Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

OK jak wszystko wiesz to po co pytasz?

Skoro cztery lata z PV moje jak i innych forumowiczów to nic niech tak będzie

Mogę być mało przekonywujący teraz w ogóle żałuje że zabrałem głos. Bo ty i tak patrzysz przez swoje klapki tylko chcesz aby cię w tych twoich założeniach utwierdzić

Co do racji to przeczytaj choć 10 stron wstecz ,może i 15 może to pomoże.

 

Traktuje Twoje zdanie jako głos w dyskusji, mało mało znaczący bo nie poparty konkretami ale zawsze to coś.

Nie ma co się obrażać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zajebiste 5800 PLN/kWp o około 2000 PLN więcej niż na "normalnym rynku"

5 lat temu płaciłem mniej na lepszym sprzęcie

 

Owszem dla najmniejszej instalacji dla dużej tylko 4100 i nie wiem jakie ty masz normalne ceny rynkowe chyba z Ułan Bator albo innego zadupia. Poza tym zaznaczyłem że instalacja nie jest chińska gdyby komuś na tym zależało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem dla najmniejszej instalacji dla dużej tylko 4100 i nie wiem jakie ty masz normalne ceny rynkowe chyba z Ułan Bator albo innego zadupia. Poza tym zaznaczyłem że instalacja nie jest chińska gdyby komuś na tym zależało.

 

Sorry nie wiedziałem że masz płacone 5 gr. od posta z pozytywną opinią!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5,5-6 kWp z falownikiem 10kW do rozbudowy w ciągu 2-3 lat.

 

ja mam 3,93 i u mnie wyszło 4566 /kwp przy większych mocach powinno wyjść taniej za 10kwp miałem zapłacić 36 tys. Nie wiem czy to dobry pomysł z tym przewymiarowanie bo raz że to ponoc jest mało sprawne i drogie. Kup normalny falownik i po rozbudowie sprzedaż mniejszy kupisz większy raczej nie zdrożeją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 3,93 i u mnie wyszło 4566 /kwp przy większych mocach powinno wyjść taniej za 10kwp miałem zapłacić 36 tys. Nie wiem czy to dobry pomysł z tym przewymiarowanie bo raz że to ponoc jest mało sprawne i drogie. Kup normalny falownik i po rozbudowie sprzedaż mniejszy kupisz większy raczej nie zdrożeją.

 

Falownik przewymiarowany

Moc 5.40 kW 18 x HT-Saae HT60-156M-310W + Solax X3-10-T - 23 000zł czyli 4259zł/kWp

Moc 5.76 kW 18 x Longi Solar LR6-60HPH 320M + Fronius Symo 10.0-3-M - 25 500 czyli 4427zł/kWp

MOC 6,03 kW 18 x JA Solar JAM60S10-335/PR - + HUAWEI SUN 2000-10KTL 27000 czyli 4477zł/kWp

 

Falownik na miarę.

Moc 5.58 kW 18 x HISUNAGE Monokrystaliczny 310W + HUAWEI SUN 2000-5KTL-M0 - 21 500zł czyli 3853zł/kW

Moc 5.58 kW 18 x HISUNAGE Monokrystaliczny 310W + Optymalizator P300 + Solaredge SE5K WiFi , 24500zł czyli 4390zł/kW

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowne grono a jak skomentujecie wyniki tych fatalnie dobranych instalacji?

 

Panele 6,6kWp i falownik 10 kW?

W rok czasu gość zrobił prawie 10MWh !

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=100277#/pv0

 

Panele 5,7kWp i Falownik 8,2kW

od marca 6MWh

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=100381#/pv0

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronius nie robi na mnie wrażenia. Faktem natomiast jest że firma wdrożyła mądrą politykę szerokiego otwierając się na polski rynek, przez co stał się najbardziej popularnym falownikiem, a z czasem wszedł niemal na najwyższą półkę, w sklepach stał się towarem deficytowym i mógł sobie pozwolić na podniesienie cen.

 

Udowodnij proszę, że nie bijesz piany, i podaj proszę kontakt do miejsca gdzie mogę kupić za 2 tys. Froniusa 1-fazowego.

Te używkami mogłeś sobie darować, bo to już jest cios poniżej pasa.

 

Froniusa w tych pieniądzach nowego nie kupisz , mniej znane firmy owszem.

Masz coś do używek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Froniusa w tych pieniądzach nowego nie kupisz , mniej znane firmy owszem.

Masz coś do używek?

 

Napisałeś że za 3,5 tys. kupię 3 fazowy nowy w Polsce na gwarancji. Podaj proszę linka do oferty.

Nie mam nic do używek, ale uważam że zestawienia cen z runku wtórnego gdzie jest mowa o nowym sprzęcie jest zwyczajnie nieuczciwe.

 

Analizując dalej dane z życia można sprawdzić jak instalacja z dwukrotnie przewymiarowanym falownikiem (Moc paneli 5400 W + Fronius Symo 10.0-3-M) radzi sobie w najsłabszy dzień października tj. 2019.10.24

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100381&od=2019-10-24&do=2019-10-24#/pv0

 

Falownik wzbudził się o godz. 8tej. i pracował do ok. 16tej. i wyprodukował 2,4kWh.

 

Tutaj natomiast można sprawdzić jak się wzbudza sterownik skrojony na miarą (Moc paneli: 5400 W + Fronius Symo 5.0-3-M), w najsłabsze dni października wzbudza się bardzo podobnie, uzyskuje jednak gorsze wyniki, ale to akurat może wynikać z innych warunków usytuowania instalacji.

 

https://pvmonitor.pl//i_user.php?idinst=100279&od=2018-10-28&do=2018-10-28#/pv0

 

Niech każdy wyciągnie wnioski sam.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@_Grisza_

w linku który podałem pokazali wyliczenia też dla przewymiarowania falownika (SM=72%). I wyszło im, że strata uzysku jest bodajże na poziomie 0,6% w porównaniu z dobranym "poprawnie".

Ale to dotyczy Froniusa, chińczyka może już niekoniecznie ;-P

 

Analizując dalej dane z życia ...

 

wiem jak to wygląda - mam obecnie 4,48kW paneli i Froniusa 6kW. W porównaniu z instalacjami w okolicy nie wygląda to nic a nic gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowne grono a jak skomentujecie wyniki tych fatalnie dobranych instalacji?

 

Panele 6,6kWp i falownik 10 kW?

W rok czasu gość zrobił prawie 10MWh !

 

Zastanawiam się, ile na PV monitororze jest instalacji, które zostały wykonane (i opisane) jako np 6.6kWp, a po roku, dwóch dołożono dodatkowe 2kWp, tylko nie zaktualizowano opisu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, ile na PV monitororze jest instalacji, które zostały wykonane (i opisane) jako np 6.6kWp, a po roku, dwóch dołożono dodatkowe 2kWp, tylko nie zaktualizowano opisu...

 

Wygląda a to że w 2019 zostało coś dołożone, ale nie zmienia to nic w kwestii wzbudzania się instalacji. W 2018 kiedy prawdopodobnie było te 6,6kW w słaby październikowy dzień falownik wzbudza się prawidłowo.

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100277&od=2018-10-20&do=2018-10-20#/pv0

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...