Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

@plamiak

 

Co się dziwisz, to jest instalacja za- licznikowa. Może ją wykonać fachowiec z uprawnieniami do wkręcania żarówki.

 

ZE nie interesuje, czy dasz, czy nie dasz zabezpieczenia po stronie DC. Ich interesuje, czy sprzęt posiada niezbędne certyfikaty i czy w przypadku zaniku napięcia w sieci AC Twoja PV "nie pluje" napięciem do ich sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Towarzystwo,

podaję bilans pracy mojej PV dla 1-go m-ca :

 

produkcja 360kWh

energia oddana 182kWh (90T1,92T2)

 

Wskazanie z licznika zużycie (wcześniej dwa tyg przed PV zamontowany) : 492kWh w T1 i 657kWh w T2

 

Pytanie pomocnicze :

jeśli zużywam energię z PV na bieżąco , to licznik zużycia się nie „kręci” ,tj nie pokazuje zużycia ?

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na logikę - nie powinien zliczać, pytanie tylko czy robi to prawidłowo ?

Napewno mam niesymetryczne obciążenie faz-zastanawiam się jak sprawdzić czy mam optymalny układ pod PV.

Tauron bilansuje wektorowo z tego co pamiętam-czekam na dostęp do zużycia w eboku , może będzie widać obciążenie poszczególnych faz w danym czasie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo,

podaję bilans pracy mojej PV dla 1-go m-ca :

 

produkcja 360kWh

energia oddana 182kWh (90T1,92T2)

 

Wskazanie z licznika zużycie (wcześniej dwa tyg przed PV zamontowany) : 492kWh w T1 i 657kWh w T2

 

Pytanie pomocnicze :

jeśli zużywam energię z PV na bieżąco , to licznik zużycia się nie „kręci” ,tj nie pokazuje zużycia ?

 

Pzdr

 

Oczywiście że się nie kręci, licznik rejestruje to co przez niego przepływa

 

Tauron nie bilansuje wektorowo, nikt ze znajomych z 9 instalacji tego bilansowania międzyfazowego niema chyba że są jakieś wyjątki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że się nie kręci, licznik rejestruje to co przez niego przepływa

 

Tauron nie bilansuje wektorowo, nikt ze znajomych z 9 instalacji tego bilansowania międzyfazowego niema chyba że są jakieś wyjątki

 

To chyba u nich "kręci".

 

Wystarczy między inwerter i sieć wstawić 3 liczniki 1-fazowe, podłączyć odbiornik na jedną (tylko jedną) fazę przez czwarty licznik i odczytać wskazania licznika głównego. Zbilansować.

 

Jak pisałem, może to trochę trudne (od biedy da się bez liczników, ale wymaga cierpliwości), ale wykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam ekipy do montażu PV. Jestem po kilku rozmowach i wizytach w terenie, wymieniam maile.... Jest tragicznie. Jak czytam o cenach za kWp na poziomie 4,5 tyś. a dziś nikt nie schodzi poniżej 5... To znaczy znalazłem 4 "firmy" za ok.4500 za kWp ale....

Pytam o zabezpieczenia DC - niepotrzebne, uziemienie - po co, projekt - policzę w głowie...

Jadę na realizację - widzę że panele wystają poza dach, nie wysiadam z samochodu. Drugi adres - dobrze że Pan jest, bo ode mnie nie odbierają telefonu...

Jezu... w tej branży panuje taki syf jakby wzięli się za to ludzie spod sklepu złapani przez urząd pracy...

 

Witam. Ja za wszystkie elementy do fotowoltaiki panele bruk-betu Bem 370 10 szt. Z transportem. Elementy do montażu na dach ( wiozłem kombiakiem profile odługosci 6,25m bo miałem w hurtowni super cenę, około 90 zł za sztukę.), kable, zabezpieczenia, rozłącznik izolacyjny, inwerter off grid orvaldi MVII5K dałem niecałe 3300 za 1kw. Montaż we własnym zakresie.

 

Niestety w okolicy firmy dają kosmiczne ceny.

Jak są reklamy po wsiach mojej okolicy fotowoltaika od 4,5tysia za 1kw to mnie to zastanawia co wciskają.

 

Niestety firmy zainwestowały dużą kasę i chcą zarobić. Ostatnio spotkałem się z ofertą pracy jako monter instalacji fotowoltaicznych, firma dawała 8000 zł brutto wynagrodzenie za miesiąc.

 

PS. Jakby się tak skrzyknąć w 10 chłopa ( forumowiczów ) z okolicy zrobić grilla to można by było postawić fotowoltaika w jeden dzień

Edytowane przez dominikz88
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pytania: Pytanie pomocnicze :

jeśli zużywam energię z PV na bieżąco , to licznik zużycia się nie „kręci” ,tj nie pokazuje zużycia ?

 

Zużycia na bieżąco, bezpośrednio tzn.w tym czasie kiedy PV produkuje to żaden licznik OSD niestety nie zarejestruje, i nie ważne czy to będzie z bilansowaniem wektorowym czy też algebraicznym,

a to czy będzie pokazywał zużycie czy wysyłanie zależy od wielkości produkcji, zużycia na poszczególnych fazach i sposobu bilansowania

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycia na bieżąco, bezpośrednio tzn.w tym czasie kiedy PV produkuje to żaden licznik OSD niestety nie zarejestruje, i nie ważne czy to będzie z bilansowaniem wektorowym czy też algebraicznym,

 

Chodzi o liczniki 3-fazowe. Zależy jak są zaprogramowane. Jeśli są zaprogramowane na odczyt wektorowy, to wszystko w porządku, a jeśli nie to trochę się traci, jeśli fazy nie są obciążone symetrycznie.

 

Są takie inwertery z 3 wejściami MPPT, które nie miksują energii dostarczanej po stronie DC. Każde wejście DC pracuje tylko na fazę do której jest przypisane i wtedy nawet przy symetrycznym obciążeniu mogą być przekłamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem jeszcze takie pytanko do Taurona :

 

Witam, proszę jeszcze o informację w jaki sposób zostanie rozliczona energia z PV w danym momencie zużycia bieżącego energii. Przykład : faza L1 produkcja PV 1kWh , zużycie bieżące 1kWh faza L2 produkcja PV 1kWh ,zużycie bieżące 0kWh faza L3 produkcja PV 1kWh ,zużycie bieżące 0kWh Czy dobrze rozumiem ,że Państwa licznik energii dla w/w przykładu na pozycji 1.8.0 nie zmieni wskazania , natomiast w pozycji 2.8.0 zwiększy wskazanie o 2kWh ?

 

Jeśli się okaże ,że kulawo liczą -to muszę przeanalizować obciążenie ,żeby było w miarę równomierne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług panele będą na 8% ale jako komplet z falownikiem czy np panele z profilami plus wtyczki ale bez inwertera..

Czy takie mikroinstalacje z fakturą na 8% będzie można odliczyć od dochodu drugi raz przy rozliczaniu z PIT37?

Mam zainstalowaną mikroinstalację z VAT23% przed uruchomieniem programu mój prąd i ją odliczę od dochodu, jednocześnie chcę rozbudować instalację o 10szt paneli offline tylko do grzania wody w boilerze przez regulator grzania MPPT. CZekam na wejście niższego VAT i ciekawe czy ceny spadną czy sztucznie zostaną podniesione.

Proszę o odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...