Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

1 opcja to proponowane 4.5zł za 1kW instalacji netto miesięcznie i rozliczenie 1:1.

2 opcja płacenie za dystrybucję przy odbiorze swojej energii i rozliczenie 1:1.

3 opcja (podobno) możliwość pozostania przy obecnym sposobie rozliczania z opustami.

 

Zgadnij co się bardziej opłaca? :)

 

Wiesz niektórym opłaca się opcja 1 bo... no właśnie ale 4,5 PLN właściwie za co? z 7kWp do zapłacenia miałbym 31 PLN to więcej niż teraz płacę za 2 miesiące.

Opcja 2 wydaje się być interesująca ale śmiem twierdzić że wyjdzie drożej.

Opcja 3 mamy i wiemy jak działa i tak chyba ostanę przy niej - pewnie nie jako jedyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1 opcja to proponowane 4.5zł za 1kW instalacji netto miesięcznie i rozliczenie 1:1.

2 opcja płacenie za dystrybucję przy odbiorze swojej energii i rozliczenie 1:1.

3 opcja (podobno) możliwość pozostania przy obecnym sposobie rozliczania z opustami.

 

Zgadnij co się bardziej opłaca? :)

 

tu nie trzeba zgadywać ani liczyć, widać na 1 rzut oka..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja policzyłem tak (ale wyszło to samo) :

 

produkcja roczna z 10kWp 10 000kWh

zużycie bieżące -2 000kWh

do sieci oddane 8 000kWh x 0,8=6 400kWh odbiorę z sieci

 

teraz abonament 4,5x10 +Vat=55 pln x12=660 pln rocznie

 

teraz różnica z 0,8 tj 1 600kWh wg mojej obecnej średniej tj 0,42 pln brutto , zatem 1600 x0,42=672 pln

 

Czyli wychodzi jeden Czort !

 

Poczekam cały rok i wtedy będę wiedział więcej odnośnie mojej produkcji i autokonsumpcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów!

 

5 września zmieniłem taryfę G12 na G12W wszystko śmigało super według umowy . Zdziwienie moje nastąpiło w dniach 01.11 i 11.11 (dni ustawowo wolne ) PV goni kWh lecz w I tar. jak i pobór jest w I tar. 12.11.2019r zadzwoniłem do RE i zapytałem jakie są godziny i dni w II tar. dla taryfy G12 i G12W.

Wszyscy wiemy że w G12W dochodzi sob .i niedz. +dni ustawowo wolne od pracy. Zgłosiłem iż licznik w dni ustawowo wolne nalicza jak i PV produkuje w I tar. ( sobota i niedziela było OK )

Przyjechali wgrali dni świąteczne i teraz muszę czekać do grudniowych świąt czy wszystko będzie OK.

Mam pytanie do kolegów:

1) Czy sprawdzaliście u siebie czy na pewno w dni ustawowo wolne macie II tar./24h - czy może i was zakłady robią parę lat? Ja sprawdziłem ich na żywca zaraz po zmianie tar.

2) Co do sobót i niedziel jak i świąt przypadających w te same dni roku wszystko jest OK w mojej ocenie bo: Święta Bożego Narodzenia , 1 listopad , 11 listopad, 15 sierpień itd.itd. są zawsze w ten sam dzień roku ( chodzi mi o datę nie dzień) Zastanawia mnie WIELKANOC I BOŻE CIAŁO które nie są co rok w tym samym czasie.

Liczę na bobrow bo jest dociekliwy . Myślę że w WIELKANOC I BOŻE CIAŁO nas robią . Musieli by co rok przyjeżdżać i przestawiać licznik na te dwa święta bo są w innych miesiącach jak i dniach co rok.

Odnośnie bilansowania międzyfazowego to PGE robi super (wektorowo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obliczeniach nie uwzględniłeś tego że w opcji 1 i 2 nie ma opustów rozliczenie energii jest 1:1.

 

Jeszcze jedno.

Instalacje zaprojektowane na pełne pokrycie zapotrzebowania domu uwzględniająca opusty, będzie o 20-30% za duża przy rozliczeniu 1:1 co spowoduje że 20-30% oddanej do sieci energii będzie stracona.

 

Uwzględniłem-porównałem przecież obecny system (x0,8 ) do 1:1...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może napisać do URE ?

Może ktoś już tego próbował ?

 

byli już tacy co pisali do ME .

Mam odpowiedz z URE z ŁODZI

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17601365#17601365

 

 

Odpowiedzi są od dyrektora departamentu , gdzieś pózniej jest od zastępcy ...

Pisałem do superwizjera TVN , ale zlali temat.

 

 

https://gramwzielone.pl/trendy/34440/rzad-w-koncu-pomoze-prosumentom-ws-bilansowania-miedzyfazowego

 

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101507/problem-bilansowania-miedzyfazowego-mozna-rozwiazac-w-prosty-sposob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 opcja to proponowane 4.5zł za 1kW instalacji netto miesięcznie i rozliczenie 1:1.

2 opcja płacenie za dystrybucję przy odbiorze swojej energii i rozliczenie 1:1.

3 opcja (podobno) możliwość pozostania przy obecnym sposobie rozliczania z opustami.

Zgadnij co się bardziej opłaca? :)

To zależy komu. Ja przy opcji 1 miałbym dużą nadprodukcję wiec poleciałbym po samochód elektryczny.

Płaciłbym kilkaset złotych opłat stałych a miałbym energie która pozwolilaby zaoszczędzić z 7000PLN rocznie na benzynie. W takim przypadku to niech się te bateire nadją do wymiany po 5 latach.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno.

Instalacje zaprojektowane na pełne pokrycie zapotrzebowania domu i uwzględniające opusty, będą o 20-30% za duże przy rozliczeniu 1:1 co spowoduje że 20-30% oddanej do sieci energii będzie stracona.

 

Możesz mieć rację znalazłem dobre żarówki LED i zamieniłem 6 x 66W zwykłych na led ale jestem pewny że nawet po powiększeniu mojej instalacji do 7,3kW nic nie przepadnie co roku wychodzi mi około 150kWh po zimie do przejedzenia w lato. Zawsze jest czym przepalić te kWh, a gdyby można było spredać po godziwych pieniądzach to bym sprzedał a tak grzejniki elektryczne w ruch, klima w lato i klima w zimę na grzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów!

 

5 września zmieniłem taryfę G12 na G12W wszystko śmigało super według umowy . Zdziwienie moje nastąpiło w dniach 01.11 i 11.11 (dni ustawowo wolne ) PV goni kWh lecz w I tar. jak i pobór jest w I tar. 12.11.2019r zadzwoniłem do RE i zapytałem jakie są godziny i dni w II tar. dla taryfy G12 i G12W.

Wszyscy wiemy że w G12W dochodzi sob .i niedz. +dni ustawowo wolne od pracy. Zgłosiłem iż licznik w dni ustawowo wolne nalicza jak i PV produkuje w I tar. ( sobota i niedziela było OK )

Przyjechali wgrali dni świąteczne i teraz muszę czekać do grudniowych świąt czy wszystko będzie OK.

Mam pytanie do kolegów:

1) Czy sprawdzaliście u siebie czy na pewno w dni ustawowo wolne macie II tar./24h - czy może i was zakłady robią parę lat? Ja sprawdziłem ich na żywca zaraz po zmianie tar.

2) Co do sobót i niedziel jak i świąt przypadających w te same dni roku wszystko jest OK w mojej ocenie bo: Święta Bożego Narodzenia , 1 listopad , 11 listopad, 15 sierpień itd.itd. są zawsze w ten sam dzień roku ( chodzi mi o datę nie dzień) Zastanawia mnie WIELKANOC I BOŻE CIAŁO które nie są co rok w tym samym czasie.

Liczę na bobrow bo jest dociekliwy . Myślę że w WIELKANOC I BOŻE CIAŁO nas robią . Musieli by co rok przyjeżdżać i przestawiać licznik na te dwa święta bo są w innych miesiącach jak i dniach co rok.

Odnośnie bilansowania międzyfazowego to PGE robi super (wektorowo)

 

ja mam g12w w Pge juz chyba z 10 lat ale te święta panstwowe PGe wprowadziło dopiero w tym roku. Ja starym liczniku nie mailem opcji świat, teraz zapewniano mnie ze już sa sprawdzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam g12w w Pge juz chyba z 10 lat ale te święta panstwowe PGe wprowadziło dopiero w tym roku. Ja starym liczniku nie mailem opcji świat, teraz zapewniano mnie ze już sa sprawdzę

 

Kiedy wprowadziło PGE w taryfie G12W opcje świąt? - podpisywałem umowę w lutym i nikt mi nic nie mówił o zmianach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat z elektrody powstał celem zrobienia pozwu , ale nikt nigdzie nie podszedł.

 

Ja sobie też darowałem w sprawie rozliczenia proporcjonalnego.

Nawet Rzecznik Praw Konsumenta sugerował możliwość pozwu sądowego. On też nie zamierzał kopać się z koniem..., a ja jw. sobie darowałem.

 

W kwietniu rozbudowałem drugie przyłącze. Zmiana inwertera i dołożenie paneli - wszystko legalnie z nowym zgłoszeniem do ZE. Inwerter 3,6 kW oraz panele 3960 W.

Odpisali, że odnotowali zgłoszenie instalacji 3,96 kW.

 

Cały czas mam małą nadprodukcję z PV i dzięki temu nie ma problemu z rozliczeniem proporcjonalnym.

 

Bilansowanie międzyfazowe - nie ma przy zasilaniu 1-fazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...