Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oj Kudłaty- słabe wytłumaczenie : jakieś tam zachmurzenie ;)

Porządny sprzęt działa nawet bez... Słońca (bo np przy Księżycu)

A moja lipna instalacja dała tylko 24.5kWh...

Ech ...

Sam jesteś lipny :D:cool: (żart, jakby kto nie skumał)

Moja wczoraj wyprodukowała porażające 2,2 kWh ;) Inna sprawa, że cały dzień chmury były, a od 8 do 11 Energa planowo wyłączyła prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na liczniku nie da się sprawdzić produkcji na poszczególnych fazach. Aby zweryfikować wskazania falownika trze baby założyć miernik cęgowy a takiego nie mam :(

Ale na poszczególnych fazach wskazuje ampery osobno dla kazadej fazy - więc chyba ok.

[ATTACH=CONFIG]436358[/ATTACH]

 

Dzięki za info-to mnie upewniło ,że to błąd softu.

Nowsza wersja Solarmana ma tylko odczyt mocy -zostaję więc przy starszej wersji , bo oprócz tej zmoki z mocą dwóch faz , jest tam wszystko co potrzebuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za skan gwarancji Bobrow, myślałem, że gwarancja musi być podbita przez instalatora, sprzedawcę itd a wystarczy mieć dowód zakupu w zasadzie.

 

Wybraliśmy z żoną taryfę G12w - najbardziej nam pasi i w naszych oczach jest bardziej atrakcyjna niż g12.

 

Forumowicze chciałem jeszcze dopytać o kwestię odległości falownika od inwertera i zasadności zakładania dwóch skrzynek DC (jedna przy panelach, druga przy falowniku) w przypadku gdy panele są oddalone od falownika więcej niż 25mb. Firma od której zakupiłem panele - jej instalatorzy poinformowali mnie, że nie ma konieczności montowania dwóch skrzynek dc gdy ta odległość nie jest większa niż 40m. Z kolei w sieci znalazłem kilka schematów podłączenia, na których są wrysowane 2 skrzynki DC powyżej odległości 25mb.

 

Czy moglibyście mi podpowiedzieć co robić w tej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ciekawa sytuacja-patrzę sobie na profil publiczny Solarmana na instalacje w PL 9-10kWp na dzisiejszą produkcję.

I jest naprawdę różnie-sprawdziłem sobie użytkownika z największą dzisiejszą produkcją tj 11kWh (najniższa poniżej 1kWh).

Co widzę :

rozmiar instalacji 9,8kWp ,a moc w peaku 11,8kW-cuda ludzie ,cuda nam ogłaszają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze stringami wszystko ok-przejaśniło się trochę i parametry zrobiły się zbliżone ("fruwało" napięcie i prąd głównie na PV1 , ale po przyjrzeniu na PV2 też)

Tak teraz to wygląda

parametry PV1 i PV2 12.30.jpg

Widocznie chmury i cień robią swoje (teraz słonko jest dość nisko i przebija się przez góry i lasy...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się wyjaśniło- Słońce jest coraz niżej i mam trochę wędrującego cienia od drzew sąsiadów na dolnym stringu tj PV2...

Muszę wrócić do rozmowy z nimi ws przycięcia świerków...

Wiosną i latem nie było to widoczne-trzeba brać pod uwagę kąt Słońca na niebie wg pór roku i godz.

Widać za to dokładnie jak poszczególny string pracuje.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się tak zastanawiam -mam teraz takie wskazania

string górny 560V i 2,7A

string dolny 595V i 1,1A

Przy wzroście napięcia nie powinien wzrastać prąd ?

Czy to może być efekt zacienienia na dolnym stringu tj wzrost napięcia ?

 

Tak nie musi być. Panel to źródło prądowe, nie napięciowe, do tego niestabilne.

Zresztą ostatnio się tutaj dowiedziałem, że chinole, niezłe wałki robią, więc chyba nic nie jest "przewidywalne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie musi być. Panel to źródło prądowe, nie napięciowe, do tego niestabilne.

Zresztą ostatnio się tutaj dowiedziałem, że chinole, niezłe wałki robią, więc chyba nic nie jest "przewidywalne".

 

Nie znam do końca fizycznego zjawiska-napięcie wzgl prądu zupełnie różnie się zachowuje (np przy niższym czy wyższym prądy są i małe i duże przy tych samych nap...)

Dla mnie ważne było , żeby wykluczyć wadliwą instalację- wygląda , że jest ok.

Lokalizacje zaakceptowałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam do końca fizycznego zjawiska-napięcie wzgl prądu zupełnie różnie się zachowuje (np przy niższym czy wyższym prądy są i małe i duże przy tych samych nap...)

Dla mnie ważne było , żeby wykluczyć wadliwą instalację- wygląda , że jest ok.

Lokalizacje zaakceptowałem...

 

Przyjmij do wiadomości i stosowania, że panel PV "gnie się jak gówno" zależnie od nasłonecznienia.

ZAWSZE ma jakiś "punkt mocy maksymalnej" który elektronika "śledzi" mniej lub bardziej skutecznie.

MOC to ILORAZ napiecia i pradu.

BARDZO zależny od nasłonecznienia. (przy panelach PV).

W świetle księżyca panel ma 1000V i prad rzedu 0,00000nic.

Czyli moc ZEROWA!!!

 

A głupie ludziska kupują sobie X kWp mocy w panelach...

I jeszcze w to... WIERZĄ!!!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam-dzięki za ciekawy wykład , szczególnie o z(a)gięciu (nie) czasoprzestrzeni tylko....

Dobre

 

PS

Przyjmij do wiadomości : wiara czyni cuda (szczególnie w cudownym rozmnożeniu ...panelików...)

A mnie uczyli , że moc to ILOCZYN (a nie iloraz) napięcia i prądu...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...