Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Drugie pytanie jakiej mocy instalacje byście polecili dla 4 osobowej rodziny. Wszystko na prąd i do tego powietrzna pompa ciepła. Szacunkowe zużycie z symulacji Panasonica wyszło na poziomie 3650kWh/rok. Jeszcze nie mieszkam i nie wiem jakie finalnie będę miał zużycie. Celuję w 8kWp ale zastanawiam się czy to czasem nie za dużo? Może kupić inwerter 8kW, a dać na razie 6kW paneli z opcją rozbudowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że za 3,5 tys. kupię 3 fazowy nowy w Polsce na gwarancji. Podaj proszę linka do oferty.

Nie mam nic do używek, ale uważam że zestawienia cen z runku wtórnego gdzie jest mowa o nowym sprzęcie jest zwyczajnie nieuczciwe.

 

Nie mam linka do oferty , może być np faktura zakupu 3f?

IMG_20191123_225210.jpg

Jednofazowy kosztuje 1900zł.

 

Gdzie się instaluje najczęściej w garażu/piwnicy (bo chłodniej) , na strychu w lecie może być gorąco ja mam teraz tam 10st a jest styczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem jak to wygląda - mam obecnie 4,48kW paneli i Froniusa 6kW. W porównaniu z instalacjami w okolicy nie wygląda to nic a nic gorzej.

 

Miałem jakiś miesiąc 4,62kWp i Froniusa 10kW, potem zmieniłem na 8kW. Może na wiosnę dołożę parę paneli żeby mieć około 6-7kWp i tak na razie chyba zostanie...

Porównując z innymi wynikami uzyskiwanych kWh/kWp nie ma wielkich różnic in plus lub in minus...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A długie przewody DC nie będą problematyczne? Będę miał 2 stringi a dom ma dwa pełne piętra.

Trzeba to przeliczyć, i dostosować do tego przekrój kabla.

 

Znalazłem lepszy przypadek, poniższy gość ma 3kWp w panelach na 10kW falowniku i nie ma problemu ze wzbudzeniem się w najgorszym dniu w październiku.

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-02&do=2019-10-02#/pv0

 

w najlepszym dniu października wyprodukował 10kWh

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-06&do=2019-10-06#/pv0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem lepszy przypadek, poniższy gość ma 3kWp w panelach na 10kW falowniku i nie ma problemu ze wzbudzeniem się w najgorszym dniu w październiku.

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-02&do=2019-10-02#/pv0

 

Słaby dzień tu u mnie był np. 21.11, gdzie 4,62kWp wyprodukowało 57Wh - w sumie były dwa "piki" po blisko 60W oraz 20W... Tymczasem 19.11 było ponad 7,2kWh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba to przeliczyć, i dostosować do tego przekrój kabla.

 

Znalazłem lepszy przypadek, poniższy gość ma 3kWp w panelach na 10kW falowniku i nie ma problemu ze wzbudzeniem się

 

a dlaczego ma mieć problem? jeżeli tylko napięcie DC z paneli przekracza napięcie startu falownika, to falownik wystartuje i będzie działał. "Problem" z przewymiarowanym falownikiem jest po pierwsze taki, że mniejsze falowniki są tańsze (więc po co przepłacać?), po drugie przy małych mocach może mieć gorszą sprawność od słabszego. Ale wg. linku podanego wcześniej są/mogą to być różnice praktycznie nieznaczące. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego ma mieć problem? jeżeli tylko napięcie DC z paneli przekracza napięcie startu falownika, to falownik wystartuje i będzie działał. "Problem" z przewymiarowanym falownikiem jest po pierwsze taki, że mniejsze falowniki są tańsze (więc po co przepłacać?), po drugie przy małych mocach może mieć gorszą sprawność od słabszego. Ale wg. linku podanego wcześniej są/mogą to być różnice praktycznie nieznaczące. I tyle.

 

Też zadaje sobie to pytanie. Podałem przykład aby CI co mają falowniki szyte na miarę (nie twierdzę że to źle) zobaczyli na własne oczy jak wygląda praca przy dużo większym falowniku i małej mocy paneli.

Masa ludzi (również w tym wątku) twierdzi, że przewymiarowanie falownika na przyszłą rozbudowę to bardzo zły pomysł. Aktualnie robię wyceny i powiem Ci że co trzeci instalator również tak twierdzi, część nawet nie podejmuje się zrobienia 6 kWp instalacji z 10 kW falownikiem bo twierdzą że to nie będzie działać.

Dla mnie sprawa jest prostu, decydujące znaczenie ma napięcie na stringu będącą pochodną ilości paneli, napięcie rozruchu falownika i sprawność falownika w funkcji obciążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawności falowników są podobne, jakby to było 10% to można było by się zastanawiać. Panuje przekonanie że instalację paneli należy przewymiarować w stosunku do falownika. Ale nie mnie to oceniać. To że napięcie jest powyżej granicy nic nie znaczy że będzie produkcja bo prąd zero. Kto ma podgląd na inwerter może sobie przeanalizować wykresy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba to przeliczyć, i dostosować do tego przekrój kabla.

 

Znalazłem lepszy przypadek, poniższy gość ma 3kWp w panelach na 10kW falowniku i nie ma problemu ze wzbudzeniem się w najgorszym dniu w październiku.

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-02&do=2019-10-02#/pv0

 

w najlepszym dniu października wyprodukował 10kWh

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-06&do=2019-10-06#/pv0

 

 

U mnie 10 paneli 310 W i falownik growatt 2500. Wrzucam wykres z 06.10.2019. Tego dnia wyprodukowałem najwięcej w październiku, 15 kWh

chart (1).jpg

chart.jpg

chart (4).jpg

Edytowane przez bronson90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Autor publikacji chciał dobrze, ale poprzez niefortunne sformułowane konkluzje wprowadza dodatkowy zamęt.

Ciekawe czy jeśli zestawiły obok siebie drugi falownik o parametrach:

- napięcie rozpoczęcia pracy (UDC start) - 400V,

- zakres napięcia wejściowego UDC min - 350V

równie ochoczo wygłosiłby pogląd:

 

Wartość napięcia rozpoczęcia pracy nie ma żadnego wpływu na wcześniejsze rozpoczęcie pracy (tj. wprowadzania energii do sieci) przez falownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie pytanie jakiej mocy instalacje byście polecili dla 4 osobowej rodziny. Wszystko na prąd i do tego powietrzna pompa ciepła. Szacunkowe zużycie z symulacji Panasonica wyszło na poziomie 3650kWh/rok. Jeszcze nie mieszkam i nie wiem jakie finalnie będę miał zużycie. Celuję w 8kWp ale zastanawiam się czy to czasem nie za dużo? Może kupić inwerter 8kW, a dać na razie 6kW paneli z opcją rozbudowy?

 

Podbijam swoje pytanie, ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...