Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze nie , pralki i żelazka też nie...

Dlatego jeszcze jest widoczne zużycie licznikowe w drogiej taryfie...

W tym sezonie powinienem przynajmniej część z tego ogarnąć...

 

To do czego ty te 5,4kW w PV wykorzystujesz?

Masz jakąś uprawę potrzebującą dużej ilości światła :)

Jeśli zużycie z 15MWh spadło do 11 to w co spakowałeś 4MWh a nie zostało wykorzystane ani do indukcji, pralki i żelazka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, kto bogatemu zabroni. Ja jak mam alternatywę która pokryje moje zapotrzebowanie cały rok, w 100% to ją wybieram. Zwłaszcza że jest dużo tańsza niż off-grid i bez kompromisów.

A o off-grid będę myślał za 10-15lat, jeżeli skończą się opusty.

 

Napisz jak wygląda ta alternatywa dla pokrycia 15 MW rocznego zużycia w 100% czyli rachunki zero PLN... ( Dojdzie jeszcze elektrowóz tak więc pewnie ze 3MW więcej zużycia rocznego...)

Moc przyłączenia w umowie 9 kW...

Jak na razie moje off gird kosztowało ok 4,3 k za kWp czy to jest duuużo drożej...?

O jakich kompromisach piszesz...?

I przede wszystkim to nie jest off gird a hybryda bo mam dostęp do sieci energetycznej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, produkcja garażowa Twojego "powerwall'a" wygląda profesjonalnie - każdy pakiet zabezpieczony BMS'em, kabelki ułożone tak, że w fabrycznych urządzeniach trudno zobaczyć taki porządek.

Najważniejsze, że działa i obniżki zużycia energii idą zgodnie z "Twoim planem".

Ty masz z tego doświadczenie, oszczędności satysfakcję, inni tylko palcują przed monitorem.

Szacun.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do czego ty te 5,4kW w PV wykorzystujesz?

Masz jakąś uprawę potrzebującą dużej ilości światła :)

Jeśli zużycie z 15MWh spadło do 11 to w co spakowałeś 4MWh a nie zostało wykorzystane ani do indukcji, pralki i żelazka.

 

Do oświetlenia domu, wentylacji mechanicznej, oglądania telewizji, słuchania muzyki, koszenia trawy, zasilania zmywarki, czajnika elektrycznego ,podgrzewania CWU ,jak jest z czego to i ogrzewanie łazienki, oświetleniania i zasilania elektronarzędzi w garażu itd itp...

I do zasilania lodówki bo zapomniałem o niej...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, produkcja garażowa Twojego "powerwall'a" wygląda profesjonalnie - każdy pakiet zabezpieczony BMS'em, kabelki ułożone tak, że w fabrycznych urządzeniach trudno zobaczyć taki porządek.

Najważniejsze, że działa i obniżki zużycia energii idą zgodnie z "Twoim planem".

Ty masz z tego doświadczenie, oszczędności satysfakcję, inni tylko palcują przed monitorem.

Szacun.

 

Dziękuję...

Jeden ma satysfakcję że coś zrobił a inny że udało mu się napluć na tamtego...

Życie...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, kto bogatemu zabroni. Ja jak mam alternatywę która pokryje moje zapotrzebowanie cały rok, w 100% to ją wybieram. Zwłaszcza że jest dużo tańsza niż off-grid i bez kompromisów.

A o off-grid będę myślał za 10-15lat, jeżeli skończą się opusty.

 

Czy poradziłeś sobie z ZE w sprawie GS-50?

 

Na jednym ze zdjęć widziałem panele chyba poli montowane na gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak wygląda ta alternatywa dla pokrycia 15 MW rocznego zużycia w 100% czyli rachunki zero PLN... ( Dojdzie jeszcze elektrowóz tak więc pewnie ze 3MW więcej zużycia rocznego...)

Moc przyłączenia w umowie 9 kW...

Jak na razie moje off gird kosztowało ok 4,3 k za kWp czy to jest duuużo drożej...?

O jakich kompromisach piszesz...?

I przede wszystkim to nie jest off gird a hybryda bo mam dostęp do sieci energetycznej...

 

Myślę że doskonale wiesz jak wygląda kwestia pokrycia 15MWh z PV. Zostaną tylko jakieś opłaty stałe. Przy moim samodzielnym wykonaniu, nowych panelach Longi i używanych inwerterach kosztowałoby to jakieś 2k PLN /Wp, bez dopłat. Moja instalacja na panelach Bifacial kosztowala odrobinę wiecej. Ostatnio jeden z forumowiczów zrobił 7kWp za 11k po doplatach (moj prąd i ulga od podatku).

 

Wiem też że z on-grid nie pokryjesz 15MWh w 100% nigdy.

Jeżeli z hybrydy 5,4kW uzyskałeś oszczędność z 15MWh do 11MWh. To straciłeś jakieś 1,4MWh w stosunku do on-grid ;)

 

Nie wiem po co robić hybrydę, co najwyżej oszczędzisz w nocy na 20% z opustu. Tylko że koszt tych oszczędności (akumulatory i przetwornice) jest dużo większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy poradziłeś sobie z ZE w sprawie GS-50?

 

Na jednym ze zdjęć widziałem panele chyba poli montowane na gruncie.

 

Tak, udało mi się je zgłosić. Ale później okazało się że nowe panele tak potaniały że poszedłem w skrajność ;) Kupiłem najlepsze co znalazłem w Europie - panele mono bifacial. I to one są na gruncie na zdjęciu.

 

Mam teraz 3,5kW w panelach bifacial na gruncie i po 20 sztuk GS-46 na dachu, na południe i północ(!) :D

 

Mam w planach dobicie do 10kW w panelach bifacial na gruncie tylko najpierw trochę kasy muszę przeznaczyć na budowę nowego domu.

Edytowane przez ACCel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do oświetlenia domu, wentylacji mechanicznej, oglądania telewizji, słuchania muzyki, koszenia trawy, zasilania zmywarki, czajnika elektrycznego ,podgrzewania CWU ,jak jest z czego to i ogrzewanie łazienki, oświetleniania i zasilania elektronarzędzi w garażu itd itp...

I do zasilania lodówki bo zapomniałem o niej...

 

Było napisać że oświetlasz plantację bo to wszystko robić w trakcie dnia jak wszyscy są w robocie. Weź ciągaj przedłużacze po domu aby zdecydować co można podłączyć z off grid a co po energetykę. Albo starczy na CO łazienki w środku lata!!?? albo nie starczy i kto wie czy ciągać tam przedłużacz. Zasilanie elektronarzędzi pewnie ładujesz raz na 2 dni jak używasz, trawę kosisz co 2 tyg.

Lodówka to już w ogóle jakiś kosmos 400kWh/rok a ja się pytam jak utylizuje 4000kWh. Zmywarką którą puści raz dziennie za 3kWh i prasowaniem koszuli do roboty. Aaa i rekuperacją na starych silnikach ac 100W = 2,4kWh/doba. Nie mam pytań ale 4MWh mniejsze zużycie jak ktoś ma zmywalnie garów i w lecie ogrzewa łazienkę tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do oświetlenia domu, wentylacji mechanicznej, oglądania telewizji, słuchania muzyki, koszenia trawy, zasilania zmywarki, czajnika elektrycznego ,podgrzewania CWU ,jak jest z czego to i ogrzewanie łazienki, oświetleniania i zasilania elektronarzędzi w garażu itd itp...

I do zasilania lodówki bo zapomniałem o niej...

 

Nie ma rzeczy niemożliwych... Moja plazma wciąga 50-60 kWh miesięcznie :p

 

 

 

Mam kolegę co jedzie też na offgridzie od 2014r , opędzaa co się da... Do 2018 miał 3kWp off , w tym roku wprowadzał zmiany bo postawił też 5kWp ongrid i nie wiem na czym on tam stoi dokładnie w tej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że doskonale wiesz jak wygląda kwestia pokrycia 15MWh z PV. Zostaną tylko jakieś opłaty stałe. Przy moim samodzielnym wykonaniu, nowych panelach Longi i używanych inwerterach kosztowałoby to jakieś 2k PLN /Wp, bez dopłat. Moja instalacja na panelach Bifacial kosztowala odrobinę wiecej. Ostatnio jeden z forumowiczów zrobił 7kWp za 11k po doplatach (moj prąd i ulga od podatku).

 

Wiem też że z on-grid nie pokryjesz 15MWh w 100% nigdy.

Jeżeli z hybrydy 5,4kW uzyskałeś oszczędność z 15MWh do 11MWh. To straciłeś jakieś 1,4MWh w stosunku do on-grid ;)

 

Nie wiem po co robić hybrydę, co najwyżej oszczędzisz w nocy na 20% z opustu. Tylko że koszt tych oszczędności (akumulatory i przetwornice) jest dużo większy.

 

Jak byś choć trochę zagłębił się w temat to wiedziałbyś że 5,4 kWp jest od października tego roku, wcześniej było 4...

 

Czy to jakiś przymus być podłączonym do sieci...?

 

Robię po swojemu i tyle, ja nikomu nie wytykam że zrobił tak czy inaczej...

 

Mam satysfakcję ze swojej pracy i nie przeliczam tego na " lata zwrotu"...

 

Tak samo będzie z wtyczkowozem..., Nawet nie mam zamiaru przeliczać " czy to się opłaca"...

Będę miał wielką satysfakcję z tego że będzie zasilany bezpośrednio z własnej elektrowni a nie że spalonego węgla którym mi wypłacą to co moje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było napisać że oświetlasz plantację bo to wszystko robić w trakcie dnia jak wszyscy są w robocie. Weź ciągaj przedłużacze po domu aby zdecydować co można podłączyć z off grid a co po energetykę. Albo starczy na CO łazienki w środku lata!!?? albo nie starczy i kto wie czy ciągać tam przedłużacz. Zasilanie elektronarzędzi pewnie ładujesz raz na 2 dni jak używasz, trawę kosisz co 2 tyg.

Lodówka to już w ogóle jakiś kosmos 400kWh/rok a ja się pytam jak utylizuje 4000kWh. Zmywarką którą puści raz dziennie za 3kWh i prasowaniem koszuli do roboty. Aaa i rekuperacją na starych silnikach ac 100W = 2,4kWh/doba. Nie mam pytań ale 4MWh mniejsze zużycie jak ktoś ma zmywalnie garów i w lecie ogrzewa łazienkę tak.

 

Tak się zastanawiam po co ja Tobie odpisuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś choć trochę zagłębił się w temat to wiedziałbyś że 5,4 kWp jest od października tego roku, wcześniej było 4...

 

Czy to jakiś przymus być podłączonym do sieci...?

 

Robię po swojemu i tyle, ja nikomu nie wytykam że zrobił tak czy inaczej...

 

Mam satysfakcję ze swojej pracy i nie przeliczam tego na " lata zwrotu"...

 

Tak samo będzie z wtyczkowozem..., Nawet nie mam zamiaru przeliczać " czy to się opłaca"...

Będę miał wielką satysfakcję z tego że będzie zasilany bezpośrednio z własnej elektrowni a nie że spalonego węgla którym mi wypłacą to co moje...

Spoko, miej fun, nikt ci nie broni. Wyrażać nam krytyczne opinie wolno.

 

Ale z samochodem to cię rozczaruję, bo jakbyś z niego chciał korzystać jak normalny człowiek to będziesz ładował kiedy słońce nie świeci. A najmniejsze modele mają jakieś 24kWh, czyli dodatkowymi 3kWp go nie naładujesz o świcie i wieczorami (w lecie bo w zimie kompletnie zapomnij).

 

Ja też planuje kupić jakiś samochód elektryczny w przyszłym roku (pewnie używanego Leafa, ewentualnie Outlandera PHEV) i akurat 3kWp on-grid go w pełni pokryją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam po co ja Tobie odpisuję...

 

W tym rzecz brak merytorycznej odpowiedzi, nie wiem na co wywalam 4MWh rocznie (kiedy statystyczny Polak w domu tyle prądu ROCZNIE BIERZE). Na lodówkę i żelazko w tym masz problem że ktoś doszukuje się oszczędności 4000kWh * 58 gr = 2400 PLN kiedy koszt akumulatorów, przetwornicy i paneli jakoś tego nie wskazuje.

Zużywam prąd nie wiem na co i nie wiem ile ale oszczędzam słuchając muzyki na smartphonie ładowanym raz na 2 dni.

 

Ja oszczędzam na rachunku za prąd który wynosił 380-400 PLN/2mce więc rocznie 2000 PLN zwrot instalacji zajmie mi jeszcze max 3 lata. A robiłeś rachunek sumienia dla siebie pakujesz kasę w off grid a rachunki przychodzą takie same?? 400 PLN/2 m-ce(bez ogrzewania)?

Co się zwraca i jak? chyba tylko plantacja zioła, w lato słońce świeci lampy palą a zysk jest ogromny.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, miej fun, nikt ci nie broni. Wyrażać nam krytyczne opinie wolno.

 

Ale z samochodem to cię rozczaruję, bo jakbyś z niego chciał korzystać jak normalny człowiek to będziesz ładował kiedy słońce nie świeci. A najmniejsze modele mają jakieś 24kWh, czyli dodatkowymi 3kWp go nie naładujesz o świcie i wieczorami (w lecie bo w zimie kompletnie zapomnij).

 

Ja też planuje kupić jakiś samochód elektryczny w przyszłym roku (pewnie używanego Leafa, ewentualnie Outlandera PHEV) i akurat 3kWp on-grid go w pełni pokryją.

 

I takie to jest właśnie dyskutowanie...

Nie wiem o co chodzi , nie chce mi się zagłębić tematu ale z chęcią się wypowiem negatywnie...

Dlaczego niby mam dostosować ładowanie tego auta do tego kiedy świeci słońce...?

Jakoś zasilania chałupy nie dostosowuje do tego kiedy świeci słońce...

 

Na 99% będzie Renault Zoe z baterią 41 kWh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz brak merytorycznej odpowiedzi, nie wiem na co wywalam 4MWh rocznie (kiedy statystyczny Polak w domu tyle prądu ROCZNIE BIERZE). Na lodówkę i żelazko w tym masz problem że ktoś doszukuje się oszczędności 4000kWh * 58 gr = 2400 PLN kiedy koszt akumulatorów, przetwornicy i paneli jakoś tego nie wskazuje.

Zużywam prąd nie wiem na co i nie wiem ile ale oszczędzam słuchając muzyki na smartphonie ładowanym raz na 2 dni.

 

Ja oszczędzam na rachunku za prąd który wynosił 380-400 PLN/2mce więc rocznie 2000 PLN zwrot instalacji zajmie mi jeszcze max 3 lata. A robiłeś rachunek sumienia dla siebie pakujesz kasę w off grid a rachunki przychodzą takie same?? 400 PLN/2 m-ce(bez ogrzewania)?

Co się zwraca i jak? chyba tylko plantacja zioła, w lato słońce świeci lampy palą a zysk jest ogromny.

 

Jak zwykle wedle zasady...

Pisać z czapy, z doopy ,ale pisać i siać zamęt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle wedle zasady...

Pisać z czapy, z doopy ,ale pisać i siać zamęt...

 

Ale merytorycznej odpowiedzi BRAK. Zużywam 4000kwh rocznie na coś ALE nie powiem na co!!! Na co ale oszczędza, tyle i tyle bo nie oddaje ZE,tylko płacę za akumulator który podobno oszczęsza ale nie pokażę ile

Jasiek nie pierdziel tylko powiedz jak to wygląda może ON GRID zmieni się w OFF GRID!!! Potencjał masz zajebisty. On GRID masz masę ale OFF kilka

Edytowane przez marcinbbb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadam się raczej realistycznie niż negatywnie.

 

Napisałeś "a nie że spalonego węgla którym mi wypłacą to co moje.." mając na myśli opust z ZE.

 

No to teraz może chciałbyś napisać, że naładujesz te 41kWh w nocy, z samodzielnie wytworzonej i przechowanej energii?

 

Na inne potrzeby też nie jesteś w stanie pokryć swojego zapotrzebowania z off-grid, więc nie wiem czemu tak negatywnie odnosisz się do opustu.

 

Jeżeli pisałbyś o off-grid jak o eksperymencie technicznym, albo o jakiejś ideii anarchistycznej czy libertańskiej to bym rozumiał. Ale starasz się nas przekonać, że to przynosi jakąś oszczędność, co jest nieprawdą. Na marnych przetwornicach tracisz więcej niż opust zabiera. Niewiele trzeba aby to zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...