Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

w/g mnie to jest tak:

płacisz za zużytą energię tak jak do tej pory razem z tymi wszystkimi dodatkami (abonamenty, przesył, składniki jakościowe i wszystkie tego typu pierdoły), po 6 m-c odlicza Ci tylko samą energię a za nadwyżkę zapłacą te grosze. Za wszystko inne i tak zapłacisz i to jest o kant doopy potłuc jak nie oszustwo i złodziejstwo.

Oczywiście, to co zużyjesz od razu na własne potrzeby jest (a przynajmniej powinno być) twoim największym zyskiem. Taka była i jest idea prosumenta.

Z tym szafowaniem oszustami i złodziejami to bym przystopował. Ciężko zdefiniować, co jest oszustwem i złodziejstwem w tym przypadku. Ciężko, żebyś nie musiał płacić abonamentów czy opłat jakościowych. Jeśli tak Ci się marzyło, trzeba było zaproponować własny projekt, a nie teraz od złodziei wyzywasz (kogo?).

Nie taki był cel uchwalenia ustawy o OZE, żebyś zarabiał. I bardzo dobrze, cwaniaków nam nie trzeba w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mógłbyś jaśniej? z tekstu wynikałoby, że to przychód Silli, a nie opłata.

 

A przy okazji czy od tego trzeba odprowadzać podatek?

 

17 gr (nie jestem pewny czy dokładnie tyle, a nie mam czasu teraz szukać) to stawka, którą otrzymasz za 1 kWh od zakładu energetycznego, ale dopiero po zbilansowaniu energii - czyli tzw net-meteringu. Tak, jest to kwota brutto i w związku z tym trzeba od niej odprowadzić stosowny podatek PIT.

 

VATu ani akcyzy nie płacimy.

 

Oczywiście piszę o osobach prywatnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu są 2 falowniki o wymiarach około 35x60x20cm (SzxDłxGł) i zabudowana rozdzielnia elektryczna z zabezpieczeniami gdzie będzie zamontowany 1 z 2 liczników. Bowiem tak wymaga akurat ENEA. Boja się abym własnego prądu przypadkiem nie ukradł :D

Po prostu muszą raportować CAŁKOWITĄ ilośc energii wyprodukowanej w OZE, po to 2 liczniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są akumulatory nieomalże "wieczne".

Zabijają ceną...

Są akumulatory do PV.

Zabijają trwałością.

NIGDY nie będzie tak, żeby Tobie się opłacało.

 

Adam M.

 

Uhmm.. A świstaki dalej w papierkach grzebią. Rzeczywistość (ta realna) jest taka, że akumulator, wcześniej się rozpadnie, nim zwróci jego koszt, a co dopiero mówić o zarabianiu. Traktując sieć energetyczną jako akumulator, mamy za darmo wieczny akumulator o sprawności ok 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sprawność 50%?

Chyba miało być 100% bo to co oddasz możesz zabrać?

Ponieważ musisz zapłacić za przesył. Sytuacja może się zmieniać, w zależności czy masz taryfę g11 czy g12, ale o 100% sprawności nie ma mowy nigdy.

 

No, darmowy to ten akumulator nie jest...

"...akumulator, wcześniej się rozpadnie, nim zwróci jego koszt,..."

To wcale nie musi być prawda!

Adam, może i nie musi. Jednak w znakomitej większości przypadków tak będzie. A już na pewno w przypadku instalacji montowanych firmowo. Szansę mają tylko samoróbki. A te wymagają znajomości tematu. I to będzie nie do przeskoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, to co zużyjesz od razu na własne potrzeby jest (a przynajmniej powinno być) twoim największym zyskiem. Taka była i jest idea prosumenta.

Z tym szafowaniem oszustami i złodziejami to bym przystopował. Ciężko zdefiniować, co jest oszustwem i złodziejstwem w tym przypadku. Ciężko, żebyś nie musiał płacić abonamentów czy opłat jakościowych. Jeśli tak Ci się marzyło, trzeba było zaproponować własny projekt, a nie teraz od złodziei wyzywasz (kogo?).

Nie taki był cel uchwalenia ustawy o OZE, żebyś zarabiał. I bardzo dobrze, cwaniaków nam nie trzeba w tej dziedzinie.

nikt nie chce zarabiać, kazdy chce tylko sprawiedliwie. Skoro "sam wytwarzam prąd", to chce sam go wykorzystać tyle ile mogę a dopiero nadwyżkę sprzedać po cenach rynkowych. Niech to będzie te 13-17gr/kWh. Dlaczego mam płacić za przesył tego co sam wytworzyłem. Abonament to i tak sie płaci, nawet jak sie nie zużywa prądu.

A nazywać ich oszustami, złodziejami i wyłudzaczami mam zupełnie inne powody niz OZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na stronce http://czysty-zysk.pl/ informację, że za gotówkę zrobią system 10kWp w cenie 4900zł /kWp

Tę samą instalację w systemie Prosument zrobią w cenie 6600zł/kWp

Z czego wynika taka różnica w cenie? A tak przy okazji są jakieś firmy ogólnopolskie, które warto by tu wymienić, jeśli chodzi o solidność, niskie ceny i znajomość tematu? Nie chciałbym się zabierać do rzeczy z jakąś szemraną firmą, która zniknie za jakiś czas.

P.S.

1. W jaki sposób mogę połowę energii zużywanej pobrać z instalacji, skoro jedynie lodówka pracuje w dzień, a poza tym praktycznie cała energia zużywana jest wieczorem i w nocy ? Czy w takiej sytuacji system mi się zwróci po 10 latach czy po 20-tu? A może w ogóle nie? Widziałem jakieś symulacje opłacalności, ale nie było nic o podatku, awariach, itp.

 

2. jak jest z tymi gwarancjami na panele i instalacje? np. na panele jest gwarancja uzysku energii (25 lat) i gwarancja na panel (10 lat) to co to znaczy? Poza tym na cały system firma mi da gwarancję rok lub 2 lata? i co potem?

 

3. Czy to prawda że montując system na dachu płacimy 8% vat a np. na garażu 23% ? są na to jakieś paragrafy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie chce zarabiać, kazdy chce tylko sprawiedliwie. Skoro "sam wytwarzam prąd", to chce sam go wykorzystać tyle ile mogę a dopiero nadwyżkę sprzedać po cenach rynkowych. Niech to będzie te 13-17gr/kWh. Dlaczego mam płacić za przesył tego co sam wytworzyłem. Abonament to i tak sie płaci, nawet jak sie nie zużywa prądu.

Od końca - z abonamentem to chyba logiczne. Analogiczną sytuację masz przy gazie, telefonach. Przy energetyce czy telefonach masz o tyle dobrze, że możesz zrezygnować z abonamentu. Ale coś kosztem czegoś. Jak zrezygnujesz z abonamentu, to nie dostaniesz pewnych usług. To Twój wybór.

 

Nikt nie broni Ci wykorzystywać wytwarzanego prądu w maksymalnym stopniu. Ba, to jest w Twoim jak najlepszym interesie, by tak robić. Nadwyżkę sprzedasz po takiej cenie, jaka wynika z ustawy. I nigdy nie zapłacisz za przesył energii, którą sam wytworzyłeś. Zapłacisz za to, za przesył prądu, który "odbierzesz" od ZE. Właśnie dlatego najlepiej jest jak najwięcej wytworzonej energii zużyć we własnym zakresie, nie korzystając z sieci ZE.

 

Czyli jest dokładnie to, czego tak gromko się domagasz, o co więc chodzi? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na stronce http://czysty-zysk.pl/ informację, że za gotówkę zrobią system 10kWp w cenie 4900zł /kWp

Tę samą instalację w systemie Prosument zrobią w cenie 6600zł/kWp

Z czego wynika taka różnica w cenie?

Wymagania programu Prosument windują cenę. Poza tym porównujesz nieporównywalne - instalacja w programie prosument nie jest ta sama. Jest o połowę mniejsza.

 

1. W jaki sposób mogę połowę energii zużywanej pobrać z instalacji, skoro jedynie lodówka pracuje w dzień, a poza tym praktycznie cała energia zużywana jest wieczorem i w nocy ? Czy w takiej sytuacji system mi się zwróci po 10 latach czy po 20-tu? A może w ogóle nie? Widziałem jakieś symulacje opłacalności, ale nie było nic o podatku, awariach, itp.

Łomatko. Pytania z gatunku filozoficzno-egzystencjalnych. Takie symulacje musisz wykonać sam. Jednemu wyjdzie na zero po 5 latach, drugiemu i 30 lat będzie mało. To samo jest z taryfami, jednemu g11, drugiemu g12w. To zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

 

2. jak jest z tymi gwarancjami na panele i instalacje? np. na panele jest gwarancja uzysku energii (25 lat) i gwarancja na panel (10 lat) to co to znaczy? Poza tym na cały system firma mi da gwarancję rok lub 2 lata? i co potem?

Tzn. że dają Ci gwarancję, że panel będzie miał jakąś sprawność przez okres 25 lat. Gwarancja na panel - ja się mogę domyślać, ale to Ty wiesz, co czytasz. Jak firma daje Ci gwarancję na rok, to lepiej o niej zapomnij. Jeśli masz jakieś konkretne pytania dotyczące gwarancji, to Twój lokalny rzecznik praw konsumenta na pewno zdoła Ci pomóc. Sprecyzuj pytanie, bo jest że tak brzydko powiem "z dupy".

 

3. Czy to prawda że montując system na dachu płacimy 8% vat a np. na garażu 23% ? są na to jakieś paragrafy?

Tak. Reguluje to dość spora pozycja nazywana powszechnie ustawą o podatku VAT. Z czystej ciekawości, po co Ci paragrafy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadwyżkę sprzedasz po takiej cenie, jaka wynika z ustawy. I nigdy nie zapłacisz za przesył energii, którą sam wytworzyłeś. Zapłacisz za to, za przesył prądu, który "odbierzesz" od ZE. Właśnie dlatego najlepiej jest jak najwięcej wytworzonej energii zużyć we własnym zakresie, nie korzystając z sieci ZE.
to nie tak.

Załóżmy, że całkowity koszt prądu wraz ze wszystkimi składnikami to 65gr/kWh i tyle płacisz na co dzień bez PV itp. (w tym jest 13gr/kWh za sama energię)

Zużywasz rocznie np. 4000kWh za co płacisz 4000*0,65=2600zł/rok

Zakładasz system fotowoltaiczny np. 5kWp. ten system powoduje, że produkujesz rocznie 5tys kWh (nie liczę, zakładam pi razy oko, to w tej chwili nie ma znaczenia) z czego wykorzystujesz 2000kWh/rok a pozostałe 3000 sprzedajesz do ZE.

I teraz się zaczyna:

zużyłeś 4000kWh za 2600zł, z czego czysta energia kosztowała cie 520zł

zakład odkupił od ciebie nadwyżki 3000kWh po 13gr i ten fakt pomijamy bo jest bez znaczenia dla sedna sprawy

Skupiamy się na bilansie.

Zużyłem 4000kWh, - wyprodukowane 2000kWh które zużyłem na swoje potrzeby czyli po zbilansowaniu powinienem zapłacić 4000-2000=2000*0,65 czyli 1300zł,

ale tak nie jest bo:

zapłacę za całe 4000kWh czyli 2600zł, skoro sam wyprodukowałem na swoje potrzeby 2000kWh to ZE zbilansuje mi to, ale tylko samą energię, czyli 2000*0,13=520zł W sumie zapłacę 2600-520=2080zł a powinienem w/g tego co piszesz i jakbym chciał 1300zł.

Kumato?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie tak.

I to wystarczy za całą moją odpowiedż :)

 

Zużyłem 4000kWh, - wyprodukowane 2000kWh które zużyłem na swoje potrzeby czyli po zbilansowaniu powinienem zapłacić 4000-2000=2000*0,65 czyli 1300zł,

ale tak nie jest bo:

zapłacę za całe 4000kWh czyli 2600zł, skoro sam wyprodukowałem na swoje potrzeby 2000kWh to ZE zbilansuje mi to, ale tylko samą energię, czyli 2000*0,13=520zł W sumie zapłacę 2600-520=2080zł a powinienem w/g tego co piszesz i jakbym chciał 1300zł.

Powiesz mi, na czym się opierałeś pisząc to wyżej? Bo na pewno nie pisałeś w oparciu o ustawę o OZE.

 

Nie jestem też pewny, co rozumiesz przez "wyprodukowane 2000kWh które zużyłem na swoje potrzeby", ale jeśli masz na myśli samokonsumpcję, to zapłacisz ok 395 zł, a nie 1300 zł, ani 2080 zł. To chyba dość ciężko nazwać złodziejstwem? :)

 

Pomijam oczywiście fakt, że przy rocznym zużyciu rzędu 4000 kWh marne są Twoje szanse, byś bez dodatkowego osprzętu zużył aż połowę energii na własne potrzeby. Obawiam się, że nie rozumiesz, na czym polega zużycie na własne potrzeby w świetle ustawy o OZE. W rzeczywistości rachunek będzie więc wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to wystarczy za całą moją odpowiedż :)

 

 

Powiesz mi, na czym się opierałeś pisząc to wyżej? Bo na pewno nie pisałeś w oparciu o ustawę o OZE.

 

Nie jestem też pewny, co rozumiesz przez "wyprodukowane 2000kWh które zużyłem na swoje potrzeby", ale jeśli masz na myśli samokonsumpcję, to zapłacisz ok 395 zł, a nie 1300 zł, ani 2080 zł. To chyba dość ciężko nazwać złodziejstwem? :)

 

Pomijam oczywiście fakt, że przy rocznym zużyciu rzędu 4000 kWh marne są Twoje szanse, byś bez dodatkowego osprzętu zużył aż połowę energii na własne potrzeby. Obawiam się, że nie rozumiesz, na czym polega zużycie na własne potrzeby w świetle ustawy o OZE. W rzeczywistości rachunek będzie więc wyższy.

przecież napisałem
...........

Załóżmy,..................

czyli rzeczywiste zuzycie i wyprodukowanie nie ma znaczenia, chodzi o same cyfry i sposób liczenia.

 

a teraz pokaż mi w jaki sposób wyszło Ci

zapłacisz ok 395 zł
przy tych założeniach co napisałem wczesniej.

 

Nie wnikaj w faktyczne ceny, one nie mają znaczenia, ZAŁÓŻ/ podstaw dane które wcześniej podałem. Zapomnij też o tych 3000kWh które teoretycznie sprzedałem, to jest efekt uboczny i bez znaczenia.

 

Dla ułatwienia podam jeszcze raz dane:

  1. pobieram z ZE 4000kWh/rok
  2. produkuję 2000kWh/rok które w 100% zużywam na własne potrzeby(samokonsumpcja)
  3. koszt 1kWh w ZE to 0,65zł/kWh
  4. koszt 1kWh samej energii to 0,13zł/kWh
  5. koszt 1kWh samej energii po jakiej ZE odkupuje ode mnie prą to 0,13zł/kWh

 

Dla tych danych podaj mi ile zapłacę rachunek za 1 rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma znaczenie. Jeśli zużywasz 4000 kWh i produkujesz 5000 kWh to ma to duży wpływ na rachunki. Żeby policzyć trzeba mieć prawidłowe dane, a wg Ciebie energia kosztuje 13 groszy, a przesył 52 grosze. Nie znam żadnego ZE dla którego byłyby to chociaż zbliżone stawki. Jak chcesz coś liczyć to bądź obiektywny. Dla porównania mój ZE ma stawkę ok 28 groszy za przesył. Ceny energii juz mi sie nie chce nawet sprawdzac. Urealnij dane i wtedy dojdziemy do porozumienia. Załóżmy że mówimy o taryfie g11.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... zapłacisz za prąd (oczywiście netto, po wzajemnych rozliczeniach) 421 zł.

No to policzcie ile ja zapłacę za prąd w ENEA:

Dane do obliczeń to:

- obecnie zużywam rocznie: 2200 kWh

- moc elektrowni fotowoltaicznej 9,95 kW

- Całość wyprodukowanej energii elektrycznej ma iść na grzanie domu- grzałki elektryczne w buforze,

- Grupa taryfowa G11

- obecnie cena za energię czynną = 0,315zł /kWh brutto

- opłata zmienna sieciowa = 0,21zł/kWh brutto

- opłata jakościowa = 0,014zł/kWh brutto

- + inne opłaty Razem wychodzi średnio 0,59zł/kWh.

Ile zapłacę do ENEA jeśli cały wyprodukowany prąd skonsumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma znaczenie. Jeśli zużywasz 4000 kWh i produkujesz 5000 kWh to ma to duży wpływ na rachunki. Żeby policzyć trzeba mieć prawidłowe dane, a wg Ciebie energia kosztuje 13 groszy, a przesył 52 grosze. Nie znam żadnego ZE dla którego byłyby to chociaż zbliżone stawki. Jak chcesz coś liczyć to bądź obiektywny. Dla porównania mój ZE ma stawkę ok 28 groszy za przesył. Ceny energii juz mi sie nie chce nawet sprawdzac. Urealnij dane i wtedy dojdziemy do porozumienia. Załóżmy że mówimy o taryfie g11.

 

 

Ty naprawdę taki jesteś, czy tylko udajesz?

 

Napiszę jeszcze raz jako zadanie matematyczne obliczane w/g zasad OZE:

 

  1. pobieram z ZE 4000kWh/rok
  2. produkuję 2000kWh/rok które w 100% zużywam na własne potrzeby(samokonsumpcja)
  3. koszt 1kWh w ZE to 0,65zł/kWh
  4. koszt 1kWh samej energii to 0,13zł/kWh
  5. koszt 1kWh samej energii po jakiej ZE odkupuje ode mnie prą to 0,13zł/kWh

 

Dla tych danych podaj mi ile zapłacę rachunek za 1 rok.

 

 

Jeśli teraz mi odpiszesz w podobnym stylu co poprzednio, to wybacz, ale .... nie wiem jak to napisać, aby cie nie urazić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty naprawdę taki jesteś, czy tylko udajesz?

 

Napiszę jeszcze raz jako zadanie matematyczne obliczane w/g zasad OZE:

 

  1. pobieram z ZE 4000kWh/rok
  2. produkuję 2000kWh/rok które w 100% zużywam na własne potrzeby(samokonsumpcja)
  3. koszt 1kWh w ZE to 0,65zł/kWh
  4. koszt 1kWh samej energii to 0,13zł/kWh
  5. koszt 1kWh samej energii po jakiej ZE odkupuje ode mnie prą to 0,13zł/kWh

 

Dla tych danych podaj mi ile zapłacę rachunek za 1 rok.

 

 

Jeśli teraz mi odpiszesz w podobnym stylu co poprzednio, to wybacz, ale .... nie wiem jak to napisać, aby cie nie urazić.

Moja wina. Zasugerowałem się pierwszym postem, o elektrowni 5 kWp. Czyli teraz zakładasz instalację 2 kWp? Prosta matematyka. Zapłacisz 0.65 x 2000 kWh czyli 1300 zł. Tylko po co wtedy punkt 4 i 5? Pomijając oczywiście fakt, że żaden ZE nie sprzeda Ci energii za 13 gr. Jeśli jest inaczej, pokaz cennik. Pozwolisz, że z lekkim niedowierzaniem przyjmę deklaracje, że z użyjesz 100% energii w ramach samokonsumpcji. To jest zwyczajnie niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...