Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Koledzy mam zapytanie - jestem w trakcie montażu PC gruntowej, niebawem powinienem zakończyć instalację i wezmę się za system PV (mam nadzieję, że się uda jeszcze w tym roku wszystko złożyć). Posiadam taryfę g11 w PGE czy warto w moim przypadku jeszcze zanim zacznę grzać PC zmienić taryfę na g12 lub g12w biorąc pod uwagę, że może jeszcze w tym roku (optymistyczne założenie) odpalę instalację pv?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam zapytanie - jestem w trakcie montażu PC gruntowej, niebawem powinienem zakończyć instalację i wezmę się za system PV (mam nadzieję, że się uda jeszcze w tym roku wszystko złożyć). Posiadam taryfę g11 w PGE czy warto w moim przypadku jeszcze zanim zacznę grzać PC zmienić taryfę na g12 lub g12w biorąc pod uwagę, że może jeszcze w tym roku (optymistyczne założenie) odpalę instalację pv?

 

Było już o G12W wielokrotnie-bez względu na to czy masz PC , czy nie -po prostu się bardziej opłaca.Średnia cena 1kWh wychodzi wtedy taniej od G11 o ok 20%.

Musiałbyś mieć naprawdę nietypowe zużycie ,aby opylała się G11...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już jest nowy "rekord" -wczoraj miałem max pik 5,5kW , a teraz mi pokazało 5,8kW.

Porównywałem na publicznym profilu moce innych użytkowników 9-10kWp -ogólnie wychodzi słabo tj średnio ok 2-3kW.

Widocznie w PL mamy teraz zasadniczo kiepską pogodę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już jest nowy "rekord" -wczoraj miałem max pik 5,5kW , a teraz mi pokazało 5,8kW.

Porównywałem na publicznym profilu moce innych użytkowników 9-10kWp -ogólnie wychodzi słabo tj średnio ok 2-3kW.

Widocznie w PL mamy teraz zasadniczo kiepską pogodę...

Słońce jest nisko. Przefiltrowane przez gubszą atmosfere, Ty mas doadtkowo płaskato te panele. Do tego zimowy smog pomału zaczyna się robić co swoje dokłada. Dzień dniu nierówny. W pazdzierniku miałem koło siebie 2 dni bez chmurki, uzysk i moc maksymalna rózniąca się o prawie 15%. Max co widziałem w pazdzieniku to chyba ze 65 czy 70%% mocy paneli, nawet przy niebieskim niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam zapytanie - jestem w trakcie montażu PC gruntowej, niebawem powinienem zakończyć instalację i wezmę się za system PV (mam nadzieję, że się uda jeszcze w tym roku wszystko złożyć). Posiadam taryfę g11 w PGE czy warto w moim przypadku jeszcze zanim zacznę grzać PC zmienić taryfę na g12 lub g12w biorąc pod uwagę, że może jeszcze w tym roku (optymistyczne założenie) odpalę instalację pv?

Taryfy przynajmniej w PGE można zmieniać nie częściej niż co rok.

Przez zimę PV nie naprodukuje za dużo ;-). WIec moja opcja jest taka zmieniaj na G12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekscytowanie się pikami jest bez sensu.

Moje 8.8 ma dzisiaj pik 6005W i co to ma za znaczenie?

 

Sorry -ale niech każdy zostaje przy swoich przyjemnościach:stirthepot:

Mam nową zabawkę i się nią cieszę (oraz staram się jakoś porównać do trudno porównalnych tematów;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doktor Google się pomylił-przedwczoraj zapowiadał bezchmurne niebo ,a mamy mleczko...

Czekam dalej...

Już tak nie narzekaj, dzisiaj masz już ponad 16 kWh zrobione i praktycznie minimum 4 kW mocy od 12 ;)

 

Trzeba jeszcze wziąć pod wagę dostawcę EE i jego manipulowanie produkcją wysłaną do sieci przy taryfach G12..

Tauron jest w tym specjalistą. :)

"Na szczęście" mam Energę. Oni przy tym akurat nie majstrują.

 

Pozostaje jeszcze manipulowanie międzyfazowe, ale na to nie ma łatwego lekarstwa po stronie prosumenta.

Ano. Dlatego tak jak pisałem - czekam na 1:1 a nie 1:0,8 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doktor Google się pomylił-przedwczoraj zapowiadał bezchmurne niebo ,a mamy mleczko...

Czekam dalej...

Niestety póki co prognozy zamglenia są jeszcze słabe, tzn. mówią, że będzie słonecznie, tylko nie podają kiedy się mgła "podniesie", a czasami cały dzień się nie podnosi. Czyli jest niebo bezchmurne, ale słońca brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przeczytaj dokładnie te nowe propozycje.

Opcja pierwsza: (dla tych co mają dużą autokonsumpcję) (przy rozliczaniu miesięcznym dowiesz się co to jest autokonsumpcja miesięczna :) )

Będzie 1:1 ale tylko za cenę samej energii bez dystrybucji bo za energię odbieraną będzie się płacić koszt dystrybucji, czyli ponad 50% (dzisiaj opust to 20 lub 30%)

Opcja druga: (dla tych co mają małą autokonsumpcję)

Masz 1:1 od całości (energia z dystrybucją) ale płacisz miesięczną opłatę (proponowane jest 4.5 zł) za 1kWp Twojej instalacji. Dla 10kWp to jest 45 zł miesięcznie.

To już dawno czytałem. I teraz tak... Po pierwsze 4.50 to kwota netto (surprise!), a nie brutto ;) Kwota brutto to 5,54, więc jeszcze gorzej. Po drugie, nie popisali się znajomością rynku (bo w skrócie pisali, żeby nie dobijać biednych ZE, bo cienko przędą, co jest bujdą na resorach), a w dodatku opcję pierwszą świadomie wybrać powinien tylko ten, co ma autokonsumpcję minimum 70% (a pewnie nawet większą), żeby nie być w plecy na rozliczeniu. Jak ktoś z autokonsumpcją 50% wybierze pierwszą opcję, to gorzko zapłacze przy rachunku, bo tak go w jajo zrobią. Po trzecie, przeżyję te 5,54 od kWp, bo wiadomo że ZE nie pozwolą, żeby ktoś im biznes psuł. Jak żyć... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeszcze jest mleko w powietrzu-cała kotlina wygląda jak w smogu...

Czekam cierpliwie na odparowanie tej mgły , ma być bezchmurne niebo i zobaczymy jaki dzisiaj będzie "pikowy" rekord...

Nowa zabawka zawsze budzi dużo emocji...

 

Bobrow odpowiem tak jak ci parę miesięcy temu mówiłem zanim założyłeś PV

-jak zakładasz PV to dobierz optymalny kąt i kierunek

-kup dobry zestaw ( słuchać należy tych co mają PV parę lat)

-zły dobór kierunku i kąta skutkuje słabymi uzyskami, choć zestaw kosztuje tyle samo . To tak jak ktoś robi ocieplenie domu ,płaci za robociznę .klej kolor i daje styro 10cm zamiast 15cm lub 20cm . Fakt zaoszczędzi na styro pewnie z tysiąc lub może i dwa lecz reszta ta sama.

-Tak samo z PV zestaw kupiony robota wykonana lecz uzyski będą słabe--TAK JAK CI KOLEGA wyżej napisał

- Nie jest to złośliwość z mojej strony . Lecz ja montując PV zrobił bym to pod idealne warunki tj. KĄT I KIERUNEK

-Moje dziś zrobiło 25kWh z ( 5,72 kW) twoje jest o 73% większe więc powinno dać ok. 43kWh

-Wiem zaraz ktoś powie że musiały by być te PV obok siebie to można porównywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...