Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wybrana firma i elementy zestawu. Zaliczka na sprzęt wpłacona. Czekam w tym lub następnym tygodniu na towar i ekipa wpada z montażem może nawet do końca stycznia.

 

Falownik Huawei SUN2000-3ktl-m0;

Panele 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

 

Po odliczeniu dotacji "Mój Prąd" i ulgi termomodernizacyjnej czas zwrotu instalacji to cztery i pół roku po cenach prądu z 2019 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans aby wykorzystać ( wykorzystać z rozumem). Choć tu na forum w lecie byli tacy co się chwalili że zużyli wszystko bodajże ok 25kWh na dzień.

Tak jak pisałem (wykorzystać z rozumem) bo ów jegomość robił to zupełnie chaotycznie. ( grzał baniak z wodą czy tam coś ) bezsensownie . Tylko po to by wykorzystać produkcję . Oczywiście było to w lecie. Co z tego, jak w zimie trzeba kupić, bo zapas zjadł dla własnego EGO.

np. w lecie w magazyn pchasz 1000kWh odbierasz w grudniu 800kWh. -----To wszystkim jest znane. Zapytałem tego posiadacza PV czy jak przyjdzie zima to z sieci też tak będzie szalał ? Cisza do dziś. Podkreślał jednak z zadowoleniem że wykorzystuje całą produkcję dzienną. No super pomysł .

 

Nie przypominam sobie pytania , więc to chyba nie o mnie , ale podobna sytuacja o której piszesz miała miejsce ... także odniosę się opisując swój przypadek .

 

Owszem grzałem CWU w czasie produkcji i włączałem pralkę czy zmywarkę (taki tryb życią -za dnia ,a nie w nocy) i klimę -dla przyjemności (taki miałem zamiar montując PV ,by zaprzestać grzania CWU peleciakiem co 2 dzień poza sezonem grzewczym) . Latem zużywałem około 650 kWh/mc , normalne zimowe zużycie to ok 350 kWh/mc . Poprzedni rok rozliczeniowy zamknąłem magazynem na 40kWh . Obecnie mam -250kWh ,ale dni coraz dłuższe i produkcji przybywa. Okres rozliczeniowy mam do końca czerwca , wyjdę na zero i nic nie będę musiał dopłacać .

 

Także to co dla jednych jest chaotyczne i niezrozumiałe dla innych ma sens . Chodzi o jak najmniejszą ilość kWh oddanych na krzywy ryj do ZE (20%)

 

 

 

Np kolega ma G12 i offgrida oraz ongrida z którego ma 1000kWh w magazynie i zastanawia się teraz na co zużyć tę energię :confused:

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrana firma i elementy zestawu. Zaliczka na sprzęt wpłacona. Czekam w tym lub następnym tygodniu na towar i ekipa wpada z montażem może nawet do końca stycznia.

 

Falownik Huawei SUN2000-3ktl-m0;

Panele 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

 

Po odliczeniu dotacji "Mój Prąd" i ulgi termomodernizacyjnej czas zwrotu instalacji to cztery i pół roku po cenach prądu z 2019 roku.

 

Gratulacje czekam na relacje z montażu i służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrana firma i elementy zestawu. Zaliczka na sprzęt wpłacona. Czekam w tym lub następnym tygodniu na towar i ekipa wpada z montażem może nawet do końca stycznia.

 

Falownik Huawei SUN2000-3ktl-m0;

Panele 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

 

Po odliczeniu dotacji "Mój Prąd" i ulgi termomodernizacyjnej czas zwrotu instalacji to cztery i pół roku po cenach prądu z 2019 roku.

 

A cena tego zestawu to... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypominam sobie pytania , więc to chyba nie o mnie , ale podobna sytuacja o której piszesz miała miejsce ... także odniosę się opisując swój przypadek .

 

Owszem grzałem CWU w czasie produkcji i włączałem pralkę czy zmywarkę (taki tryb życią -za dnia ,a nie w nocy) i klimę -dla przyjemności (taki miałem zamiar montując PV ,by zaprzestać grzania CWU peleciakiem co 2 dzień poza sezonem grzewczym) . Latem zużywałem około 650 kWh/mc , normalne zimowe zużycie to ok 350 kWh/mc . Poprzedni rok rozliczeniowy zamknąłem magazynem na 40kWh . Obecnie mam -250kWh ,ale dni coraz dłuższe i produkcji przybywa. Okres rozliczeniowy mam do końca czerwca , wyjdę na zero i nic nie będę musiał dopłacać .

 

Także to co dla jednych jest chaotyczne i niezrozumiałe dla innych ma sens . Chodzi o jak najmniejszą ilość kWh oddanych na krzywy ryj do ZE (20%)

 

 

 

Np kolega ma G12 i offgrida oraz ongrida z którego ma 1000kWh w magazynie i zastanawia się teraz na co zużyć tę energię :confused:

 

Chyba jest to normalne jak się posiada PV to po to aby korzystać. Nic nadzwyczajnego nie napisałeś normalne użytkowanie własnego prądu.

Co do oddawania do ZE --nie znaczy że mam np. myć dwa talerze bo ostro świeci słońce myje wtedy gdy jest potrzeba bo do zmywarki prócz prądu idzie jeszcze woda i tabletka. (taki przykład) Co do CWU też nie oponuję również grzeję ,ale tyle ile potrzeba . Jak wiem że wystarczy mi baniak 200L to nie kupuję 300L bo mam PV Co do klimy bezdyskusyjne pod warunkiem że nie ziębię domu bo jest PV. Ma być komfortowo dla wszystkich

Myślę że zrozumiałeś .Dlaczego spiąłeś majty Nie wiem.

--Odnośnie kolegi normalny przykład JANUSZ --zakłada bo sąsiad ma .Jak on ma 20szt.paneli to ja TEŻ muszę mieć 20szt. albo 22szt. aby nie być gorszym. A co z tym prądem zrobić? Będę myślał później. Najwyżej kupię zbiornik 500L i będę grzał wodę. Czas zwrotu? Po co o tym myśleć. Ważne by u mnie było tyle samo co on ma. No bo jak to mam być gorszy.

PS. Cyt. Także to co dla jednych jest chaotyczne i niezrozumiałe dla innych ma sens ------------Nie zrozumiałeś przesłania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans aby wykorzystać ( wykorzystać z rozumem). Choć tu na forum w lecie byli tacy co się chwalili że zużyli wszystko bodajże ok 25kWh na dzień.

Tak jak pisałem (wykorzystać z rozumem) bo ów jegomość robił to zupełnie chaotycznie. ( grzał baniak z wodą czy tam coś ) bezsensownie . Tylko po to by wykorzystać produkcję . Oczywiście było to w lecie. Co z tego, jak w zimie trzeba kupić, bo zapas zjadł dla własnego EGO.

np. w lecie w magazyn pchasz 1000kWh odbierasz w grudniu 800kWh. -----To wszystkim jest znane. Zapytałem tego posiadacza PV czy jak przyjdzie zima to z sieci też tak będzie szalał ? Cisza do dziś. Podkreślał jednak z zadowoleniem że wykorzystuje całą produkcję dzienną. No super pomysł .

 

Chyba się nie zrozumieliśmy. Załóżmy że w przeciągu roku w magazynie mam 3000kwh droga 2000kwh tania . Wyliczenia opłacalnośc ibyły dla pełnego wykorzystania drogiej. Jednka może się zdarzyć że nie wybiorę drogiej wezmę tylko 2000 drogiej a reszta przejdzie na tanią wtedy założony czas zwrotu się wydłuży , A instalację berłem na górkę względem drogiej aby zluzować z reżimem no i doszło CO z klimy a to będzie jakieś 600-750kWh w drogiej. Fajne gówienko do autokonsumcji zimą zawsze 270-350W pobiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 x Hisunage HSG310-60M 310W + Optymalizatory P300 + SolarEdge 8kW

czy

30 x Longi LR6-60HPH 320W + HUAWEI SUN 2000-8KTL

 

???

 

Cena podobna, dach na południe typu patelnia (brak zacienień)

 

Problemem jest podanie ceny??

Brak zacienień to po co opty SE ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest podanie ceny??

Brak zacienień to po co opty SE ?

 

Cena ok. 3800/1kWp

Wykonawca mocno namawia na SE.

 

Zalety SE:

- wyciąg max za każdego panela,

- nawet pomimo braku zacienienia większa produkcja o średnio 5-10%, w porównaniu do instalacji bez optymalizatorów,

- stały monitoring każdego panele, łatwa lokalizacja awarii,

- odcięcie zasilania po stronie AC powoduje brak napięcia na panelach na dachu,

 

I ponoć panele Hisunage nie odbiegają jakościowo np. od Longi czy innych listy z Tier1.

 

 

------

edit

Zacienienie u mnie będzie wyglądało mniej więcej tak.

Przechwytywanie4.JPG

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dla jasności... off'a założył w 2014r , ongrida w 2019. Konwersji ogrzewania nie zrobił ze względu na konieczność zmiany przyłącza ,a ZE ma w doopiu terminy...

 

Pomyśl dobrze jak piszesz o ( off) Założył off bo:

1 -chciał przygody z PV -z tym bym się zgodził i tyle

2 -nie musiał nigdzie zgłaszać-- 3-Pytanie nasuwa się dlaczego w 19r postanowił założyć on? Przecież miał doświadczenie 5-cio letnie z PV i z off ( czyżby nie spełniła oczekiwań i zapotrzebowania ?) --Fakt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... To co pisałem było bez adresu nawet nie wiem kto się chwalił ze łyka całą produkcję...

nie przypominam sobie by robił to ktoś inny niż ja , to się odnoszę , nie odbieram tego jak urazę , jedynie co, to o tego Janusza .:rolleyes: bo on nie może się tu bronić.

 

 

 

 

 

Był tak dumny z siebie że przez parę dni podawał produkcje i 100% zużycie..
tak byłem , jestem i będę , bo jak widać nie mam tragedii z kWh na minusie , przypomnę -250 na dziś .

 

 

 

 

a świstak siedzi i zawija te sreberka

 

 

a7f610d5d9561cd1med.png

 

a nawet jak nie zużywasz w czasie produkcji to masz to do odebrania 'zaś potem'

 

 

Pozostań przy swoim ...licz i szukaj .

 

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-ktoś-panele-fotowoltaiczne-Proszę-o-opinie&p=7835431&viewfull=1#post7835431

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...