Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"Tak czy inaczej ostateczne stanowisko zajmie w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny, na wyrok którego samorządy niecierpliwie czekają."

Cz wiesz może czy NSA już się wypowiedział?

Znając szybkość wydawania wyroków przez NSA, poczekamy jeszcze ze 2 lata.

 

Pozostaje jeszcze kwestia podatku PIT i to o tym podatku pisałem.

nie śledziłem tego wątku , od czasu gdy nie załapałem się na podobna dotację , ale widziałem na gramwzielone ,że takich przypałów było kilka .

 

 

https://www.google.pl/search?client=opera&q=vat+od+dotacji+gramwzielone&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym minusem dla mnie jest zapłata za instalacje w gotówce. Czas wypłaty grantu - do 30 dni od momentu zgłoszenia zakończenia inwestycji. Nie jest żle.

 

Nie jest źle, a kwota 1450 to nie "dziura w kieszeni". Jakoś da się dożyć do kolejnej wypłaty. A jak po zakończeniu inwestycji będzie przelew i na koncie pojawi się gotówka to Ho! Ho!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z innej beczki - na jakim poziomie macie zużycie w ramach tzw autokonsumpcji? Wielokrotnie spotykałem się z bardzo optymistycznymi szacunkami na poziomie 30%.

 

dlaczego bardzo optymistycznymi?

wszystko zależy od budynku, jego infrastruktury, stylu życia/sytuacji rodzinnej i pory roku.

U mnie w tej chwili licząc od początku czerwca (wtedy ruszyła instalacja) wychodzi do dzisiaj ok. 38%, w miesiącach letnich było i 45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z innej beczki - na jakim poziomie macie zużycie w ramach tzw autokonsumpcji? Wielokrotnie spotykałem się z bardzo optymistycznymi szacunkami na poziomie 30%.

 

To jest trochę inaczej - PV zaspokajająca powyżej 80 % zapotrzebowania będzie miała miejszą autokonsumpcję, ale im mniejsza PV w stosunku do potrzeb to wskaźnik wzrasta. Zwłaszcza przy wykorzystaniu możliwości nowszej generacji falowników ze sterowaniem załączania wybranych odbiorników, lub z zewnętrznym wattrouter`em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z innej beczki - na jakim poziomie macie zużycie w ramach tzw autokonsumpcji? Wielokrotnie spotykałem się z bardzo optymistycznymi szacunkami na poziomie 30%.

To jest zmienne, ja się spodziewam mieć dużą auto konsumpcję, niewykluczone że większą niż generowanie -- EV chcę ładować i może basen grzać (via PC oczywiście). Dlatego szukam jakichś rozwiązań aby to skutecznie kontrolować, w sensie żeby nie zużywać więcej niż wyprodukuję. Ale coś nie mogę się dokopać do takich rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego bardzo optymistycznymi?

wszystko zależy od budynku, jego infrastruktury, stylu życia/sytuacji rodzinnej i pory roku.

U mnie w tej chwili licząc od początku czerwca (wtedy ruszyła instalacja) wychodzi do dzisiaj ok. 38%, w miesiącach letnich było i 45%.

Wyniki super. Jaką masz instalację w stosunku do zapotrzebowania?

To jest trochę inaczej - PV zaspokajająca powyżej 80 % zapotrzebowania będzie miała miejszą autokonsumpcję, ale im mniejsza PV w stosunku do potrzeb to wskaźnik wzrasta.

Oczywista oczywistość. Założyłem, że mówimy o instalacji dopasowanej do zużycia, mniejszych nie ma sensu porównywać. Patrzyłem jak to u sąsiada wygląda i faktycznie w miesiącach letnich autokonsumpcja dochodzi do 35-40% (sprawdzaliśmy 2018 i 2019 rok), to zima powoduje spadek do poziomu ok 20%. U mnie będzie mniej niż te 30% ze względu na to, że większość zużycia mam zimą (CO). Natomiast sąsiad grzeje gazem i mimo wszystko ma 20%. Stąd moja ciekawość, jak to wygląda u innych.

Zwłaszcza przy wykorzystaniu możliwości nowszej generacji falowników ze sterowaniem załączania wybranych odbiorników, lub z zewnętrznym wattrouter`em.

Tak z ciekawości, jakieś falowniki dają to w standardzie? Bo coś czuję, żeby to miało ręce i nogi, dopóki nie przejdzie propozycja opustów 1:1, to trzeba prowadzić pomiar na każdej fazie oddzielnie. Czyli bez jakiegoś "smart metera" za 1 kpln się nie obędzie (finansowo nie ma sensu). Pomijając to, czym chcesz sterować? Audio i TV? Indukcją, piekarnikiem? Pralkę i zmywarkę sam sobie mogę nastawić. Dla mnie te sterowanie odbiornikami nie ma najmniejszego sensu (z finansowego punktu widzenia, bo jako fajne zabawki - szanuję, ale np. taki PVmonitor ma dla mnie więcej zalet, a jest tańszy). Może jeśli ktoś grzeje CWU gazem/prądem... Ja mam od tego PC i mogę do niej podać sygnał, na który zacznie grzać, jednak jeszcze tego nie zrobiłem, bo... zużywam najwięcej ciepłej wody rano, a jak zagrzeję wodę o 16, to na rano zdąży się nieco schłodzić, więc i tak muszę grzać w nocy. A CO potrzebne jest z kolei zimą, gdy uzyski są więcej niż marne, więc znowu sztuka dla sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zmienne, ja się spodziewam mieć dużą auto konsumpcję, niewykluczone że większą niż generowanie -- EV chcę ładować i może basen grzać (via PC oczywiście). Dlatego szukam jakichś rozwiązań aby to skutecznie kontrolować, w sensie żeby nie zużywać więcej niż wyprodukuję. Ale coś nie mogę się dokopać do takich rozwiązań.

Łooo panie. To szczerze mówiąc, ciężko będzie, zwłaszcza jeśli chodzi o EV. Większość tańszych ładowarek jest na 1 fazę, co automatycznie rozwala Ci kontrolę nad procesem autokonsumpcji. Dedykowane rozwiązania ma np. SE, ale tam też o ile pamiętam jest na 1 fazę, w dodatku w Polsce tego nie zamontujesz (moc falownika). Chyba coś takiego ma też Fronius, ale nie dam sobie nic uciąć.

Grzanie basenu - jak najbardziej ma sens, ale dobrze by było mieć PC na 3 fazy. Do tego można wykorzystać choćby rozwiązanie z PVmonitora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki super. Jaką masz instalację w stosunku do zapotrzebowania?

 

do tej pory było ok. 3900kWh rocznie,więc mam 4,48kW paneli. Czyli wg obliczeń powinienem wychodzić pi razy drzwi na zero. Ale rok jest taki, że będzie na plus, więc już na przykład na życzenie żony dołożyłem grzałkę elektryczną do grzejnika drabinkowego na ręczniki w łazience. I trzeba będzie przekonać do klimatyzacji ;-)

Poza tym mam sporo odbiorników pracujących non-stop całą dobę, dodatkowo obecnie cały dzień jest ktoś w domu plus zmiana nawyków typu "zmywarkę/pralkę włączamy idąc spać" na "włączamy z zaprogramowanym opóźnieniem wychodząc do pracy"

 

Tak z ciekawości, jakieś falowniki dają to w standardzie?

 

tak, na przykład Fronius:

https://www.forum-fronius.pl/zarzadzanie-produkowana-energia-przy-uzyciu-czterech-cyfrowych-wyjsc-datamanagera/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łooo panie. To szczerze mówiąc, ciężko będzie, zwłaszcza jeśli chodzi o EV. Większość tańszych ładowarek jest na 1 fazę, co automatycznie rozwala Ci kontrolę nad procesem autokonsumpcji. Dedykowane rozwiązania ma np. SE, ale tam też o ile pamiętam jest na 1 fazę, w dodatku w Polsce tego nie zamontujesz (moc falownika). Chyba coś takiego ma też Fronius, ale nie dam sobie nic uciąć.

Grzanie basenu - jak najbardziej ma sens, ale dobrze by było mieć PC na 3 fazy. Do tego można wykorzystać choćby rozwiązanie z PVmonitora.

Ładowarki ścienne, owszem, są w większości w standardzie 1F, ale są i 3F (tylko trzeba dokupić i są oczywiście droższe i oczywiście jeśli ładowarka pokładowa obsługuje). Niemniej nawet przy 1F będzie w lato schodzić te 3kW z fazy a to już wystarczy aby zasilić ładowarkę. Poza tym ja pracuję w domu, wiec dzienną konsumpcję mam całkiem niemałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tej pory było ok. 3900kWh rocznie,więc mam 4,48kW paneli. Czyli wg obliczeń powinienem wychodzić pi razy drzwi na zero. Ale rok jest taki, że będzie na plus, więc już na przykład na życzenie żony dołożyłem grzałkę elektryczną do grzejnika drabinkowego na ręczniki w łazience. I trzeba będzie przekonać do klimatyzacji ;-)

Poza tym mam sporo odbiorników pracujących non-stop całą dobę, dodatkowo obecnie cały dzień jest ktoś w domu plus zmiana nawyków typu "zmywarkę/pralkę włączamy idąc spać" na "włączamy z zaprogramowanym opóźnieniem wychodząc do pracy"

Pralka/zmywarka to standard, do tego WM chodzi całą dobę. Niestety, prócz weekendów najbardziej energochłonny sprzęt (audio/TV/indukcja/żelazko/czajnik/laptopy) chodzi poza godzinami "pracy" słońca, więc jest jak jest. Czyli jak na razie jesteś jeden z taką wysoką autokonsumpcją. Ktoś jeszcze? Ciekawi mnie to, na ile te wyliczenia są takim pobożnym życzeniem instalatorów, a na ile sprawdzają się w praktyce.

 

No to standardzie Fronius tego nie ma. Smart meter to koszt 1 kpln. W dodatku nie dość, że drogo, to jeszcze mała użyteczność jak za tę kwotę. Rozwiązania w stylu PVmonitor czy Domoticz dają o niebo lepszą konfigurowalność/zarządzalność i więcej ficzerów przy niższej cenie. Fakt, te rozwiązania też mają wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowarki ścienne, owszem, są w większości w standardzie 1F, ale są i 3F (tylko trzeba dokupić i są oczywiście droższe i oczywiście jeśli ładowarka pokładowa obsługuje). Niemniej nawet przy 1F będzie w lato schodzić te 3kW z fazy a to już wystarczy aby zasilić ładowarkę. Poza tym ja pracuję w domu, wiec dzienną konsumpcję mam całkiem niemałą.

Zgoda. Tylko Tobie chodziło o skuteczną kontrolę, a z tym może być kiepsko. Zwłaszcza, jeśli chodzi o 3F ładowarki - nie wiem czy w ogóle są dostępne rozwiązania systemowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mitch

 

Kiedyś naprawiałem falownik SAMIL SOLARRIVER 4500TL-D i w nim były wyjścia na sterowanie urządzeniami zewnętrznymi. Nie sprawdzałem jak to działa. Ale jest.

Falownik nie należy do najdroższych.

 

Mnie nie są potrzebne "takie różne" bo mam energii z PV pod dostatkiem. W PC grzanie wody mam ustawione by przełączała się na bojler kiedy temperatura na czujniku to zasygnalizuje.

 

Jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera, to mogę przejść na ogrzewanie c.o. gazowe, gdzie 1 kWh to około 20 groszy. Zrobię to tylko w przypadku gdy "magazyn" będzie prawie pusty oraz pewnie w siarczyste mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt że zimą zużywasz EE głównie na CO ma mało wspólnego z autokonsumpcją.

Autonsumpcja zimą właśnie wzrasta bo jest jej mniej wyprodukowanej i większość jest zużywana na bieżąco.

W lecie jest niewielka, bo jest produkcja przekraczająca bieżące zużycie i większość jest oddawana do sieci.

 

Jeśli możesz sterować CO lub CWU w zależności od produkcji PV to możesz zimą zjadać 100% bez problemu, tylko trzeba do tego automatyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś naprawiałem falownik SAMIL SOLARRIVER 4500TL-D i w nim były wyjścia na sterowanie urządzeniami zewnętrznymi. Nie sprawdzałem jak to działa. Ale jest.

Falownik nie należy do najdroższych.

No tak. Czyli mamy kandydata. Szkoda, że droższe propozycje tak nie mają.

 

Jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera, to mogę przejść na ogrzewanie c.o. gazowe, gdzie 1 kWh to około 20 groszy. Zrobię to tylko w przypadku gdy "magazyn" będzie prawie pusty oraz pewnie w siarczyste mrozy.

Cóż, ja grzeję tylko PC, nie chciałem podwójnie inwestować w źródło ciepła.

 

Fakt że zimą zużywasz EE głównie na CO ma mało wspólnego z autokonsumpcją.

Autonsumpcja zimą właśnie wzrasta bo jest jej mniej wyprodukowanej i większość jest zużywana na bieżąco.

W lecie jest niewielka, bo jest produkcja przekraczająca bieżące zużycie i większość jest oddawana do sieci.

stos, bez jaj... Dobra, myślałem, że to oczywiste. Doprecyzuję - skoro uzyski rozpatrujemy w ujęciu rocznym, również autokonsumpcję tak rozpatrujmy. Nie widzę sensu rozpatrywania tego w inny sposób. Informacja, że w jednym kwartale zimowym autokonsumpcja wynosi 42%, a w kwartale letnim 27% nie wnosi zupełnie nic do tematu. Co mi po 42%, jeśli tam było wyprodukowane tylko np. 600 kWh, a przy 27% było np. 2200? W efekcie mamy średnią 30%, a nie 42% (które wygląda imponująco, ale niestety tylko na papierze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o konsultację - zainstalowano mi własnie instalację i na jednym z paneli mam taką skazę:

[ATTACH=CONFIG]436138[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]436139[/ATTACH]

jest to coś wewnątrz panela bo z z wierzchu szyba jest gładziutka.

 

I teraz mam pytanie, czy takie skazy się zdarzają i nie szkodzą, czy jest to podstawa do reklamacji?

 

Podstawa do reklamacji, nawet się nie zastanawiaj prześlij fotkę do firmy montującej i reklamuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...