Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O ile wart przewymiarować panele względem falownika.

Fronius 3,7 i instalacja 4,15kw lub 4,48kw prawie idealne południe kąt 45*. Instalacja pokryje ok 50% planowanego zapotrzebowania

O 10%. U mnie(na tym falowniku),a nie jest przewymiarowana spisuje się lepiej niż dobrze. W ubiegłym roku 4280 kWh wyprodukowanej energii.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 10%. U mnie(na tym falowniku),a nie jest przewymiarowana spisuje się lepiej niż dobrze. W ubiegłym roku 4280 kWh wyprodukowanej energii.

 

Masz jakiś monitoring online aby podejrzeć ?

Jeśli dobrze rozumiem ams zfroniusa 3,7 i instalacje ok 3,7kw

Na pv monitorze podglądałem te instalacje i niektóre przewymiarowane niektóre nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 10%. U mnie(na tym falowniku),a nie jest przewymiarowana spisuje się lepiej niż dobrze. W ubiegłym roku 4280 kWh wyprodukowanej energii.

 

Orientujesz się może jaką maksymalną moc wydaje z siebie panel o mocy np. 320Wp w optymalnych warunkach w Polsce?

To 320W to są warunki laboratoryjne STC, a przy NOCT jest "tylko" 237 W (przykład dla Longi LR6-60HPE 320Wp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wart przewymiarować panele względem falownika.

Fronius 3,7 i instalacja 4,15kw lub 4,48kw prawie idealne południe kąt 45*. Instalacja pokryje ok 50% planowanego zapotrzebowania

 

Tak pytam . Czy ty w ogóle czytasz choć porę postów wstecz? Czy tylko ostatni?

Tyle razy było to opisywane . Nawet sam pisałem ze trzy dni temu. Masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientujesz się może jaką maksymalną moc wydaje z siebie panel o mocy np. 320Wp w optymalnych warunkach w Polsce?

To 320W to są warunki laboratoryjne STC, a przy NOCT jest "tylko" 237 W (przykład dla Longi LR6-60HPE 320Wp).

 

U mnie te panele w 30 stopniowym wrześniowym upale pracowały na ponad 90 % STC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie te panele w 30 stopniowym wrześniowym upale pracowały na ponad 90 % STC

A jakie masz pochylenie połaci i azymut względem południa?

I jakie panele chociaż to raczej nie ma wpływu.

 

Co prawda nie te panele, ale moje Sharpy 275W(SCT) w podobnych warunkach dawały w szczytach 300W.

Czy to jest możliwe aby dawały dużo większą moc niż to wynika z STC?

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowy z 2016r, miał 15,6% Jak jest dziś nie wiem.

 

Miałem na myśli moc w W przy określonej przez producenta Wp w teście STC.

Czy faktycznie ta maksymalna moc uzysiwana w Polsce jest mniejsza niż ta Wp podawana w katalogach dla warunków STC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przewymiarujesz o 20% to dopiero zobaczysz produkcję zbliżoną do tej z naklejki na panelach.

Dalsze przewymiarowanie daje Ci więcej produkcji przy niskim naświetleniu.

Inwerter włącza się wcześniej i dłużej pracuje.

Uzyski zimowe są znacznie wyższe.

 

Robiłeś testy czy piszesz z własnego doświadczenia? Nie sztuką jest dołożyć 3 panele (1kWp) tylko jaka będzie z tego realna korzyść i kiedy się zwróci bo kiedyś napewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz pochylenie połaci i azymut względem południa?

I jakie panele chociaż to raczej nie ma wpływu.

 

 

Czy to jest możliwe aby dawały dużo większą moc niż to wynika z STC?

 

U mnie południe 39 stopni, podawałem parametr przy w pełni słonecznej pogodzie, przy chmurach i schłodzonych panelach gdy pojawi się słońce to parę minut idzie sporo ponad 320 aż kończą się możliwości inwertera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa 3 powody do przewymiarownaia paneli:

- Panele chyba rzadko osiągają nominalne parametry i to jest główna przyczyna, tutaj chodzi o optymalizacje kosztów instalacji

- Start inwertera na niskich napięciach (to tylko gdy mamy mało paneli w stringu) jeśli mamy wystarczająco to ten argument nie ma sensu prawie, wystarcczy dorwać wykres napiecia dobowy żeby się przekonać

- Sprawność inwertera pod pewnym obciążeniem, tutaj można może zyskać z 1%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o ułożenie panelie . Dach 45* usieka na wschód o ok 10*

IMG_20200102_121303.jpg

 

Gdzie dać panele bliżej dolnej krawędzi dachu czy bliżej szczytu.

Wydaje mi się że bliżej dołu to konstrukcyjnie lepiej dla dachu, komin mniej będzie psuł robotę, dalej od piorunochronu, jednak w razie opadów śniegu panele będą zatrzymywać śnieg. Lepiej dać niżej czy wyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...