Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Koledzy mam zapytanie - jestem w trakcie montażu PC gruntowej, niebawem powinienem zakończyć instalację i wezmę się za system PV (mam nadzieję, że się uda jeszcze w tym roku wszystko złożyć). Posiadam taryfę g11 w PGE czy warto w moim przypadku jeszcze zanim zacznę grzać PC zmienić taryfę na g12 lub g12w biorąc pod uwagę, że może jeszcze w tym roku (optymistyczne założenie) odpalę instalację pv?

 

Odpowiedz sobie na pytanie sam ( NIE WIEMY ) jakie jest zapotrzebowanie domu na EE ,zawsze się opłaca tylko należy dobrze do tego podejść

Ja jak 4 lata temu zakładałem PV to rok przed założeniem spisywałem liczniki co dzień i wiedziałem jakie zapotrzebowanie na EE jest na każdy dzień ( dziś uważam to za narcyzm) wystarczy roczne + zapotrzebowanie na CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bobrow odpowiem tak jak ci parę miesięcy temu mówiłem zanim założyłeś PV

-jak zakładasz PV to dobierz optymalny kąt i kierunek

-kup dobry zestaw ( słuchać należy tych co mają PV parę lat)

-zły dobór kierunku i kąta skutkuje słabymi uzyskami, choć zestaw kosztuje tyle samo . To tak jak ktoś robi ocieplenie domu ,płaci za robociznę .klej kolor i daje styro 10cm zamiast 15cm lub 20cm . Fakt zaoszczędzi na styro pewnie z tysiąc lub może i dwa lecz reszta ta sama.

-Tak samo z PV zestaw kupiony robota wykonana lecz uzyski będą słabe--TAK JAK CI KOLEGA wyżej napisał

- Nie jest to złośliwość z mojej strony . Lecz ja montując PV zrobił bym to pod idealne warunki tj. KĄT I KIERUNEK

-Moje dziś zrobiło 25kWh z ( 5,72 kW) twoje jest o 73% większe więc powinno dać ok. 43kWh

-Wiem zaraz ktoś powie że musiały by być te PV obok siebie to można porównywać

 

Spokojnie- poczekamy jeszcze.

Moja dwudniowa produkcja nie jest tragiczna, patrząc na wyniki podobnych instalacji.

To po pierwsze, a po drugie i trzecie :

-panele są od południa

-kąt 15st względem 35st to różnica na współczynniku 0,03

-wg mnie Longi to nie badziew, a o Sofarze nic złego nie słyszałem

-mieszkam w kotlinie i u nas czasem jak chmurka wpadnie , to się trochę zbiera

Pożyjemy , zobaczymy-przed wczoraj było u nas piknie , a ostatnie dwa dni dopiero późnym popołudniem było słonecznie

Tymczasem

 

PS

Ale szlag Cię chyba nie trafi jak instalacja rozwinie skrzydła ?:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie- poczekamy jeszcze.

Moja dwudniowa produkcja nie jest tragiczna, patrząc na wyniki podobnych instalacji.

To po pierwsze, a po drugie i trzecie :

-panele są od południa

-kąt 15st względem 35st to różnica na współczynniku 0,03

-wg mnie Longi to nie badziew, a o Sofarze nic złego nie słyszałem

-mieszkam w kotlinie i u nas czasem jak chmurka wpadnie , to się trochę zbiera

Pożyjemy , zobaczymy-przed wczoraj było u nas piknie , a ostatnie dwa dni dopiero późnym popołudniem było słonecznie

Tymczasem

 

PS

Ale szlag Cię chyba nie trafi jak instalacja rozwinie skrzydła ?:stirthepot:

 

Życzę ci powodzenia i bardzo wysokich uzysków. Kolega ma pod takim kątem jak u ciebie i uzyski nie powalają

Chętnie porównam z tobą uzyski np. do końca roku uwzględniając Moc PV z racji tego że też rozbuduję do 10kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dni Świąteczne zawsze były w G12W nic nie musieli dokładać

 

tak, ale nie wszyscy mieli licznik odpowiedni do tego...

\-voymar - zgadzam się generalnie z tym co napisałeś, ale poczekajmy może dłuższy czas i zobaczymy jak toto produkuje....

Niedaleko mnie też jest instalacja, 1,5kwp więcej, pracuje miesiąc dłużej niż moja i ma gorsze uzyski(w skali całego roku)....co zrobisz....akurat kto jak kto, ale bobrow chyba był świadom plusów i minusów swojego rozwiązania

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę ci powodzenia i bardzo wysokich uzysków. Kolega ma pod takim kątem jak u ciebie i uzyski nie powalają

Chętnie porównam z tobą uzyski np. do końca roku uwzględniając Moc PV z racji tego że też rozbuduję do 10kw

 

Dzięki i wzajemnie-patrzyłem jeszcze na produkcję w okolicy.Nie ma tych danych dużo , ale kilka instalacji miało dzisiaj podobnie słabą produkcję (nawet na Qcelsach i Froniusku).

Jeśli produkcja będzie słabsza od oczekiwanej , to zapewne rozbuduję w przyszłości (jak się będzie opylać).

Wszystko wyjdzie latem-choć będę Was zapewne męczył swoimi rekordami ( dzisiaj miałem ok 6kW po 14).

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy popatrzcie na Pvmonitor na mapę na górną połówkę kraju, np okolice Poznania.

Znowu 8,5kWp i max moc 2kW...

Bolesławiec, podobnie.

Jeden kolega wrzucił dzisiaj fotkę satelitarną PL-więcej jak połowa kraju w chmurach chyba była...

Czekamy na „patelnię” w całym kraju i pomierzymy sobie (kto ma dł...większą produkcję)

 

PS

Sprawdźcie dzisiejszą produkcję z okolic Poznania-normalnie wszyscy mają do doopy instalacje,

Z oszczędności zakupili badziewne sprzęciki ?

Szanowne Pyry- tylko bez urazy...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy popatrzcie na Pvmonitor na mapę na górną połówkę kraju, np okolice Poznania.

Znowu 8,5kWp i max moc 2kW...

Bolesławiec, podobnie.

Jeden kolega wrzucił dzisiaj fotkę satelitarną PL-więcej jak połowa kraju w chmurach chyba była...

Czekamy na „patelnię” w całym kraju i pomierzymy sobie (kto ma dł...większą produkcję)

 

PS

Sprawdźcie dzisiejszą produkcję z okolic Poznania-normalnie wszyscy mają do doopy instalacje,

Z oszczędności zakupili badziewne sprzęciki ?

Szanowne Pyry- tylko bez urazy...

 

Bobrow mnie akurat moc nie interesuje .Ważne dla mnie są uzyski / dzień

Po godz.14. miałem ponad 21 kWh

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyż słabiutko z produkcją u Poznaniaków...

 

Wiesz może to kwestia etyczna ? Na innym forum jakaś forumowi czka twierdziła że jak PC ma cop np 3 i pobierasz z sieci 1kwh a PC daje ci z tego 3 kwh mocy cieplnej to na pewno te 2 kwh są to płatne i nie za darmo. Ja jej odpisałem ze w zależności od światopoglądu może się pomodlić w podzięce lub dać komuś dupy to na mnie naskoczyli , ale jak można być tak dennym i głupim.:eek::jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz może to kwestia etyczna ? Na innym forum jakaś forumowi czka twierdziła że jak PC ma cop np 3 i pobierasz z sieci 1kwh a PC daje ci z tego 3 kwh mocy cieplnej to na pewno te 2 kwh są to płatne i nie za darmo. Ja jej odpisałem ze w zależności od światopoglądu może się pomodlić w podzięce lub dać komuś dupy to na mnie naskoczyli , ale jak można być tak dennym i głupim.:eek::jawdrop:

 

Uśmiałem się !

Ale uwaga- nie wszyscy będą się śmiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...