Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ja bym chyba na razie sie nie przejmował tym sterowaniem bo to sztuczny problem w Niemczech w słoneczny dzień roboczy maja pokrycie ok 35% zapotrzebowania w dzień wolny od pracy ponad 50% w 2 minucie filmiku z tego co wiem to w lecie płacono prosumentom i konsumentom 21 eurocentów za zużycie 1 kwh. Ale niczego nie wyłączono bo jeszcze by pogorszono cała sytuację aby wyłączyć falowniki trzeba odłączyć napięcie w sieci a to nie o to chodzi.

 

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam wypuściłem trochę dymu z podróbkami Longi-po moim "śledztwie" okazało się ,że jest ok.

Mój dostawca miał te panele z Keno , które ściąga masowo różne produkty (nawet w Timie oficjalnie sprzedają komponenty markowane Keno)

Mój typ to LR6-PE60-310M

 

A teraz jasne. Nie chciałeś, aby ktoś miał panele lepsze od Ciebie z tier1. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wymieniono mi licznik po 31 dniach od poprzedniego i mam zużycie pomiędzy strefami 34% I i 66% II, nie rozumiem stwierdzenia o byciu niewolnikiem. Nie przejmuję się pora dnia i normalnie korzystam z urządzeń, jedynie cuw grzeje się wylacznie w II strefie bo zasobnik jest 300l więc nie ma sensu dogrzewanie calyc zas i to wszystko. Czy masz taryfę weekendową i negatywne doświadczenia z niej wynikające?

 

ja ma ok. 25% 75% w skali roku. Reszta wniosków to se sam wyciągnij. Tylko te panele się dłużej będą mi zwracać.

:popcorn:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufam, że raczej ograniczać moc wyjściową, dopasowując do zużycia. Ale do pomiaru zużycia własnego potrzebny jest dodatkowy licznik "po stronie odbiorników".

 

Chyba, że ich licznik będzie równocześnie przesyłał informacje o bieżącym kierunku przepływu energii (pobór - produkcja). Dość skomplikowane. Najłatwiej zapewne będzie wyłączyć komuś instalację na amen.

 

I tu problem. W słoneczny upalny dzień działa u mnie klimatyzator, myślę, że absolutnie za darmo. A tu przychodzi po pół roku faktura za jego pracę na prądzie dostawcy, bo mi odłączyli moją instalację PV. Widzę tu poważny problem.

 

I jeszcze jedno: mam np. Fronius Hybrid i magazyn energii. Odłączam się od sieci, zasilam klimę z PV i tych baterii, a tu nagle ciach - odłączenie falownika przez dystrybutora ze względu na dużą produkcję, mimo, że nic nie wysyłam do sieci.

To też musi być rozwiązane i dodatkowo komplikuje problem.

 

Ja planuje w jak najszybciej dam radę hybrydę. Pewnie jak będę rozbudowywał to kupię hybrydowy falownik, a potem jakaś baterię dokupię. Nie wiem jeszcze jaki model jaki producent baterii, bo nie zgłębiałem tematu, ale tak będę robił. Może jakieś dopłaty do magazynów będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki zapis o NC RFG z gramwzielone.pl,

 

Na podstawie zapisów ustawy Prawo energetyczne, oprócz możliwości wydania zdalnego polecenia zaprzestania generacji dla modułów powyżej 10 kW, w karcie aktualizacji IRiESD określono możliwość zdalnego sterowania mocą czynną. W aktualizacji IRiESD określone są także wymagania związane z pracą mikroinstalacji w odniesieniu do napięcia w sieci. Opisany jest tryb sterowania mocą bierną w funkcji napięcia. W tym zakresie mikroinstalacja powinna umożliwiać dostosowanie pracy do warunków napięciowych w sieci. Praca z wykorzystaniem powyższego trybu powinna odbywać się automatycznie – tłumaczy PTPiREE.

 

Więc mnie to chyba nie dotyczy, inna sprawa to jak fizycznie odłączyć inwerter -po sieci będą podawane jakieś sygnały , czy jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-tak jak myślałem ,żeby odłączać i ograniczać moc trzeba mieć dodatkowe urządzenie...

A z mocą raz piszą ,że powyżej 10kW , innym razem że poniżej...

A tak na logikę-skoro latem najwięcej się produkuje energii i wtedy też jej najbardziej brakuje , to jakim cudem będą odłączać PV-ki ?

Kolejna sprawa-czy ZE nie będzie "musiał" jakoś udowodnić tych ograniczeń mocy (tj pokazać nadprodukcję ?)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o tym wyłączaniu czy ograniczaniu mocy-ZE musi najpierw "zorganizować" system.

Na razie śpię spokojnie-jak zaczną słać pisma o jakiś urządzeniach czy przewodach na mojej posesji , to się zacznę martwić.

A teraz to mi lotto...

 

PS

Wyobrażacie sobie wioseczki ze starymi trafami i teraz tę całą sieć trzeba będzie przygotować (tj zainwestować) w sprzęt monitorujący pracę danej PV i obciążenia sieci...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-tak jak myślałem ,żeby odłączać i ograniczać moc trzeba mieć dodatkowe urządzenie...

A z mocą raz piszą ,że powyżej 10kW , innym razem że poniżej...

A tak na logikę-skoro latem najwięcej się produkuje energii i wtedy też jej najbardziej brakuje , to jakim cudem będą odłączać PV-ki ?

Kolejna sprawa-czy ZE nie będzie "musiał" jakoś udowodnić tych ograniczeń mocy (tj pokazać nadprodukcję ?)

Pzdr

 

ruszyła budowa Ostrołęki , w planach 6GW w atomie do 2030r , do tego wszystkiego spółki państwowe ostrzą zęby na offshore około 10GW do 2040r . Jak myślisz co będzie miało priorytet działania ? Oczywiście nie wiemy jakie zapotrzebowanie na energię będzie za kilka lat , patrząc obecnie na strony PSE , widać ,że ciągle wspomagają nas sąsiedzi swoją energią około 2 000MW. oby tak było ,że ciągle będzie brak energii w sieci i wtedy nie będą ograniczac prywatnych PV , jednak jesli taka Ostrołęka zostanie wpięta do sieci i energii będzie za dość to stwierdzą ,że el węglowej nie da się wysterować i trzeba odciąć PV (tak z grubsza) .

 

To oczywiście strachy na lachy , ale bata już mają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g...o nie rację . To , że tobie się nie opłaca , nie oznacza że innym się nie opłaca. Przestańcie z kaizenem przekonywać , że wasza ' mojsza' , jest najmojsza' . Jest tu wielu ludzi co mają G12 i nikt jak wy z uporem o... , Przepraszam maniaka nie przekonuje , że tylko G12 i panele na drogą taryfę

Możesz korzystać z prądu tak , że ci się opłaca , to korzystaj i już .

Jeśli nie możesz tego zrozumieć ( jak widać wielu spraw) to przyjmij chociaż do wiadomości , że ludzie prowadzą różny tryb życia i mają różne domy.

 

Zgadzam się z twoją wypowiedzią. Jeden JANUSZ Z DRUGIM przekonuje do swych racji. Bo jemu się nie opłaca. Jak się nie opłaca to niech siedzi i nic nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o tym wyłączaniu czy ograniczaniu mocy-ZE musi najpierw "zorganizować" system.

Na razie śpię spokojnie-jak zaczną słać pisma o jakiś urządzeniach czy przewodach na mojej posesji , to się zacznę martwić.

A teraz to mi lotto...

 

PS

Wyobrażacie sobie wioseczki ze starymi trafami i teraz tę całą sieć trzeba będzie przygotować (tj zainwestować) w sprzęt monitorujący pracę danej PV i obciążenia sieci...

 

do tego nie potrzeba wielkich rewolucji na Twojej działce . Internet masz ? Masz . Gniazdo ( o którym było wcześniej ) w inwerterze masz ? Masz . I już Cie mają na widelcu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego nie potrzeba wielkich rewolucji na Twojej działce . Internet masz ? Masz . Gniazdo ( o którym było wcześniej ) w inwerterze masz ? Masz . I już Cie mają na widelcu .

 

Kabel internetowy rzeczywiście mam na swojej działce-ale sam go położyłem (choć to wg mnie nie istotne).

Zastanawia mnie tylko forma "nakazu"-czy ustawa to przewiduje (przecież mogę nie mieć internetu...) ?

Po drugie -czy tu nie będzie tak jak z abonamentem RTV tj niby jest obowiązek ,a tylko listonosz może zgłosić delikwenta ?

 

A zresztą-za szybko tego nie wdrożą , więc może uda mi się wyjść na "0" z inwestycją w PV (teraz 4,5 roku-wzrośnie cena energii , szybciej pyknie zwrot).

Ale frajdy z zabawy w PV to mi już chyba nikt nie zabierze ?

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chyba na razie sie nie przejmował tym sterowaniem bo to sztuczny problem w Niemczech w słoneczny dzień roboczy maja pokrycie ok 35% zapotrzebowania w dzień wolny od pracy ponad 50% w 2 minucie filmiku z tego co wiem to w lecie płacono prosumentom i konsumentom 21 eurocentów za zużycie 1 kwh. Ale niczego nie wyłączono bo jeszcze by pogorszono cała sytuację aby wyłączyć falowniki trzeba odłączyć napięcie w sieci a to nie o to chodzi.

 

 

brak ruchomych częścii silników? W niektórych może i tak...

Stała cena energii ? Przy założeniu 100% pokrycia to i owszem , ale tak jakw twoim przypadku , guzik nie gwarancja stałej ceny...

 

Teraz już wiem dlaczego założyłeś 4 kWp przy zużyciu 2MWh w drogiej taryfie :lol2: (bo mnie to mocno zastanawiało , po co to przewymiarowanie , przezcież się nie opłaca , jak sam pisałeś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...