Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trochę czytałem o ochronnikach i naprawdę jest nie wiele skutecznych rozwiązań (iskiernikowy jest w miarę "bezpieczny")-właściwie jak piorun walnie , to jedyne zabezpieczenie to ubezpieczenie instalacji...

Na DC kupiłem VCX C (T2) klasa za 2x152pln

Na AC kupiłem ELS EL 20C VG za 344 pln ,też klasy C (T2)

 

Na temat tego to jest sporo informacji. Zresztą instalacja PV nie zwiększa prawdopodobieństwa uderzenia pioruna. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Was, nie nazywajcie tego rekompensatą, zwrotem, dopłatą itp. Bo płacimy za to sami na stacji benzynowej, w aptece, czy supermarkecie i do tego więcej niż byśmy zapłacili w rachunku od ZE.

 

To jak dopłacanie sobie do małych zarobków pożyczką w providencie.

Pamiętajmy że partia rządząca nie posiada żadnych środków pieniężnych aby komuś coś włożyć do prawej kieszeni musi najpierw obywatelowi z lewej kieszeni wyjąć ten sam pieniądz pobierając przy tym "opłatę manipulacyjną 15%"

 

Sam Sasin mówił że nawet nie wie jaka instytucja powinna się zająć tematem "rekompensat" dla 10 mln gospodarstw domowych, śmiem twierdzić że może to ogarnąć tylko ZUS ;) A same "rekompensaty" wędą wymagały około 3 mld złotych, ale będzie wiadomo jak dokładnie te 10 mln gospodarstw powie o ile wzrósł im rachunek za energię elektryczną. Jeśli ZE szacują że to wzrost o 8 PLN/mc realnie patrząc będzie to 20 PLN/mc i tym samym z 3 mld PLN zrobi się 8 mld PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakie, ale pewnie można przyjąć że od 1500 za całość DC i AC.

 

Jak nie więcej-szczególnie DEHN potrafi kosztować...

W tym przypadku jest podobnie jak z samochodami-nie wszystkie są bezpieczne ,a najwięcej kupuje się tych nie specjalnie bezpiecznych...

Itp ,itd-sprawa indywidualna oceny ryzyka i kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz tutaj, trochę to powinno wyjaśnić sprawy niedowymiarowania:

https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

 

Już czytałem to, skupiają się na niedowymiarowaniu falownika, tzn co się stanie jak dobierze się za mały falownik, ale to jest akurat proste jak konstrukcja cepa.

 

Oczywistym jest, że bez sensu barć falownik 6 kW do instalacji 6kWp układ wsch.-zach.

Podobnie jak bez sensu dawać falownik 3kW do 6kWp wszystko na południe.

Nie trzeba laboratu pisać aby to wiedzieć.

 

Temat przewymiarowania falownika jest rzadziej poruszany, bo być może jest mniej odczuwalny w liczbach, w przypadku jeśli jest zapewnione odpowiednie napięcie na stringu to efektywność zależy głownie od sprawności (% max obciążenia), która w zakresie 20-100% niewiele się różni.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma co kotów drzeć o takie pierdoły, jedni kredytują inni nie, jak kto woli.

 

Nikt nie odniósł się do mojego posta:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=7891561&viewfull=1#post7891561

 

wiec pozwolę sobie uzupełnić o kolejne moje doświadczenia w szukaniu wykonawcy do zrobienia instalacji.

 

Dostałem w międzyczasie jeszcze kilka ofert mniejszych i większych firm. Dla instalacji 5-6kWp, ceny średnio 4300zł/kWp z przewymiarowanym falownikiem do ok. 8 kW (Sofar, Goodwee, Solis, na Froniusa psioczą, bo słaba dostępność 2-3 m-ce czekania i coraz gorszy serwis).

Odbyłem też kilka rozmów telefonicznych z oferentami. Po kilku minutach rozmowy wiadomo z kim ma się do czynienia. Część "instalatorów" myli prąd z napięciem, a tematu ochrony przepięciowej lepiej nie poruszać. Jednak są też prawdziwi fachowcy z dużą wiedzą, z którymi miło było porozmawiać i zaczerpnąć u nich informacji.

 

Streszczając:

1) Większość wycenia instalację z falownikiem 8kW, twierdząc, że większy falownik będzie nieefektywnie działa z 5kWp w panelach, a część nawet twierdzi, że w ogóle nie ruszy, bo pomimo że napięcie rozruchowe będzie przekroczone, to przy słabszym słońcu będzie za mały prąd.

 

2) Falownik 8 kW spokojnie obsłuży 10kWp w panelach, i nie ma sensu brać większego, bo przez większość czasu będzie pracował na mniejszej mocy z mniejszą sprawnością.

 

3) Ciekawa rozmowa rozwinęła się z dwoma fachowcami:

Pierwszy twierdził, że nie mogą dać 10 kW falownika i zrobić 6kW (na MPPT 1), a za 2 lata dołożyć 4 kW na MPPT2, bo będzie asymetria w obciążeniu i sprawność falownika będzie sporo mniejsza niż w przypadku symetrycznego rozłożenia. Dodatkowo taka asymetria doprowadzi do szybszej degradacji samego falownika, a w szczególności szybszego zużycia kondensatorów mokrych, które są montowane w 100% falowników 3-faz.

Drugi twierdził, że asymetria obciążenia MPPT nie ma znaczenia, jednak np. w falowniku Sofar przy wykorzystaniu tylko jednego MPPT, drugi MPPT trzeba wyłączyć w ustawieniach aby falownik pracował optymalnie.

 

Postanowiłem zadzwonić do Corab dystrybutora falowników Sofar , który mniej więcej potwierdził zdanie Pierwszego fachowca.

Fronius natomiast potwierdził zdanie Drugiego fachowca, czyli decydujące jest min. napięcie rozruchu falownika, asymetria obciążenia jest pomijalna.

 

Zdaje się że w instrukcjach falowników nie ma nic na temat przewymiarowania falowników. Jeśli już to piszą o niedowymiarowaniu.

W kartach kat. pojawia się natomiast parametr "Zakres napięć MPPT, dla pełnego obciążenia" i tak dla falownika 10 kW jest:

- 480-850V w przypadku Goodwee,

- 270-800V w przypadku Froniusa,

- 480-850V w przypadku Sofar.

 

Tylko jak to rozumieć?

 

Dodatkowo w kartach kat. podawana jest sprawność falowników w zakresie 10-100% mocy paneli, i wynosi przeważnie 92% -98,5 %.

 

Pozwoli zaczynam się zastanawiać czy nie zrobić 6 kWp w panaleach z 5-6 kW falownikiem, a za te 2, 3 lata drugą instalację 3,6 kW np. w oparciu o falownik 1-fazowy.

 

 

Większy falownik nie ma sensu. Tak jak mówią może nie wystartować przy małym nasłonecznieniu

przewymiarować należy panele o ok 15% do falownika

koszt falownika większego wiąże się z wyższą ceną

dołożenie ( rozbudowa) w przyszłości ma sens ponieważ masz dwie niezależne elektrownie PV ( jak jedna np. w awarii to druga śmiga)

Jak zastosujesz te podpowiedzi będziesz zadowolony

Kąt 35--38 stopni na południe i przewymiarowane paneli o 15% to ideał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt falownika większego wiąże się z wyższą ceną

To prawda średnio jakieś 2tys., ale nowy drugi falownik to min. 5tys.

 

dołożenie ( rozbudowa) w przyszłości ma sens ponieważ masz dwie niezależne elektrownie PV ( jak jedna np. w awarii to druga śmiga)

Czy jest mi potrzeba dywersyfikacja instalacji PV on-grid ? Raczej nie.

Czy potrzebne mi są dodatkowe klamoty w garażu? Raczej nie.

Jeśli falownik zacznie się sypać po 10 latach to wolę naprawić/wymienić jeden niż dwa.

 

Tak jak mówią może nie wystartować przy małym nasłonecznieniu

Na 18 panelach połączonych w szereg pod jeden MPPT ma nie wystartować ? wolne żarty.

Czy mniejsza sprawność PV przy mniejszym obciążeniu przez 2-3lata (do czasu rozbudowy) wygeneruje większe straty niż koszty związane z zabudową drugiego falownika z zabezpieczeniami? Nie sądzę.

 

Jeśli potrafisz poprzeć swoje rację jakąś konkretną publikacją, obliczeniami lub porównaniem już pracujących instalacji to zapodaj, bo mało przekonywujący jesteś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, daj linka do sensownego falownika 4kW/3f w cenie 2-3 tysiące brutto.

 

Od razu byś chciał linka do "drogiego" Froniusa 3f(bo dla Ciebie to sensowne). Można za 2-3 tyś kupić 1f w Polsce nowy na gwarancji 3kW, za 3,5 kupisz 3f, dzisiaj przegladałem Chiny i sofar za 1,6 kpln idzie wychaczyć. Używanych 1f jest dużo, ale kto nie ryzykuje ten....

Tak jak z domami jedni budują tanio inni płacą krocie...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu byś chciał linka do "drogiego" Froniusa 3f(bo dla Ciebie to sensowne). Można za 2-3 tyś kupić 1f w Polsce nowy na gwarancji 3kW, za 3,5 kupisz 3f, dzisiaj przegladałem Chiny i sofar za 1,6 kpln idzie wychaczyć. Używanych 1f jest dużo, ale kto nie ryzykuje ten....

Tak jak z domami jedni budują tanio inni płacą krocie...

Pozdrawiam

 

Fronius nie robi na mnie wrażenia. Faktem natomiast jest że firma wdrożyła mądrą politykę szerokiego otwierając się na polski rynek, przez co stał się najbardziej popularnym falownikiem, a z czasem wszedł niemal na najwyższą półkę, w sklepach stał się towarem deficytowym i mógł sobie pozwolić na podniesienie cen.

 

Udowodnij proszę, że nie bijesz piany, i podaj proszę kontakt do miejsca gdzie mogę kupić za 2 tys. Froniusa 1-fazowego.

Te używkami mogłeś sobie darować, bo to już jest cios poniżej pasa.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda średnio jakieś 2tys., ale nowy drugi falownik to min. 5tys.

 

 

Czy jest mi potrzeba dywersyfikacja instalacji PV on-grid ? Raczej nie.

Czy potrzebne mi są dodatkowe klamoty w garażu? Raczej nie.

Jeśli falownik zacznie się sypać po 10 latach to wolę naprawić/wymienić jeden niż dwa.

 

 

Na 18 panelach połączonych w szereg pod jeden MPPT ma nie wystartować ? wolne żarty.

Czy mniejsza sprawność PV przy mniejszym obciążeniu przez 2-3lata (do czasu rozbudowy) wygeneruje większe straty niż koszty związane z zabudową drugiego falownika z zabezpieczeniami? Nie sądzę.

 

Jeśli potrafisz poprzeć swoje rację jakąś konkretną publikacją, obliczeniami lub porównaniem już pracujących instalacji to zapodaj, bo mało przekonywujący jesteś.

 

OK jak wszystko wiesz to po co pytasz?

Skoro cztery lata z PV moje jak i innych forumowiczów to nic niech tak będzie

Mogę być mało przekonywujący teraz w ogóle żałuje że zabrałem głos. Bo ty i tak patrzysz przez swoje klapki tylko chcesz aby cię w tych twoich założeniach utwierdzić

Co do racji to przeczytaj choć 10 stron wstecz ,może i 15 może to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...