Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No -wyjaśniłem co nie co...

Nie mogłem się przebić w sieci do jakichś konkretnych informacji-więc zadzwoniłem do producenta do Zielonki.Gość z działu technicznego powiedział ,że ich rura karbowana z PVC-U może być instalowana w temp -5/+60st i w tym zakresie zachowuje dobrą elastyczność.Natomiast jeśli rura jest zamontowana i nie rusza się , to spokojnie przezimuje (oczywiście chodzi o rurę UV) w niskich temperaturach.

Także , cisnę dalej (ale nie z koksem...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puszki muszą być hermetyczne i dlatego jest mało istotne w którym kierunku są instalowane panele.

Poza tym puszki są pod spodem. W jaki sposób woda może się do nich wlać?

Jedynie kondensacja na spodniej powierzchni może doprowadzić do zawilgotnienia puszki a to jest niezależne od tego w którą stronę zawiesimy panele.

 

Na początku jest szczelne...a po latach? Za długo jestem w branży i wiele widziałem. Więc zawsze kable się daje w dół żeby woda po nich nie ściekała do puszki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pogłówkowałem z podłączeniem paneli w danym stringu i takie "cóś" mi wyszło :

IMG_8387.jpg

Tak jak pisałem (i pokazywałem na fotkach) mam dwie skrajne puszki z przyłączami-kiedy panel podłącza się jeden przy drugim , to jest za dużo przewodu (co mnie wkurza , ponieważ : albo będą pętelki , albo będę robił zawijasy po konstrukcji)

Zaproponowane podłączenie zapewnia dwie sprawy :

-brak pętli indukcyjnej

-estetyczne ułożenie kabli

Tymczasem

 

PS

Puszki mam u góry paneli

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pogłówkowałem z podłączeniem paneli w danym stringu i takie "cóś" mi wyszło :

[ATTACH=CONFIG]435823[/ATTACH]

Tak jak pisałem (i pokazywałem na fotkach) mam dwie skrajne puszki z przyłączami-kiedy panel podłącza się jeden przy drugim , to jest za dużo przewodu (co mnie wkurza , ponieważ : albo będą pętelki , albo będę robił zawijasy po konstrukcji)

Zaproponowane podłączenie zapewnia dwie sprawy :

-brak pętli indukcyjnej

-estetyczne ułożenie kabli

Tymczasem

 

Podobnie łączyłem ale panele układałem puszkami do siebie, i kabelki szły w dół układane pod dolnym rzędem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie łączyłem ale panele układałem puszkami do siebie, i kabelki szły w dół układane pod dolnym rzędem

 

Mój układ zapewnia poprowadzenie przewodów przy górnej szynie-nie będą się nigdzie bujać przewody.

Zresztą-widziałeś, panele nam na widoku-estetyka jest tu wymagana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak jak Ty podałeś też będą za krótkie, mają 100cm[ATTACH=CONFIG]435836[/ATTACH]

 

Moim zdaniem łączenie paneli z centralną puszką lepiej wychodziło

 

Wszytko będzie ok- po górnych szynach w każdym poziomym rzędzie będą szły przewody, a do dolnego rzędu będzie oddzielny kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stworzysz pętlę indukcyjną (plus i minus nie leża obok siebie) i w pobliżu walnie piorun, przepalić się może wszystko. Poczynając od paneli a na inwerterze kończąc.

 

Pętla indukcyjna podczas normalnej pracy może powodować indukowanie się przepięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka relacja z placu boju :

-jeden string połączony , 16 szt wytwarza 620VDC

-rów wykopany od szopki do garażu (kabel AC)

Problemy bieżące :

-skwasiłem z łączkami MC4, zamówiłem do szafy...

-nie mam oryginalnej zaciskarki do MC4, użyłem zwykłej - nauka zaciskania kosztowała 3 złączki (ale pykło)

-prowadzenie przewodów DC miało być optymalne i estetyczne , a wyszło tak sobie...

-muszę dokupić kabel DC (trochę inne prowadzenie, straty na wstępnym cięciu)

To tyle-lecę dalej...

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbóje! :p Czy znacie jakieś urządzenie do monitorowania bilansu w przypadku posiadania G12? A może coś automatycznie przełączającego?

 

Swoją drogą dólar w końcu spada, zaraz będziemy ze szwagrem szykować kontener z chin, jakby ktoś był zainteresowany dołączeniem do zamówienia, to prv po szczegóły. kWp mono z falownikiem poniżej 1.8k netto nam wstępnie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też się pochwalę.

Być może za dwa tygodnie będzie u mnie założone 3,3kW. Falownik ThinkPower T3000TL, panele JASOLAR JAM60S10-330/PR (11 sztuk). Korzystam z dotacji z Subregionu Zachodniego, więc instalacja mnie wyjdzie 1450zł.

Z końcem miesiąca kończy mi się umowa z Tauronem. Jeśli instalacja pokrywa w 100% zapotrzebowania gospodarstwa, to rozumiem, że najlepszą opcją jest wybór opcji z jak najniższymi opłatami stałymi, nawet kosztem ceny 1kWh? Taryfa G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

zrobiłem dwa pomiary przed południem na stringu z 16 paneli 310W :

-zachmurzenie 590VDC

-słońce 615VDC

Temp 20-21st , lekki wiatr

Zaskoczył mnie niewielki spadek napięcia-zobaczymy po uruchomieniu.

Słońce jest już dość nisko i pojawił się problem częściowego zacienienia dolnego stringu (do godz ok 11)-mam nadzieję , że nie stracę za dużo produkcji...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...