Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w/g mnie to jest tak:

płacisz za zużytą energię tak jak do tej pory razem z tymi wszystkimi dodatkami (abonamenty, przesył, składniki jakościowe i wszystkie tego typu pierdoły), po 6 m-c odlicza Ci tylko samą energię a za nadwyżkę zapłacą te grosze. Za wszystko inne i tak zapłacisz i to jest o kant doopy potłuc jak nie oszustwo i złodziejstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, chyba będę musiała tak zrobić i przebrnąć przez wypowiedzi. Przerażają mnie te najbardziej fachowe dyskusje dotyczące montażów itp. :) U mnie raczej nie liczę na zarabianie na fotowoltaice. Che raczej wykorzystać na własne potrzeby. Zresztą pani w Gminie powiedziała, że prawdopodobnie projekt będzie z założenia taki, że tylko na własny użytek lub ewentualnie będziemy mogli odsprzedawać energię, ale dopiero po 5 latach od projektu. A cena ma się wahać max. 30 groszy. Także wiem, że nie dadzą zbytnio na tym zarobić. Ciekawa jestem jak to wygląda. Może jakieś fotki??? Ale najpierw poczytam dokładniej wszystko i ewentualnie już z pytaniami konkretnymi się zgłoszę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Ciekawa jestem jak to wygląda. Może jakieś fotki???

 

Tak to wygląda u mnie. Najpierw złożyłem papiery, potem zacząłem budować i teraz czekam już tylko na podłączenie.

Nawet umowy już podpisałem :) Myślę, że do końca stycznia będzie uruchomione wszystko... o ile znowu Prezes prezesów czegoś nie namiesza :/

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie to jest tak:

płacisz za zużytą energię tak jak do tej pory razem z tymi wszystkimi dodatkami (abonamenty, przesył, składniki jakościowe i wszystkie tego typu pierdoły), po 6 m-c odlicza Ci tylko samą energię a za nadwyżkę zapłacą te grosze. Za wszystko inne i tak zapłacisz i to jest o kant doopy potłuc jak nie oszustwo i złodziejstwo.

 

Dokładnie tak właśnie myślę, że będzie i zgadzam się że to złodziejstwo! Ale wiesz ... w tym chorym kraju nie ma co liczy na normalność ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PliP, instalacja robi wrażenie :) Nie wiem czy jestem gotowa na taką ilość paneli na naszym nowym dachu :D Ale zobaczymy jak będzie już bliżej rozmów ze specjalistami. A czy dużo zajmuje miejsca w środku domu? Bo zastanawiam się, gdzie mogło by się znaleźć miejsce. Mamy kotłownię (będzie gazowa), ale chciałam wykorzystać ją jeszcze na pralnię :) Czy mi się to wszystko zmieści??? Ech, tyle w głowie mam wątpliwości :)

Przeczytałam pierwsze 10 stron forum :) Dużo na nim wymiany zdań, której ja do końca nie rozumiem :) Ale już coś mi się jasno zaczyna robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dużo zajmuje miejsca w środku domu? Bo zastanawiam się, gdzie mogło by się znaleźć miejsce.

W domu są 2 falowniki o wymiarach około 35x60x20cm (SzxDłxGł) i zabudowana rozdzielnia elektryczna z zabezpieczeniami gdzie będzie zamontowany 1 z 2 liczników. Bowiem tak wymaga akurat ENEA. Boja się abym własnego prądu przypadkiem nie ukradł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dokładnie tak właśnie myślę, że będzie i zgadzam się że to złodziejstwo! Ale wiesz ... w tym chorym kraju nie ma co liczy na normalność "

 

Normalność to jak kto dotuje budowę, potem bez czekania umowa, później po 75 groszy za 1kWh.

Wtedy to nie jest złodziejstwo...

 

Chcesz - zrób.

Nie chcesz - nie rób.

Zyski będą albo straty będą. Czas pokaże.

Ryzykujesz.

Ale kto nie ryzykuje - ten w kozie nie siedzi!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalność to jak kto dotuje budowę, potem bez czekania umowa, później po 75 groszy za 1kWh.

 

Wiesz Adam ... Jeśli moja 4 kW instalacja kosztowała mnie zaledwie 4200 polskich nowych złotych po dotacji z gminy, to nie będę narzekac! Niestety to nie ja tutaj decyduję kiedy podpiszę umowe z PGE. Jest jak jest i jest dobrze! Nie liczę na zyski, liczę na oszczędności ;) Jeśli zmniejszą się moje rachunki za prąd to już wiele!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie da się "off-grid" . Żebyśmy mogli dostać te panele za taką śmieszną kwotę gmina musiała spełnic szereg warunków ustalonych "odgórnie". Pierwsze 5 lat dzierżawimy instalację od gminy, dopiero po 5 latach zostanie nam przekazana jako darowizna - trzeba będzie jeszcze coś dopłacić za 5 lat za ten akt darowizny, ale i tak w sumie wyjdzie bardzo tanio. Jak wspominałam, nie liczę na żadne korzyści poza zmniejszeniem rachunków za prąd. A czas pokaże co będzie z OZE i jak inni na tym wyjdą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie da się "off-grid" . Żebyśmy mogli dostać te panele za taką śmieszną kwotę gmina musiała spełnic szereg warunków ustalonych "odgórnie". Pierwsze 5 lat dzierżawimy instalację od gminy, dopiero po 5 latach zostanie nam przekazana jako darowizna - trzeba będzie jeszcze coś dopłacić za 5 lat za ten akt darowizny, ale i tak w sumie wyjdzie bardzo tanio. Jak wspominałam, nie liczę na żadne korzyści poza zmniejszeniem rachunków za prąd. A czas pokaże co będzie z OZE i jak inni na tym wyjdą.

 

Nie słuchaj bzdur. Offgrid nigdy Ci się nie zwróci. Zanim instalacja się spłaci, trzeba będzie wymieniać Aku. Najprostszym i najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest używanie sieci jako akumulatora = bilansowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Elvira, myślę, że na wszystkie swoje pytania znajdziesz czytając od 1 strony ten temat. Wiem, że czasami ciężko się go czyta - dużo offtopów na tematy polityczne, ale warto jednak przez to przebrnąć.

 

W sprawie moich paneli - 4 Stycznia gmina złożyła zgłoszenie do PGE. Gmina powiedziała, że bilansowanie będzie co 6 miesięcy, a ewentualne nadwyżki będą skupowane po cenie - jak ktoś stoi to niech usiądzie ;) całe 17 groszy za kilowat !!! No ale na to nic nie poradzę, mam nadzieję, że jak najwięcej uda mi się wykorzysta na potrzeby własne. Teraz czekam na wymianę licznika....

 

17 groszy to jest opłata za przesył niewykorzystanej swojej energii oddanej do sieci i ponownie pobieranej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dodam tylko, że interesuje mnie aby jak najwięcej zużyć, ale pewnie nadprodukcji nie da sie uniknąć ;)

 

Nadprodukcja rzeczywiście jest w przypadku takich systemow prawie pewna, bo żeby uniknąć w ogóle nadprodukcji, moc instalacji musiałaby być mocno zredukowana.

Jednak trzeba pmaietać, że oczywiście instalacje zgłaszasz i dopełniasz wszystkie formalności, ale jak dobrze pamietam przez 5 lat nie możesz odprowadzać energii do sieci. W tym konieczne jest zużycie i magazynowanie np w postaci ciepła - pompy ciepła do cwu, bufory,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...