Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie o ułożenie panelie . Dach 45* usieka na wschód o ok 10*

[ATTACH=CONFIG]439338[/ATTACH]

 

Gdzie dać panele bliżej dolnej krawędzi dachu czy bliżej szczytu.

Wydaje mi się że bliżej dołu to konstrukcyjnie lepiej dla dachu, komin mniej będzie psuł robotę, dalej od piorunochronu, jednak w razie opadów śniegu panele będą zatrzymywać śnieg. Lepiej dać niżej czy wyżej?

 

w zasadzie wypadałoby, aby górna krawędź paneli była poniżej dolnej krawędzi komina. Ja mam tak zamontowane panele, dach w kierunku 200stopni (czyli o 20 stopni na zachód od południowego) i o poranku w miesiącach maj-czerwiec lipiec mniej więcej jest przez chwilę cień od komina na górnej części paneli. U Ciebie powinno być lepiej, bo masz lekko odchylone na wschód. Na pvmonitor znajdziesz moją instalację, możesz sobie od razu zobaczyć ile możesz przewymiarować panele - znamionowo mam w tej chwili 4,48kW paneli, falownik 6kW, wiec nigdy nie obcina produkcji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przewymiarujesz o 20% to dopiero zobaczysz produkcję zbliżoną do tej z naklejki na panelach.

Dalsze przewymiarowanie daje Ci więcej produkcji przy niskim naświetleniu.

Inwerter włącza się wcześniej i dłużej pracuje.

Uzyski zimowe są znacznie wyższe.

 

Lecz w lecie będzie obniżał ( ograniczał) choć do 20% jest jak najbardziej dopuszczalne. Oscylował bym ok 15%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli moc w W przy określonej przez producenta Wp w teście STC.

Czy faktycznie ta maksymalna moc uzysiwana w Polsce jest mniejsza niż ta Wp podawana w katalogach dla warunków STC.

 

Jak przewymiarujesz panele względem falownika to i tak obetnie do mocy falownika ( jak się nagrzeje w lecie )

U mnie max moc to 5005W bo falownik 5kW choć w panelach 5702W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o ułożenie panelie . Dach 45* usieka na wschód o ok 10*

[ATTACH=CONFIG]439338[/ATTACH]

 

Gdzie dać panele bliżej dolnej krawędzi dachu czy bliżej szczytu.

Wydaje mi się że bliżej dołu to konstrukcyjnie lepiej dla dachu, komin mniej będzie psuł robotę, dalej od piorunochronu, jednak w razie opadów śniegu panele będą zatrzymywać śnieg. Lepiej dać niżej czy wyżej?

 

Teraz są najdłuższe cienie sprawdź gdzie jest rzucany cień i chyba od kalenicu trochę w doł masz rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przewymiarujesz panele względem falownika to i tak obetnie do mocy falownika ( jak się nagrzeje w lecie )

U mnie max moc to 5005W bo falownik 5kW choć w panelach 5702W

 

Przejrzałem stronę froniusa i Przewymiarowane panele w stosunku do tego inwertera i spokojnie można przewymiarować do tego co planowałem 4,48.

Podobne przewymiarowane instalacje wyciągają prawie 5000kwh.

 

Trzeba też wziaść pod uwagę że za 10 lat z tego 4,48kW to zostanie ok 4kw

 

Edit:teretyczny czas zwrotu się skraca do 5,2roku liczone po cenach 2020. Kwestie czy wykorzystam całą możlwą produkcję z drogiej w drogiej czy przesunie sie na tanią

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to niema znaczenia. Największe znaczenie będzie miało w szczycie sezonu kiedy słońce wschodzi najbardziej na północnym wschodzie.

 

No niekoniecznie bo słońce od razu jest wysoko w zakresie produkcyjnym pv ja nie liczę Wschodu o 4 01 bo wtedy mamy dom od północy ale to w czerwcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem stronę froniusa i Przewymiarowane panele w stosunku do tego inwertera i spokojnie można przewymiarować do tego co planowałem 4,48.

Podobne przewymiarowane instalacje wyciągają prawie 5000kwh.

 

Trzeba też wziaść pod uwagę że za 10 lat z tego 4,48kW to zostanie ok 4kw

 

Edit:teretyczny czas zwrotu się skraca do 5,2roku liczone po cenach 2020. Kwestie czy wykorzystam całą możlwą produkcję z drogiej w drogiej czy przesunie sie na tanią

 

TY masz PGE bo nie pamiętam ale w PGE jest bilansowanie międzystrefowe i międzyfazowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niekoniecznie bo słońce od razu jest wysoko w zakresie produkcyjnym pv ja nie liczę Wschodu o 4 01 bo wtedy mamy dom od północy ale to w czerwcu

 

komin o tej porze roku nie zasłoni paneli słońce wsataje na południowym wschodzie i komin nie zrobi cienia . Latem zanim wmine komin bedzei zacieniać panele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin o tej porze roku nie zasłoni paneli słońce wsataje na południowym wschodzie i komin nie zrobi cienia . Latem zanim wmine komin bedzei zacieniać panele

O tej porze roku to jest kupa a nie produkcja.

 

Podejrzewam, że oprogramowanie do projektowania instalcji, jest w stanie Ci policzyć o ile stracisz produkcij przez ten komin i czy ma sens wsadzać jakieś optymalizatory.

Ja chyba instalowałem bluesol, (z pamięci wiec mogę się mylić) i był 30dniowy. Definiujesz bryłe domu, pewnie da się komin zdefiniować i zasymuluje zacienienia. Na YT są filmiki demonstracyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem stronę froniusa i Przewymiarowane panele w stosunku do tego inwertera i spokojnie można przewymiarować do tego co planowałem 4,48.

Podobne przewymiarowane instalacje wyciągają prawie 5000kwh.

 

Trzeba też wziaść pod uwagę że za 10 lat z tego 4,48kW to zostanie ok 4kw

 

Edit:teretyczny czas zwrotu się skraca do 5,2roku liczone po cenach 2020. Kwestie czy wykorzystam całą możlwą produkcję z drogiej w drogiej czy przesunie sie na tanią

 

Nie ma szans aby wykorzystać ( wykorzystać z rozumem). Choć tu na forum w lecie byli tacy co się chwalili że zużyli wszystko bodajże ok 25kWh na dzień.

Tak jak pisałem (wykorzystać z rozumem) bo ów jegomość robił to zupełnie chaotycznie. ( grzał baniak z wodą czy tam coś ) bezsensownie . Tylko po to by wykorzystać produkcję . Oczywiście było to w lecie. Co z tego, jak w zimie trzeba kupić, bo zapas zjadł dla własnego EGO.

np. w lecie w magazyn pchasz 1000kWh odbierasz w grudniu 800kWh. -----To wszystkim jest znane. Zapytałem tego posiadacza PV czy jak przyjdzie zima to z sieci też tak będzie szalał ? Cisza do dziś. Podkreślał jednak z zadowoleniem że wykorzystuje całą produkcję dzienną. No super pomysł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...