Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Dobrze ci koledzy mówią . Jak nie wiesz to nie pisz głupot. A tobie jak ukradną lub się spali to co masz?

Ja wziąłem w 15r na 1% całkowity koszt odsetek 499zeta na 4 lata a lokaty były na 3-do 5 %

 

Ja w 15r wyjąłem z kieszeni i zapłaciłem za 3,3kW, po kolejnych 5 mam 7,3kW, rozbudowywał bym dalej ale chatę dostawiam i kasa idzie w inne tematy.

A 13MWh bo to spadło tylko z pierwszej instalacji założonej w październiku 15r. cała reszta pojawiała się sukcesywnie

 

Jak mi cegła wpadła na panel to firma ubezpieczeniowa dała 1540 PLN na jego wymianę, jak zdejmą z dachu oddadzą za to co zdjęli z dachu, jak się spali adekwatnie. Jak mi Mazdę 6 podprowadzili spod mieszkania oddali więcej niż zapłaciłem za nią 2 lata wcześniej. Fakt później samo AC kosztowało 5000 PLN ale opłacało się i nawet dziś na wszystkie 3 samochody mam AC.

4 lata lokaty niewiele przegoniło inflację, teraz to już nawet szansy nie ma na jej przegonienie tak ceny poszły w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panel fotowoltaiczny 340 PLN https://www.olx.pl/oferta/panel-fotowoltaiczny-solarworld-255w-nieuzywany-lezak-panele-solar-usa-CID628-IDCE2eV.html

 

SolarEdge P370 https://allegro.pl/oferta/solaredge-p370-optymalizator-mocy-8430934769

Tu nawet ktoś wymyślił dostawę za 320 PLN... można też porównać P700 do cen panela.

Zupełnie błędne porównania. Nowy sprzęt z gwarancją z panelem nieznanej w Polsce firmy i bez gwarancji i o niskiej mocy.

Może porównaj używany panel z nowym optymalizatorem Tigo? Będziesz miał jeszcze lepszy wynik :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zacne grono zielonej energii.

Również jestem żywo zainteresowany montażem pv, decyzję muszę podjąć w tym tygodniu.

Najprawdopodobniej to będzie,:

Panele LG LG325N1K-V5

Falownik SOLAREDGE SE5K WIFI

No ale do rzeczy.

Mam kilka pytań, a mianowicie:

Ile lat gwarancji dostaliscie od firmy montującej za rękodzieło? ( u mnie od 3 do 5 lat dają)

Montaż będę miał na blachodachówce ,i cały czas przeraża mnie wiercenie w tej blasze , jak panele zachowują się podczas wiatru , czy nie mają tendencji do podwiania ich ( u mnie jak wieje to ...wieje) ,jeden rząd bedzie nad sypialnią, nie będzie nic gwizdało?

Tak myślałem co by blachę pod panelami może jakąś porządną farba pomalować?(wiek blachy 7 lat). Czy za dużo tych pytań?Tylko zakładać i koniec.

Pięknie dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zacne grono zielonej energii.

Również jestem żywo zainteresowany montażem pv, decyzję muszę podjąć w tym tygodniu.

Najprawdopodobniej to będzie,:

Panele LG LG325N1K-V5

Falownik SOLAREDGE SE5K WIFI

No ale do rzeczy.

Mam kilka pytań, a mianowicie:

Ile lat gwarancji dostaliscie od firmy montującej za rękodzieło? ( u mnie od 3 do 5 lat dają)

Montaż będę miał na blachodachówce ,i cały czas przeraża mnie wiercenie w tej blasze , jak panele zachowują się podczas wiatru , czy nie mają tendencji do podwiania ich ( u mnie jak wieje to ...wieje) ,jeden rząd bedzie nad sypialnią, nie będzie nic gwizdało?

Tak myślałem co by blachę pod panelami może jakąś porządną farba pomalować?(wiek blachy 7 lat). Czy za dużo tych pytań?Tylko zakładać i koniec.

Pięknie dziękuję za odpowiedzi.

 

Blachodachówka najprostszy sposób montażu a i mocny. śruby mają gumową podkładkę która jest dociskana do blachy i wwiercane są w łaty i krokiew. Nic nie podwieje. U mnie 4lata w marcu i jest OK

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może porównaj używany panel z nowym optymalizatorem Tigo? Będziesz miał jeszcze lepszy wynik :D

Mam panel niskiej mocy 275W który już dawno przegonił SE z opti. Opti zawsze będzie na straconej pozycji z powodu cieni. A płacenie dodatkowej kasy (OPTI) za cień aby zyskać więcej to... poroniony pomysł. zamiast Opti było dołożyć paneli zysk byłby większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma co kotów drzeć o takie pierdoły, jedni kredytują inni nie, jak kto woli.

 

Nikt nie odniósł się do mojego posta:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=7891561&viewfull=1#post7891561

 

wiec pozwolę sobie uzupełnić o kolejne moje doświadczenia w szukaniu wykonawcy do zrobienia instalacji.

 

Dostałem w międzyczasie jeszcze kilka ofert mniejszych i większych firm. Dla instalacji 5-6kWp, ceny średnio 4300zł/kWp z przewymiarowanym falownikiem do ok. 8 kW (Sofar, Goodwee, Solis, na Froniusa psioczą, bo słaba dostępność 2-3 m-ce czekania i coraz gorszy serwis).

Odbyłem też kilka rozmów telefonicznych z oferentami. Po kilku minutach rozmowy wiadomo z kim ma się do czynienia. Część "instalatorów" myli prąd z napięciem, a tematu ochrony przepięciowej lepiej nie poruszać. Jednak są też prawdziwi fachowcy z dużą wiedzą, z którymi miło było porozmawiać i zaczerpnąć u nich informacji.

 

Streszczając:

1) Większość wycenia instalację z falownikiem 8kW, twierdząc, że większy falownik będzie nieefektywnie działa z 5kWp w panelach, a część nawet twierdzi, że w ogóle nie ruszy, bo pomimo że napięcie rozruchowe będzie przekroczone, to przy słabszym słońcu będzie za mały prąd.

 

2) Falownik 8 kW spokojnie obsłuży 10kWp w panelach, i nie ma sensu brać większego, bo przez większość czasu będzie pracował na mniejszej mocy z mniejszą sprawnością.

 

3) Ciekawa rozmowa rozwinęła się z dwoma fachowcami:

Pierwszy twierdził, że nie mogą dać 10 kW falownika i zrobić 6kW (na MPPT 1), a za 2 lata dołożyć 4 kW na MPPT2, bo będzie asymetria w obciążeniu i sprawność falownika będzie sporo mniejsza niż w przypadku symetrycznego rozłożenia. Dodatkowo taka asymetria doprowadzi do szybszej degradacji samego falownika, a w szczególności szybszego zużycia kondensatorów mokrych, które są montowane w 100% falowników 3-faz.

Drugi twierdził, że asymetria obciążenia MPPT nie ma znaczenia, jednak np. w falowniku Sofar przy wykorzystaniu tylko jednego MPPT, drugi MPPT trzeba wyłączyć w ustawieniach aby falownik pracował optymalnie.

 

Postanowiłem zadzwonić do Corab dystrybutora falowników Sofar , który mniej więcej potwierdził zdanie Pierwszego fachowca.

Fronius natomiast potwierdził zdanie Drugiego fachowca, czyli decydujące jest min. napięcie rozruchu falownika, asymetria obciążenia jest pomijalna.

 

Zdaje się że w instrukcjach falowników nie ma nic na temat przewymiarowania falowników. Jeśli już to piszą o niedowymiarowaniu.

W kartach kat. pojawia się natomiast parametr "Zakres napięć MPPT, dla pełnego obciążenia" i tak dla falownika 10 kW jest:

- 480-850V w przypadku Goodwee,

- 270-800V w przypadku Froniusa,

- 480-850V w przypadku Sofar.

 

Tylko jak to rozumieć?

 

Dodatkowo w kartach kat. podawana jest sprawność falowników w zakresie 10-100% mocy paneli, i wynosi przeważnie 92% -98,5 %.

 

Pozwoli zaczynam się zastanawiać czy nie zrobić 6 kWp w panaleach z 5-6 kW falownikiem, a za te 2, 3 lata drugą instalację 3,6 kW np. w oparciu o falownik 1-fazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brnę w to dalej i jest tak :

 

-koszt obecny z wiatką 28 000pln brutto , koszt po odliczeniu 22 500pln brutto (czyli 1kWp za ok 2 250pln)

Jak myślicie, ile można liczyć za materiały do instalacji 1 kWp (panele, falownik itp.) bez montażu przy ok. 9 kWp?

Wszystkie materiały bez robocizny kupione w hurcie w PL przez "Kowalskiego".

Ok. 3.000 zł/kWp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, ile można liczyć za materiały do instalacji 1 kWp (panele, falownik itp.) bez montażu przy ok. 9 kWp?

Wszystkie materiały bez robocizny kupione w hurcie w PL przez "Kowalskiego".

Ok. 3.000 zł/kWp?

 

Ja kupowałem wszystkie elementy osobno na różnych aukcjach i różnych hurtowniach oraz portalu "Alle...." , zainstalowałem 3,4kW instalację i na dachu mam 3,6kWp(panele) w październiku ubiegłego roku wyszło mi 3046,91 zł/ kWp brutto. Instalacja pracuje i ma się dobrze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, ile można liczyć za materiały do instalacji 1 kWp (panele, falownik itp.) bez montażu przy ok. 9 kWp?

Wszystkie materiały bez robocizny kupione w hurcie w PL przez "Kowalskiego".

Ok. 3.000 zł/kWp?

 

Sama instalacja PV (bez wiatki) wyszła mnie 26 000 pln brutto 23%.

Panele kupiłem w sklepie kotly.com.pl ,inwerter w Mayster.pl , a resztę na Alle

Nie wiem jak teraz się kształtują ceny (domyślam się ,że można jeszcze kupić wszystko w dobrych cenach)-cena mojej instalacji PV za 1 kWp to 2 600pln brutto (bez konstrukcji wiaty,oczywiście).

Nie wliczam także dotacji ,którą już otrzymałem oraz odpisu od PITu ,który mam zamiar zrobić...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podszedłem do tematu komponentów PV tak :

 

1.panele

-TIER 10

-cena

-warunki gwarancji (producenta i dostawcy)

2.inwerter

-uznana marka (średni poziom)

-gwarancja jak największa (Sofar/Corab dał mi 10 lat )

-cena

3.Kabel solarny

-markowy (wybrałem Bittner Solar 4mm2)

-najtańszy

4.reszta osprzętu

-najniższa cena

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i będą rekompensaty za podwyżki prądu w tym roku.

 

wg ostatnich informacji rekompensaty może i będą, ale raczej nie w tym roku.. Tzn nie wypłacą ich w tym roku.. A że w przyszłym roku żadnych wyborów nie będzie, więc może być tak, że usłyszymy: a teraz drogie dzieci pocałujcie misia w ..

 

 

Panowie nie ma co kotów drzeć o takie pierdoły, jedni kredytują inni nie, jak kto woli.

Postanowiłem zadzwonić do Corab dystrybutora falowników Sofar , który mniej więcej potwierdził zdanie Pierwszego fachowca.

Fronius natomiast potwierdził zdanie Drugiego fachowca, czyli decydujące jest min. napięcie rozruchu falownika, asymetria obciążenia jest pomijalna.

 

kolejny kamyczek do ogródka dlaczego wybierać X a nie Y ;-P

 

Zdaje się że w instrukcjach falowników nie ma nic na temat przewymiarowania falowników. Jeśli już to piszą o niedowymiarowaniu.

 

zobacz tutaj, trochę to powinno wyjaśnić sprawy niedowymiarowania:

https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

Edytowane przez mibas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie warto nadmiernie oszczędzać na ogranicznikach przepięć.

 

Trochę czytałem o ochronnikach i naprawdę jest nie wiele skutecznych rozwiązań (iskiernikowy jest w miarę "bezpieczny")-właściwie jak piorun walnie , to jedyne zabezpieczenie to ubezpieczenie instalacji...

Na DC kupiłem VCX C (T2) klasa za 2x152pln

Na AC kupiłem ELS EL 20C VG za 344 pln ,też klasy C (T2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg ostatnich informacji rekompensaty może i będą, ale raczej nie w tym roku..

Proszę Was, nie nazywajcie tego rekompensatą, zwrotem, dopłatą itp. Bo płacimy za to sami na stacji benzynowej, w aptece, czy supermarkecie i do tego więcej niż byśmy zapłacili w rachunku od ZE.

 

To jak dopłacanie sobie do małych zarobków pożyczką w providencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podszedłem do tematu komponentów PV tak :

 

1.panele

-TIER 10

-cena

-warunki gwarancji (producenta i dostawcy)

2.inwerter

-uznana marka (średni poziom)

-gwarancja jak największa (Sofar/Corab dał mi 10 lat )

-cena

3.Kabel solarny

-markowy (wybrałem Bittner Solar 4mm2)

-najtańszy

4.reszta osprzętu

-najniższa cena

 

Tylko tak mi się wydaje,ze to TIER 10 to nic nie znaczy. No dobra prawie nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...