Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

To jest potencjał akumulatora, ja wykorzystuję kilkanaście procent jego możliwości...

Czy tak trudno sobie policzyć ...12 pakietów 14S8P złożone z ogniw o mocy ciągłej 10A i każdy pakiet zabezpieczony przez BMS 45A... wszystko zrównoleglone daje 58v i 540A ...

 

Podłączoną mam do tego przetwornicę o mocy ciągłej 4kW więc niewiele te akumulatory są obciążone...

 

Jasiek piszesz: "Można to obciążyć mocą ciągłą 31 kW" to może pokaż a nie gadasz że potencjał... potencjał mojej instalacji PV jest takiże gdybym mieszkał na równiku dała by z 7kW pewnie ze 14kW.

A gadanie o przetwornicy 4kW że może ogarnąć i 31kW to bzdura nawet kabli grzewczych tym nie pociągniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jasiek piszesz: "Można to obciążyć mocą ciągłą 31 kW" to może pokaż a nie gadasz że potencjał... potencjał mojej instalacji PV jest takiże gdybym mieszkał na równiku dała by z 7kW pewnie ze 14kW.

A gadanie o przetwornicy 4kW że może ogarnąć i 31kW to bzdura nawet kabli grzewczych tym nie pociągniesz.

 

Dużo krzyczysz ale tak naprawdę bardzo mało wiesz nawet z podstaw elektrotechniki...

 

Ktoś kto cokolwiek liznął w tej dziedzinie nie wypisywał by takich głupot...

 

A aby dowiedzieć się ile by dała Twoja instalacja fotowoltaiczna na równiku nie trzeba nawet tam z nią jechać a jedynie sprawdzić jaka jest tam moc promieniowania słonecznego , temperatura i sobie przeliczyć...

To samo w moim przypadku, pierwszy lepszy elektryk ci potwierdzi co napisałem...

 

Jak zwykle...

"Nie znam się, nie widziałem ale się wypowiem "....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniw może i sam nie robię ale akumulator już tak...

[ATTACH=CONFIG]438520[/ATTACH]

..

A ja pod włos niektórym ....

 

REWELACJA

Nie dlatego, że to bufor powerwall (czy raczej etap do pełnego), ale najbardziej dlatego, że mam szacunek dla ludzi, którzy sami potrafią coś zaprojektować, skonstruować, wykonać. Tzw. makerów wcale nie jest tak dużo.

 

Niby wszystko można kupić. Profesjonalni konstruktorzy adaptują odkrycia naukowe, fabryka produkuje. Bez menadżerów, bankierów, finansjery się nie obejdzie, ale bez konstruktorów nie byłoby przemysłu.

 

W amatorskiej skali makerzy też dokonują swego rodzaju mikro-odkyć, na domową skalę. I oszczędność ma mniejsze znaczenie. Najważniejsza jest satysfakcja z własnej pracy, z tych małych udoskonaleń i z działania urządzenia.

 

Sam majsterkuję w domu, klecę też drobną elektronikę, kiedyś projektowałem i trawiłem płytki, teraz czasem złożę coś z gotowych elementów smd i znam tę satysfakcję, niedostępną dla nie-makerów.

 

SZACUN :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle...

"Nie znam się, nie widziałem ale się wypowiem "....

Nie ja napisałem że moja instalacja wydusi z siebie 31kW tylko TY, więc poprosiłem o dowód. Niestety w zamian otrzymałem informację że masz przetwornicę o mocy 4kW. Więc co nas obchodzi twoja teoria ile twój off grid może, jeśli nie masz sposobu aby to udowodnić.

 

Ale zapytam cię inaczej pokaż nam wszystkim swój ostatni rachunek za prąd, ale POKAŻ a nie gadasz! Bo wszyscy tu chcieli by porównać off grida do on grida. W zamian udostępniam swój przed chwilą przyszedł za okres 2.10.19 - 30.11:

IMG_20191227_122523.jpg

W magazynie zostało 1171kWh

Średnia cena za kwh: 0,02 PLN ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja napisałem że moja instalacja wydusi z siebie 31kW tylko TY, więc poprosiłem o dowód. Niestety w zamian otrzymałem informację że masz przetwornicę o mocy 4kW. Więc co nas obchodzi twoja teoria ile twój off grid może, jeśli nie masz sposobu aby to udowodnić.

 

Ale zapytam cię inaczej pokaż nam wszystkim swój ostatni rachunek za prąd, ale POKAŻ a nie gadasz! Bo wszyscy tu chcieli by porównać off grida do on grida. W zamian udostępniam swój przed chwilą przyszedł za okres 2.10.19 - 30.11:

[ATTACH=CONFIG]438525[/ATTACH]

W magazynie zostało 1171kWh

Średnia cena za kwh: 0,02 PLN ;)

 

Wyraźnie napisałem że Akumulator a nie instalacja...

Jak dla Ciebie to wszystko jedno to już nie moje zmartwienie...

 

Jakie rachunki..., co ty człowieku bredzisz...

Mi wystarczy że jak na razie moje roczne zużycie energii zmniejsza się zgodnie z założeniami...

Przed fotowoltaiką moja posesja zużywała ok 15 MW energii elektrycznej rocznie plus 6-7 butli z gazem, ostatni rok rozliczeniowy to 11,5 MW i bez gazu bo od dwóch lat mamy indukcję...

Czyli 4kWp fotowoltaiki w ostatnim sezonie dało tyle co u wszystkich innych podłączonych do sieci...

Obecnie na dachu jest już ponad 5 kWp w moje zużycie od 12 lipca z licznika przy płocie to 395 kWh dziennej i 3075kWh nocnej... ( Za dwa tygodnie będzie pół roku...) czyli ok 3,5 MW dla przypomnienia w chałupie która jeszcze niedawno zużywała 15MW i kilka butli z gazem rocznie...

 

Nie potrzebuję do tego całej papierologii i łaski urzędasów a także spalania węgla aby mi oddać "moje" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszna kombinacja z tymi 18650. A na rynku jest mnóstwo pakietów z samochodów w przystępnej cenie. Są też duże pakiety LiFePO4 100Ah - kompletnie bezpieczne, 5000 cykli oraz LTO z jakąś kosmiczną ilością cykli.

 

Ale jakby tego nie liczyć najtańsze co znalazłem bez przetwornicy kosztuje 0,09zł/kWh przy 5000 cykli. Przetwornica to drugie tyle.

Oczywiście nic nam to nie daje w naszym klimacie, gdzie jakbyśmy chcieli na poważnie korzystać z energii to produkujemy w lecie korzystamy w zimie. A jakbyśmy chcieli przewymiarować na zimę to koszt znowu bez sensu itd. liczyłem to kiedyś w szczegółach na Elektrodzie.

 

Co najwyżej warto sobie zrobić UPS na wypadek awarii energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, czy ktoś miał z ofertą od Viessmana do czynienia?

Bo napisałem tu post 3-go grudnia, a do dzisiaj się nikt z firmy która miała montować nie odezwał się.

Po otrzymaniu oferty spytałem o:

- moc instalacji

- brak informacji o gwarancji, tylko, że na panele jest gwarancja 10 lat

- brak treści rękojmii

- dofinansowanie czy jest i jakie możliwe

- przykładową treść umowy

- to kto i co gwarantuje, bo niby części viessmana ale wykonastwo firma sp. z o.o.

- czy firma montująca ma jakieś ubezpieczenie albo jakoś inaczej gwarantuje odpowiedzialność za np. uszkodzenie części instalacji przy montażu albo np. dachu

- generalnie kto za co odpowiada

- co z ubezpieczeniem np. od gradobicia - czy coś słyszeli np. jakaś firma to sprzedaje

- jaką mam pewność że instalacja będzie pracować przez 10 lat bez problemów i czy będą jakieś koszty serwisu itp.

 

No i miałem maila z obietnicą, że odpowiedzą, ale do dzisiaj cisza.

 

Czy ja się źle za to zabrałem, za dużo pytałem? A może to taka firma co jej zależy na takich gostkach co nie pytają o nic, tylko grzecznie płacą i nigdy im się instalacja nie zwraca?

 

Nawet takie wyliczenie im wysłałem, że rocznie płacę 1500zł, i jakbym przestał płacić za prąd to zostaną opłaty stałe czyli ok. 101,85zł za rok czyli zysk roczny to 1500 - 101,85zł = ok. 1400zł czyli inwestycja zwraca się po 11,3 latach. No ale jakby było dofinansowanie chociaż z 5 tys. to już by było nieźle.

 

Poprosiłem o te wszystkie informacje i optymistycznie czekałem na nie i szykowałem kasę. A tu cisza.

 

I teraz nie wiem co o nich sądzić, bo ja myślałem, że biorę od Viessmana instalację i od niego będę mieć gwarę na wszystko. A jakaś spółka z o.o. nie wzbudza we mnie zaufania, bo odpowiada tylko do wysokości wkładów czyli pewnie niewiele. Tym bardziej skoro tak zaczynają współpracę to ile lat będę czekał na uruchomienie instalacji?

Co o tym myślicie? czy to normalne? Pytałem mailem kilka razy ale może trzeba zadzwonić...

P.S. możecie dać namiary na porządną firmę z okolic Warszawy, która jest duża i solidna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile takie kosztują w PLN/1kWh ?

Pierwsza z brzegu na allegro bateria do Tesli kosztuje 540zł/kWh. Jakiś znikomy przebieg. Są też baterie do innych samochodów, mniejsze i tańsze. Można też poszukać w EU pojedynczych modułów z samochodów.

 

Nowe LiFePO4 z dostawą można znaleźć w okolicy 300USD/1,2kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza z brzegu na allegro bateria do Tesli kosztuje 540zł/kWh. Jakiś znikomy przebieg. Są też baterie do innych samochodów, mniejsze i tańsze. Można też poszukać w EU pojedynczych modułów z samochodów.

 

Nowe LiFePO4 z dostawą można znaleźć w okolicy 300USD/1,2kWh

 

Pakiety z Tesli to 6S74P a więc zakres napięć nii w doopę do zakresu przetwornic jakie są dostępne...

Optymalne było by 7S ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszna kombinacja z tymi 18650. A na rynku jest mnóstwo pakietów z samochodów w przystępnej cenie. Są też duże pakiety LiFePO4 100Ah - kompletnie bezpieczne, 5000 cykli oraz LTO z jakąś kosmiczną ilością cykli.

 

Ale jakby tego nie liczyć najtańsze co znalazłem bez przetwornicy kosztuje 0,09zł/kWh przy 5000 cykli. Przetwornica to drugie tyle.

Oczywiście nic nam to nie daje w naszym klimacie, gdzie jakbyśmy chcieli na poważnie korzystać z energii to produkujemy w lecie korzystamy w zimie. A jakbyśmy chcieli przewymiarować na zimę to koszt znowu bez sensu itd. liczyłem to kiedyś w szczegółach na Elektrodzie.

 

Co najwyżej warto sobie zrobić UPS na wypadek awarii energii.

 

Ty liczyłeś a ja zrobiłem i jak na razie nie mam powodów do narzekania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiety z Tesli to 6S74P a więc zakres napięć nii w doopę do zakresu przetwornic jakie są dostępne...

Optymalne było by 7S ...

 

W większości tych modułów możesz dostać się do indywidualnych ogniw, więc możesz sobie połączyć jak chcesz. Zwłaszcza że te z Tesli to 18650. Ale przynajmniej masz ogniwa które mają zgodne parametry i ich jakość jest przewidywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie , pralki i żelazka też nie...

Dlatego jeszcze jest widoczne zużycie licznikowe w drogiej taryfie...

W tym sezonie powinienem przynajmniej część z tego ogarnąć...

 

Masz na to jakiś pomysł? Dokupisz jakieś nowe przetwornice, no bo te indukcje to trochę kW mają? Czy o indukcji nie myślisz i ją zostawiasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty liczyłeś a ja zrobiłem i jak na razie nie mam powodów do narzekania...

 

Jak masz i lubisz sobie przy tym dłubać to nie ma co narzekać. Ja też mam kilka UPSów, kupiłem sobie nawet ogniwa LiFePO4 do zabawy.

 

Ale nie ma co malować trawy na zielono. Off-grid jest kompletnie nieopłacalny (nawet taki ze szrotu) i do czasu gdy mamy opusty będzie dalej ekstremalnie nieopłacalny. Zwłaszcza w naszym klimacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości tych modułów możesz dostać się do indywidualnych ogniw, więc możesz sobie połączyć jak chcesz. Zwłaszcza że te z Tesli to 18650. Ale przynajmniej masz ogniwa które mają zgodne parametry i ich jakość jest przewidywalna.

 

Tyle że zaczyna się grzebanie i kombinowanie a i tak do tego trzeba jeszcze dokupić zabezpieczenia...

Na razie wygodniej jest mi tak jak robię, może w przyszłości jak trafi się jakaś bateria z elektrowozu to się pobawię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz i lubisz sobie przy tym dłubać to nie ma co narzekać. Ja też mam kilka UPSów, kupiłem sobie nawet ogniwa LiFePO4 do zabawy.

 

Ale nie ma co malować trawy na zielono. Off-grid jest kompletnie nieopłacalny (nawet taki ze szrotu) i do czasu gdy mamy opusty będzie dalej ekstremalnie nieopłacalny. Zwłaszcza w naszym klimacie.

 

Tak też jestem takiego zdania...

Dlatego dokładam drugie tyle do mojego akumulatora...

 

Wiesz ostatnio wywaliłem kilkadziesiąt tysięcy na kostkę brukową na podwórku jak myślisz ile na tym zyskałem...?

A po zrobieniu płotu ile.??

Tak samo z samochodem..., ile jestem do przodu po wymianie dobrego na nowszy model...?

I tak ze wszystkim...

Cokolwiek zrobisz albo chcesz zrobić to od razu ..." A czy to się opłaca"...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...