Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bez kredytu by się nie obyło i patrząc na ofertę PKO BP przy kredycie na całość wyszła by przy 120 ratach (10 lat) kwota około 350 zł /miesiąc czyli tyle ile teraz i tak co miesiąc płace do elektrowni...

 

Chłopie nie masz kasy na PV nie montuj podpierając się jakimiś kredytami z PKO. Po co Ci PV bo stało się modne, bo sąsiad ma? Ochłoń bo przez 10 lat spłacania kredytu bardzo wiele może się zmienić. A "zamienił stryjek" rachunek za energię elektryczną na ratę kredytu to już w ogóle poroniony pomysł w imię 5000 PLN i odliczenia czegoś od PIT`u weźmiesz 40000 PLN kredytu.

Sam se Pan strzeliłeś w kolano montując ogrzewanie elektryczne zamiast pompy ciepła, to teraz musisz się zmierzyć z rzeczywistością i rachunkami za energię elektryczną.

120 rat po 350 PLN = 42000 PLN

do tego Bank KAŻE Ci ubezpieczyć instalację 350 PLN x 10 lat = 3500 PLN

Jak na moje czas zwrotu inwestycji jest dłuższy niż gwarancja na inwerter... a to może słabo wróżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie nie masz kasy na PV nie montuj podpierając się jakimiś kredytami z PKO. Po co Ci PV bo stało się modne, bo sąsiad ma? Ochłoń bo przez 10 lat spłacania kredytu bardzo wiele może się zmienić. A "zamienił stryjek" rachunek za energię elektryczną na ratę kredytu to już w ogóle poroniony pomysł w imię 5000 PLN i odliczenia czegoś od PIT`u weźmiesz 40000 PLN kredytu.

Sam se Pan strzeliłeś w kolano montując ogrzewanie elektryczne zamiast pompy ciepła, to teraz musisz się zmierzyć z rzeczywistością i rachunkami za energię elektryczną.

120 rat po 350 PLN = 42000 PLN

do tego Bank KAŻE Ci ubezpieczyć instalację 350 PLN x 10 lat = 3500 PLN

Jak na moje czas zwrotu inwestycji jest dłuższy niż gwarancja na inwerter... a to może słabo wróżyć.

A jakie masz argumenty konkretne przeciwko ogrzewaniu elektrycznemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie zużycie prądu rocznie na wszystko (łącznie z ogrzewaniem) mam 9700-10100 kWh (przy czym mam dwie taryfy więc rocznie koszt prądu wychodzi około 4200 zł - średnio wychodzi 350 / miesiąc)

 

Ale wracając do tematu - ofertę zmalałem w okolicy swojej na około 33000-34000 zł za 10 kW z montażem.

Bez kredytu by się nie obyło i patrząc na ofertę PKO BP przy kredycie na całość wyszła by przy 120 ratach (10 lat) kwota około 350 zł /miesiąc czyli tyle ile teraz i tak co miesiąc płace do elektrowni...

 

Niska cena jak na 10kWp.

Z 10kWp uzyskasz pewnie ok. 9 MWh a efektywnie (autokonsumpcja np. 80%) 8,6 MWh (takie szacunki)

Czyli trochę (może 1,5 MWh) musisz dokupić..

Chyba warto zamontować PV na kredyt tylko komponenty muszą być dobre a cena wskazuje że może takie nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie nie masz kasy na PV nie montuj podpierając się jakimiś kredytami z PKO. Po co Ci PV bo stało się modne, bo sąsiad ma? Ochłoń bo przez 10 lat spłacania kredytu bardzo wiele może się zmienić. A "zamienił stryjek" rachunek za energię elektryczną na ratę kredytu to już w ogóle poroniony pomysł w imię 5000 PLN i odliczenia czegoś od PIT`u weźmiesz 40000 PLN kredytu.

Sam se Pan strzeliłeś w kolano montując ogrzewanie elektryczne zamiast pompy ciepła, to teraz musisz się zmierzyć z rzeczywistością i rachunkami za energię elektryczną.

120 rat po 350 PLN = 42000 PLN

do tego Bank KAŻE Ci ubezpieczyć instalację 350 PLN x 10 lat = 3500 PLN

Jak na moje czas zwrotu inwestycji jest dłuższy niż gwarancja na inwerter... a to może słabo wróżyć.

 

Chłopie nie wiem o co Ci chodzi :) masz jakieś kompleksy czy co..?

Czy ja gdzieś pisałem że narzekam na ogrzewanie elektrycznie?

Przeciwnie, uważam że to była jedna z lepszych inwestycji.

Koszt wykonania całego ogrzewania zamknąłem w 5 k zł. ile bym zapłacił za pompę i instalację całą?

Rachunki? średnio 350 zł za miesiąc za cały prąd to wg ciebie dużo? Za prąd bytowy, płytę indukcyjną, ogrzewanie wody (pompa powierzana) i ogrzewanie domu elektrycznie kable w wylewce?

A z tej pompy twojej co co bym miał? tylko ogrzewanie i Ciepła wodę? wydaje na to jakieś 160 zł /miesiąc... kiedy by się ta pompa i instalacja zwróciła... choć w sumie to bez różnicy bo i tak wcześniej by się popsuła...

Dzięki temu że mam wszystko w prądzie mogę teraz właśnie myśleć o PV, zważywszy że jest to coraz tańsze, a prąd ma drożeć.

Jeśli jest taka możliwość i mogę płacić w zasadzie te same pieniądze do banku zamiast do elektrowni to czemu nie ? jakieś argumenty konkretne? Co mi za różnica komu płace jeśli płace tyle samo, a jak dodatkowo (jeśli jeszcze weszła by dotacja i odliczenia) to już po jakichś 7 latach już bym nie płacił praktycznie w ogóle... ?

 

Widzę w stopce, że sam masz PV. Może napisz jakieś konkrety. Nie jesteś zadowolony z tego że tak odradzasz, bo nie czaję?

 

A co do ubezpieczenia, to chyba raczej dobry pomysł żeby takie coś ubezpieczyć, nie sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska cena jak na 10kWp.

Z 10kWp uzyskasz pewnie ok. 9 MWh a efektywnie (autokonsumpcja np. 80%) 8,6 MWh (takie szacunki)

Czyli trochę (może 1,5 MWh) musisz dokupić..

Chyba warto zamontować PV na kredyt tylko komponenty muszą być dobre a cena wskazuje że może takie nie są.

 

Dzięki za konkrety. tego się właśnie obawiam, że komponenty mogą być raczej słabe. Ale trudno mi ocenić bo nie mam wiedzy w tym temacie co jest dobre a co nie jest.

takie przykładowe oferty z moich okolic:

https://www.olx.pl/oferta/instalacja-fotowoltaiczna-10-kw-z-montazem-panele-fotowoltaiczne-CID628-IDARnIM.html#4f0b17ea4f

https://www.olx.pl/oferta/instalacja-fotowoltaiczna-10kw-z-montazem-super-cena-CID619-IDvlDBR.html

No i też boję się żeby nie przewymiarować instalacji. Pewnie lepiej było by inwerter/falownika dać 11000-12000W żeby jak by coś zostało zapasu na dołożenie kilku paneli. Chocś nie wiem czy znajdę na to powierzchnię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie nie wiem o co Ci chodzi :) masz jakieś kompleksy czy co..?

Czy ja gdzieś pisałem że narzekam na ogrzewanie elektrycznie?

Przeciwnie, uważam że to była jedna z lepszych inwestycji.

Koszt wykonania całego ogrzewania zamknąłem w 5 k zł. ile bym zapłacił za pompę i instalację całą?

Rachunki? średnio 350 zł za miesiąc za cały prąd to wg ciebie dużo? Za prąd bytowy, płytę indukcyjną, ogrzewanie wody (pompa powierzana) i ogrzewanie domu elektrycznie kable w wylewce?

A z tej pompy twojej co co bym miał? tylko ogrzewanie i Ciepła wodę? wydaje na to jakieś 160 zł /miesiąc... kiedy by się ta pompa i instalacja zwróciła... choć w sumie to bez różnicy bo i tak wcześniej by się popsuła...

Dzięki temu że mam wszystko w prądzie mogę teraz właśnie myśleć o PV, zważywszy że jest to coraz tańsze, a prąd ma drożeć.

Jeśli jest taka możliwość i mogę płacić w zasadzie te same pieniądze do banku zamiast do elektrowni to czemu nie ? jakieś argumenty konkretne? Co mi za różnica komu płace jeśli płace tyle samo, a jak dodatkowo (jeśli jeszcze weszła by dotacja i odliczenia) to już po jakichś 7 latach już bym nie płacił praktycznie w ogóle... ?

 

Widzę w stopce, że sam masz PV. Może napisz jakieś konkrety. Nie jesteś zadowolony z tego że tak odradzasz, bo nie czaję?

 

A co do ubezpieczenia, to chyba raczej dobry pomysł żeby takie coś ubezpieczyć, nie sądzisz?

 

Masz racje potwierdzam mam grzanie elektryczne od 16 lat i nie zamieniłbym na inne. Ostatnio wyliczyłem ze centralne wodne +kocioł na gaz ziemny jeszcze by mi sie nie zwróciły o ile ten kocioł by nie wymagał wymiany. To samo dotyczy PC do ogrzewania.

 

Dzięki za ten wpis. Ja już pomijam że grzanie powietrza za pośrednictwem wody prądem to delikatnie mówiąc ułomność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.ikea.com/pl/pl/customer-service/solar-panels/#/

 

elkość systemu,

ilość paneli Nowa moc

systemu w kWp Cena standardowa

bez karty

IKEA FAMILY Cena z kartą

IKEA FAMILY

6 1,68 11 332,- 9 854,-

10 2,8 16 484,- 14 334,-

16 4,48 24 651,- 21 436,-

20 5,6 28 265,- 24 578,-

24 6,72 32 207,- 28 006,-

 

Do tego 5000 i ulga podatkowa wychodzi OK ikea ma panele polskie nie chinskie ale droższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę w stopce, że sam masz PV. Może napisz jakieś konkrety. Nie jesteś zadowolony z tego że tak odradzasz, bo nie czaję?

A co do ubezpieczenia, to chyba raczej dobry pomysł żeby takie coś ubezpieczyć, nie sądzisz?

 

Konkrety o PV już 5 lat leżą na dachu i robią prąd, czy jestem zadowolony bardzo bo: są zrobione bez żadnego kredytu, i robią prąd.

Ubezpieczenie jak najbardziej sprawdza się ostatnio jeden panel dostał z cegły kasę oddali i panel wymieniony.

Na koniec czy 350 PLN miesięcznie za prąd to dużo? Sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie ja płacę 11 PLN/2 m-ce i też chodzi klima na grzaniu, czasami grzałka w buforze, i całe lato betoniarka.

 

Odradzam takim jak ty nie posiadającym gotówki w portfelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już pomijam że grzanie powietrza za pośrednictwem wody prądem to delikatnie mówiąc ułomność

A Ty masz grzanie powietrza prądem za pośrednictwem jastrychu i dyfuzora aluminiowego :)

Nie nazwę tego ułomnością ;)

Jaką masz temperaturę tego dyfuzora?

 

PS System ciekawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to coś zmienia, jeśli chodzi o znajomość wymagań stawianych przez PKO BP kredytowanej instalacji ?

 

Powiedz nam kto jest właścicielem instalacji przez 10 lat i kto będzie chciał odzyskać pieniądze jeśli instalacji coś się stanie, począwszy od gradu na pożarze skończywszy. I skąd te pieniądze będą pochodzić? Od kredytobiorcy który wziął kredyt bo nie miał własnych pieniędzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz nam kto jest właścicielem instalacji przez 10 lat i kto będzie chciał odzyskać pieniądze jeśli instalacji coś się stanie, począwszy od gradu na pożarze skończywszy. I skąd te pieniądze będą pochodzić? Od kredytobiorcy który wziął kredyt bo nie miał własnych pieniędzy?

 

 

Ale jak to się nam do zdania , że:

Bank KAŻE Ci ubezpieczyć instalację 350 PLN x 10 lat = 3500 PLN

Bo to nieprawda

 

I 350zl za ubezpieczenie instalacji?

Płacisz tyle ? No to ktoś Ciebie ostrzygł...

A bank nie jest właścicielem i instalacji PV - w razie problemów ze spłatą nością nie będzie jej ściągnął z dachu...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie skubią płacę około 400 za ubezpieczenie chałupy, gospodarczego, PV i solarów wszystko wyszczególnione w uwagach a nie w OWU.

Jeśli będą problemy ze spłatą to bank nie będzie jej ściągał z dachu, jednak pytanie dotyczyło gradobicia, pożaru instalacji co wtedy?

 

Warto jeszcze dopytać w PKO gdzie masz ubezpieczyć instalację, bo pewnie też w PKO BP. Może hurtem wcisną ubezpieczenie domu, i ubezpieczenie od spłaty kredytu ;)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skąd wziales 350zl/rok za samą instalacje ? :)

To tak jak optymalizator SE, co miał kosztować tyle, co panel;)

Kwoty bierzysz z sufitu...

 

Jeśli będą problemy ze spłatą to bank nie będzie jej ściągał z dachu, jednak pytanie dotyczyło gradobicia, pożaru instalacji co wtedy?

Co za pytanie?

Spłacasz instalacje dalej. Nie splacasz - bank kieruje sprawe do windykacji/komornika.

Ale komornik nie przyjedzie ściągać tych np 6-letnich paneli, tylko znajdzie inne dobro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kowty biorę z sufitu, a ty wiedzę z tego samego źródła.

Widzisz nadal porównujesz gradobicie, i pożar do nie spłacania kredytu.

 

Może jeszcze inaczej kupujesz samochód na kredyt, samochód Ci ukradli skąd bank i ty odzyskacie pieniądze? Ze sprzedaży twojej chałupiny czy może z innego miejsca? Zastanów się... nie komornik niczego nie rozdaje. Jeszcze chwilę pomyśl... tak z ubezpieczenia! Właśnie dlatego w dowodzie samochodowym masz 2 właścicieli.

 

Aha oczywiście podtrzymuję to co pisałem o optymizatorach kosztuje tyle co panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty masz grzanie powietrza prądem za pośrednictwem jastrychu i dyfuzora aluminiowego :)

Nie nazwę tego ułomnością ;)

Jaką masz temperaturę tego dyfuzora?

 

PS System ciekawy!

 

Ja mam jedynie strych użytkowy a o żadnym jastrychu nic nie wiem, dyfuzor aluminiowy coś w rodzaju podłużnego jeża który zwiększa powierzchnię wymiany powietrza i zwiększa wydajność cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...