Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Tu się zgodzę ale zapłacić 10660 żeby oszczędzić 3000 zł rocznie to już brzmi sensownie.

 

A to jaet właśnie ta różnica jednemu wyjdzie tak drugiemu inaczej. Chyba że ktoś ma g11 (czeo nie rozumiem) To przeważnie zwrot będzie szybki.

 

włóż 200k na oszczędnościówkę , będziesz miał tyle samo rocznie :p i możesz wyjąć kiedy chcesz

 

To jest właśnie jeden z problemów paneli nie wyjmę z nich kiedy będę naprawdę potrzebował.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w dwa :no: , 3/5 dni w zależności od skomplikowania dachu , rodzaju pokrycia , wielkości i sprawności ekipy . U mnie 6 kWp robili 3 dni , 3 osoby .

 

U mnie podobnie niecałe 7kwp - 3 dni - 1 dzień 2 osoby, 2 dzień - 3 osoby, 3 dzień - 2 osoby, w tym było trochę dodatkowej roboty z przeróbką instalacji elektrycznej

 

EDYTA

pierwszego dnia było 2 pracowników, drugiego było ich 3, trzeciego dnia było znowu tylko 2

Edytowane przez JTKirk
EDYTA, żeby było bardziej zrozumiale
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie niecałe 7kwp - 3 dni - 1 dzień 2 osoby, 2 dzień - 3 osoby, 3 dzień - 2 osoby, w tym było trochę dodatkowej roboty z przeróbką instalacji elektrycznej

 

Długo coś. U mnie 2 Ukraińców + 1 Polak (ale on z doskoku ich szef - głównie to go nie było) montowali na dachu 7kW 3 dni a dodam , że robili to pierwszy raz w życiu :D Fakt, że chodzili po dachu lepiej niż ja po płaskim terenie :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb ty to gość jesteś. Bez ciebie to to forum było by takie nijakie. To ty się jak budzisz wpadasz tutaj, wiadomo dlaczego, by napisać kilka głupot.

 

Aha no i jak tam znalazłeś gdzie wysyła się te Twoje panele z Tier 1, gdy coś się zepsuje. Wiem, że dałeś na mszę, ale zaproś jeszcze kogoś nich Ci je jakąś wodą pokropi. Będzie pewniej. :D

vvvv, Ty to gość jesteś. Bez Ciebie to forum by było takie nijakie. Tak budzisz się i wpadasz, wiadomo dlaczego, by zadać pytanie na które już ze dwa razy Ci odpowiadałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo coś. U mnie 2 Ukraińców + 1 Polak (ale on z doskoku ich szef - głównie to go nie było) montowali na dachu 7kW 3 dni a dodam , że robili to pierwszy raz w życiu :D Fakt, że chodzili po dachu lepiej niż ja po płaskim terenie :D :D

No nie wiem czy z tego powodu powinieneś się śmiać czy płakać.

Miejmy nadzieję, że zamontowali poprawnie i to nie jest z Twojego dachu

13992142825876.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vvvv, Ty to gość jesteś. Bez Ciebie to forum by było takie nijakie. Tak budzisz się i wpadasz, wiadomo dlaczego, by zadać pytanie na które już ze dwa razy Ci odpowiadałem.

 

A jak. Pewnie , że jestem. ;) No fakt, zapomniałem, że odkładasz na nowe, a stare pokropione cud wodą. Sorki, mój błąd. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty są relatywnie proste. Sam sprzęt, nie jakiś tam syfilis, ale jak już wspominałem panele Jinko, plus jakiś Growat (z 2xMPPT), plus mocowania, zabezpieczenia -- kosztuje poniżej 3k zł brutto (nawet z VAT 23%) /kWp. Płacenie za instalację więcej niż 1,5k/kWp to jest przessada. Obecnie trzeba tyle płacić, bo jak wynika ze statystyk na każdego chcącego obecnie zainstalować panele przypada mniej niż pół instalatora w kraju, a zapotrzebowanie nadal rośnie.

 

E tam. Ktoś pisał , że w stolycy to już 6,5-7K/kWp wołają. No, ale wiadomo warszawiaków można skubać, bo jeszcze miasto duże dotacje daje. :stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam. Ktoś pisał , że w stolycy to już 6,5-7K/kWp wołają. No, ale wiadomo warszawiaków można skubać, bo jeszcze miasto duże dotacje daje. :stirthepot:

 

No i tyle będą warte te dodatcje, dopłaty i ulgi. Byle cwaniaczek, polaczek, instalator się nachapał. A najlepsze że jakieś cepy dadzą 6k za kW.

Na chwilę obecną solary mają podobny czas zwrot co PV (4000za kWp) a liczę tylko po tanim prądzie. Liczę przewymiarowaną instalację 7,8m2 z wymiennikiem basenowym(używany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy z tego powodu powinieneś się śmiać czy płakać.

Miejmy nadzieję, że zamontowali poprawnie i to nie jest z Twojego dachu

[ATTACH=CONFIG]434757[/ATTACH]

 

Przy całym procesie montażu byłem więc to nie z mojego dachu :D Bali się spojrzeć na panel a co dopiero na niego wejść .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo coś. U mnie 2 Ukraińców + 1 Polak (ale on z doskoku ich szef - głównie to go nie było) montowali na dachu 7kW 3 dni a dodam , że robili to pierwszy raz w życiu :D Fakt, że chodzili po dachu lepiej niż ja po płaskim terenie :D :D

 

Ale jak długo, też przecież montaż 3 dni, edytowałem posta wyżej, bo może coś mało zrozumiale napisałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tyle będą warte te dodatcje, dopłaty i ulgi. Byle cwaniaczek, polaczek, instalator się nachapał. A najlepsze że jakieś cepy dadzą 6k za kW.

Na chwilę obecną solary mają podobny czas zwrot co PV (4000za kWp) a liczę tylko po tanim prądzie. Liczę przewymiarowaną instalację 7,8m2 z wymiennikiem basenowym(używany).

 

Solary cieczowe to super sprawa. Mam. Solary, bo basenu nie mam. ;) Nie mam pojęcia dlaczego ludzie je demontują. :D

Wczoraj byłem po kolejne panele. Gość nie ma czasu mi ich przywieść, chociaż do tej pory woził, bez problemu. Mówił, że ktoś dzwonił do niego z prośbą o wycenę, bo dostał ofertę na 6,8k/kWp. Jedna z "czołowych" firm. Ja robię kolejną na dobrych panelach, no nie na tych z Tier1 i na dobrym inwerterze, to cena ok 3,8k/kWp z wszystkim dodatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tyle będą warte te dodatcje, dopłaty i ulgi. Byle cwaniaczek, polaczek, instalator się nachapał. A najlepsze że jakieś cepy dadzą 6k za kW.

Takie już som te "polaczki ćwaniaczki", nic tylko się nachapać chcom. Słyszałem że za jajko już krzyczom po złotówce! Roboty przy tym mało, a te byle tylko zedrzeć z cepów, nachapać się..... Hipokryty takie. Nachapać się na cepach to dobrze. Ale zapłacić komuś innemu - no to źle, za drogo, olaboga gwałtu rabujom!!

 

Za drogo? Nie chcesz? Nie kupuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak długo, też przecież montaż 3 dni, edytowałem posta wyżej, bo może coś mało zrozumiale napisałem...

 

No ale u Ciebie robiła firma chyba co trzepie takich instalacji mnóstwo a u mnie robili pierwszy raz konstrukcje wg moich wytycznych :) Dlatego jestem zdziwiony że czasowo wyszło podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie już som te "polaczki ćwaniaczki", nic tylko się nachapać chcom. Słyszałem że za jajko już krzyczom po złotówce! Roboty przy tym mało, a te byle tylko zedrzeć z cepów, nachapać się..... Hipokryty takie. Nachapać się na cepach to dobrze. Ale zapłacić komuś innemu - no to źle, za drogo, olaboga gwałtu rabujom!!

 

Za drogo? Nie chcesz? Nie kupuj!

 

Taki kraj a najgorzej tam na szczycie zeta dadzą dwa zabiorą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

jutro zgłaszam instalację w Tauronie -proszę o opinię czy czegoś nie pominąłem.

Będą takie dokumenty :

-zgłoszenie ZM+klauzula informacyjna

-schemat instalacji

-karta produktowa inwertera

-tłumaczenie deklaracji zgodności z NC RfG

-karta produktowa paneli PV

Instalatorem jest osoba prywatna z uprawnieniami SEP (wpisany nr certyfikatu), nie będzie reprezentanta-sam zgłaszam.

 

Jeszcze tylko "drobnostka"-w zgłoszeniu przy opisie inwertera jest pozycja moc znamionowa po stronie AC i moc max .Wpisałem po 10 kW-w opisie falownika jest w części dot strony AC taki parametr :

max moc prądu stałego - 11 000VA

Mam nadzieję ,że żaden "spec" Tauronowy" nie wrzuci mnie w opust 0,7...

Z tego co wiem , maja obowiązek patrzeć na moc znamionową -a nie max (i to tak naprawdę na inwerter-tylko kiedy im zadałem o to pytanie to napisali mi ,że patrzą na większą moc w panelach lub inwerterze)

 

Z góry dzięki

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie trzy oferty.

 

14 paneli Longi LR6-60PE 305M na dachu W-Z, dachowka ceramiczna

 

Z falownikiem Fronius Symo 3.7 (1-f) 16900zł

Z falownikiem Solar Edge SE3500H (1-f) + 14 optymalizatorów P300 18300zł

Z falownikiem Solar Edge SE4K (3-f) + 14 optymalizatorów P505 - 21300

 

Czy warto brać pod uwagę inny falownik ?

 

I nietypowe pytanie - czy gdybym zrezygnował ze stringu na zachodniej połaci, a przygotował we własnym zakresie trójkątne podpory na gruncie (na gruncie mam ekspozycję S), wykopal podejscie na kabel od paneli do domu(ok 10m) to mogę spodziewać sie wyzszej, czy nizszej ceny ?

Zakladam już 8% VAT na gruncie

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

jutro zgłaszam instalację w Tauronie -proszę o opinię czy czegoś nie pominąłem.

Będą takie dokumenty :

-zgłoszenie ZM+klauzula informacyjna

-schemat instalacji

-karta produktowa inwertera

-tłumaczenie deklaracji zgodności z NC RfG

-karta produktowa paneli PV

Instalatorem jest osoba prywatna z uprawnieniami SEP (wpisany nr certyfikatu), nie będzie reprezentanta-sam zgłaszam.

 

Jeszcze tylko "drobnostka"-w zgłoszeniu przy opisie inwertera jest pozycja moc znamionowa po stronie AC i moc max .Wpisałem po 10 kW-w opisie falownika jest w części dot strony AC taki parametr :

max moc prądu stałego - 11 000VA

Mam nadzieję ,że żaden "spec" Tauronowy" nie wrzuci mnie w opust 0,7...

Z tego co wiem , maja obowiązek patrzeć na moc znamionową -a nie max (i to tak naprawdę na inwerter-tylko kiedy im zadałem o to pytanie to napisali mi ,że patrzą na większą moc w panelach lub inwerterze)

 

Z góry dzięki

Pzdr

 

Do pełni szczęścia mogą jeszczę zażądać CE inwertera i paneli, LDV i EMS inwertera oraz certyfikatu zgodności z polską normą EN-548, lub najnowszą, wszystko oczywiście po polsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...