Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podrzucisz adres strony konta instalatora

i tej aktualnej sofara która jest jeszcze gorsza

 

A Ty też , a masz:

https://www.solarman.cn/en/index.html

 

Na belce po prawej stronie wersja PRO

 

Co do temp inwertera , to niby w środku jest 46st - a na zewnątrz obudowa jest mocno letnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty też , a masz:

https://www.solarman.cn/en/index.html

 

Na belce po prawej stronie wersja PRO

 

Co do temp inwertera , to niby w środku jest 46st - a na zewnątrz obudowa jest mocno letnia.

 

A w tej wersji pro udało Ci się dodać instalację z tym samym S/N bo mnie nie

 

cyt. "Zalogowałem się jeszcze w sofarze na koncie instalatora- bardzo dużo różnych danych." A tu o jakiej stronie piszesz?

 

co do temp. to sprawdzisz już w następnym sezonie, jak porównywałem to sofar miał zawsze większą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w tej wersji pro udało Ci się dodać instalację z tym samym S/N bo mnie nie

 

cyt. "Zalogowałem się jeszcze w sofarze na koncie instalatora- bardzo dużo różnych danych." A tu o jakiej stronie piszesz?

 

co do temp. to sprawdzisz już w następnym sezonie, jak porównywałem to sofar miał zawsze większą

 

Dokładnie- zalogowałem się jako instalator , ale nie mogłem zalogować sprzętu.

Zrobię to dopiero jak skasuję instalację w podstawowym profilu-na razie mi nie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post 93.

https://forum.budujemydom.pl/topic/35201-ile-zyskałem-na-instalacji-ogniw-fotowoltaicznych/page/2/

Doprecyzuję mam PV pod kątem jaki ma dach, natomiast w projekcie z którego dzięki Bogu nie skorzystałem chcieli mi zrobić stelaż pod dużym kątem

 

zrobiłeś na dachu :jawdrop:

 

Ja mogłem mieć PV za 20% kosztów bo gmina refundowała resztę bez żadnych kredytów, ale i tak mi się to nie opłacało więc ja na prawdę nie wiem o czym my rozmawiamy. Za kilka lat PV pewną będą na tyle tanie że je zainstaluję ale na pewno nie na dachu bo szkoda go dziurawić. ...

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?345028-Gaz-ziemny-vs-powietrzna-pompa-ciepła&p=7808823&viewfull=1#post7808823

 

 

Jak to możliwe ,że dałeś się wkręcić w

...

syndrom pędzącej owcy ...

 

Jakim cudem excell pokazał coś innego (krótszy czas zwrotu) przy dodtacji 40% niż przy dotacji 80% :confused;

... excell pokazał że jest to bardzo mało opłacalne czas zwrotu ponad 20 lat. NIe wszytko co prawie darmowe jest od razu opłacalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłeś na dachu :jawdrop:

 

[/b]

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?345028-Gaz-ziemny-vs-powietrzna-pompa-ciepła&p=7808823&viewfull=1#post7808823

 

 

Jak to możliwe ,że dałeś się wkręcić w

 

 

Jakim cudem excell pokazał coś innego (krótszy czas zwrotu) przy dodtacji 40% niż przy dotacji 80% :confused;

 

Przecież napisałem powyżej nie wiem czemu się czepiasz i dokąd zmierzasz.:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do przodu :D

 

Ale za dużo patrzysz do tyłu-daj spokój.Ważne ,że gość zmienił zdanie...

Niedawno był "na banicji"-to już może go nie prowokuj (nie jestem niczyim adwokatem , jak by co...)

Sam może byś uzupełnił stopkę o jakieś dane o swojej PV-może bym się czegoś dowiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem,że nie oglądam się za siebie .

Każdy w stopce ma to co chce :popcorn: .

Masz linka na pw .

 

Ale masz tam nagmyrane-fajnie widać kiedy wietrzyłeś chałupę , widać pik ujemny temp wewnętrznej.

Podoba mi się PVmonitor , ale wkurzają mnie z kosztami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku opomiarowałem temperatury , by troche poznać jak pracuje kociołek ile razy na dobę grzeje itd , myślę o przejściu na PC i warto wiedzieć więcej niż tylko ,że grzeje .

 

Koszt jednorazowy , stronka utrzymuje się z tego co kto u nich kupi , a serwery za darmo nie są . To prywatna inicjatywa gosci z forum elektrody , a nie wielkich firm sprzedających np falowniki .

 

Ja drugi rok robię taras...

Obecnie przesadzam co trzeba w ogrodzie , przed mrozami .

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko się czyta to co piszesz bo zużycie podajesz w kW a to jest moc a nie energia.

To było zamierzone. Zużycie podawałem w kWh, a obciążenie w kW. Nevermind.

 

Jeśli przez cały dzień Cię nie ma w domu to rzeczywiście dziennej autokonsumpcji nie będziesz miał dużo bez pracy nad tym.

Możesz na nieobecność w domu ustawiać zmywanie naczyń, pranie albo grzanie CWU.

 

Grzanie domu pompą też można ustawić na dzień i jeśli jest to PC powietrzna to pewnie będzie ekonomiczniej. (zakładam taryfę G11)

Dalsze poprawianie autokonsumcji wymaga wydatków na akumulację w dzień i korzystanie z niej wieczorami.

 

U mnie jest inaczej bo mieszkamy cały czas w domu (pracujemy z domu).

I to jest właśnie sedno problemu. Przy takim profilu nietrudno uzyskać wysoką autokonsumpcję. Zazdraszczam ;)

Kiedyś PC grzała nocą - taryfa G12w - teraz wrzuciłem samopas, bo mam w magazynie uciułane kWh i chcę sprawdzić czy komfort cieplny się zmieni. Przy grzaniu nocnym było idealnie dla nas. Jak się skończą kWh, wrócę do nocnego grzania ze względu na koszty. W kolejnym roku planuję rozbudowę PV i może się uda pokryć zużycie. Pranie robimy przeważnie raz w tygodniu w weekend w dzień, zmywarka chodzi raz na 2-3 dni, puszczana z odpowiednim opóźnieniem. Niespecjalnie mam możliwość manewru.

 

Jak ktoś ma taryfę G12 i PV to ma decyzję do podjęcia. Zwiększać autokonsumpcję czy korzystać z EE wtedy gdy jest tańsza.

Moim zdaniem dla tych których PV pokrywa zapotrzebowanie domu na EE najlepsza jest taryfa G11.

Jeśli pokrywa, to tak naprawdę nie ma znaczenia taryfa. Pod warunkiem oczywiście, że uwzględni się opust 20-30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo ,

właśnie wysłałem do Tauronu wniosek o rozliczenie miesięczne oraz zadzwoniłem i poprosiłem o wysłanie mi potwierdzenia instalacji licznika dwukierunkowego.

Jak tylko przyjdzie potwierdzenie , to składam e-wniosek do Mój Prąd.

Odnośnie zużycia przy PV oraz rozliczeń w Tauronie w G12W najbardziej skorzystałem z danych i wniosków naszego kol VR5.

Pierwszy wniosek to na siłę nie robić zużycia w T2 , bo to co nam zostanie do rozliczenia w G12W będzie wg proporcji (czyli jeśli teraz mam ok 60% w T2 i średnią cenę za 1kWh 0,42 PLN brutto z przesyłem , to taką bym chciał mieć nadal ...)

Drugi wniosek to rozliczenie co miesiąc-czyli rozliczam nadprodukcję na bieżąco.

Poniżej podaję kilka wpisów kol VR5 , które to jasno (moim zdaniem) objaśniają :

 

"Ja mam nadprodukcję z PV, więc nie mogę tego jednoznacznie potwierdzić. Dla mnie nie ma przeliczenia proporcjonalnego.

Ale z 2 pierwszych faktur rozliczenie było inne niż gdyby była wystawiona jedna faktura za ten okres.. Kilkadziesiąt kWh "zaliczono" w drogiej taryfie więcej, niż wynikało z podsumowania 2 faktur, więc sprawdziło się to co sugerował pracownik ZE.

 

Rozliczenie*proporcjonalne*jest stosowane gdy licznik jest uszkodzony i*z założenia jest przybliżone, a więc nieprawdziwe dla sprawnego licznika.

 

Najogólniej chodzi o to, że w okresie wiosna-lato nawet z mniejszej instalacji PV może być też nadprodukcja prądu, co powoduje. że nie ma rozliczenia proporcjonalnego (niekorzystnego dla Prosumenta). Wtedy nadwyżka przechodzi na następny okres (jesień-zima).

 

Z kolei jesień-zima to słabsza wydajność PV, ale i mniejsza strata proporcji zużycia energii w godzinach 13-15, czyli więcej energii z poboru 13-15 przechodzi przez licznik. Tylko energia rejestrowana przez licznik brana jest do proporcji na fakturze.

Trzeba jeszcze pamiętać o jednym: Klient używa droższej taryfy tylko wtedy, kiedy musi i stara się wszystko co może zasilać w taniej. Wtedy dopiero ma to sens.

Podam przykład:

W rozliczeniu będzie niedobór np 1000 kWh, to Sprzedawca ten niedobór rozdziela proporcjonalnie do zużycia wykazanego w poszczególnych taryfach. Jeśli będzie 60 procent w droższej, to Klient zobaczy na fakturze 600 kWh w drogiej, a 400 kWh w taniej niezależnie od tego co wynika ze wskazań licznika.

 

Witam!

Dzisiaj przestawiłem włączanie podgrzewania ciepłej wody z godzin 13-16 na 10-13. Związane jest to z tym, że Tauron nadal rozlicza Prosumentów będących w taryfie G12 i pochodnych metodą "proporcjonalną".

 

Mimo, że produkuję tyle energii, że już zaczynam mieć nadwyżkę robię to "tak na wszelki wypadek".

 

Nie wiem, czy Koledzy zwrócili uwagę, że jeśli słoneczko "ostro" świeci to w Tauronie najwięcej się traci włączając od 13-tej do 15-tej urządzenia prądożerne.

 

Wystarczy znajomość przeliczania Proporcji przez*Tauron*i trochę znajomości matematyki (na poziomie szkoły podstawowej).

Nie wycofuję się z twierdzenia, że jeśli słoneczko "ostro" świeci to w Tauronie najwięcej się traci włączając od 13-tej do 15-tej urządzenia prądożerne.

A teraz przykład:

Twój dom w ciągu doby potrzebuje 66 kWh energii na urządzenia prądożerne. W pierwszej taryfie (tej droższej) 22 kWh, a tej tańszej 44 kWh. Jeśli na niebie są gęste chmury, to "od biedy" instalacja PV wyprodukuje tylko tyle energii, by starczyło prądu na "drobiazgi".

Jeśli będzie słonecznie i instalacja jest w stanie wytworzyć w godzinach co najmniej 13-15 tyle energii by licznik się "nie kręcił" (wiem - licznik elektroniczny nie ma tarczy) to jeśli zużyjesz w tym czasie 22 kWh, do "proporcji zastosowane zostanie 22 kWh z taryfy drogiej i 22 kWh z taryfy taniej. W proporcji pojawi się 50 % na 50 %.

 

Jeśli wstrzymasz się z poborem prądu w tym czasie, a zaczniesz go używać w nocy to do proporcji będzie 22 kWh w drogiej taryfie i 44 kWh w taniej, czyli z proporcji będzie 33,33 % w drogiej i 66,67 % w taniej. Przypomnę - w*Tauronie*na Twój rachunek ma wpływ proporcja! "

 

Chylę czoło !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...