Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Już formalnie jestem umowy podpisane liczniki wymienione prąd się "robi". NIKT nie mówił o miesięcznych czy 2 miesięcznych zaliczkach. Po podłączeniu paneli masz ( w PGE) nową umowę i całkiem nowe zasady rozliczeń. To co opisujesz może mieć miejsce jaki klient.

 

Nie ma jednoznacznych wytycznych co do sposobu rozliczania Prosumentów. W Ustawie OZE, mimo już kilku nowel są nadal niejasności.

 

To powoduje, że poszczególne OSD stosują odmienne rozliczenia. Często starają się coś uszczknąć z prosumenckiego dorobku w myśl zasady - jest luka w prawie (jakaś niejasność), to ją wykorzystamy na swoją korzyść.

Akurat w PGE jest chyba całkiem dobrze.

 

Wydaje mi się, że słusznie postąpił Moderator kasując wpisy zacietrzewionych Kolegów z których na dodatek jeden znacznie się zagalopował nie mając pojęcia z jakimi problemami borykają się Prosumenci.

 

Powszechnie znany jest problem rozliczania międzyfazowego, a u mojego Operatora rozliczenie proporcjonalne w taryfach z grupy G12.

 

Tak jak pisze Kolega @bobrow - są też jeszcze Prosumenci, którzy nie wiedzą, że nie mogą sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii.

Owszem - są podmioty gospodarcze, które sprzedają energię elektryczną, ale nie mają statusu prosumenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Od 22 pazdziernika 3,6kW na fazę , teraz już nie będą raczej przyjmować więcej , ponieważ obligują ich przepisy IRiESD .

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17944354#17944354

 

 

 

Od kwietnia 2019 jest też dwuletni okres przejściowy

 

Nowe kodeksy sieciowe zakładają wprowadzenie nowych zasad certyfikacji podłączanych do sieci instalacji wytwórczych. W tym przypadku wprowadzony zostanie jednak 2-letni okres przejściowy. W zamyśle autorów polskiej wersji kodeksów RfG ma to być czas na przygotowanie się do wdrożenia nowych wymogów nie tylko przez producentów urządzeń, ale także przez jednostki certyfikujące. Nowe wymagania w zakresie certyfikacji w całości zaczną obowiązywać dopiero w kwietniu 2021 r.

 

 

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/100560/przylaczanie-mikroinstalacji-w-trybie-na-zgloszenie-zmiany-w-formalnosciach

 

 

także w przypadku chęci rozbudowy instalacji chyba warto wziąć ten termin pod uwagę , bo pózniej ze starym sprzętem będą większe problemy , obecnie wystarczą im certyfikaty wystawione przez producenta (być może trochę na pałę) . W 2021 jednostki certyfikujące mogą rygorystycznie podchodzić do wystawianych przez producenta certyfikatów .

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki-poszukam jeszcze info.

Z innej beczki-podłączam sobie kable z PV do rozdzielni w kotłowni , wychodzę do wiaty i słyszę....stukanie...

Kuźwa- jakieś wstrętne kolorowe ptaszysko ( chyba sójka) napiernicza mi po panelu !!!

Słyszeliście kiedyś o takim problemie ?

Masakra- jeszcze nie odpaliłem instalacji , a już mogę mieć awarię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po niedzieli składam wniosek-policzyłem sobie i wychodzi mi lepiej dot z Mojego Prądu + ulga niż dotacja z gminy 10kPln

Tak liczę dla 33kPln moich kosztów PV (z wiatą, fakturka na konstrukcję pod PV-szczera prawda);

1.(33 000-5 000) -19% z tego=22 700Pln

2.33 000-10 000 +2 500( piec elektryczny , bo dotacja na PV tylko ze źródłem ciepła)=25 500Pln

Jeśli dobrze pójdzie ,wyjdzie mi 1kWp za 2,2kPln

Hmm...

1. Podatek efektywny za 2019 r wyniesie 17,75%, więc kwota będzie 23 000 zł (chyba, że masz na myśli podatek liniowy).

2. A czemu tutaj nie odliczasz ulgi termodernizacyjnej? Wyliczenia: 33 000-10 000=25 500 - 17,75% (lub 19%) + 2 500= 21 417 zł (lub 21 130 zł). Bardziej opłaca się skorzystać z dotacji z gminy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gminne dotacje mają często wytyczne z czapy i firmy realizujące wolą omijać takie projekty , 5 lat zwykle właścicielem jest gmina . Bobrow nie będzie miał potencjalnie problemów bo stawia już 10 kWp , ale dla osoby robiącej np 3 kWp , na inwerterze 6 kWp to już się pytają , a po co , a dlaczego taki inwerter ... i przez te 5 lat nic tam nie można podłączyć. Także czasem skórka niewarta wyprawki .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

1. Podatek efektywny za 2019 r wyniesie 17,75%, więc kwota będzie 23 000 zł (chyba, że masz na myśli podatek liniowy).

2. A czemu tutaj nie odliczasz ulgi termodernizacyjnej? Wyliczenia: 33 000-10 000=25 500 - 17,75% (lub 19%) + 2 500= 21 417 zł (lub 21 130 zł). Bardziej opłaca się skorzystać z dotacji z gminy.

 

Płacę (jeszcze) 19% pod liniowy- więc tyle odpisuję.

Dotacja z gminy jest na 50% kosztów kwalifikowalnych do wart max 20 000pln -wtedy dostanę 10 000pln.

Zostaje 13 000 pln i od tego -19%=10 500pln + 2 500pln=13 000pln

Realnie teoretycznie zapłacę 10 000pln+13 000=23 000pln

Tylko nie jestem pewien , że w uldze odpiszę resztę jak przy Mój Prąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacę (jeszcze) 19% pod liniowy- więc tyle odpisuję.

Dotacja z gminy jest na 50% kosztów kwalifikowalnych do wart max 20 000pln -wtedy dostanę 10 000pln.

Zostaje 13 000 pln i od tego -19%=10 500pln + 2 500pln=13 000pln

Realnie teoretycznie zapłacę 10 000pln+13 000=23 000pln

Tylko nie jestem pewien , że w uldze odpiszę resztę jak przy Mój Prąd...

Rozumiem. No to wychodzi na jedno, z tym, że przy skorzystaniu z gminnej dotacji będziesz miał "zapasowe" źródło energii ;) Tylko jeszcze wypadałoby je jakoś podłączyć. Chyba, że tego nie sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gminne dotacje mają często wytyczne z czapy i firmy realizujące wolą omijać takie projekty , 5 lat zwykle właścicielem jest gmina . Bobrow nie będzie miał potencjalnie problemów bo stawia już 10 kWp , ale dla osoby robiącej np 3 kWp , na inwerterze 6 kWp to już się pytają , a po co , a dlaczego taki inwerter ... i przez te 5 lat nic tam nie można podłączyć. Także czasem skórka niewarta wyprawki .

 

Załapałem się na dotacje z gminy. Instalacja 3.3kW wyjdzie mnie 1450zł. Dlaczego twierdzisz, że "skórka niewarta wyprawki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załapałem się na dotacje z gminy. Instalacja 3.3kW wyjdzie mnie 1450zł. Dlaczego twierdzisz, że "skórka niewarta wyprawki"

 

Sprawa powinna być prosta- wybieramy większą dotację, tylko zawsze są jakieś ALE...

Np :

-czy starczy środków ( w danej dotacji)

-czy interpretacja warunków jest jednoznaczna

Itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa powinna być prosta- wybieramy większą dotację, tylko zawsze są jakieś ALE...

Np :

-czy starczy środków ( w danej dotacji)

-czy interpretacja warunków jest jednoznaczna

Itp...

 

To jest grant z Subregionu Zachodniego woj. śląskiego. Środki są zapewnione dla osób, które znalazły się na liście osób zakwalifikowanych. Jedynym minusem dla mnie jest zapłata za instalacje w gotówce. Czas wypłaty grantu - do 30 dni od momentu zgłoszenia zakończenia inwestycji. Nie jest żle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż nie jest Twoja tylko należy do gminy.

Gdyby była Twoja nikt nie mógłby Ci zabronić ingerowania w nią.

Kiedyś w mojej gminie były podobne dotacje.

U nas instalacja należała przez 5 lat do gminy i po tym czasie była przekazywana za 1 zł użytkownikowi u którego ją zainstalowano.

U Ciebie jest prawdopodobnie tak samo, bo wynika to z prawa podatkowego.

Gdyby tak nie było zapłaciłbyś dodatkowo podatek od dotacji.

Gmina tych instalacji nie buduje za swoje tylko z dotacji, ale jako gmina jest zwolniona z podatku od dotacji.

 

Może tak jest, nie kłócę się, choć nie znalazłem takiej informacji w regulaminie. Mnie to nie przeszkadza. Ważne, że będzie prąd za free.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż nie jest Twoja tylko należy do gminy.

Gdyby była Twoja nikt nie mógłby Ci zabronić ingerowania w nią.

Kiedyś w mojej gminie były podobne dotacje.

U nas instalacja należała przez 5 lat do gminy i po tym czasie była przekazywana za 1 zł użytkownikowi u którego ją zainstalowano.

U Ciebie jest prawdopodobnie tak samo, bo wynika to z prawa podatkowego.

Gdyby tak nie było zapłaciłbyś dodatkowo podatek od dotacji.

Gmina tych instalacji nie buduje za swoje tylko z dotacji, ale jako gmina jest zwolniona z podatku od dotacji.

 

dobre sobie... https://portal.zaraszow.pl/vat-od-dotacji-solary-kotly/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...