dłubałem w sieci- jest bardzo mało fotek z tyłu panelu,

a karty mogą być nieaktualne )

 

Teraz inwerter - pojawił się u mnie trzeci gracz tj Sofar z 10 letniej gwarancji i cenie ok 5300pln brutto.

Warunki są lepsze od Growatta-sprawdzę tylko szczegóły.

 

Może jeszcze odpalę moją PV w tym roku-zwroty akcji strasznie mnie męczą ( i Was też) , ale może komuś to pomoże.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze metody KGB mi się włączyły :

popatrzcie na moją tabliczkę -jest Class A,

gdzie zazwyczaj jest tylko literka klasy...

A jeśli była klasa C i dopisali resztę ?

Popatrzcie na trzcionkę np A jest pochyłe na całej reszcie , a A na końcu jest proste...,

Jeszcze to dokładnie przepatrzę czy nie jest to złudzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz inwerter - pojawił się u mnie trzeci gracz tj Sofar z 10 letniej gwarancji i cenie ok 5300pln brutto.

Warunki są lepsze od Growatta-sprawdzę tylko szczegóły.

 

Daj sobie spokój z tym na G... Też planowałem, ale czytając wyleczyłem się z tego falownika - ostatnie modele bardzo awaryjne. Wystarczy, że użyto jakieś "trefne" elementy i całe urządzenia tracą na niezawodności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z tym na G... Też planowałem, ale czytając wyleczyłem się z tego falownika - ostatnie modele bardzo awaryjne. Wystarczy, że użyto jakieś "trefne" elementy i całe urządzenia tracą na niezawodności.

 

Growatt też mi podpada z gwarancją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na początku lipca została mi założona instalacja z dofinansowaniem "Poprawa jakości powietrza..." Kilkanaście sprawnych ekip założyło prawie trzysta instalacji w 3-4 tygodnie, a teraz już z piąty tydzień "gryzipiórki" tworzą dokumentację powykonawczą czy coś.

Ręce opadają! Najlepsze miesiące w roku poszły się......

Do tego Energa ma 30 dni na uruchomienie licznika od momentu złożenia wniosku.

Jak długo u Was trwały procedury od momentu założenia? ( w programie "poprawa jakości...")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd mojego "śledzwtwa" ,

wydłubałem jeszcze garść informacji i wygląda to tak :

-Longi na "bieżąco" modyfikowało swoje panele , istnieje duża ilość kart produktowych do tego samego modelu

-coraz młodsze modele były coraz bardziej podobne do mojego

-udało mi się znaleźć kartę zgodną z fizycznym wyglądem i wagą z moimi panelami (2019.04.11) , różnica jest nie znaczna w danych z tabliczki znamionowej tj (pierwsze dane) STC :

Voc 40,3V-40,5V

Isc 9,98A-10,02A

Vmp 33,2V-33,1V

Imp 9,35A-9,36A

 

-istotną różnicą jest cieńsze szkło , w ostatnich modelach większość ma grubość 2,8mm ,a nie które wcześniejsze 3,2mm

-zauważyłem tez ewolucje w zapisach samych kart produktowych-najpierw były podawane klasy tylko z literką A , następnie dodawano ponownie class A (tj Application Class : Class A) , po czym w ostatnich kartach nie ma info o klasie tylko Safety Class

 

Poniżej jest karta z kwietnia br

https://natec.nl/wp-content/uploads/2019/07/1201-0150-Longi-Solar-LR6-60PE-300-320W%EF%BC%8835x30Frame2.8mm-GlassIEC.pdf

 

Wygląda to tak ,jakby rzeczywiście niedawno zakończyli produkcję tego modelu.

 

Na podstawie w/w faktów oraz tego ,że moje panele maja datę majową br (+2 szt z kwietnia) a także wyglądu fizycznego ogniw u innych użytkowników-mogę przyjąć na 99% ,że paneliki są ok (ale ręki nie dam !)

 

Ogólnie może Longi nie ma za pięknych lutów na kolektorach-ale mają parę rekordów w uzyskach i światową renomę.

Pocisnę jeszcze Kotlarzy ,żeby spieli poślady i jednak załatwili właściwą DTR

 

A ogólnie - dołki pod słupy wiatki mam wykopane , kotwy wbite (na ponad 1m) i usztywnione...i już miałem dzisiaj zalewać beton...i sobie lało jak z cebra...ale w środę ma być ładnie -to zalejemy.

Środkowych 3 słupów jednak nie montuję-przyjaciele twierdzą ,że jak dobrze płatwie poprzykręcam -to nic się nie ugnie.A 6 prętów z poprzeczkami fi 20 nie pozwoli konstrukcji odfrunąć-zobaczę po zmontowaniu całości.

 

Teraz wracam do reszty-napaliłem się na (nowego) Sofara , macie jakieś info o wcześniejszych modelach , warte jest to uwagi ?

Cena i gwarancja zachęca.

Uff...

 

Tymczasem

 

PS

Zrobiłem fotki na wprost tabliczki znamionowej i dodatkowo poskrobałem napisy Class A i na moje "podejrzliwe" oko jest ok...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow... i tak zima Cię zastanie oszczędź nam czytania kolejnych epizodów swojego śledztwa pt. kupiłem panele. Teraz zacznie się analiza kupuję inwerter i całe forum musi wiedzieć że bobrow szuka inwertera napalił się na to kupił cośtam i analiza czy przepłacił czy może nie czy dobry czy zły.

My już kończymy sezon a Ty nawet go nie zacząłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow... i tak zima Cię zastanie oszczędź nam czytania kolejnych epizodów swojego śledztwa pt. kupiłem panele. Teraz zacznie się analiza kupuję inwerter i całe forum musi wiedzieć że bobrow szuka inwertera napalił się na to kupił cośtam i analiza czy przepłacił czy może nie czy dobry czy zły.

My już kończymy sezon a Ty nawet go nie zacząłeś.

 

Ale przynajmniej coś się tu dzieje-nawet wątek sensacyjny się zakradł...

A pamiętasz jak twierdziłeś ,że nic nie kupię...A mogliśmy się założyć...Przepadło...

Powoli , ale nie ślamazarnie idę do przodu-kto potrafi i chce , to mi pomaga...

Ale niektórzy to by mi kijka w szprychy mojego "jowejka" wsadzili...

 

PS

A co Smmurf Mądrala wie o Sofar ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...