Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Czy te panele były podłączone do inwertera i obciążone?

Jeśli nie, to niewielki spadek napięcia nie dziwi.

 

Nie -jeszcze stringi nie są podłączone.

Tak właśnie podejrzewałem , że pod obciążeniem będzie wyraźna różnica-jeszcze trochę i może sobie poobserwuję piki bieżącej mocy (marzy mi się zobaczyć te 10kW !) i produkcję.

Jeszcze odnośnie licznika dwukierunkowego- zamontowali mi Iskrę AM550-jeszcze nie wiem czy to dobry produkt.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na te 10kW pewnie poczekasz do wiosny, chociaż przy takim małym koncie paneli to pewnie prędzej w lecie.

Moja instalacja, o mocy 8.8kWp i optymalnym kierunku i koncie dla Polski, produkuje w południe w pełnym słońcu 6kw. :(

 

Ale wiosną chyba masz większą moc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te 10kW pewnie poczekasz do wiosny, chociaż przy takim małym koncie paneli to pewnie prędzej w lecie.

Moja instalacja, o mocy 8.8kWp i optymalnym kierunku i koncie dla Polski, produkuje w południe w pełnym słońcu 6kw. :(

Konto masz w banku, panele ustawione pod kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osób mających PV i Tauron za dostawce prądu: jakie taryfy wybraliście? Czy 4.99zł/MSC to najniższe opłaty stale jakie mogę wybrać? Ktoś się orientuje w tych opłatach?

 

Opłaty stałe to raczej zaczynają się od 16 zł/miesiąc.

Taryfy G11, G12 i pochodne oraz G13.

Ja mam G12W.

Jeśli wybiera się taryfę wyższą od G11 to jeśli zużycie jest sporo wyższe od produkcji wg wypowiedzi pracownika energetyki wskazane jest przejść na rozliczanie co miesiąc.

 

Przy produkcji z PV zbliżonej do zużycia w zasadzie nie ma znaczenia jaką ma się taryfę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaty stałe to raczej zaczynają się od 16 zł/miesiąc.

Taryfy G11, G12 i pochodne oraz G13.

Ja mam G12W.

Jeśli wybiera się taryfę wyższą od G11 to jeśli zużycie jest sporo wyższe od produkcji wg wypowiedzi pracownika energetyki wskazane jest przejść na rozliczanie co miesiąc.

 

Przy produkcji z PV zbliżonej do zużycia w zasadzie nie ma znaczenia jaką ma się taryfę.

 

Dzwoniłem na infolinię, najtańsza taryfa z gwarancją ceny - 18zł z groszem. Jest taryfa na czas nieokreślony, bez gwarancji ceny, opłata stała 4.99 miesięcznie. Zastanawiam się, czy nie ma czegoś tańszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiosną chyba masz większą moc ?

 

Mój falownik to 87% mocy paneli. Panele w kierunku 240 stopni. Dosłownie na krótkie chwile wskakiwała produkcja na maksymlaną moc inwertera. Dzisiaj i wczoraj mimo dnia bezz chmurki to już raptem 70% mocy paneli, bo słonko już niestety nisko nad horyzontem.

 

Reasumując, możesz się nie doczekać na te 10kW mocy chwilowej :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój falownik to 87% mocy paneli. Panele w kierunku 240 stopni. Dosłownie na krótkie chwile wskakiwała produkcja na maksymlaną moc inwertera. Dzisiaj i wczoraj mimo dnia bezz chmurki to już raptem 70% mocy paneli, bo słonko już niestety nisko nad horyzontem.

 

Reasumując, możesz się nie doczekać na te 10kW mocy chwilowej :-/

 

Jest jeszcze plan awaryjny-jak Tauron w końcu zacznie stosować prawo , to zawsze mogę dołożyć parę panelików na szopkę...

Jeśli będzie się liczyć moc znamionowa inwertera , a nie paneli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia-podobno w tym tyg ma być ogłoszone ,że z dotacji Mój Prąd będą mogli skorzystać ci , którzy sami zamontowali PV.

Podobno będą musieli mieć prawo do budynku i odpowiednie uprawnienia -ciekawe jakie ?

Kurza malodia- chyba będę musiał opodatkować flaszkę dla kolegi za podpisy i nr SEP...

Właściwie zawsze zasada jest prosta :

żeby wyciągnąć, należy włożyć ( nie mylić z dołożyć...)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze plan awaryjny-jak Tauron w końcu zacznie stosować prawo , to zawsze mogę dołożyć parę panelików na szopkę...

Jeśli będzie się liczyć moc znamionowa inwertera , a nie paneli...

Maksymalna moc chwilowa ma się nijak do rocznej produkcji.

Edit: Złe określenie. Maksymalna chwilowa moc, nie jest jakimkolwiek wyznacznikiem rocznej produkcji.

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna moc chwilowa ma się nijak do rocznej produkcji.

Edit: Złe określenie. Maksymalna chwilowa moc, nie jest jakimkolwiek wyznacznikiem rocznej produkcji.

 

Oczywiście-ale przy słabej rocznej produkcji , taki pik po prostu ładnie i pocieszająco wygląda...

Ok-odpuszczam.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia-podobno w tym tyg ma być ogłoszone ,że z dotacji Mój Prąd będą mogli skorzystać ci , którzy sami zamontowali PV.

Podobno będą musieli mieć prawo do budynku i odpowiednie uprawnienia -ciekawe jakie ?

...

gdzie o tym czytałeś ? Niedawno pisałem o tym z pewną redaktorką z Globenergia , która ma niby kontakt z jakimś ministrem oraz wysyłałem taką propozycję do samego ministerstwa (wklejałem w wątku odpowiedz) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie o tym czytałeś ? Niedawno pisałem o tym z pewną redaktorką z Globenergia , która ma niby kontakt z jakimś ministrem oraz wysyłałem taką propozycję do samego ministerstwa (wklejałem w wątku odpowiedz) .

 

Tu , post 114

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?357446-Program-quot-M%C3%B3j-pr%C4%85d-quot/page6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

po pierwsze możesz podać linka bezpośrednio do posta 114 klikając na jego numer (w prawym rogu) i dopiero skopiować adres strony ---> https://forum.muratordom.pl/showthread.php?357446-Program-quot-Mój-prąd-quot&p=7853266&viewfull=1#post7853266

 

Po drugie rzeczywiście weszło

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101716/nfosigw-potwierdza-zmiane-w-programie-moj-prad

 

Zapędziłem się trochę ...ja pisałem z wymienionymi o zmianie dotyczącej umożliwienie udziału w programie Mój prąd dla rozbudowujących instalacje .

 

 

 

Piki mocy 10kW zobaczysz kilka razy w roku , zwykle z 8 kW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem do NFOŚ i GW i również otrzymałem potwierdzenie o modyfikacji zasad w regulaminie Mój Prąd :

"... poprzez dopuszczenie montażu instalacji fotowoltaicznej samodzielnie przez osoby posiadające stosowne uprawnienia – na budynku będącym ich własnością. Zmiana ma być wprowadzona w połowie miesiąca października..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem na infolinię, najtańsza taryfa z gwarancją ceny - 18zł z groszem. Jest taryfa na czas nieokreślony, bez gwarancji ceny, opłata stała 4.99 miesięcznie. Zastanawiam się, czy nie ma czegoś tańszego.

 

Z gwarancją ceny - za ten "cymes" w 2016 roku trzeba było dopłacić 15,99 zł co miesiąc (przyłącze 1-fazowe). To jest bardzo dobra oferta dla Sprzedawcy, zwłaszcza gdy kupuje się od niego mało energii.

 

Prosument to raczej nie potrzebuje "cukierków" za które musi dodatkowo płacić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te 10kW pewnie poczekasz do wiosny, chociaż przy takim małym koncie paneli to pewnie prędzej w lecie.

Moja instalacja, o mocy 8.8kWp i optymalnym kierunku i kącie dla Polski, produkuje w południe w pełnym słońcu 6kw. :(

 

wynika z tego, że tylko ci się wydaje że masz optymalny kierunek i kąt....albo masz coś nie teges...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daruj sobie te uszczypliwości, odnoszę wrażenie, że prowokacja kiepsko ci ostatnio wychodzi :p

skoro ja z moich 6,82kwp skierowanych idealnie na południe , nachylenie dachu 40-45° osiągam w pełnym słońcu około 6kw, a u ciebie produkuje podobnie przy 8,8kwp to nie ma innej możliwości niż. ww.

jak to leciało....

Kiedy wyeliminujemy już wszystko, co niemożliwe, cokolwiek by zostało, jakkolwiek byłoby nieprawdopodobne, musi być prawdą

:popcorn:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...