Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Taka była ustawa i to miało wejść według rządów PO od 1 stycznia 2016, ale obecnie rządząca partia PIS stwierdziła, że tak pięknie być nie może aby naród Polski się bogacił i znieśli tą niby gwarantowaną ustawę i może wprowadzą ją po 1 lipca 2016 roku. Tak więc PISda z tymi zyskami. :/

 

Coś mi się wydaje, że gdyby mieli wprowadzać w tym kształcie to by jej nie przenosili . W lipcu się okaże, że wydatki związane z obietnicami PIS są tak duże, że na FIT już nie starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To nie przegięcie tylko normalna ekonomia.

wg twojego wzoru policzę instalację 10kW i euro jest tyci tańsze chociaż to też zależy od dnia

 

Panele po 0,58 EUR/Wp * 4,3 PLN * 10000W = 24.940 PLN

Inwerter w markowy 8.000 PLN

System montażowy na 10kW = 3000 PLN

Duperele typu kable, wymagane zabezpieczenie, skrzynka pod licznik / min 600 PLN

Razem:

Razem: 36.540 PLN netto +8%Vat = 39663,20

Dokumentacje do ENEA pisałem i składałem sam.

Zysk firmy montującej 5.500zł

Ponadto z tego co się orientuję to panele bynajmniej te moje Viessmanna były tańsze.

Tak wiec zyski i koszty można liczyć na wiele sposobów.

Wiemy natomiast, że nikt charytatywnie montował nie będzie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobną sytuację 1000l bufor na podłogówkę, 10kW PV i taryfę dwustrefową.

 

Jak to u ciebie wygląda jeśli włączą się twoje grzałki 2x12 kW + 6kW. Chodzi mi o to czy prąd na wsi nie gaśnie.

Ja mam dopiero zamiar montować bufor 1000l i grzałki i dlatego pytam jak rozwiązać i jak zabezpieczyć cały ten system aby np żarówki w domu nie gasły w chwili gdy grzałki startują.

Jak masz zrobione sterowanie grzałkami i jakie zabezpieczenie masz zamontowane aby bezpieczników nie wywalało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to u ciebie wygląda jeśli włączą się twoje grzałki 2x12 kW + 6kW. Chodzi mi o to czy prąd na wsi nie gaśnie.

Ja mam dopiero zamiar montować bufor 1000l i grzałki i dlatego pytam jak rozwiązać i jak zabezpieczyć cały ten system aby np żarówki w domu nie gasły w chwili gdy grzałki startują.

Jak masz zrobione sterowanie grzałkami i jakie zabezpieczenie masz zamontowane aby bezpieczników nie wywalało?

 

Wszystkie grzałki używam tylko sporadycznie, kiedy jest duży mróz i muszę w godz. 13-15 szybko dogrzać bufor żeby do wieczora starczyło, a nie chcę w taryfę droższą wychodzić. Grzałka 6kW jest używana tylko, do zrzutu nadwyżek z PV. Kiedy nie ma produkcji, nie pracuje. W nocy w zasadzie wystarcza ładowanie 12kW i to jedynie przez kilka godzin.

Sterowanie grzałką 6KW mam na SSRach - 3 sekcje po 2kW załączane wg wielkości produkcji PV. Grzałki 12kW/3 fazowe na stycznikach. Mam też zabezpieczenie przed załączeniem zbyt dużej mocy kiedy 13-15 grzeją się obie 12kW. Komputer kontroluje chwilową moc pobieraną z sieci i jeżeli jest zbyt duża , nie pozwala np na włączenie suszarki/pralki. W praktyce rzadko kiedy się to zdarza, bo nawet zimą przy tak dużej PV w południe zawsze mam przynajmniej te 2-4 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg twojego wzoru policzę instalację 10kW i euro jest tyci tańsze chociaż to też zależy od dnia

 

Panele po 0,58 EUR/Wp * 4,3 PLN * 10000W = 24.940 PLN

Inwerter w markowy 8.000 PLN

System montażowy na 10kW = 3000 PLN

Duperele typu kable, wymagane zabezpieczenie, skrzynka pod licznik / min 600 PLN

Razem:

Razem: 36.540 PLN netto +8%Vat = 39663,20

Dokumentacje do ENEA pisałem i składałem sam.

Zysk firmy montującej 5.500zł

Ponadto z tego co się orientuję to panele bynajmniej te moje Viessmanna były tańsze.

Tak wiec zyski i koszty można liczyć na wiele sposobów.

Wiemy natomiast, że nikt charytatywnie montował nie będzie. :)

 

Przy większej instalacji stałe koszty zmniejszają cenę za 1kW. Dojazd, rozłożenie rusztowań , instalacja elektryczna AC, uziom.

 

Ty sobie dokumentację napisałeś sam ale większość ludzi nie ma do tego uprawnień aby przygotować projekt i podpisać się pod nim, wypełnić wniosek itd.

Oczywiście, że na większych instalacjach zysk jest większy, choćby dlatego że wchodzi efekt skali, mniej użerania się z klientem. Jeden chce kable w peszlu, drugi w korytku, trzeci w rurkach a czwarty wymyśla jeszcze coś innego.

 

Ja wolę wejść dach na instalację przemysłową gdzie kładę w 4 dni 500 paneli, podłączamy 2-3 inwertery i po robocie.

 

Instalacje małe będą domeną małych 2-3 osobowych firm instalacyjnych, bo nie potrzeba przy nich kapitału, dużych zasobów ludzkich, kasa od razu po robocie i można jechać na kolejną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W nocy w zasadzie wystarcza ładowanie 12kW i to jedynie przez kilka godzin.

Sterowanie grzałką 6KW mam na SSRach - 3 sekcje po 2kW załączane wg wielkości produkcji PV. Grzałki 12kW/3 fazowe na stycznikach.

Ja jestem słaby z elektryki, ale bardzo lubię grzebać w kabelkach i dlatego poproszę o więcej konkretów.

1) Jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe założone przez Operatora Energetycznego. Na ile Amper oraz ile kW.

2) SSR to rozumiem, że przekaźnik półprzewodnikowy ale jaki dokładnie typ masz na tą grzałkę 6kW?

3) Jaki komputer kontroluje chwilową pobierana moc?

4) Jakie zabezpieczenia masz dla grzałek aby nie zagotowały przypadkiem wody?

5) Masz grzałki zwykłe czy z termostatem- chodzi mi o to czy masz podwójne zabezpieczenie przed zagotowaniem?

6) Bufor masz zwykły (jaki producent?) czy z wężownicami?

7) Co się dzieje z żarówkami w domu jak startują grzałki? Nie przygasają tobie? bo tego najbardziej się obawiam

Przepraszam za ten zestaw pytań, no ale zaciekawiło mnie i to bardzo :D tym bardziej, że mam mieć kopię twojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem słaby z elektryki, ale bardzo lubię grzebać w kabelkach i dlatego poproszę o więcej konkretów.

1) Jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe założone przez Operatora Energetycznego. Na ile Amper oraz ile kW.

 

teraz 21 kW zabezpieczenie 40A

 

2) SSR to rozumiem, że przekaźnik półprzewodnikowy ale jaki dokładnie typ masz na tą grzałkę 6kW?

 

http://allegro.pl/przekaznik-polprzewodnikowy-fotek-ssr-10a-dc-ac-i5272579328.html

Grzałka 6kW skłądająca się z 3 sekcji po 2kW/230V

 

 

3) Jaki komputer kontroluje chwilową pobierana moc?

 

Tu by długo pisać. Większość domu obsługuje Xcomfort EATONA, do tego podpięty jest komp z WIN i moim oprogramowaniem czytającym dane z liczników energii. Dla jednofazowych obwodów jest to ORNO 504 / 8 liczników, dla trójfazowych (grzanie i licznik główny) zwykłe liczniki 3 fazowe z wyjściem impulsowym / impulsy zliczane przez Xcomfort. Mam możliwość odczytania ile mam dostępnej energii z PV, ile energii zużywają odbiorniki jednofazowe, ile trzyfazowe i ile energii pobieram z sieci/ile oddaję. Na podstawie tego mogę wyłączyć obwody pralni/ zasilanie zmywarki itd jeżeli pobierany z sieci prąd z najbardziej obciążonej fazy przekracza 40A ( ta sytuacja moze zdarzyć się tylko między 13-15)

 

 

4) Jakie zabezpieczenia masz dla grzałek aby nie zagotowały przypadkiem wody?

 

Dwa niezależne systemy pomiaru temperatury wody. Do tego stycznik po załączeniu grzałek trzyma tylko godzinę. Przed powtórnym załączeniem system sprawdza jaka jest temperatura/ sprawdza czy pomiar tej temperatury jest aktualny, wtedy załącza grzałkę na kolejną godzinę.

Dodatkowo zawór ciśnieniowy no i w ostateczności wytopi mi kawałek instalacji przy samym buforze który mam w plastiku i wypuści parę ( raz mi się tak zdarzyło, zanim porobiłem zabezpieczenia)

 

5) Masz grzałki zwykłe czy z termostatem- chodzi mi o to czy masz podwójne zabezpieczenie przed zagotowaniem?

Miałem z termostatem ale go wywaliłem bo pozwalał grzać tylko to 65C. Teraz grzeję do 90C

 

6) Bufor masz zwykły (jaki producent?) czy z wężownicami?

 

Nie chciałem węzownic bo nie miałbym co pod nie podpiąć. Bufor jakiś zwykły z 4 gwintami na grzałki chyba AUSTRIA EMAIL . coś koło 2 tys z allegro. Do tego dodatkowe ocieplenie wełną.

 

 

7) Co się dzieje z żarówkami w domu jak startują grzałki? Nie przygasają tobie? bo tego najbardziej się obawiam

 

Nie. Po uruchomieniu obu grzałek mam 215-220V w instalacji. Poza tym zarówki ledowe, każda z nich ma zabudowaną przetwornicę, która dba o to żeby żarówka dostawała jednakowy prąd niezależnie od napięcia zasilania. Nie migają i poza cyknięciem w piwnicy, nie widać żeby grzałki się załączały.

 

Przepraszam za ten zestaw pytań, no ale zaciekawiło mnie i to bardzo :D tym bardziej, że mam mieć kopię twojej instalacji.

 

Słuszny kierunek ;), ja jestem w trzecim roku użytkowania i nie zmieniłbym już nic w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od dawna śledzę ten wątek i cieszy mnie ogromnie, że nareszcie rozmowa rozgorzała ponieważ długo panowała tutaj cisza ;)

 

Mam pytanie. Moja gmina załapała się na program Mikroinstalacje z programu PROW 2013. Zamontowali u mnie 4 kW instalacje na gruncie. Panele firmy Xdisc - ACTIVESOL PV-ASOL-STD-250P-WSR oraz inwerter SMA SUNNY BOY 3600 TL . Co sądzicie o takim zestawie? Czy są one dobrej jakości? 4 Stycznia miało wszystko zostać zgłoszone do PGE.... tez mnie ciekawi co będzie dalej z OZE ... a na jaką formę ja sie "załapię" ;) Dodam tylko, że interesuje mnie aby jak najwięcej zużyć, ale pewnie nadprodukcji nie da sie uniknąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od dawna śledzę ten wątek i cieszy mnie ogromnie, że nareszcie rozmowa rozgorzała ponieważ długo panowała tutaj cisza ;)

 

Mam pytanie. Moja gmina załapała się na program Mikroinstalacje z programu PROW 2013. Zamontowali u mnie 4 kW instalacje na gruncie. Panele firmy Xdisc - ACTIVESOL PV-ASOL-STD-250P-WSR oraz inwerter SMA SUNNY BOY 3600 TL . Co sądzicie o takim zestawie? Czy są one dobrej jakości? 4 Stycznia miało wszystko zostać zgłoszone do PGE.... tez mnie ciekawi co będzie dalej z OZE ... a na jaką formę ja sie "załapię" ;) Dodam tylko, że interesuje mnie aby jak najwięcej zużyć, ale pewnie nadprodukcji nie da sie uniknąć ;)

 

Panele to polska produkcja, ciężko cokolwiek powiedzieć. Z doświadczenia, raczej wychodzi, że większość produktów firm, które zaczynają produkować PV nie jest pozbawiona przygód wieku dziecięcego ale masz gwarancję produktu. Inwerter w porządku , jak to SMA, czołówka.

co do PGE - poczytaj wyżej. Teraz załapiecie się na 100% ceny giełdowej za nadwyżkę + bilansowanie. A czy nadwyżkę będziesz miał. W przybliżeniu Twój zestaw wyprodukuje ok 3800-4000 kWh/rk co oznacza, że jeżeli płaciłes do tej pory rachunek za prąd na poziomie 200PLN/mc to nadwyżki mieć nie będziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @Przewas za odpowiedź. Rachunki za prąd płacę co 2 m-ce - nie szacowane, ale rzeczywiste i wychodzi mi w granicach 300 - 420 zł za te 2 m-ce. To nawet jeśli nie będę miała nadwyżki to cieszę się, że załapię się na bilansowanie.. chociaż pojęcia nie mam jak to będzie liczone .. muszę poszukać jakiś informacji na ten temat.;) Jeszcze tylko zapytam... inwerter mam zamontowany pod panelami ... czy można / warto go jakoś obudować .. zrobić mu skrzynkę co by go chroniła od ekstremalnej temperatury?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @Przewas za odpowiedź. Rachunki za prąd płacę co 2 m-ce - nie szacowane, ale rzeczywiste i wychodzi mi w granicach 300 - 420 zł za te 2 m-ce. To nawet jeśli nie będę miała nadwyżki to cieszę się, że załapię się na bilansowanie.. chociaż pojęcia nie mam jak to będzie liczone .. muszę poszukać jakiś informacji na ten temat.;) Jeszcze tylko zapytam... inwerter mam zamontowany pod panelami ... czy można / warto go jakoś obudować .. zrobić mu skrzynkę co by go chroniła od ekstremalnej temperatury?

Bilansować Ci będą energię. Zapłacisz za przesył. Inwerter często się tak montuje. Wytrzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od dawna śledzę ten wątek i cieszy mnie ogromnie, że nareszcie rozmowa rozgorzała ponieważ długo panowała tutaj cisza ;)

 

Mam pytanie. Moja gmina załapała się na program Mikroinstalacje z programu PROW 2013. Zamontowali u mnie 4 kW instalacje na gruncie. ;)

Nie wyczytałem dokladnie ustawy Oze, ale czy ma znaczenie czy panele sa na dachu czy na ziemi?

Mam jeszcze pytanie o PROW: ile wam dala gmina procentowo, w zalozeniu programu mialo byc 90 procent dofinansowania. Ciekami mnie jak gminy rozlicza projekt po zmianach pis...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyczytałem dokladnie ustawy Oze, ale czy ma znaczenie czy panele sa na dachu czy na ziemi?

Mam jeszcze pytanie o PROW: ile wam dala gmina procentowo, w zalozeniu programu mialo byc 90 procent dofinansowania. Ciekami mnie jak gminy rozlicza projekt po zmianach pis...

W gmnie której pisałem PROW mieszkańcy pokrywali 10% ceny netto + VAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz 21 kW zabezpieczenie 40A

... Słuszny kierunek ;), ja jestem w trzecim roku użytkowania i nie zmieniłbym już nic w instalacji.

 

Fiu fiu aż tyle automatyki to bym nie chciał.

Samo podwójne zabezpieczenie grzałek- temp spadnie to się włączą, wzrośnie to się wyłączą.

Myślę, że w moim przypadku 2 grzałki 6 kW dadzą spokojnie radę.

Bufor planuję taki http://allegro.pl/zbiornik-akumulacyjny-bufor-buforowy-bez-i-abz1000-i5901935381.html

albo taki: http://allegro.pl/zbiornik-akumulacyjny-bufor-buforowy-1000l-austria-i5055565429.html

W sumie to sam nie wiem który :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowa. Czytam różne wątki muratora z racji, że budujemy z mężem domek i od wiosny zaczynamy hydraulikę - ogrzewanie podłogowe w całym domu, piec gazowy z zamkniętą komorą spalania. Jesteśmy zapisani już na solary ( w naszej gminie są dotacje - koszt ok. 2500 zł.). Dzisiaj dowiedziałam się, że gmina prowadzi zapisy na panele fotowoltaiczne. Koszt ok. 5600 zł, ale nie wiem jeszcze co w tej cenie jest zawarte. Jest już ponad 100 osób zapisanych i moje pytanie do bardziej doświadczonych i zorientowanych. Czy warto w naszym przypadku zakładać takie panele? Cena akurat jest w naszym zasięgu, więc nie pytam finansowo, ale tak praktycznie w późniejszych kosztach mieszkania w takim domku i czy nie za dużo tego wszystkiego. Jakie warunki trzeba spełniać, czy trzeba mieć na to oddzielne pomieszczenie w domu, czy wszystko skumuluje się w kotłowni??? Skoro solary będą podgrzewały nam wodę, to te panele myślimy wykorzystać tylko do zapotrzebowania naszego na prąd. Nie liczę na wielkie profity ze sprzedaży, chciałabym tylko korzystać z tej energii w obrębie naszego poboru prądu. I jak to wygląda? Czy to jest dodatkowy licznik czy może też się przełącza jakoś tą energię zgromadzoną na dom???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Elvira, myślę, że na wszystkie swoje pytania znajdziesz czytając od 1 strony ten temat. Wiem, że czasami ciężko się go czyta - dużo offtopów na tematy polityczne, ale warto jednak przez to przebrnąć.

 

W sprawie moich paneli - 4 Stycznia gmina złożyła zgłoszenie do PGE. Gmina powiedziała, że bilansowanie będzie co 6 miesięcy, a ewentualne nadwyżki będą skupowane po cenie - jak ktoś stoi to niech usiądzie ;) całe 17 groszy za kilowat !!! No ale na to nic nie poradzę, mam nadzieję, że jak najwięcej uda mi się wykorzysta na potrzeby własne. Teraz czekam na wymianę licznika....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...