Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Tak właśnie powinno być. Gdyby to było jednoznacznie ujęte w Ustawie OZE. Ustawa to Prawo...

Ale gdy wchodzi w grę wielkość haraczu to jak widać decyduje "prawo dżungli".

Tego zagadnienia nie musi regulować ustawa a prawa fizyki.

Generatorem energii elektrycznej nie jest falownik a ogniwo. Falownik jedynie tworzy sinusoidę z prostego DC i to powinien wiedzieć każdy pracownik zakładu energetycznego. Jeśli nie to pała, ogolić miejsca intymne i do szkolnych ławek - najlepiej od razu oślich.

Takie sprawy załatwia się na piśmie. Robisz podłączenie instalacji, przysyłają ci opust 0,7, składasz reklamację i czekasz. Kiedy upierają się przy swoich kłamstwach składasz skargę do URE, który rozstrzyga spory konsumenckie do 50000PLN. Do URE kieruje się wszystkie dokumenty włącznie z reklamacją negatywnie rozpatrzoną przez sprzedawcę energii; i jeśli Urząd dopatrzy się celowego wprowadzania konsumenta w błąd, to kara będzie niemała.

Walczcie z postkomuną ile się da, im więcej będzie skarg, tym szybciej zrobią porządek i wprowadzą nowe opusty, być może nawet 1 aby skończyć z nieuczciwymi praktykami ze.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Słuchajcie czy ktoś gdzieś w czeluściach internetu miał okazję widzieć gdzieś w Polskiej dystrybucji panel Suntech 280W mono? Jeden z moich przypadkiem się uszkodził. A zanim zadzwonię do ubezpieczalni chce mieć choć orientacyjną cenę za taki panel.

Z zakupem nie pomogę. A z ciekawości, popsuł się czy go jakoś rozwaliłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z dachówki wyszło 1,43m.

 

Dachówki są wredne i się źle układają to im trzeba przyznać..

1.43m u mnie nie spełniłoby wymagań producenta bo to jest po 10cm od krawędzi panelu.

Zakres przez niego podany to 770-1189 mm. Lub inaczej, minimalnie szyna ma być 20cm od krawędzi panelu, maksymalnie około 40cm, przy montażu pionowym.

Może sprawdź w dokumentacji panli, czy Ci instalator to dobrze zrobił. W razie jakiejkolwiek wtopy, producent z uśmiechem gwarancji odmówi.

Mowa o standardwoych panalach około 1.6m. Jak masz panele 2m to powyższe nieistotne lub do sprawdzenia.

Panel.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montażystą byłem sam, ale wzorowałem się na instalacji wcześniej wykonanej. Skoro firma wykonała w ten sposób to im zaufam. Zmiana o jedną dachówkę byłaby gorsza bo odległość zbyt mała.

Skąd wiesz że ta odległość byłaby zbyt mała, skoro wiedzę o dozwolonej odległości czerpiesz tylko z zaufania do poprzedniego instalatora a nie dokumentacji paneli?

Bez uszczypliwości, serio pytam.

 

No ja bym zajrzał do papierów panelu w takim razie. NIe wiem, co tam stoi, wiec porównuje do swoich. A jedna dachówka w tym przypadku byłoby zdecydowanie lepiej!

Jaką masz tą dachówke? Typowa zakładkowa dachówka ma pewnie około 40cm. Miałbyś odstęp około 100cm, po 30cm od krawędzi. Dla mojego panelu to byłby środek dozwolnego zakresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie poszukałem i dla moich jest tak jak zamontowałem:yes:

W odległości dla "dziania normalnych obciążeń" czyli na pierwsze otwory montażowe.

[ATTACH=CONFIG]435392[/ATTACH]

No to super. Upewniej się jeszcze czy te wymiary dotyczą także motnaży klemami, a nie przez otwory montażowe. Bo mogą być różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zakupem nie pomogę. A z ciekawości, popsuł się czy go jakoś rozwaliłeś?

 

Wczoraj ostro wiało u mnie i zauważyłem coś jakby srak naptakał ale po bliższych oględzinach dostał strzała od czegoś lub kogoś wgłębienie na tyle duże że odznaczyło się po drugiej stronie panela w tym "plastiku" który znajduje się pod panelami.

Sprawa już zgłoszona do ubezpieczyciela dokumentacja przesłana, Suntech`ów już nie kupię będzie byle zamiennik 300W.

 

Panel o dziwo dalej prąd produkuje w niezmienionej formie i porównywalnych osiągach. Wejdę ponownie na dach zrobię Wam fotkę. Ciekawe jak ubezpieczyciel będzie to ogarniał czy mam kupić panel i wymienić samemu czy firma wraz z dojazdem i transportem. Skądinąd wiem że będą chcieli kosztorys. I tu sprawa się komplikuje bo firma do mnie ma jakieś 200km a samochody za darmo nie jeżdżą a sam dojazd, transport i montaż znacznie zwiększy koszty tej wymiany.

 

Edit: Fotki uszkodzenia panela:

1.jpg

 

Ile produkuje 3,3kW i 1,7kW widać że panel nadal produkuje prąd:

2.jpg

3.JPG

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ostro wiało u mnie i zauważyłem coś jakby srak naptakał ale po bliższych oględzinach dostał strzała od czegoś lub kogoś wgłębienie na tyle duże że odznaczyło się po drugiej stronie panela w tym "plastiku" który znajduje się pod panelami.

No wygląda jakby dostało strzała. Chyba nie wiało tak, żeby kamienie porywać.

Współczuje i życzę sukcesów z ubezpieczycielem :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj co się może wydarzyć policzą z amortyzacją ale i tak te 3,3kWp jest ubezpieczone na 20k PLN i mam to wpisane w uwagach.

Z ubezpieczycielami może się wydarzyć wszystko. Od podciągnięcia pod wandalizm (masz na to opcje?), do podciągnięcia pod niewłaściwe użytkowanie po zwykłą odmowę wypłaty bez podania jakichkolwiek powodów. Takie przypadki też widziałem, choć w szkodzie komunikacyjnej, gdzie na miejscu zdarzenia była policja i sprawca się podpisał pod protokołem policyjnym. Pieniądze się odzyskuje na drodze sądwej po X latach. WIęc życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam namiarów na firmę w śląskim instalującą fotowoltaikę w cenie ok. 5tyś/kW

Obecnie mam ofertę na zestaw:14szt. paneli Longi 310, falownik Solar Ege z optymizatorami oraz montaż całości

w cenie 27tyś ok. 6.22tyś/kW. Wydaje mi się trochę drogo?. Po dofinansowaniu i ulgach i tak wyjdzie ok.18tyś, okres zwrotu ok.8-9lat.

Proszę o opinie.

Edytowane przez Adam73x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...