Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki, masz trochę wyższe tylko ta moja to wsch-zach, więc tragedii nie ma

 

Skasowałem alarmy , zobaczymy czy to z fabryki czy u mnie.

Widzę , że na zimę przydało by się trochę paneli od wschodu-wtedy Słońce jest najmocniejsze.Za wiatką PV mam szopkę z dachem w osi E-W , może zamiksuję stringami i w przyszłym roku od wschodu wrzucę parę paneli ( pod PV2 ten dolny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wschodu to może wygląda że najmocniejsze ale uzysk raczej słaby, jak jest możliwość na południe to tylko tak

 

Nie chcę na gruncie i jak już coś to dach szopki mi najbardziej pasuje-może niepotrzebnie wybiegam w przyszłość.

Po roku się okaże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy ludzie czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na to pytanie https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=7863825&viewfull=1#post7863825 o ile posiada taką wiedzę?

 

Oraz gdzie można zakupić konektory/końcówki oczkowe z kolcami/szpilkami do uziemienia paneli? Szukałem w sieci i wyskakują jedynie konektowy oczkowe zwykłe bez tych kolców. Chyba, że takie coś https://allegro.pl/oferta/podkladka-blaszka-uziemiajaca-panele-sloneczne-7621522219

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać te zwykłe i podkładki z kolcami.

Co do skrzynek z ochronnikami to daję przy inwerterze aby przede wszystkim jego uchronić przed ew. przepięciem powstałym na skutek wyładowania w pobliżu

 

Czyli pomimo tych około 30m pomiędzy ratownikiem a panelami wystarczy dam ds przy falowniki? Z odpowiedzi wnioskuje że dając skrzynkę dc przy falowniki to bardziej chroniony jest on niż panele, dobrze kumam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze schematów, które widywałem wynikało, że powyżej 10m to już kolejne ochronniki trzeba dać przy modułach.

 

A znalazłeś inne ?

A może przy 5m?

Ok-można...

Zadajmy sobie pytanie ;

po co dajemy układ przeciw przepięciowy na stronę DC ?

Kto znajdzie odpowiedź na to pytanie- będzie wiedział co i jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do posiadaczy instalacji. Ubezpieczaliście może swoje instalacje, gdzie, jakie warunki i jaki koszt?

 

 

W TUiR Europa poinformowano mnie co jest zgodne z ich OWU że wszelkie urządzenia przyłączone na trwale do konstrukcji domu zaliczane są jako dom i nie wymagają dopłat. Co jest logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...