Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

To takt, ciekaw jestem za ile lat będzie 500w z jednego panela i za ile zł? Juz teraz sa ponoć PV o mocy 400 W ale cena około 1100 zł

 

Myślę że w ciągu 2 lat będą panele 500 wp. Już po panelach LG 400wp widać że w niskich temperaturach mogą dać nawet 30% więcej energii. Czytałem o firmie santech która włożyła duże pieniądze w badaniach i już produkuje panele o mocy 420 wp lub nawet chyba wieksze. Kilka lat temu byli nawet w stanie upadłości ale jak widać dają radę jeszcze istnieją. Swoje fabryki przenieśli do Chin. A ponoć to firma z tier 1. Są firmy które sprzedają właśnie panele tej firmy ale chyba na zasadzie próby czy klienci wezmą. Jakiś czas temu rozmawiałem ze sprzedawcą z firmy Asat na temat zamówienia większej ilości, ale dowiedziałem się że mają tylko ostatnie 10 sztuk i na razie nie sprowadzają. Jak ktoś chce zamówić to chyba pozostają zagraniczne sklepy internetowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Towarzystwo,

mam pytanie odnośnie tematu energii biernej pojemnościowej przy nowych licznikach dwukierunkowych i RFG ,a szczególnie co na to Tauron ?

W swoim Sofarku ustawiłem cos fi=1 (w chałupie hula PC , pralka , zasilacze itp-wszytko z pojemnościami i indukcyjnością..) , dodam że wg metody "na pałę"...

Ktoś ,coś ?...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow - na to nie licz...po wymianie licznika, trzeba chyba zaimportować nowy numer licznika

w pewnym momencie, przestałem widzieć dane z elicznika (działało), potem jakieś zmiany były w papierach - musiałem w ustawieniach zmieniać, bo nie widział nowszych danych.

Ale zapomnij o obciążeniu poszczególnych faz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info-czekam na uruchomienie elicznika w Tauronie , może będzie dostęp do pełnych danych (szczególnie obciążenie poszczególnych faz)

 

spoko

Tauron jako jedyny ma e-licznik , ale nie wymagaj zbyt wiele , to tylko biedny zakład energetyczny , który ledwo wiąże koniec z końcem i nie ma kasy na takie wymysły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow - na to nie licz...po wymianie licznika, trzeba chyba zaimportować nowy numer licznika

w pewnym momencie, przestałem widzieć dane z elicznika (działało), potem jakieś zmiany były w papierach - musiałem w ustawieniach zmieniać, bo nie widział nowszych danych.

Ale zapomnij o obciążeniu poszczególnych faz ;)

 

Mi kobitka z infolinii powiedziała ,że do 60 dni od instalacji będę miał w eboku uruchomioną zakładkę eboktd i wtedy ma byc pełny dostęp do informacji...

Ale dzisiaj mnie podkusiło i zarejestrowałem się z nowym ppe-pozostaje mi tylko czekać.

Czekam również na pierwszą fakturę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie budowy domu złożyłem wniosek o 80% dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej, machina biurokratyczna ruszyła ale z braku środków instalacji nasza gmina w programie nie brała udziału. Pojawiła się jednak środki, i machina ponownie ruszyła, obecnie " gmina została wezwana przez Krajową Izbę Skarbową do złożenia dodatkowych wyjaśnień w sprawie projektu - do dnia dzisiejszego nie mamy interpretacji. ". Zakładam, że w przyszłym roku montaż fotowoltaiki dojdzie do skutku.

 

Nie wiem jakie komponenty będą użyte, ale zastanawiam się jakie usytuowanie paneli będzie w moim przypadku lepsze, wszystkie na południe czy też wschód-zachód ? Instalacja będzie miała prawie 10 kW, moje obecne zużycie prądu to 5354 kWh. W domu tylko prąd, CO I CWU to PC PW, w przyszłości dojdzie chyba klimatyzacja.

Warunki do montażu idealne, płaski dach i brak zacienienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto przyklepnął instalacje 10 kWp przy zużyciu 5,3MWh ?

 

Ja gdy starałem się o dotacje 85% z bólami namówiłem na wpisanie w papiery instalacji 6kWp , przy zużyciu 5MWh . Po montażu pv dokładałem grzałkę w CWU pochłaniająca dodatkowo 1,5MWh . Zawsze w takich dotacjach montują instalacje na miarę , ciężko ich nawet przekonać ,że instalacja proponowana przez nich czyli 5kWp przy zużyciu 5MWh jest za mała bo nie uwzględnia opustu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto przyklepnął instalacje 10 kWp przy zużyciu 5,3MWh ?

 

Ja gdy starałem się o dotacje 85% z bólami namówiłem na wpisanie w papiery instalacji 6kWp , przy zużyciu 5MWh . Po montażu pv dokładałem grzałkę w CWU pochłaniająca dodatkowo 1,5MWh . Zawsze w takich dotacjach montują instalacje na miarę , ciężko ich nawet przekonać ,że instalacja proponowana przez nich czyli 5kWp przy zużyciu 5MWh jest za mała bo nie uwzględnia opustu...

 

To że przewymiarowana instalacja to jest robienie łaski bez użycia przycisku alt :eek:.to prawda to mas rację . Natomiast 100 % bilansowanie zużycia przy taryfie G-11 to może mieć sens z tym ze sama taryfa g-11 jest złodziejska natomiast przy taryfach g12 (w) bilansowanie nie ma sensu bo prąd w II strefie po opuście wynosi np u mnie 0,068 zł , Kiedy te przewymiarowane Kwp się zwrócą ? Nieważne na pewno tego nie doczekamy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto przyklepnął instalacje 10 kWp przy zużyciu 5,3MWh ?

 

Ja gdy starałem się o dotacje 85% z bólami namówiłem na wpisanie w papiery instalacji 6kWp , przy zużyciu 5MWh . Po montażu pv dokładałem grzałkę w CWU pochłaniająca dodatkowo 1,5MWh . Zawsze w takich dotacjach montują instalacje na miarę , ciężko ich nawet przekonać ,że instalacja proponowana przez nich czyli 5kWp przy zużyciu 5MWh jest za mała bo nie uwzględnia opustu...

 

Wniosek składałem kiedy dom był w budowie, przyjechali panowie, popatrzyli i zaproponowali 9,54 kW na konstrukcji balastowej, kąt 15 stopni.

 

Przy takiej dopłacie i produkcji instalacji chyba warto iść w wschód-zachód aby jak najwięcej było auto-konsumpcji. Myślę też w najbliższej przyszłości o klimatyzacji i dalszej o aucie na prąd. Ostatnia oferta Skody i dopłata sprawia, że jest sens o tym myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellouł,

właśnie ściągnąłem apkę elicznika tauronowego i o dziwo...wszystko pięknie działa.

A w eboku jeszcze nie...

Jest bieżące zużycie i oddana produkcja- nie dużo danych , ale zawsze cuś...

 

Czy to działa tylko na postumentów Taurona czy będących tez w PGE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...