Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przyszły panele do rozbudowy instalacji co prawda 3 szt. Viessman 305W. Jeden podmieniłem ten z instalacji 3,3kW który dostał z cegły, kolejne 2 czekają na zainstalowaniu na dachu mikroinwerter też już zakupiłem szkoda tylko że do kompletu z mikroinwerterem nie dają tej złączki do podłączenia po stronie AC. A która kosztuje 65 PLN. Szkoda też że 1 mikroinwerter ogarnia do 360W i 52V a MPPT do 42V tym samym będę musiał kupić jeszcze jeden mikroinwerter.

Będzie w sumie 7,3kW niestety na mikroinwertery Enecsys z allegro papierów nie sposób dostać więc będą ale wiadomo jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły panele do rozbudowy instalacji co prawda 3 szt. Viessman 305W. Jeden podmieniłem ten z instalacji 3,3kW który dostał z cegły, kolejne 2 czekają na zainstalowaniu na dachu mikroinwerter też już zakupiłem szkoda tylko że do kompletu z mikroinwerterem nie dają tej złączki do podłączenia po stronie AC. A która kosztuje 65 PLN. Szkoda też że 1 mikroinwerter ogarnia do 360W i 52V a MPPT do 42V tym samym będę musiał kupić jeszcze jeden mikroinwerter.

Będzie w sumie 7,3kW niestety na mikroinwertery Enecsys z allegro papierów nie sposób dostać więc będą ale wiadomo jak.

 

Jak kupowałem "używki" to do ich testowania kupiłem mikroinwertery o mocy tylko 260 W.

Napięcia miały też do 52 V.

Te z jednym wejściem dedykowane są do jednego panela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem "używki" to do ich testowania kupiłem mikroinwertery o mocy tylko 260 W.

Napięcia miały też do 52 V.

Te z jednym wejściem dedykowane są do jednego panela.

 

Wg mnie jest to mikroinwerter do podłączenia jednego panela do 360 W, lub 2 sztuki starszego typu około 200 W równolegle (separowanych diodami).

Jeszcze może być do przyjęcia 2 panele pod 300 W na dachu stromym wschód-zachód.

Mikroinwertery nie są astronomicznie drogie (300 zł), więc 1 do 1 (jeden inwerter na 1 panel) do "przełknięcia".

 

10 mikroinwerterów to 3,6 kW, a więc nie zrobiły by dziury w kieszeni.

 

Tylko te certyfikaty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek składałem kiedy dom był w budowie, przyjechali panowie, popatrzyli i zaproponowali 9,54 kW na konstrukcji balastowej, kąt 15 stopni.

 

Przy takiej dopłacie i produkcji instalacji chyba warto iść w wschód-zachód aby jak najwięcej było auto-konsumpcji.

 

Z pewnością warto wziąść kajet i porachować.

Jeśli nawet licząć optymistycznie między południem a wsch-zach jest róznica w produkcji tylko 15% (choć modele tak optymistyczne nie są), to tyle samo energii do wykorzystania dostaniesz z:

- południa i 30% autokonsumpcji

- wsch/zach i .... 95% aukonsumpcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem to pytanie już w innym wątku, ale zapytam jeszcze tutaj:

 

Która instalacja wyprodukuje więcej energii: moc paneli 3.52kW i inwerter 3.68kW, czy ta sama moc paneli (3.52kW) i inwerter 3kW. Skłaniam się ku tej drugiej opcji, choć firma wykonująca instalacje próbuje namówić mnie na ten mocniejszy inwerter. Która instalacja będzie pracowała bardziej efektywnie?

Dodam, że oba inwertery jednofazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był poruszany tu na forum i na elektrodzie i tyle z tego świętego oburzenia na Tauron pozostało.

Dzisiaj URE nawet podpisało Tauronowi ich IRiESD sprzeczne z Ustawą Prawo Energetyczne.

OSD mają skuteczne lobby a Wy tylko gadacie na forum tym czy innym.

 

To może przeanalizuję temat równomiernego obciążenia faz , bo z koniem nie będę się kopał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu to samo.

Ile Cię będzie kosztowało napisanie do URE z opisem tego problemu?

Ale jak wszyscy wolisz ponarzekać, pożalić się na forum i napisać że "z koniem nie będę się kopał".

Jak myślisz jaki będzie tego skutek?

 

Nie nerwujsja-jeśli to rzeczywiście może pomóc , to napiszę do tego całego URE...

Trzeba tylko dobrze przemyśleć to pismo , najlepiej żeby opracował to prawnik -powinny tam być odniesienia do odpowiednich paragrafów i zapisów naszego prawa oraz UE.

Tak Kyrku pisał -może jakiś wzór by się przydał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bilansowania międzyfazowego przerabiam od kiedy mam PV w sumie 5 wiosen, nie ma nie było i nie będzie. Dlaczego?

Ponieważ to się ZE nie kalkuluje, przeklepanie liczników u około 50000 odbiorców, po co to komu. Pisma z URE były publikowane poruszany był tam temat błędów w bilansowaniu na xls`ie i co z tego.

Wszystkie ZE poza nielicznymi wyjątkami w ten sposób przeliczają i im wydaje się że jest dobrze znaczy że jest dobrze. Jedna opcja obejścia bilansowania przepięcie chałupy na 1 fazę jak ktoś ma inwerter 1F w przypadku 3F niestety. Jak na moje niech odejdą od opustu 20-30% dadzą 1:1 to co oddałem mam pobrać i przymknę oko na to bilansowanie międzyfazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...