Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Te panele podłączy do jednego kanału mppt a nowe do drugiego.

Każdy kanał mppt może mieć panele innego typu.

 

Tak właśnie kombinuję.

Kolejne pytania:

1. przy falowniku 8kW, jaka może być sensowna max. moc paneli przy ich 28szt.? 28x290W=8120W? Czy jeszcze większe?

2. czy falowniki SMA serii Tripower i panele IBC Solar to taka średnia półka czy szukać czegoś innego (ten wykonawca nie korzysta z innych dostawców)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W moich panelach są owalne otwory w ramie w miejscach gdzie szyny powinny stykać się z panelem.

Owalne otwory są do montażu bezklemowego, śruba dociąga ramkę panelu bezpośrednio do szyny. W praktyce raczej nieczęsty rodzaj montażu. Chyba że z szyn zrobisz kratownicę.

W przypadku montażu z klemami, producent deklaruje w karcie produktu zakres możliwego rozstawu szyn, w zależności od tego czy to motnaż pionowo czy poziomi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

poprosiłem o ofertę, która lepiej wykorzysta powierzchnię dachu i dostałem dwie na inwertery SMA oraz panele IBC Solar:

1. 14paneli po 315W + SMA 8.0 Tripower za 21751+8% VAT = 23491PLN czyli 5330/kWp

2. 14paneli po 335W + SMA 10.0 Tripower za 22429+8% VAT = 24223PLN czyli 5240/kWp

 

Żadna nie jest idealna, szkoda że SMA nie ma inwertera ok.9kW, bo tą "10" ciężko będzie wykorzystać chyba, że na wykuszu wcisnę 2szt. (po jednej sztuce patrzącej na pd-wsch i pd-zach)....

Na chwilę obecną dołożenie kolejnych 14szt. to 3100PLN/1kWp czyli średnio wychodzi ~4200PLN/kWp

Wszystko przed negocjacjami oczywiście...

 

Te droższe są tu:

https://shop.ibc-solar.de/products/en/shop/PV/pv_modules/ibc_modules/IBC-MonoSol-335-MS-HC/?card=24164

 

Biorąc pod uwagę, że 5kPLN dostałbym z "Mojego prądu" i podobną kwotę z PITu, to przy drugiej opcji wyjdzie około 3100PLN/1kWp, co zakładając, że nic nie dołożę w najbliższych latach, daje czas zwrotu około 5 lat.

Edytowane przez Maciej Loret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też szukam za 10 tysi po zwrocie wyjdzie 5 za 2 kWp tylko z możliwością rozbudowy( większy falownik) resztę już własny zakres. Jak dają to należy brać:).

 

Udało Ci się znaleźć?

Ja nie mogę tak by instalacja była jak najbliżej 2kWp w tolerancji dodatniej i i aby wychodziło max 5000 za kWp. Czyli aby jak najidealniej wcelować w mój prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc paneli można spokojnie przewymiarować w stosunku do mocy falownika o 10-20%, czyli mając falownik 8kW mógłbyś mieć nawet prawie 10kW w panelach. Mając falownik 10kW może być tak, że ZE będzie się bardzo starać, aby rozliczać Cię z opustem 0,7 a nie 0,8 ..

 

nie będzie się starać , tylko tak policzy (0,7) .

Kilka dni temu (jest post tutaj) udało mi się sprostować info z początku roku u redaktorki , która o tym napisała , podobnież napisze sprostowanie na ich stronie . Wczęsniej nie odpowiadała na maile do redakcji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie się starać , tylko tak policzy (0,7) .

Kilka dni temu (jest post tutaj) udało mi się sprostować info z początku roku u redaktorki , która o tym napisała , podobnież napisze sprostowanie na ich stronie . Wczęsniej nie odpowiadała na maile do redakcji .

 

Zaraz ,zaraz-dla instalacji o mocy nominalnej inwertera 10kW i mocy generatora fotowoltaicznego 10kWp nadal będzie opust 0,8.

Skąd masz informację ,że przy 10kW czy 10kWp będzie opust 0,7 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o to w Tauronie -poniżej jest ich odpowiedź :

 

"Szanowny Panie,

mocą zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii. Zgodnie z Informacją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 44/2016 w sprawie stosowania pojęcia „mocy zainstalowanej elektrycznej" z dnia 21.09.2016 pod pojęciem mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii należy rozumieć określoną przez producenta moc znamionową urządzenia służącego do wytwarzania energii elektrycznej (tj. generatora, ogniwa fotowoltaicznego lub ogniwa paliwowego) czyli na dzień dzisiejszy mocą zainstalowaną instalacji fotowoltaicznej jest iloczyn mocy znamionowych paneli fotowoltaicznych oraz ich ilości.

Jeżeli moc zainstalowanego zestawu fotowoltaicznego moc paneli wyniesie w sumie 12 KW to stosunek ilościowy będzie wynosił 0,7.

Z wyrazami szacunku"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow

 

W tych czasach tak nieprzyjaznych dla Prosumenta by mieć upust 0,8 trzeba mieć falownik i panele o mocy nie większej niż 10 kW.

 

Skorygowałem-ale wszędzie podawano ,że do 10 kW włącznie.

Prawda ?

 

Jeszcze fragment ustawy :

Art. 4. 1. Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w stosunku ilościowym 1 do 0,7 z wyjątkiem mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 kW, dla których ten stosunek ilościowy wynosi 1 do 0,8.

 

Dla mnie to jest jasne-0,8 dla wartości większej od 10kW

Edytowane przez bobrow
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PGE bierze pod uwagę tylko moc nominalną paneli.

 

Nie wiemy jak jest w całym kraju.

U mnie do 27 kwietnia br. brano moc inwertera. Jak jest to widzisz po przytoczeniu odpowiedzi ZE jaką podał @bobrow.

 

Co więcej - w 2017 roku z powodu większej mocy inwerterów w stosunku do mocy przyłączeniowej dość długo czekałem na podłączenie PV. Brana była łączna moc inwerterów.

Przy rozbudowie w tym roku instalacji zliczono moc paneli i taka moc PV jest po rozbudowie odnotowana w zasobach ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PGE mam 8.8kWp w panelach i 9kW inwerter i zaliczono 8.8 kW z paneli jako moc instalacji.

 

Nie wiadomo jak by potraktowali wymianę falownika na większy np 11 kW.

Przyjmijmy, że masz okazję kupić "za dobre pieniądze" inwerter hybrydowy z pakietem baterii. Nie jestem pewien, czy jak zgłosił byś modernizację podając moc inwertera 10,03 kW czy nie przejdziesz na upust o 10 procent mniej korzystny.

Tego nikomu nie życzę. Ale zwłaszcza przy mocach 10 kW wszystko jest możliwe.

Ustawodawca nie zdefiniował co decyduje o mocy PV. Tak jak my, tak i ZE chce więcej dla siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorygowałem-ale wszędzie podawano ,że do 10 kW włącznie.

Prawda ?

 

Jeszcze fragment ustawy :

Art. 4. 1. Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w stosunku ilościowym 1 do 0,7 z wyjątkiem mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 kW, dla których ten stosunek ilościowy wynosi 1 do 0,8.

 

Dla mnie to jest jasne-0,8 dla wartości większej od 10kW

 

Chyba mniejszej lub równiej 10kW opust =0.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz ,zaraz-dla instalacji o mocy nominalnej inwertera 10kW i mocy generatora fotowoltaicznego 10kWp nadal będzie opust 0,8.

Skąd masz informację ,że przy 10kW czy 10kWp będzie opust 0,7 ?

upss , co , źle doczytałem , widziałem tam inne moce . Ale tak czy siak, w naszym dziwnym kraju kto wie czy 0,8 nie liczą do 9999 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem decydować powinien inwerter, ponieważ, zgodnie z polskimi przepisami, jego moc jest ograniczana do mocy nominalnej.

Moc paneli maleje z czasem.

 

Tak właśnie powinno być. Gdyby to było jednoznacznie ujęte w Ustawie OZE. Ustawa to Prawo...

Ale gdy wchodzi w grę wielkość haraczu to jak widać decyduje "prawo dżungli".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...