Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jak wygląda ewentualna naprawa gwarancyjna przy takim systemie montaż?

Gwarancja producenta która realizuje montażysta na własny koszt czy na koszt producenta?

 

Ja kupiłem na fakturę VAT z gwarancją. Wszystkie czynności montażowe związane z uruchomieniem klim wykonane zostały przez właściciela firmy (kielichowanie, skręcanie, próżnia ). W gwarancji nie ma obostrzeń by otwór przez ścianę oraz bruzdy na rurki wykonane były przez f-gazowca. Ja z kolei mogę legalnie wykonywać prace elektryczne. Co więcej kiedyś w ramach naszej firmy były składane podpisy na jego PT oraz zastąpienie go "w nasiadówce", gdy przebywał na urlopie.

Myślę, że to zawsze zależy od tego, czy klimatyzacja została założona zgodnie z warunkami na jakich jej udziela producent (w tym wypadku 36 miesięcy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytam o kto ponosi koszty napraw gwarancyjnych bo właśnie montażyści klimatyzacji mówią, że oni ponoszą te koszty (z własnej marży) i dlatego montaż nie może być tani (pojęcie względne).

Nie podawali czy z własnej marży pokrywają tylko robociznę czy też R+M.

 

W Twoim przypadku sprzedawca (hurtownia) daje gwarancję.

Ale co oni gwarantują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@d7d

 

Producent udziela gwarancji 36 miesięcy na poprawną pracę. To jest jak z inwerterem w PV. Jeśli wystąpi wada fabryczna, to wymienią (lub naprawią).

Jeśli w klimie trzeba zdjąć z wysokości 2-go piętra jednostkę zewnętrzną to dla mnie jest oczywiste, że koszty demontażu musi pokryć właściciel. Urządzenie możesz ubezpieczyć, ale to inna sprawa. Za okresowy przegląd i dojazd też trzeba zapłacić. Możesz z tego zrezygnować, bo czasem koszt obsługi przewyższa wartość urządzenia.

 

Niestety, jak masz kasę fiskalną, to już nie - przeglądy na Twój koszt są obowiązkowe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy dzień to jakiś ewenement max moc z 3,3kW to 265W i to przez chwilę a przez cały dzień z dachu spadło 0,8kWh.

Kto da więcej?

[ATTACH=CONFIG]436669[/ATTACH]

 

0,24kWh/kWp z czego jeden panel popękane szkło dostał z cegłówki. Jak będzie zamiennik wymienię na nówkę

 

U mnie max było 3,7kW i do tej pory prawie 7,5kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie max było 3,7kW i do tej pory prawie 7,5kWh

 

No bo Ty z Jeleniego stoku, byłem w tym roku jak wracałem ze szklarskiej widziałem cała starówka pozasłaniana jakimiś ogrodzeniami, ale macie jedną dobrą rzecz, Kawę w McDonaldzie w przyszłym roku jak będę jechał do Karpacze wpadnę i zabiorę Wam trochę słońca bo za dobrze tam macie :stirthepot:

 

BTW. co to za tramwaj na rynku stoii, to muzeum czy sklep z pamiątkami?

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima u mnie jest praktycznie od ręki.

 

 

Co do PV to ciemnota która przepłaca psuje rynek

 

Nie wiem czemu zawsze wszystko musi być po waszemu.

 

Są klienci, którzy mają środki i mocno ograniczony czas na decyzje. Popytają tu i tam, dostają z polecenia i biorą. Nie mają czasu na szukanie dna ofertowego o własnym wykonaniu nie wspominając.

 

Zawsze w tych dyskusjach dochodzi do momentu, kiedy skoro tyle wykonawca "zarabia" to czemu Ci, co potrafią to zrobić samemu nie idą w działalność?

 

I szybko okazuje się, że chętnych brak.

 

Rynek PV przez kilka lat ledwo się toczył, teraz wykonawcy nie nadążają, ale za 4-5 może być już po temacie, jak skalkulować taki biznes? Mając kilku ludzi na etacie, 2,3 auta dostawcze, biuro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do PV to ciemnota która przepłaca psuje rynek

 

Ależ nie! kupują z reguły ci co na nie stać.

 

Mój sąsiad kupił za 1900 zł Dailkina w którym coś się zacięło. Fakt, że musiał dokupić czujnik przepływu za 350 zł, ale najważniejsze że Altherma 12 kW działa. Poprzedni właściciel wymienił tę "starą" płacąc z wymianą 32 tys. zł, bo serwisant umiał go przekonać, że na tą starą to przyszedł już czas, a ta nowa jest jeszcze lepsza od poprzedniej i ma ładniejszy wyświetlacz (jak w reklamie: w nowym proszku pranie jest prańsze).

 

Ktoś mający 5-tkę dzieci się cieszy, że kupił "nowe" tdi, bo zaoszczędził na piwie, a inny kupuje po roku kolejną "furę", bo przecież ta nowa jest modelem na 2020 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie! kupują z reguły ci co na nie stać.

 

Mój sąsiad kupił za 1900 zł Dailkina w którym coś się zacięło. Fakt, że musiał dokupić czujnik przepływu za 350 zł, ale najważniejsze że Altherma 12 kW działa. Poprzedni właściciel wymienił tę "starą" płacąc z wymianą 32 tys. zł, bo serwisant umiał go przekonać, że na tą starą to przyszedł już czas, a ta nowa jest jeszcze lepsza od poprzedniej i ma ładniejszy wyświetlacz (jak w reklamie: w nowym proszku pranie jest prańsze).

 

Ktoś mający 5-tkę dzieci się cieszy, że kupił "nowe" tdi, bo zaoszczędził na piwie, a inny kupuje po roku kolejną "furę", bo przecież ta nowa jest modelem na 2020 r.

 

Nie zgodze się nad klimą zastanawiąłme się 3 lata około miesiąca wybierałem model czy tani chińczyk czy drogi markowy z lepszym copem bajerami. Jeden i drugi bez serwisu czyli gwarancja 6mc. Wyszło że droszszy mode copem nie nadgoni różnicy a jak nawali to już porażka po całości.

 

Solary grzjnikowe były ok ale pojawiła się ulga termo plus raty 0% (przy tej samej cenie towaru) co przyspieszy zwrot.

 

Po pojawieniu się ulgi termo i mój prad byłeem zdecydownany na PV ale niestety ceny instalacji ciągle przekraczają jak dla mmnie sensowny okres zwrotu. Najszybszy zwrot byłby dla instalacji 2kW ale tu jeż ceny makabryczne. Czekam dalej aż wymienię CO i ustabilizuje się pobór prądu chyba że pojawią się jakieś sensowne dotacje.

 

Chyba że dostanę wkurwu i swoje szmatławe panele przeniosę na grunt do desek na gwoździe, a na dach altanki wejdzie około 2kW nowych paneli i to wepnę ON. Stelaż gotowy okablowanie też Jednak ceny prądu i koszty eksploatcji domu nie powodują jakiegoś wielkiego parcia na PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kulibob

 

Teraz to nie jest dobry czas na magazyny energii dla Kowalskiego, a Ty zdecydowałeś się na off-grid, gdzie sam akumulator kosztuje ze 2 tys.

Zrozumiałe, że taka inwestycja to do celów doświadczalnych oraz dla tych co zużyją 100 % energii na bieżąco.

Wydając jakiś czas temu kilka setek w inwerter on-grid chyba byś lepiej wykorzystał posiadane panele.

 

Nie pisz, że musiał byś wydać majątek za podpis SEP`owca, bo z tego co wiem, to jesteś po szkołach elektrycznych, więc PV zrobił byś po fachowemu i jak byś dobrze poszukał, to może znalazł byś jakiegoś kolegę z ławy szkolnej z uprawnieniami i wszystko byś załatwił, jak drzewiej bywało - "przelewem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo Ty z Jeleniego stoku, byłem w tym roku jak wracałem ze szklarskiej widziałem cała starówka pozasłaniana jakimiś ogrodzeniami, ale macie jedną dobrą rzecz, Kawę w McDonaldzie w przyszłym roku jak będę jechał do Karpacze wpadnę i zabiorę Wam trochę słońca bo za dobrze tam macie :stirthepot:

 

BTW. co to za tramwaj na rynku stoii, to muzeum czy sklep z pamiątkami?

 

Ogólnie to dzionek u nas był pochmurny-na moment wyskoczyło Słonko i pik poszedł...

Naprawdę jestem w szoku , że paneliki dają radę przy takich warunkach !

Tymczasem

 

PS

A tramwaj na rynku z tej okazji , że do lat 70 XX wieku w Jeleniej Gorze jeździły właśnie tramwaje do Podgórzyna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się satysfakcja - a to bezcenne...

 

Ja mam przeważnie łapie się na tym że niema prądu jak trzeba ustawić zegar na piekarniku :). Pzewanie magazyn pełny a konsumpcja na bieżąco. Dzisiaj był pierwszy od dawna dzień co chałupa nie przełączyła się na aku a produkcja z PV zjadały tylko odbiorniki DC

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pytałem się o PV to wszyscy chcieli instalować ceny złodziejskie a mniemanie osobie takie że fachowcy.... Prawie mnie "zlinczowali jak powiedziałem o złodziejkach cenach.

 

To samo było o grzaniu klimatyzacją że biorę gówniany sprzęt i koniecznie muszę mieć ten dwarazy droższy. A firmy koniecznie naganiały na serwisowanie klim. Mówiłem ż egrzyba sam ogarnę a z serwisem to klima niema szansy zwrotu to kolejny lincz.

 

Odnośnie klimy to zgoda, ale mając PC za kilkanaście tys, i jej nie serwisować przez okres gwarancji tj. ok 5lat ( sprężarka) to lekka przesada - to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pytałem się o PV to wszyscy chcieli instalować ceny złodziejskie a mniemanie osobie takie że fachowcy.... Prawie mnie "zlinczowali jak powiedziałem o złodziejkach cenach.

 

To samo było o grzaniu klimatyzacją że biorę gówniany sprzęt i koniecznie muszę mieć ten dwarazy droższy. A firmy koniecznie naganiały na serwisowanie klim. Mówiłem ż egrzyba sam ogarnę a z serwisem to klima niema szansy zwrotu to kolejny lincz.

 

Podaj na priv adres skrzynki to podeślę moją specyfikację na sporo poniżej 5k za 1kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie klimy to zgoda, ale mając PC za kilkanaście tys, i jej nie serwisować przez okres gwarancji tj. ok 5lat ( sprężarka) to lekka przesada - to moje zdanie.

 

Tylko jak dorzucisz koszt przeglądu do rocznego kosztu ogrzewania to robi się coraz mniej ciekawie. Przy klimie za 2000-2500(minus ulga) z montażem warto zaryzykować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...